Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2008., 22:53   #21
Quote:
Shurik kaže: Pogledaj post
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?
ti si tada imao navršenih 26, a ona još nema
drugo, ona nije izgubila zdravstveno osiguranje koliko sam ja svatila, a ti jesi
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 10:16   #22
Quote:
Shurik kaže: Pogledaj post
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

Članak 5.

Status osiguranika prema ovom Zakonu stječu:

"11. učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta koji su državljani Republike Hrvatske i imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Hrvatskoj, te stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, a nisu zdravstveno osigurani kao članovi obitelji osiguranika, s time da to pravo mogu koristiti najduže do isteka školske godine u kojoj su završili redovito školovanje" (

Obveznik podnošenja prijave na zdravstveno osiguranje je fakultet a potrebna dokumentacija
- prijava - T-2
- dokaz o prebivalištu, boravku ili odobrenom stalnom boravku
(uvjerenje MUP-a ili osobna iskaznica)
- dokaz o redovnom školovanju


Članak 9.
Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.......


Obveznik podnošenja prijave je pravna ili fizička osoba - poslodavac nositelja
zdravstvenog osiguranja, odnosno nositelj zdravstvenog osiguranja za dijete
Potrebni dokumenti

- prijava - T-3
- dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (uvjerenje MUP-a
ili osobna iskaznica)
- dokaz o srodstvu s nositeljem zdravstvenog osiguranja, odnosno
dokaz da se radi o posvojenom djetetu, pastorku ili dokaz o uzdržavanju
djeteta bez roditelja
- potvrda o redovnom školovanju djeteta

Nigdje u Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju ne piše da gubiš pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu redovnog školovanja nakon navršene 26. godine života izuzev da nakon navršene 26 godine života gubiš pravo na zdravstveno osiguranje kao član obitelji odnosno gubiš pravo na osiguranje preko roditelja ili skrbnika.

Da si i prijavljen na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena ili zaposlerna osoba upisom na redovni studij morao si izvršiti promjenu na HZZO. Naime, osnov osiguranja više nije nezaposlena osoba ili radni odnos već redovno školovanje.

Na ovom LINKU pod P 9 nalazi se Popis osnova osiguranja u obveznom zdravstvenom osiguranju pa pročitaj.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 14:18   #23
Quote:
Shurik kaže: Pogledaj post
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?
Ma ko ti je to rekao? Fino se vrati i reci im da ne pričaju gluposti i da su te OBVEZNI prijaviti kao redovnog studenta preko faksa na zdravstveno osiguranje. Kako ljudi pričaju gluposti nevjerojatno..
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 18:46   #24
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Ma ko ti je to rekao? Fino se vrati i reci im da ne pričaju gluposti i da su te OBVEZNI prijaviti kao redovnog studenta preko faksa na zdravstveno osiguranje. Kako ljudi pričaju gluposti nevjerojatno..
trebam li se prijaviti u matičnoj općini ( u kojoj imam prebivalište) ili u zagrebu gdje studiram?
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:31   #25
Pa ako ides preko faksa, onda u Zagrebu gdje studiras.
__________________
"I'm sorry if that sounds selfish, sweetie, but it's me!
Me! Me!"

Zadnje uređivanje Insecure : 09.10.2008. at 20:25.
Insecure is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 20:26   #26
Zdravstveno osiguranje - odabir lijecnika?

Ja isto imam pitanje vezano za zdravstveno...

Dakle, prosle godine sam bila osigurana preko fakulteta. Izdali su mi zdravstvenu iskaznicu samo do kraja akademske godine (30.09.2008), sto znaci da mi je dosad ta iskaznica vec istekla.

Zvala sam iz u HZZO i pitala kakva je procedura sad, da li moram donijeti samo potvrdu sa faxa ili opet popunjavati onu tiskanicu T-2, vaditi potvrdu o prebivalistu i sve to... rekli su da moram sve opet, i da ce mi svake godine dokle god sam osigurana preko faxa izdavati iskaznicu samo do kraja akademske godine.

Mene zanima da li opet moram birati i lijecnike i ici po one potpise kod njih i to (sve sto sam prosle godine obavila), ili je dovoljno samo da u HZZO donesem tiskanicu koji ovjerava fax, potvrdu o statusu redovitog studenta, osobnu iskaznicu (i staru zdravstvenu iskaznicu) ???


Hvala vam unaprijed na odgovoru
__________________
"I'm sorry if that sounds selfish, sweetie, but it's me!
Me! Me!"
Insecure is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 21:45   #27
Quote:
Insecure kaže: Pogledaj post

Mene zanima da li opet moram birati i lijecnike i ici po one potpise kod njih i to (sve sto sam prosle godine obavila), ili je dovoljno samo da u HZZO donesem tiskanicu koji ovjerava fax, potvrdu o statusu redovitog studenta, osobnu iskaznicu (i staru zdravstvenu iskaznicu) ???

Odabir liječnika primarne zdravstvene zaštite nije vezano uz prijavu na zdravstveno osiguranje. Za prijavu dovoljni su ti dokumenti koje si navela.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:05   #28
Zdravstveno osiguranje ???

Dakle, kako preko faksa više ne mogu dobit potvrdu o studiranju za zdravstveno, a usto sam i nezaposlen kako će ja sad dobit pravo na zdravstveno osiguranje, kome se obrati i to.Čuo sam za neki novi zakon o tome ali nisam baš u tijeku. Hvala unaprijed !
interceptor23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:10   #29
pretpostavljam da nisi redovni student kad ju nemožeš dobit.
ako si izvanredni student nemaš sva prava i nemožeš ju dobiti.
a ako imaš prebivalište u RH mislim da možeš po novom preko ministarstva bit osiguran, a kako i šta stvarno ne znam
meelitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:18   #30
Pozdrav! Vidim da ne ratujem sa zdravstvenim osiguranjem samo ja.

Redovna sam studentica, imam 26 godina. Par dana prije 26-og rođendana sam išla se raspitati kako se mogu osigurati. Žena mi je rekla da dođem dan nakon rođendana (sa tiskanicama 2 i 3), s potvrdom od faksa i da će me osigurati. Napravila sam kako mi je rekla, ali nije bilo te iste, nego neka druga, živčana, koja mi je nakon 10 min tipkanja po kompjuteru rekla da sam sad osigurana i da u roku od 2 mjeseca dođem po zdravstvenu knjižicu s radnom knjižicom. Pitala sam je kako s radnom knjižicom, budući da sam i dalje student, rekla mi je da sam nezaposlena i prozvala slijedećeg.
Sad bih ja trebala ići napraviti radnu knjižicu(?) i na taj način biti osigurana ili me je žena zeznula? Neka mi netko da savjet tko se u to razumije- mogu li se osigurati preko faksa ili je sad gotovo?
Tnx
Fun-atica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 02:06   #31
Quote:
Fun-atica kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Vidim da ne ratujem sa zdravstvenim osiguranjem samo ja.

Redovna sam studentica, imam 26 godina. Par dana prije 26-og rođendana sam išla se raspitati kako se mogu osigurati. Žena mi je rekla da dođem dan nakon rođendana (sa tiskanicama 2 i 3), s potvrdom od faksa i da će me osigurati. Napravila sam kako mi je rekla, ali nije bilo te iste, nego neka druga, živčana, koja mi je nakon 10 min tipkanja po kompjuteru rekla da sam sad osigurana i da u roku od 2 mjeseca dođem po zdravstvenu knjižicu s radnom knjižicom. Pitala sam je kako s radnom knjižicom, budući da sam i dalje student, rekla mi je da sam nezaposlena i prozvala slijedećeg.
Sad bih ja trebala ići napraviti radnu knjižicu(?) i na taj način biti osigurana ili me je žena zeznula? Neka mi netko da savjet tko se u to razumije- mogu li se osigurati preko faksa ili je sad gotovo?
Tnx
Imaš osiguranje kao nezaposlena osoba, a ako baš želiš možeš se osigurati preko fakulteta kao redovan student i to ti je ta živčana morala napravit, ali eto nije jer već imaš osiguranje..
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 12:08   #32
Quote:
Fun-atica kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Vidim da ne ratujem sa zdravstvenim osiguranjem samo ja.

Redovna sam studentica, imam 26 godina. Par dana prije 26-og rođendana sam išla se raspitati kako se mogu osigurati. Žena mi je rekla da dođem dan nakon rođendana (sa tiskanicama 2 i 3), s potvrdom od faksa i da će me osigurati. Napravila sam kako mi je rekla, ali nije bilo te iste, nego neka druga, živčana, koja mi je nakon 10 min tipkanja po kompjuteru rekla da sam sad osigurana i da u roku od 2 mjeseca dođem po zdravstvenu knjižicu s radnom knjižicom. Pitala sam je kako s radnom knjižicom, budući da sam i dalje student, rekla mi je da sam nezaposlena i prozvala slijedećeg.
Sad bih ja trebala ići napraviti radnu knjižicu(?) i na taj način biti osigurana ili me je žena zeznula? Neka mi netko da savjet tko se u to razumije- mogu li se osigurati preko faksa ili je sad gotovo?
Tnx
Bolje ti je ovo osiguranje što ti je sad napravila kao nezaposlena jer ga ne moraš mijenjat kad završiš faks nego si mirna sve do sklapanja radnog odnosa
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 12:41   #33
mene jos znima da li se ja mogu osigurati poslije 26. ako se nalazim na redovnom skolovanju kao nezaposlena osoba??? ili moram biti osigurana kao redovan student preko faxa ??

i ako se tako mogu osigurati da li ja moram traziti aktivno zaposlenje ako sam u statusu nezaposlene osobe ili to nema veze (zdravstveno i zaposlenje) jedno s drugim??

Dakle, mogu li biti redovan student poslije 26.-te imati zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i ne traziti aktivno posao
hvala
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 22:32   #34
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
Dakle, mogu li biti redovan student poslije 26.-te imati zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i ne traziti aktivno posao
hvala
Možes- vidiš primjer fun-atice iznad , burza i zdravstveno nisu vezani, tj. nemoraš se javljat na burzu i tražit posao da bi imala zdravstveno
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 14:18   #35
Ljudi moji, hvala vam na odgovoru. Malo ste me umirili, jer sam mislila ići napraviti frku na zavod. Ovako će živčana baba proći lišo.
Ali moje mišljenje da s našim zakonima i državom općenito, ništa ne štima se samo još više učvrstilo. Previše papirologije za nešto što bi se moglo riješiti, recimo, umrežavanjem svih institucija, a ne da nas svaka "živčana baba" šeta ko mlade majmune radi jednog komadića papira.
Pozdrav!
Fun-atica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 13:59   #36
Još jedno pitanje vezano uz HZZO-odjava

Pozdrav!
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 15:31   #37
..samo da se nadovežem na ovu temu.. za sve koji su redoviti studenti nakon 26g., pazite da diplomirate u roku, jer u suprotnom, za razliku od onih mlađih od 26, ostajete bez zdravstvenog! Jedini način da ga dobijete po isteku statusa redovnog studenta je da diplomirate ili da vas netko prijavi kao zaposlenog (dakle na nas se ne odnosi onaj stavak u zakonu da zdravstveno imamo i dalje, ako se prijavimo u roku od 30 dana od isteka statusa redovitog studenta)..

Meni je ostao samo diplomski, status mi je istekao 30.09. i na Zavodu su me uredno otpilili da imam više od 26g. i da nemam na kojoj osnovi tražit zdravstveno.. (do sada sam bila osigurana preko faksa, i to nakon što su i mene, kao i vas, krivo informirali da mi treba radna knjižica.. sve ovisi na koju tetu naletiš na šalteru, prestrašno)
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 15:54   #38
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 16:02   #39
Plašiš ljude bez razloga. Ja sam starija od 26. i ovu godinu sam izgubila zdravstveno preko faxa zbog toga šta nisam diplomirala u roku. Dobila sam automatski novo osiguranje, samo sam trebala donit odjavnicu osiguranja sa faxa i potvrdu da studiram duže od sedam godina. I kako je netko rekao, ova je varijanta bolja, jer mi sad osiguranje važi dvije godine.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 16:06   #40
Quote:
blackwater kaže: Pogledaj post
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?
Moja prethodna poruka se odnosila na reckless. Traži na faxu da ti daju potvrdu da su ti prestala važit studentska prava (ako ne potvrdu, nek ti napišu nekakvu izjavu sa pečatom), takvu potvrdu sam i ja dobila.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.