Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2012., 21:56   #6361
Quote:
Eyeshadow kaže: Pogledaj post
Ok sam sam iz matematike (3-4), al opet ne mogu reći da mi sad nešto strašno ide i da sam "matematičar".
Ako ti je to ocjena u gimnaziji (osim jezičnoj) i detaljno ponoviš kroz zadnje mjesece/tjedne pred maturu, mogla bi ti se isplatiti viša razina (nije nimalo vjerojatno da ju padneš). Ako je škola s manje od 3 sata matematike tjedno, vjerojatno bolje da se kloniš više razine ako se ne želiš za to jako puno pripremati.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 22:31   #6362
Quote:
spoonman039 kaže: Pogledaj post
ove godine sam maturant i planiram polagati A razinu.. ovo ljeto sam dosta vježbao i sad sam malo smanjio kako je počela škola.. pripremao sam se po knjizi "Matematika na državnoj maturi" (za A i B razinu), autori Brleković i Noskov, a skinio sam i sve ispite A razine sa ncvvo.. idem i jednom tjedno na dodatnu nastavu iz matematike koja je organizirana u školi u svrhu državne mature.. inače idem u prirodoslovno-matematičku gimnaziju, ali mi je matematika bila 2.. zanima me je li mi način pripreme dobar je li materijal iz kojeg vježbam dobar? cilj mi je riješiti barem 70% na A razini
svaki način pripreme je dobar način pripreme. i ako znaš rješit sve sa bivših matura ne vidim razloga zašto tak ne bi bilo i na ovim novim maturama. a ako ne znaš, onda to naučiš i opet nema problema.
Četiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 22:51   #6363
Quote:
Četiri kaže: Pogledaj post
svaki način pripreme je dobar način pripreme. i ako znaš rješit sve sa bivših matura ne vidim razloga zašto tak ne bi bilo i na ovim novim maturama. a ako ne znaš, onda to naučiš i opet nema problema.
hvala, onda je ključno samo provježbat zadatke, malo više ono šta je zaboravljeno i sve će biti ok
spoonman039 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 01:41   #6364
Quote:
Eyeshadow kaže: Pogledaj post
Ljudi, pomagajte! Vi koji ste pisali prošle godine, ili koji imate ikakvih saznanja
Uglavnom, maturantica sam. Imam u vidu prijaviti ekonomiju, pravo i psihologiju, koja mi je, ajmo reći "rezerva".
Za pravo i ekonomiju se traži B razina, za psihologiju A. Ok sam sam iz matematike (3-4), al opet ne mogu reći da mi sad nešto strašno ide i da sam "matematičar". Bojim se da ne bi zakazala na toj višoj razini. Da li je ta A razina stvarno teška kao što s vi govore, točnije, da li mi se isplati pisati A razinu umjesto B samo radi "rezerve"?
Hvala unaprijed
Molim sve maturante da pročitaju ovu poruku prije slanja nekih pitanja što se tiče priprema.

Ako želiš naučiti matematiku, jedina opcija ti je sjesti i raditi.
Općenito u matematici ti je bitno povezivanje gradiva, ako nisi baš vježbala matematiku tokom srednje škole teško ćeš uhvatit cijelo gradivo.

Preporučam ti da ne ideš na one "poznate pripreme" kao što je kolega gore rekao: 'bezveze bacanje novaca', tamo se manje više radi po katalozima, ne posvećuje se dovoljno pažnje pojedincu, o njegovim rupama u znanju i bez rada teško ćeš napravit neki dobar rezultat.

Koliko znam 90% ljudi sa ekonomije ima problema s matematikom, i sa primjenom matematike u ekonomiji, tako da će ti puno olakšati samo studiranje ako malo budeš vježbala.
Na psihologiji svi ljudi imaju problema sa statistikom koja je jedna grana matematike, tako da, što se toga tiče je bitno razumijeti matematiku.
Samo da kažem da ti ova 3 fakulteta koja si odabrala nisu srodna. Pitaj samu sebe što želim u životu raditi? koje skupine predmeta su mi do sada bile najdraže? na kojem fakultetu mogu te predmete oplemeniti? ...

Sada, ako ti nisi sigurna u svoje znanje bolje se obrati nekom od boljih instruktora koji će ti na pravi način objasniti bitne stvari, pa kasnije nećeš imati problema sa samostalnim vježbanjem. Naravno da ćeš tada riješiti A razinu matematike bez problema. Ne znam koliko on ima slobodnog vremena za individualno davanje "logike matematike" ali ti preporučam da se javiš Euklidu (sigurno među najboljima) i lijepo mu objasni situaciju (i pitaj ga da li ti može držati privatne sate temeljnog znanja matematike potrebnog za svladavanje gradiva na maturi i na fakultetima).
Kod njega ti svi super riješe maturu, tak da nemaš beda. (Ja npr. nisam rođen za objašnjavanje, ali ti riješim koji zadatak ako želiš ovdje na forumu)

To ti je bolje napravit što prije, do zimskih praznika bi se mogla već riješiti matematike (uzmeš par sati, ovisi o potrebi, uz naravno samostalno vježbanje). A kasnije naučiš lako ove ostale predmete za maturu
Za težinu matematike ti ja stvarno ne mogu ništa reći, ja riješim te zadatke za 5 minuta , ali ako nisi sigurna da razumiješ bitne stvari u matematici (tipa: pojam funkcije, baratanje zadacima sa riječima, ...) koje su osnova matematike, i ako si to propustila u prijašnjim razredima još uvijek nije kasno.
Lijep pozdrav
__________________
Odlika glupog čovjeka je da je spreman umrijeti za neki cilj, dok je odlika zrelog čovjeka da je spreman smjerno živjeti ka ostvarenju istog tog cilja
Mišo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 15:45   #6365
Moja profesorica se kune u "matematika kroz 24 lekcije" , kao da su to prije samo nama matematičarima davali a kako je lani nešto teža matura bila da su svi iz moje škole odabrali tu za spremati učenike. Ne znam je li to samo nama kako imamo 6 sati tjedno ali u ovom razredu gradivo je dosta starog + nešto novo što se nadovezuje na to tako da kad ide neka nova lekcija uvijek nam kaže gdje se to nalazi u gore spomenutoj knjizi i ponovi zadatak-dva. nadam se uspjehu
pomidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 15:26   #6366
Pozdrav
Potrebni su mi savjeti u vezi matematike (više) i fizike.
Maturantica sam i počinjem polako s nekim pripremama za državnu. Iz ovih predmeta sam imala 5 i prilično mi dobro ide, planiram sebi kupiti po jednu knjigu iz svakog predmeta po kojoj ću se pripremati... Tko ima iskustva s tom literaturom i što preporučujete?
__________________
“Butterflies are God's proof that we can have a second life.”
Dajana211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 17:49   #6367
Quote:
Mišo kaže: Pogledaj post
Molim sve maturante da pročitaju ovu poruku prije slanja nekih pitanja što se tiče priprema.

Ako želiš naučiti matematiku, jedina opcija ti je sjesti i raditi.
Općenito u matematici ti je bitno povezivanje gradiva, ako nisi baš vježbala matematiku tokom srednje škole teško ćeš uhvatit cijelo gradivo.

Preporučam ti da ne ideš na one "poznate pripreme" kao što je kolega gore rekao: 'bezveze bacanje novaca', tamo se manje više radi po katalozima, ne posvećuje se dovoljno pažnje pojedincu, o njegovim rupama u znanju i bez rada teško ćeš napravit neki dobar rezultat.

Koliko znam 90% ljudi sa ekonomije ima problema s matematikom, i sa primjenom matematike u ekonomiji, tako da će ti puno olakšati samo studiranje ako malo budeš vježbala.
Na psihologiji svi ljudi imaju problema sa statistikom koja je jedna grana matematike, tako da, što se toga tiče je bitno razumijeti matematiku.
Samo da kažem da ti ova 3 fakulteta koja si odabrala nisu srodna. Pitaj samu sebe što želim u životu raditi? koje skupine predmeta su mi do sada bile najdraže? na kojem fakultetu mogu te predmete oplemeniti? ...

Sada, ako ti nisi sigurna u svoje znanje bolje se obrati nekom od boljih instruktora koji će ti na pravi način objasniti bitne stvari, pa kasnije nećeš imati problema sa samostalnim vježbanjem. Naravno da ćeš tada riješiti A razinu matematike bez problema. Ne znam koliko on ima slobodnog vremena za individualno davanje "logike matematike" ali ti preporučam da se javiš Euklidu (sigurno među najboljima) i lijepo mu objasni situaciju (i pitaj ga da li ti može držati privatne sate temeljnog znanja matematike potrebnog za svladavanje gradiva na maturi i na fakultetima).
Kod njega ti svi super riješe maturu, tak da nemaš beda. (Ja npr. nisam rođen za objašnjavanje, ali ti riješim koji zadatak ako želiš ovdje na forumu)

To ti je bolje napravit što prije, do zimskih praznika bi se mogla već riješiti matematike (uzmeš par sati, ovisi o potrebi, uz naravno samostalno vježbanje). A kasnije naučiš lako ove ostale predmete za maturu
Za težinu matematike ti ja stvarno ne mogu ništa reći, ja riješim te zadatke za 5 minuta , ali ako nisi sigurna da razumiješ bitne stvari u matematici (tipa: pojam funkcije, baratanje zadacima sa riječima, ...) koje su osnova matematike, i ako si to propustila u prijašnjim razredima još uvijek nije kasno.
Lijep pozdrav
Na kraju sam se ipak odlučila na B razinu, kad mi fakulteti već ne zahtjevaju A, pošto ovako imam i više vremena za posvetiti se drugim predmetima. Ali mislim da cu na B razini stvarno biti odlična. Krenula sam već na pripreme u školi, vidit ću kako to funkcionira i hoće li biti dovoljno.
A što se tiče fakseva, znam da nisu srodni, ali eto, sva tri me podjednako zanimaju, a i mislim da će mi se sve to razbistriti još do kraja
Uglavnom, puno hvala na savjetima! I nadajmo se najboljem
Eyeshadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 23:20   #6368
Question ako je neko online pls pomoć :/

treba mi neko rješiti ovaj zadatak ako je moguće?

(3/5+/3)2-6(/15+9)


/=koren
2= na kvadrat
dukibb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:13   #6369
Quote:
dukibb kaže: Pogledaj post
treba mi neko rješiti ovaj zadatak ako je moguće?

(3/5+/3)2-6(/15+9)


/=koren
2= na kvadrat
Kada kvadriraš prvu zagradu dobit ćeš 45+6/15+3
Znači 45+6/15+3 - 6/15-45
Pošto korijene i 45 i -45 možeš skratit dobit ćeš rezultat 3
VelvetDiamond is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 18:28   #6370
Quote:
Dajana211 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Potrebni su mi savjeti u vezi matematike (više) i fizike.
Maturantica sam i počinjem polako s nekim pripremama za državnu. Iz ovih predmeta sam imala 5 i prilično mi dobro ide, planiram sebi kupiti po jednu knjigu iz svakog predmeta po kojoj ću se pripremati... Tko ima iskustva s tom literaturom i što preporučujete?

Preporučam knjige Matematika u 24 lekcije

i Fizika u 24 L odlične su
fizmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 14:24   #6371
Koji dio matematike neće biti na A razini?
Alemann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 01:15   #6372
Quote:
Alemann kaže: Pogledaj post
Koji dio matematike neće biti na A razini?
pitaj vidovitog milana

Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 21:04   #6373
Quote:
Alemann kaže: Pogledaj post
Koji dio matematike neće biti na A razini?

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/katalozi13


Na ovoj stranici su ti ispitni katalozi iz svih predmeta. Klikni na matematiku i pročitaj što sve se može naći, a što ne u isptu.
The Black Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 13:56   #6374
Wink Instrukcije za državnu maturu

Studentica sam 3. godine na Faklutetu organizacije i informatike u Varaždinu, dajem instrukcije iz matematike za pripremu državne mature. Javite se na mail: [email protected], na pm, ili na broj mobitela: 095 919 5022.
dahliaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 18:17   #6375
Ja imam jedan problem.
Moj kalkulator ( Optima ss - 501) mi zaokružuje decimalne brojeve kad upisujem.
Probala sam to naštimati na onoj tipki TBL al nejde. Onda dobijem neke decimalne nule, a ako tu naštimam na 0 dec. mjesta onda mi opet zaokružuje, a ak naštimam na više dec. mjesta kad ga upalim imam neke nule.
Kak da to isključim?
Ima li tko savjet molim vas
lucijal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 18:17   #6376
Ja imam jedan problem.
Moj kalkulator ( Optima ss - 501) mi zaokružuje decimalne brojeve kad upisujem.
Probala sam to naštimati na onoj tipki TBL al nejde. Onda dobijem neke decimalne nule, a ako tu naštimam na 0 dec. mjesta onda mi opet zaokružuje, a ak naštimam na više dec. mjesta kad ga upalim imam neke nule.
Kak da to isključim?
Ima li tko savjet molim vas
lucijal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 20:30   #6377
Quote:
lucijal kaže: Pogledaj post
Ja imam jedan problem.
Moj kalkulator ( Optima ss - 501) mi zaokružuje decimalne brojeve kad upisujem.
Probala sam to naštimati na onoj tipki TBL al nejde. Onda dobijem neke decimalne nule, a ako tu naštimam na 0 dec. mjesta onda mi opet zaokružuje, a ak naštimam na više dec. mjesta kad ga upalim imam neke nule.
Kak da to isključim?
Ima li tko savjet molim vas

I ja imam Optimu, ali ss - 508.
Na mojemu postoji odostraga mala udubina za RESET kojom se sve vrati na normalu ako ju vrhom olovke taknem.
A ako imaš tipku MODE na svojemu kalkulatoru, probaj to stisnuti i onda bilo koju drugu opciju uključiti jer meni i to pomaže.
The Black Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 06:18   #6378
pozz
je li postoje negdi zapisana rješenja drugog dijela ispita matematike iz 2012. i 2011.?
__________________
budi dobar ♏
adamovo rebro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 13:17   #6379
Quote:
adamovo rebro kaže: Pogledaj post
pozz
je li postoje negdi zapisana rješenja drugog dijela ispita matematike iz 2012. i 2011.?
Postoje ovdje

S lijeve strane ti je raspoređeno po godinama i po rokovima, odabereš za koje hoćeš vidjeti, nađeš matematiku i kad skineš to odmah prvo su ti rješenja za drugi dio ispita.
The Black Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 23:37   #6380
jel teška viša razina?
gimnazijalka223 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.