Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2022., 19:01   #1
Trudnice s gastro problemima

Moderatori ispravite me ako postoji slična tema, tražila sam i naišla sam na jednu staru temu o žgaravici u trudnoći, ali ne za različite gastroenterološke probleme (gastritis, iritabilno crijevo, masna jetra, bilijarni refluks, alergije i intolerancije na hranu itd. [dodajte dijagnozu po želji ]).

Koliko sam čitala i čula, veliki broj trudnica dobije gastritis u kasnijoj trudnoći, ali pretpostavljam da je to onda možda nažalost teže onima koje su imale te probleme i prije trudnoće.

Kako se često jedan gastro problem javlja s drugim (gdje nekad prehrana jednog isključuje prehranu drugog problema), otvaram ovu temu da možemo dijeliti iskustva o prehrani, lijekovima koji su dozvoljeni u trudnoći, i svim ostalim stvarima koje radimo da si pomognemo.
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:07   #2
Za početak, mene trenutno (prvo tromjesečje) muči užasna kiselina, pogotovo noću. Pijem ljekove koje mi je doktor preporučio i izbjegavam rajčice, paprike, začinjenu hranu, gazirana pića, češnjak, luk i nastojim ne jesti kasno navečer ali okus ne prolazi, imam osjećaj da mi netko aceton slijeva u grlo.

Ima netko neki savjet kako uspjeti prespavati noć ili barem utješnu riječ da ne mora značiti da će biti gore kad trbuh naraste?
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:43   #3
Jesi probala s povisenim jastukom?
Ja nemam problema sa zgaravicom, ali imam i mimo trudnoca s refluksom zelucane kiseline, pogotovo nocu. Tako da obavezno u trudnocama od starta spavam glavom na povisenom i time dosta dobro reguliram to, uz ovo ostalo sto si navela (prehrana, ne jesti kasno pred spavanje).
rock on... is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:53   #4
A probala sam to prije trudnoće kad bi imala faze goreg gastritisa i uvijek bih dobila bolove u leđima ili bih se budila jer bi mi položaj bio neudoban.
Ali valjda mi nema druge, pokušat ću ovih dana kombinirati različite jastuke što imam po stanu.
Staviš li ti neke onako obične klasične jastuke kao od perja ili ove memory pjena?
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 20:03   #5
Ja inace imam anatomski od memory pjene, a u trudnocama jos na njega stavim neki manji ala oni dekor jastuci sto imamo na kaucu u dnevnom pa si na taj nacin povisim.
rock on... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2022., 08:51   #6
Evo mog iskustva, mozda nekom pomogne... ja imam GERB (refluksnu bolest) jos od ranijih studentskih dana, znaci sada vec dobrih 10ak godine i prosla sam sve faze (imala sam cak i kronicni gastritis koji sad vise nemam). U trudnocu sam usla u prilicno dobroj situaciji, sigurno godinu dana sam radila na tome da smirim i kontoliram refluks koliko je to moguce i to mi je nevjerojatno pomoglo (terapija na intervale, kontroliranje vrsta hrane, nejedenje prije spavanja, spavanje na povisenom itd.).

Imala sam te srece da nisam povracala u prvom trimestru (sto sigurno drasticno otezava), ali sam imala grozne mucnine 24/7 do negdje 14. tjedna i vjerojatno zbog toga sto je bolest bila u dobroj fazi prije toga, nisam imala neke strasne probleme, ali i dalje sam se trudila drzati se hrane koja mi odgovara i tu i tamo sam pila terapiju po potrebi uz odobrenje doktora. Nakon 14. tjedna do sada gotovo nikakvih problema sto mi je i dalje nevjerojatno jer sam se iskreno bojala trudnoce s GERBom i ocekivala totalno mucenje. Sad s ulaskom u zadnji trimestar lagano osjecam pritisak na zeludac i cesce posegnem za onim tableticama sto se zvacu (Gastal i slicno, ugl jednu navecer prije spavanja) i tu i tamo popijem Omeprazol ako vidim da mi nesto nije sjelo i tako planiram do kraja, nadam se uz ne prevelike probleme.

Ovo su moji savjeti ako imate problema s kiselinom (ili otprije ili sad izazvanom trudnocom, nebitno je):

- spavanje na povisenom (ne na hrpi jastuka jer ce vam to unistiti vrat nego na povisenom sto znaci staviti 4-5 knjiga ispod nogica kreveta gdje je uzglavlje i tako "nagnuti" krevet pod kutem ili kupiti jastuk ovog tipa https://www.amazon.com/Acid-Reflux-W.../dp/B00E3X5K6Y , a meni pomaze i trudnicki jastuk)
- spavati na lijevom boku (jer onda hrana ne stoji citavu noc u zelucu kao kad ste na desnoj strani nego je blizu "izlazu" iz zeluca)
- ne jesti barem 3-4 sata prije spavanja (ili ako ste pregladne, pojesti zalogaj ili dva neceg neutralnog cisto da mozete zaspati) i ne lezati i sagibati se nakon jela opcenito, najbolje je otici u setnju i kretati se da hrana sto prije napusti zeludac
- izbjegavati namirnice koje izazivaju kiselinu (klasika su cesnjak, sirov luk, kava, gazirano, slatko, crveno meso, rajcica i razni umaci od rajcice, ljuta hrana, masna hrana, przeno i slicno, ali moguce i da vam nesto smeta sto drugima ne smeta)
- ne se prejedati da uz bebu jos i hrana ne stvara pritisak na jednjak, jesti manje obroke vise puta u danu (i gledati da jedete hranu koja se brzo i lagano probavlja, a ne stoji satima u zelucu)
- konzultirati se s doktorom oko potencijalne terapije (proton inhibitorske pumpe da smanji kiselinu,a tabletice za zvakanje mozete kupiti bez recepta i ok ih je zvakati jednom do dva puta u danu)
- moj vecernji ritual je vrela voda prelivena preko komadica dumbira i kad se ohladi, to je zadnje sto konzumiram u danu i tako vec godinama i djeluje jako blagotvorno na zeludac i umanjuje kiselinu (barem meni, ne mora biti pravilu) pa probajte!

Eto, nadam se da ce barem nekom pomoci
suunshiine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2022., 10:58   #7
hvala cure!

rock on složila sam si sinoć tako memory jastuk preko malog jastuka (tako da je izgledalo kao ovaj trokutasti jastuk kojeg suunshine spominje), nije bilo isto kao normalno spavanje ali barem nisam dobila bolove u leđima, napredak!

Nažalost, iako mi je smanjilo refluks, nije bilo dovoljno da mi u potpunosti pomogne, opet me redovito u 4 ujutro probudilo, pomoglo mi je na kratko popiti vode i kasnije se opet javila kiselina.

Pijete li vi tako vodu noću ili je to samo privremena pomoć pa bude kasnije još gore jer u biti legneš odmah nakon pijenja? Dosad sam izbjegavala piti vodu, ali sinoć nisam više mogla izdržati okus u ustima.

suunshine super kolekcija savjeta, ja ih manje više sve pratim ali valjda sam sada jednostavno u lošoj fazi pa ne pomaže. Stvarno se nadam da je samo faza.

Jedino to s đumbirom ne radim, rekla mi je jedna poznanica da joj je doktor rekao da nije dobro uzimati đumbir u trudnoći, ne znam zašto.
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2022., 11:09   #8
Ja si bas popijem guc dva vode po noci ako osjetim suhocu i tu kiselinu u grlu, pomogne mi to.
rock on... is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2022., 13:47   #9
Quote:
gejzir kaže: Pogledaj post

suunshine super kolekcija savjeta, ja ih manje više sve pratim ali valjda sam sada jednostavno u lošoj fazi pa ne pomaže. Stvarno se nadam da je samo faza.

Jedino to s đumbirom ne radim, rekla mi je jedna poznanica da joj je doktor rekao da nije dobro uzimati đumbir u trudnoći, ne znam zašto.

Ma to je neka cudna teorija, svjezi dumbir se itekako preporuca kod trudnickih mucnina i opcenito se svrstava pod superhranu, meni su i doktor i babica preporucili, taj homemade caj sa svjezim dumbirom i bomboni od dumbira su me spasili tokom mucnina. Jedino ako su mislili na suseni dumbir, koliko znam njega ne bi trebalo uzimati u velikim kolicinama. Generalno vjerojatno nista ne treba uzimati pretjerano
suunshiine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 10:01   #10
pa ako su ti i doktor i babica preporučili taj čaj onda ću i ja probati s tim čajem.

e sad ne znam šta je njoj točno doktor rekao, mi smo tada bile pričale o baš jedenju đumbira i tableticama sa đumbirom, ne o čaju, pa je vjerojatno onda do toga, da je manja količina ako je čaj.
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 14:36   #11
Quote:
gejzir kaže: Pogledaj post
pa ako su ti i doktor i babica preporučili taj čaj onda ću i ja probati s tim čajem.

e sad ne znam šta je njoj točno doktor rekao, mi smo tada bile pričale o baš jedenju đumbira i tableticama sa đumbirom, ne o čaju, pa je vjerojatno onda do toga, da je manja količina ako je čaj.
Cuj, ja sam onda u prilicnom problemu jer konzumiram skoro svaku vecer haha Ja samo odrezem mali komadic svjezeg, prelijem vodom i ostavim onak 2-3 minute, nije to nikakav jaki caj, vise vodica s okusom dumbira. Sad sam pogledala na netu i fakat pise da suseni korijen treba izbjegavati, ali ja to nisam nikad konzumirala tak da nemam pojma ni gdje bih ga kupila.
suunshiine is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 09:45   #12
Evo moje iskustvo. Dijagnosticiran mi je kronični gastritis s 20 god, Gerb i želučana hernija. Odonda u naletima bude bolje pa lošije (uz to ruku pod ruku dolazi i anksioznost). U prvoj trudnoći mi je bilo isto teško zadnjih tjedana baš zbog hernije... i porod je bio užas jer sam neprestano povraćala, svaki trud... ostala sam bez minerala i bas mi je to bilo fuj. Nakon trudnoće je sve nestalo. Super mi je bilo, nisam povraćala, nisam imala bolova... i dalje su mi smetale stvari koje i inače. Tipa kobasica i gulaš, ali ništa što gastal nije dobro podnosio. Bila sam oduševljena.

Sada sam 29. Tjedan trudnoće. Bolovi su neprestani. Povraćam svakodnevno iza većine obroka. Nekad iza čaše vode. Malo je lakše bilo kad mi je maleni u vrtiću (spojio je tri dana ) i tada sam bila puno bolje... al evo... noccas kiselina u usta (točno znam radi čega- bobi flips) , kašljanje, povraćanje dok mi se u slini nije skupila krv iz jednjaka. Nisam mogla prestat ostatak noci kasljat niti spavat. Sve mi spali. Kroz nos... usi me pocnu svrbit...
Ja nemam nekog lijeka. Pojedem Rennia i reflustata pa čak i gastala (koji kao nije za trudnice, al ga uzmem nekad). Trebam više pazit na prehranu, al eto... uz todlera nekad pojedem prvo sto nađem. On voli variva i perkete i juhe i to najcesce radim... pa naravno i jedem... i tak. Ne znam. Danas samo dvopekić... u nadi da ce nakon poroda opet sve sjesti na mjesto i biti bolje...
Marron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 15:44   #13
Quote:
Marron kaže: Pogledaj post
Evo moje iskustvo. Dijagnosticiran mi je kronični gastritis s 20 god, Gerb i želučana hernija. Odonda u naletima bude bolje pa lošije (uz to ruku pod ruku dolazi i anksioznost). U prvoj trudnoći mi je bilo isto teško zadnjih tjedana baš zbog hernije... i porod je bio užas jer sam neprestano povraćala, svaki trud... ostala sam bez minerala i bas mi je to bilo fuj. Nakon trudnoće je sve nestalo. Super mi je bilo, nisam povraćala, nisam imala bolova... i dalje su mi smetale stvari koje i inače. Tipa kobasica i gulaš, ali ništa što gastal nije dobro podnosio. Bila sam oduševljena.

Sada sam 29. Tjedan trudnoće. Bolovi su neprestani. Povraćam svakodnevno iza većine obroka. Nekad iza čaše vode. Malo je lakše bilo kad mi je maleni u vrtiću (spojio je tri dana ) i tada sam bila puno bolje... al evo... noccas kiselina u usta (točno znam radi čega- bobi flips) , kašljanje, povraćanje dok mi se u slini nije skupila krv iz jednjaka. Nisam mogla prestat ostatak noci kasljat niti spavat. Sve mi spali. Kroz nos... usi me pocnu svrbit...
Ja nemam nekog lijeka. Pojedem Rennia i reflustata pa čak i gastala (koji kao nije za trudnice, al ga uzmem nekad). Trebam više pazit na prehranu, al eto... uz todlera nekad pojedem prvo sto nađem. On voli variva i perkete i juhe i to najcesce radim... pa naravno i jedem... i tak. Ne znam. Danas samo dvopekić... u nadi da ce nakon poroda opet sve sjesti na mjesto i biti bolje...

Uh, bas osjecam iz ovog posta da se mucis. Ja bih na tvom mjestu otisla na konzultacije da dobijes barem omeprazol terapiju, posebno jer spominjes krv u jednjaku, moguce da imas rane po jednjaku koje nece zacijeliti bez terapije, mogle bi ti bas kaos napraviti. Drzim fige da sve bude bolje uskoro!
suunshiine is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 18:21   #14
Uf Marron zvuči grozno.
A na kojoj si terapiji bila prije trudnoće?

Meni je doktor rekao da je najbolje bez ikakvih lijekova u trudnoći, ali citala sam da vidim sta da radim ako ne bude išlo s reflustatom i naisla da su iduci izbor ovi H2 blokeri. Nisam pricala s doktorom o tome jer sam na pocetku trudnoce pa zasad uzimam samo reflustat i ove žvakalice slične rennie. Doduse te zvakalice mi pomognu doslovno na deset minuta i onda imam osjecaj da je jos gore pa idem vise na reflustat, ako ti to ista znaci.

Isto tako ja sam rekla doktoru da kao mogu pokusati trpiti bol i nelagodu i ne uzimati bas nista ako je to bolje za bebu i on mi je rekao da mogu unistiti jednjak od te kiseline, tako da mozda bolje da provjeris za daljnje lijekove. Iako razumijem te, i ja i dalje pokusavam minimalno s lijekovima.
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 18:33   #15
A sto se tiče anksioznosti, psiha utječe na GERB pa ako ikako možeš dobiti više pomoći oko toddlera i kuhanja mozda pomogne. Naravno anksioznost je kompleksnija od samo toga.

Btw ja sam si kupila onaj žuti smoki koji je mislim samo kukuruz i skoro bez masti, sto se moze i maloj djeci davati,i kad me uhvati grickati onda imam to pri ruci da se sprijecim da pojedem čips ili tako nesto na brzinu.
gejzir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2022., 14:44   #16
Prije I. Trudnoće sam dugo (godinama) uzimala controloc i reglan. Onda sam u trudnoći prestala i nakon trudnoće sam popila jednu kutiju controloca.

Uopće mi nije ni palo na pamet da sad idem kod doktora radi toga (ne inatno, već više kao to je tako... moram istrpit), uopće mi se ne da sad igdje ići zbog tih bolova, a zapravo bi možda trebala da... i to za kraste na jednjaku, tako mi je bilo kad sam isla na gastroskopiju, sve izjedeno tom kiselinom...

Ovih dana bas jako pazim na prehranu, samo lešo... i lakše je. Spavam na povišenom dosta... ali svejedno bi si najradije u grlo natrpala neki ledeni puding ili čisti led da mi smanji taj ružan osjećaj stalnog žarenja.
Marron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2023., 12:02   #17
Hej, sve cure koje su trudne ili planiraju trudnoću. Naime, trebala bih piti Ares tablete radi refluksa/gerba ali ujedno planiram i trudnoću. Uskoro ću pricati sa dok. o tome, ali evo da cujem vasa iskustva. Jeste li pile, itd.. Hvala
leonalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2023., 13:03   #18
Hej sta ovdje stvarno više nema nikoga
leonalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2023., 20:22   #19
Nije da nikoga nema,nego vjerojatno od sadasnjih trudnica nitko nema takvih problema.

Poslano sa mog SM-G981B koristeći Tapatalk
__________________
I'm a supergirl and supergirls just fly
cherry lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2023., 11:17   #20
hej, ma vidim da je tema iz 2022, pomislila sam da je zastarila. Ne vjerujem bas da nema trudnica ili budućih trudnica koje nemaju gerb.
leonalea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.