Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2003., 13:15   #41
Re: Pa...

Quote:
ankada kaže:
ne velim da on mora moj recept probat. Sto fali ako se malo muci dok radi, tj. vise uziva u kulinarskim carima spremanja papice? Pa jel' napisao da je samac, jel' nije posegnuo za konzervom, znaci covjek zeli sam biti svoj majstor. Meni je zaprska nepotrebna od kako kuham grah ovako. Inace najvise volim od graha vrstu : zelencec.
Mogu rec jos samo da si jako promijenjljiv.
jebesh grah bez zaprske
__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 05:16   #42
Grah je bio odlican. Hvala
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:02   #43
Evo i moje verzije graha...

Namocim preko noci. Stavim kuhati, nakon jedno pola sata promijenim vodu. U to dodam i nasjeckane dvije vece mrkve, jedan persin i celer. u posebnoj tavici izdinstam luk i suho meso (ako sam raspolozena poslije slaninu ili suho jesti, izrezem ih u sitne komadice, ako cu slaninu baciti, ostavim je u velikim komadima, da je lakse za izvaditi). Pred kraj dinstanja dodam i protisnuti cesnjak.

Sve istresem u lonac s grahom i povrcem, kuham jos neko vrijeme, tek sad posolim (kazu da ako se grah soli na pocetku kuhanja, ostaje tvrd) i dodam kuglu za zacine sa timijanom, zrnima bibera i lovorovim listom. Ajvara (ako sam ga nasla u lokalnom hrvatskom ducanu) ili koncentrata paradajza pred kraj.


Ne volim stavljati niti zafrig niti mljevenu papriku. Nekako mi postane tezak. ali zato volim dodati tjesteninu, pa postane "pasta fazol" ili kuhati zajedno s jecmom. Problem s jecmom je sto mu treba sto godina da se skuha i tu nisam nikad sigurna. Ako netko ima savjet...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:14   #44
Obavezno na kraju laganu zaprsku.
Na malo ulja stavis brasna (glatkog) peces da dobije zuckastu boju (cijelo vrijeme mjesati da ne prigori) za manje od pet minuta je gotovo. Maknes sa vatre da se ohladi i to sipas u grah, mjesas kuhacom da dobije finu masu . Tko voli moze na kraju u zaprsku staviti vrlo malo crvene paprike radi boje a daje i drugaciji okus grahu.

To je onda grah
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:18   #45
Grah jel to fazol?

nuspojave.....
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:21   #46
Da fazol.
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:23   #47
nuspojave....hmmm ..ucestalo ispricavanje, aktivne kretnje,...vise si na zraku nego u kuci,....
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:24   #48
nuspojave...

Postoji preparatic "Beano" (enzim)stvarno sredi nuspojave.
A izgleda da ovo kuhanje u vise voda isto smanjuje nuspojave, to nisam bas uvjerena. Francuzi vole grah propasirati, tako se odstrani ljuska sa svakog zrna graha, i odstrane se nuspojave.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:28   #49
Pasta i fazol Ma ok je to ako nije onak veliki fazol brrr. Bolja mi je jota.
Bolje sprijeciti nego lijeciti
Nekako rijetko to jedemo nemamo naviku, a i baka to bolje radi.
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:55   #50
nus pojave & co.

Grah se moze kupiti u startu bez ljuske... Brze se i skuha... Ne treba se pasirati... Moze se skuhati tako da sva voda ispari..posuti sa crvenom paprikom i dodati maslinovog ulja...jede se s toplim svjezim kruhom... rukama... Marokanci ga tako prave.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 10:11   #51
Makrobiotika preporuča sve mahunarke kuhati tzv. 'šok' metodom, znači na početku dodati vode tek toliko da prekrije i kako voda ukuhava dodavati po malo hladne vode dok se mahunarka ne skuha. Ovakvim kuhanjem postiže se nenapuhivanje tj. bolja probavljivost. Isto se na početku kuhanja na dno posude može staviti prethodno malo namočena KOMBU alga koja služi za bolju probavljivost a i obogaćuje jelo mineralima.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 11:38   #52
aa ne ne...volim se osjecati zivom
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 12:02   #53
Quote:
****** kaže:
aa ne ne...volim se osjecati zivom

A okolina?
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 12:20   #54
i okolina odmah zivne
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 13:05   #55
Re: Re: Pa...

Quote:
Eladio kazˇe:
jebesh grah bez zaprske
Prvo probaj grah bez zaprske, pa jebi.
Moj grah nema niti mrvicu brasna, gustina , a gust je dovoljno.
Nije gola vodica.
PS. I sarmu radim bez zaprske, slijedi jos jedana jebada?
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 13:11   #56
Zaprska

Nekada sam radila sa zaprskom, ali cemu muciti organizam s brasnom ?
Zaista je dovoljno gusto da ne treba zaprske. I ja volim tijesto, jecmenu kasu (a da ju skuhas u expres loncu?) ili rizu kao dodatak grahu. Ako ga jedem samoga volim dodati ocat u grah, i obozavam jesti HLADAN grah.
Mnogi ga obozavaju vrelog, a ja eto mlacnog ili hladnog.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 14:07   #57
da,da stavis kilu graha u dva deci vode i mora da je gust i jos ka tome sipas makarone...i sto je onda gorje?
ajde dobro u grah sa ricetom ne moras - ali i to je stvar okusa

koliko tek brasna pojedes u kruh i drugim glupostima a ovdje se bunis za zlicu brasna
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 18:19   #58
OK, ok, ako moramo jest sa zaprskom, pristat cemo i na to. Jel kaznjivo zakonom ili kaznjivo *******-om ili eladiom?

Isprobala sa i bez zaprske i radje jedem bez. A nemam komplekse jesti kruh uz grah. Moram li u zatvor ili slijedi jeb?

Verica, hvala za onu tajnu o "soku". Hm, tu je valjda tajna onog bezbrojnog mijenjanja vode?

Uvijek me fascinira kako narodna kuhinja "skuzi" sto treba napraviti, bez velikih znanstvenih podloga. Recimo grah plus kruh od cjelovite psenice sadrze sve amino kiseline, odlicna hrana za one koji ne jedu meso. Sam grah nije tako kompletan niti sama cjelovita psenica. A ljudi stvarno jedu crni kruh uz grah (ok, ok ili bijeli kruh, to je valjda suvremena verzija ili da je nazovem verzija nasih mama i tata?)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 18:28   #59
hehe...interesantan topic!

Ja ga volim sa zaprskom, i jos na koncu kad je gotov (mamina kuhinja naravno ) dodati ba tanjur malo octa...njam njam


Vidim da se nitko nije uocio sadizam u mariachijevom recept pa moram to prokomentirati:


Quote:
el_mariachi kaže:
U medjuvremeno mozes preprziti tu tvoju kobasicu u tavi i dodati grahu recimo 20-30 min prije nego sto je gotov.

Jadan Ante...pa kako ce nam onda s preprzenom svojom kobasicom na LJES?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 18:37   #60
Talking

A di su vatrogasci!???!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.