Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2017., 11:11   #521
Pozdrav svima, javljam se s preporukom za smještaj u Palermu. Cosmopolitan b&b, Via Malta. Smještaj se nalazi u samom starom centru, 10 min hoda od željezničkog kolodvora, autobusna stanica ispred zgrade. Domaćini su mladi ljudi, vrlo ljubazni i susretljivi. Stvarno ne znam kako bi izgledalo to putovanje po Siciliji da nam nisu pomagali savjetima, čak su išli s nama u rentacar, kupovali za nas kavu na sniženju u lokalnom dučanu. Uvijek su bili na raspolaganju za bilo kakva pitanja. Sobe i kupaone su vrlo čiste i uredne. Doručak raznovrstan, slatko i slano pa svatko može naći nešto što mu odgovara.
Eto, nadam se da sam nekome pomogla u izboru.
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 19:04   #522
Pozdrav, evo još jedno pitanje.... uzeo sam apartman preko airbnb, platio za dva tjedna (Trapani) i sad vidim u opisu plaćanja...
- A stay tax of 1 euro per night is foreseen for each person. This fee must be paid directly at check in in cash.
Po tome ispada kako će me čim dođem tražiti još 42 eura keša. S obzirom da sam im već platio 1300, principijelno mi se ne da dati još 42, tim prije što ne uspijevam pronaći nigdje točan iznos, pa me teoretski može i ženiti jer vidim da se negdje taxa plaća različito od smještaja do smještaja, od kategorije hotela, od grada do grada, a dosta ih je limitirano samo na prvih 3, 5 ili 10 dana boravka. To je Tassa di soggiorno ili kak je ovdje napisano Stay Tax, ali nigdje izguglati koliko je ona točno, da se znam pripremiti jer na kraju me može tražiti i neki osjetniji iznos (vidim da je u Rimu i 7 eura dnevno?!). Ima tko kakvih saznanja?
__________________
If you're losing your soul and you know it, then you've still got a soul left to lose.
zvonimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:23   #523
Ovako, mi smo u Palermu platili 1 euro po osobi i to se plaća samo za prva 4 dana. Znači nas dvoje 8 eura za 7 dana.
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 12:55   #524
koja je najbolja opcija od Napulja doći na Siciliju, recimo u Palermo?
koliko dođe trajekt?

da li me može netko usmjeriti što je must to see jer na siciliji sam po prvi puta i to od 02/08 pa do 10/08.

10/08 imam let iz Catanije pa bi želio složiti putovanje od Palerma prema Cataniji i sl.
pa možda predzadnji dan izlet na Etnu jer je ona blizu Cataniji.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:43   #525
Hello, zamolio bih pomoć malo 'izbrusiti' ovaj plan za 7 dana kružne ture po Siciliji. Ništa ovdje nije idealno, ali otvorio nam se nenadani godišnji zadnji tjedan u Srpnju, pa rekoh hajdemo do Sicilije.

Avion: Wizzair iz Budimpešte, dvije karte i jedan kofer 2.600Kn. Rental: mini klasa u Budgetu preko Autoeuropa 185EUR.
To nam je ok obzirom kad smo se sjetili.

Subota 22.7.
Rano ujutro krećemo za Budimpeštu, cijeli dan po gradu jer draga nije još bila, pa u 19:05 direkt za Cataniu. Podignemo rent-a-car i spavanje negdje na periferiji grada, samo da se prespava.

Nedjelja 23.7.
Ujutro za Taorminu, samo razgled, bez plaže, pa za ona dva sela Savoca i Forza D'Agro i na kraju je plan završiti u Cefalu. Spavanje Cefalu dva noćenja.
Pitanje: kojom cestom za Cefalu? Google Maps baca na Messinu, ali vidim da ima i direktnijih. Isto, što još ubaciti prije Cefalu?

Ponedjeljak 24.7.
Ujutro kupanje na plaži u Cefalu, popodne autom tura po Parco naturale regionale delle Madonie, povratak u Cefalu.

Utorak 25.7.
Ujutro za Caccamo pa nakon toga za Palermo i dalje razgledavanje Palerma, spavanje Palermo.

Srijeda 26.7.
Prvo za Monreale pa na kupanje na plažu San Vito lo Capo pa nakon kupanja prvo za Ericu pa za Trapani, spavanje Trapani.

Četvrtak 27.7.
Duga vožnja, od Trapanija do Agrigenta za Ragusu. Možda čak izbacimo Agrigento, po fotkama se ne čini nešto. Spavanje Ragusa.
Pitanje: propuštamo li nešto posebno na ovoj dionici, ja ne uspijevam naći neki spektakl, a svi kažete da je južna obala najbolja?

Petak 28.7.
Cijeli dan za Ragusu, Noto i završetak u Syracusi, spavanje Syracusa.
Pitanje: makar je backtracking, nije dugački, da li bi radije spavao dvije noći u Syracusi i u nju stigao već 26.6, pa idući dan Ragusu i Noto iz Syracuse? Ili obratno? Dvije noći u Ragusi?

Subota 29.7.
Ujutro kupanje na Fontane Bianche pa popodne polako za Cataniu, vratimo auto i smucamo se gradom (kojeg još nismo posjetili) do 21:50 i leta nazad za Budimpeštu.

Znam da je puno, ali mi smo 'road trip' turisti, prije par mjeseci smo napravili 2.300Km po Islandu u 8 dana, ovo je 850Km u 7 dana, prava šala za nas.

Hvala unaprijed na svakoj sugestiji kako unaprijediti ovo putovanje ili upozorenju ako nešto krivo planiramo!
Danchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 10:40   #526
Quote:
Danchee kaže: Pogledaj post
Hello, zamolio bih pomoć malo 'izbrusiti' ovaj plan za 7 dana kružne ture po Siciliji. Ništa ovdje nije idealno, ali otvorio nam se nenadani godišnji zadnji tjedan u Srpnju, pa rekoh hajdemo do Sicilije.

Avion: Wizzair iz Budimpešte, dvije karte i jedan kofer 2.600Kn. Rental: mini klasa u Budgetu preko Autoeuropa 185EUR.
To nam je ok obzirom kad smo se sjetili.

Subota 22.7.
Rano ujutro krećemo za Budimpeštu, cijeli dan po gradu jer draga nije još bila, pa u 19:05 direkt za Cataniu. Podignemo rent-a-car i spavanje negdje na periferiji grada, samo da se prespava.

Nedjelja 23.7.
Ujutro za Taorminu, samo razgled, bez plaže, pa za ona dva sela Savoca i Forza D'Agro i na kraju je plan završiti u Cefalu. Spavanje Cefalu dva noćenja.
Pitanje: kojom cestom za Cefalu? Google Maps baca na Messinu, ali vidim da ima i direktnijih. Isto, što još ubaciti prije Cefalu?

Ponedjeljak 24.7.
Ujutro kupanje na plaži u Cefalu, popodne autom tura po Parco naturale regionale delle Madonie, povratak u Cefalu.

Utorak 25.7.
Ujutro za Caccamo pa nakon toga za Palermo i dalje razgledavanje Palerma, spavanje Palermo.

Srijeda 26.7.
Prvo za Monreale pa na kupanje na plažu San Vito lo Capo pa nakon kupanja prvo za Ericu pa za Trapani, spavanje Trapani.

Četvrtak 27.7.
Duga vožnja, od Trapanija do Agrigenta za Ragusu. Možda čak izbacimo Agrigento, po fotkama se ne čini nešto. Spavanje Ragusa.
Pitanje: propuštamo li nešto posebno na ovoj dionici, ja ne uspijevam naći neki spektakl, a svi kažete da je južna obala najbolja?

Petak 28.7.
Cijeli dan za Ragusu, Noto i završetak u Syracusi, spavanje Syracusa.
Pitanje: makar je backtracking, nije dugački, da li bi radije spavao dvije noći u Syracusi i u nju stigao već 26.6, pa idući dan Ragusu i Noto iz Syracuse? Ili obratno? Dvije noći u Ragusi?

Subota 29.7.
Ujutro kupanje na Fontane Bianche pa popodne polako za Cataniu, vratimo auto i smucamo se gradom (kojeg još nismo posjetili) do 21:50 i leta nazad za Budimpeštu.

Znam da je puno, ali mi smo 'road trip' turisti, prije par mjeseci smo napravili 2.300Km po Islandu u 8 dana, ovo je 850Km u 7 dana, prava šala za nas.

Hvala unaprijed na svakoj sugestiji kako unaprijediti ovo putovanje ili upozorenju ako nešto krivo planiramo!
Pozdrav, vidim da krecete iz Catanie, pretpostavljam da se i vracate u Cataniu, tj. da imate let iz nje. Ja bi to malo drukcije okrenuo. Išao bi otokom u smjeru kazaljke na satu.
Krenete iz Catanie, riješite Taorminu, Savocu, Etnu pa prema jugu, prema Siracusi. Tamo je realno dosta pola dana, poluotok Ortyglia i Parcho archeologico. Također Ragusa ibla, Noto, Modica, to se sve može obići centar grada za cca svaki 2 sata, malo prošetati i vidjeti, zanimljivi a slični gradovi. Onda prema Agrigentu uz obalu, ima lijepih plaža i prirode u tom dijelu Sicilije, po meni je taj dio ljepši od Toskane. Zatim u Agrigentu dolina hramova, grad i nije nešto pa se tu nebi zadržavao. Onda iz Agrigenta prema Trapani-u, Erice, San vito lo Capo. Zatim Palermo, za njega bih odvojio 1 vecer i barem 1 cijeli dan. Da vidite nočni život. Centar i sve znamenitosti se daju obići u 1 danu. Zatim iz Palerma prema Cefale-u, Coccomo, te preko Enne natrag u Cataniu. Ja bi išao tim smjerom i ubacio što me zanima, pa uklopi u to što želiš.
ingchef is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:40   #527
Iskustvo je pokazalo da uz sve katre, planove, GPS-ove, trebate za put više nego ste planirali. Ceste loše, oznake nisu baš kao kod nas na svakom raskršću. Radovi su po cestama pa se mora skrenuti, pa se posvađaš sa GPS-om...i tak. Al veselo u svakom slučaju. Vožnja po većim gradovima je ravna suicidu. Najvažnije je samo vozi, ne staj, samo vozi, već ćeš se nekako vratiti na pravi put. Dobro si isplanirajte obroke, jer u vrijeme ručka niš ne radi po tim manjim gradićima. Palermo je druga priča, tamo se uvijek može nešto naći.
E da, pošto ste s autom, preporučam da kupite neki suncobran, ima po supermarketima, jer su na plažama oko 15 eura, a sunce je bilo nemilosrdno u 6. mj.
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 14:54   #528
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Iskustvo je pokazalo da uz sve katre, planove, GPS-ove, trebate za put više nego ste planirali. Ceste loše, oznake nisu baš kao kod nas na svakom raskršću. Radovi su po cestama pa se mora skrenuti, pa se posvađaš sa GPS-om...i tak. Al veselo u svakom slučaju. Vožnja po većim gradovima je ravna suicidu. Najvažnije je samo vozi, ne staj, samo vozi, već ćeš se nekako vratiti na pravi put. Dobro si isplanirajte obroke, jer u vrijeme ručka niš ne radi po tim manjim gradićima. Palermo je druga priča, tamo se uvijek može nešto naći.
E da, pošto ste s autom, preporučam da kupite neki suncobran, ima po supermarketima, jer su na plažama oko 15 eura, a sunce je bilo nemilosrdno u 6. mj.
Da, to je svakako dobar savjet, i da, puno puta te gps odvede drugdje od planiranog, no te stvari su nam bile najljepše na Sicilii, da nije bilo toga, nebi vidjeli hrpu lijepih sela i zaselaka s prekrasnim krajolikom, hranom i ljudima.
ingchef is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 18:51   #529
Sretno sa vožnjom po Cataniji, ja zapalio svijeću kad sam se vratio da nisam nekog ubio u prometu ili netko mene
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 21:40   #530
Namjera mi je s obitelji u 9 mj. na 7 dana na Siciliju. Imamo dvoje male djece 2.5 g i 5.5 g, tako da se ne možemo seliti svaki dan, vec promjeniti max 2-3 mjesta. Mislio sam iz Trevisa za Trapani ili Palermo rentat auto a nazad iz Catanie.

Ne znam što je must see na Siciliji.

Što bi mi preporučili?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 11:38   #531
Najbolje bi bilo da prvo pročitaš temu, pitanje koje postavljaš nije novo, i puno je odgovora i sugestija već napisano. Ako budeš imao konkretnih dilema, pitaj.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:54   #532
Quote:
marioxp kaže: Pogledaj post
Namjera mi je s obitelji u 9 mj. na 7 dana na Siciliju. Imamo dvoje male djece 2.5 g i 5.5 g, tako da se ne možemo seliti svaki dan, vec promjeniti max 2-3 mjesta. Mislio sam iz Trevisa za Trapani ili Palermo rentat auto a nazad iz Catanie.

Ne znam što je must see na Siciliji.

Što bi mi preporučili?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Ako ćete u Palermo, onda je najbolje napraviti krug Palermo-Cefalu-Taormina-Etna-Catania-Siracusa

Ako vam ostane mjesta posjetite Valle dei Templ, Ragusu i Noto.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 20:19   #533
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ako ćete u Palermo, onda je najbolje napraviti krug Palermo-Cefalu-Taormina-Etna-Catania-Siracusa

Ako vam ostane mjesta posjetite Valle dei Templ, Ragusu i Noto.
Hvala puno na odgovoru.

Koliko minimalno preporučate dana za siciliju s 2 djece. Mislio sam da ispod 11 dana se ne isplati ići a supruga mi daje max 9 dana.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:11   #534
Quote:
marioxp kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru.

Koliko minimalno preporučate dana za siciliju s 2 djece. Mislio sam da ispod 11 dana se ne isplati ići a supruga mi daje max 9 dana.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Ovisi koliko su djeca spremna hodati

Da su 10+ godina, onda bi to bilo drukčije, ovako su premali za neka velike relacije autom. Razumijem suprugu i 9 dana. Mislim da će ti ova tura koju sam predložio biti ok, uvijek možete vidjeti kako stojite pa ubaciti nešto.

Ako ćete unajmljivati auto, onda budi VRLO oprezan kada voziš po Palermu i Cataniji, ali i po Siracusi. Etnu i Taorminu možete odraditi preko agencije iz Catanije da se ne zezate autom.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 23:47   #535
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Išli smo s Etna Sicily Touring, uzeli smo Etna i Taormina turu. Probajte se dogovoriti da u Taorminu odete ujutro, a onda na Etnu jer Talijani imaju čudno radno vrijeme pa da ne dođete, a sve zatvoreno Nama su odmah to predložili i bilo je super. Mislim da se naš vodič zvao Danielle.
i u ovaj izlet su ukljucene ulaznice za Etnu? Zicara ili zicara + bus? Nije bas jasno sa stranice....
__________________
"There was one guy in our neighborhood, Tank. Big, badass, and covered in tattoos. Every time he saw me, he would sit me down and buy me a soda. Tell me I had a power to change things."
Electra8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 09:54   #536
Quote:
Electra8472 kaže: Pogledaj post
i u ovaj izlet su ukljucene ulaznice za Etnu? Zicara ili zicara + bus? Nije bas jasno sa stranice....
Koliko ja znam, ne postoje ulaznice za Etnu . Naša tura nas je dovela do Rifugio Sapienza koja je polaznišna točka pa smo prošetali oko kratera Silvestri. Ukoliko želiš ići više, postoji opcija najma jeep-a ili ćete žičarom do gore. Tu ti je slika pa pogledaj. Možeš se raspitati i u drugim agencijama, cijene su ti manje više iste jer su i ture manje više iste.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 19:03   #537
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, ne postoje ulaznice za Etnu . Naša tura nas je dovela do Rifugio Sapienza koja je polaznišna točka pa smo prošetali oko kratera Silvestri. Ukoliko želiš ići više, postoji opcija najma jeep-a ili ćete žičarom do gore. Tu ti je slika pa pogledaj. Možeš se raspitati i u drugim agencijama, cijene su ti manje više iste jer su i ture manje više iste.
Ma govorim ono zicara + djipovi. Ovi se onda setaju negdje nize, ne idu blizu vrha, vidim sad sa slike. Iz opisa ture nije bas jasno.
Znaci, zicara + djipovi moram ic u svom aranzmanu onda?
Da si odmah znam planirat sta cu.
__________________
"There was one guy in our neighborhood, Tank. Big, badass, and covered in tattoos. Every time he saw me, he would sit me down and buy me a soda. Tell me I had a power to change things."
Electra8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 21:00   #538
Quote:
Electra8472 kaže: Pogledaj post
Ma govorim ono zicara + djipovi. Ovi se onda setaju negdje nize, ne idu blizu vrha, vidim sad sa slike. Iz opisa ture nije bas jasno.
Znaci, zicara + djipovi moram ic u svom aranzmanu onda?
Da si odmah znam planirat sta cu.
Možeš i o svom, ali možeš i preko agencije.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 16:25   #539
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Možeš i o svom, ali možeš i preko agencije.
Dakle, AST ide Catania -Nicolosi, pa onda Nicolosi -Etna. Do Nicolosija ima dosta buseva, ali ovaj drugi dio ide rijetko, samo dvaput dnevno. Vidit cu s prijateljicama sto kazu. Pretpostavljam da je to jedini nacin za otici tamo u svom aranzmanu? Citala sam neke prastare postove ovdje, pa ne znam sto je aktualno.

I jel stvarno busevi Palermo Agrigento voze 2 sata? Nalazim oprecne informacije na netu, vlak vozi 2 sata, a busevi kako koji.

Izgleda da rade neke dijelove pruga, pa se i vlakom vozi dio busom dio vlakom.

Kazu da oni ne vole vlak, da svi idu busom jer su tocniji, brzi i imaju klimu.

Da, rent a car nam nije opcija. Ostaje javni prijevoz.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
__________________
"There was one guy in our neighborhood, Tank. Big, badass, and covered in tattoos. Every time he saw me, he would sit me down and buy me a soda. Tell me I had a power to change things."
Electra8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 10:56   #540
Da malo objasnim penjenje na Etnu, i za Electru i za sve ostale, pošto ni ovdje niti na Tripadvisoru nisam našao 100% točnu informaciju. A ovo je iz prve ruke, od prije 2 tjedna.

Na Etnu se može sa juga i sa sjevera. Mi smo išli sa juga. Polazna točka je Rifugio Sapienza, Google maps ga normalno nalazi i vodi do njega. Cesta je puna serpentina i velikih uspona, ali nije uska. Paziti (kao i svuda po lokalnim cestama) na grmlje koje raste uz cestu i izbacuje trnovite grane na cestu, idealno za ogrebat auto. Što se tiče javnog prijevoza na Rifugio, i ja sam na Tripadvisoru čitao da ima samo dva busa. Kad smo mi bili gore, bila je gomila ljudi, tako da je valjda dobra ideja imati kupljene karte unaprijed. Više ne znam jer smo išli autom.

Po mojem skromnom mišljenju, ako je cilj uspona pogled, onda ako je vidljivost slaba ili je u zraku ona ljetna izmaglica, na Etnu se ne isplati ići. Ako je cilj biti na vulkanu, Etna je ok, bio sam na boljim vulkanima ali tko nije bio nikad, ovo će mu biti super.

Odmah uz parking su dva manja kratera, izgledom su isti kao oni na vrhu, samo su u civiliziranom okolišu (čitaj: loši selfiji).

Za Etnu se ne plaća nikakva ulaznica.

Parking na Rifugio Sapienza - ima hrpa plavih (plaćenih) mjesta. Plaćaju se na parking automatima, kovanice, novčanice ili kartice, ne sjećam se koliko po satu, ali valjda oko 1 EUR. Jer mi smo se parkirali zabadava uz jednu od dvije ceste koje nstavljaju nakon restorana.

Rifugio Sapienza je na 1.910 metara. Iduća postaja je Montagnola na 2.500 metara. Do tamo se može ići pješke, ili stazom ispod žičare (ubitačna) ili cestom za vozila (podnošljivo), Ovo traje preko 2 sata. Umjesto toga postoji i žičara koja je 30 EUR po glavi za oba smjera. Nisam nigdje vidio popuste za djecu ili studente, treba pitati. Žičara je ok, ali se zbog vjetra često zaustavlja na par sekundi dok se ne umire kabine, tko se boji, nek razmisli.

Od Montagnole (ima wc i bar) iduća stanica je Torre del Filosofo na 2.920 metara. Do tuda se može ići "džipom" koji zapravo nije džip nego minibusevi s traktorskim gumama. Cijena je 24 EUR po glavi za oba smjera. Ovo je po meni pretjerano jer uspon nije strašan - može se ravno poprijeko što je strmije ili cestom kojom idu busevi. Oko sat i pol treba. Mi smo hodali. Za usporedbu... tko je u Zagrebu išao na Grafičar, ovo je lakši uspon.

Na 2.700 metara stoji tabla da je zabranjeno ići dalje bez vodiča. To se ignorira, ali pazite ako zviznete negdje gore, ništa od osiguranja.

Na 2.920 metara je parking gdje su sad ozbiljni vodiči koji jednom dnevno vode grupu do cca. 3.200 metara. To još uvijek nije glavni krater a uspon je koliko smo mi vidjeli ekstremno strm. Cijena je 9 EUR po glavi za vodiča, voucheri se kupuju dolje na blagajni u Rifugiu. Mi smo došli prekasno. Ako idete, uvjet je ozbiljna obuća (koju bi anyway preporučio za Etnu).

Na 2.920 metara, iza kućice gdje su vodiči ide staza koja vodi do dva super kratera sa super pogledom u dolinu. Pazite, ekstremno je vjetrovito, na rubu tih kratera postoji ozbiljna i realna opasnost da vas vjetar sruši u provaliju. Mi smo se u jednom trenutku morali sjesti da nas ne otpuše.

I to je to. Planirajte kupanje nakon posjete jer ćete biti obloženi prašinom
Danchee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.