Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2011., 07:20   #21
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ima li koji aktivni forumaš u Španjolskoj? trebam savjet - idem u Barcelonu na vjenčanje i zanima me kakve običaje imaju, što je običaj pokloniti, sličnosti i razlike s našim vjenčanjima... ne bih volio baš tamo pasti s Marsa.
(nekak mi se čini ad je tu najprimjerenije pitati i da bih mogao dobiti najbolji odgovor)
hola!
ja ovdje radim samo preko ljeta, ne znam dali će ti moj post biti koristan, ali pitao sam ljude ovdje dali imaju običaj dati neki specifičan dar uobičajen za ovo podneblje (Katalonija) i najčešći odgovor je bio da mladencima daruju nešto što bi im moglo koristiti u budućem zajedničkom životu ili omotnicu (kovertu) sa novcima...
dakle, manje više običaji darivanja su nam valjda isti ili vrlo slični...
ako je u pitanju španjolski par ja bih im definitivno darovao nešto "naše" i ostalo po tvome izboru (pegla, beštek, toster, mikrovalna... ili famozna omotnica). sve ovisi o tebi i koliko dobro poznaješ mladence...

P.S. bilo bi dobro da malo opišeš mladence da mogu precizirati ljudima o kakvom vjenčanju i mladencima se radi da bih dobio dobar savjet...
orfanto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 21:57   #22
ovo mi je dovoljno, hvala. ma zanimalo me samo je li primjerenije kupiti neki ok poklon kao kod nas ili više nešto simbolično. kako vidim slično je kao kod nas i tu ću već smisliti nešto prigodno. hvala
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 16:35   #23
pozdrav imam 20 godina i razmišljam o preseljenju na jug Spanjolske pa bi molio ikoga ko ima bilo kakvu informaciju o zaposlenju,stanovannju radu te kako se snaći gdje tražiti poslove nek se javi! i naravno kakva su vasa iskustva kakva su vaša iskustva inace tecno pricam i engleski i spanjolski. Unaprijed hvala
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
is_none is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 21:19   #24
U Spanjolskoj ti je dijete drago velika kriza. Svi koje znam se boje da ne dobiju otkaz. Nezaposlenost je cak veca nego u Hrvatskoj.
Najam stana u Madridu ti je +/- tisucu eura.
Skoro 50% ljudi zaradjuje toliko mjesecno (tzv. mileuristas). Na sat dva izvan grada imas jeftinijih lokacija, ali gubis mnogo eura na prijevoz, pa dodje na isto.
Na Jugu Spanjolske (Andaluzija, Extremadura, Murcia, Castilla-La Mancha) ti je jos veca kriza nego na sjeveru Spanjolske.
Mozda da pricekas zavrsetak krize (kojih 5 godina), ili da pocnes uciti njemacki, kao mnogi Spanjolci.
Bez fakulteta koji njima treba (tehnicki fakulteti, biomedicina, farmacija) ili kapitala nema smisla ni ici (neovisno o krizi).

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 03.01.2012. at 21:24.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 14:04   #25
Tek sad shvatam koliko novine lazu danas citam u Blicu kao u spaniji ludnica sve extra sve jeftino nadjes posao iz cuga, skolski sistem extra, zdravstvo jos bolje, imigrantima posvastice ovo ono ...... ali zapravo samo iz iskustva drugih ljudi mozes shvatiti kako je zaista tamo ...... nikad me spanija nije privlacila ali je danasnji text u Blicu ucinio privlacnom, na kratak vremenski period, dok nisam dosao na forum i procitao surovu istinu
yolpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 11:21   #26
Ma procitaj ovdje:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...to/592636.aspx

Quote:
u-spanjolskoj-gotovo-pet-milijuna-nezaposlenih-deficit-za-2011-veci-od-osam-posto
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 20:34   #27
dojdite na mallorcu, ovdje krize nema ))
btw evo ja sam vec godinu i nesto na mallorci, radim na privatnoj 62 m jahti i preko zime odnosno od kraja devetog mjeseca pa tamo nedje do pocetka smo vezani u marini. Sto se tice palme de mallorce mislim da je ovdje najlakse naci posao u ovim teskim vremenima, jer je stvarno puno jahti, automatski uz to ima masu kafica i popratnih sadrzaja koji idu uz to. uostalom ovdje se krecu uglavnom englezi i njemci tako da pravog spanjolca je tesko i vidjeti
Uglavnom visok standard zivota, dosta skupo, ali mislim da bi se relativno lako nasao neki posao za pocetak. Nekoliko puta sam po kafanama sretao konobarice iz hvatske, bosne i srbije.
jeGGer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 05:29   #28
Moltes gràcies.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 22:10   #29
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
U Spanjolskoj ti je dijete drago velika kriza.
na fuerteventuri nije valjda tako lose

kriza je svuda i kod nas nema posla.. u toplije mediteranske krajeve se neide radit, ide se zivit. meni se spanjolska svidja jer je opustenija zemlja. snac se vani ipak nie lako
__________________
..follow the white rabbit
100PER is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 19:42   #30
Ovako...postoji šansa da bih ovo ljeto mjesec dana radila kao au pair (dadilja) u Španjolskoj. Međutim, ne razumijem se baš u papirologiju, ne zamjerite pa me zanima koja mi je dokumentacija potrebna? Na stranici te au pair agencije piše da građani zemalja koje nisu članice EU trebaju vizu međutim po tim kriterijima ne ispunjavam uvjete da je dobijem (ne namjeravam tamo biti 6 mj. niti živim na Novom Zelandu ili Kanadi) a druga opcija po njima mi je studentska viza. Za studentsku vizu (kopiram)
Student visa: For a student visa, you need to be enrolled in a Spanish course (at least 10 hours weekly) before leaving your home country. Furthermore, providing evidence that you can afford your stay in Spain might entitle you to work a certain number of hours per week.

E sad...ja sam studentica španjolskog jezika već godinu i pol dana pa me zanima bi li morala ići svejedno na taj tečaj? Boldano - ?
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:19   #31
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
Ovako...postoji šansa da bih ovo ljeto mjesec dana radila kao au pair (dadilja) u Španjolskoj. Međutim, ne razumijem se baš u papirologiju, ne zamjerite pa me zanima koja mi je dokumentacija potrebna? Na stranici te au pair agencije piše da građani zemalja koje nisu članice EU trebaju vizu međutim po tim kriterijima ne ispunjavam uvjete da je dobijem (ne namjeravam tamo biti 6 mj. niti živim na Novom Zelandu ili Kanadi) a druga opcija po njima mi je studentska viza. Za studentsku vizu (kopiram)
Student visa: For a student visa, you need to be enrolled in a Spanish course (at least 10 hours weekly) before leaving your home country. Furthermore, providing evidence that you can afford your stay in Spain might entitle you to work a certain number of hours per week.

E sad...ja sam studentica španjolskog jezika već godinu i pol dana pa me zanima bi li morala ići svejedno na taj tečaj? Boldano - ?
Što se tiče studentske vize, potrebno ti je biti student u Španjolskoj, a ne student španjolskog u nekoj drugoj zemlji.
Znači da se moraš upisati npr. u jednu školu u Španjolskoj i u španjolsku ambasadu u Zg donijeti potvrdu da si upisana u tu školu, na osnovu koje će ti dati vizu koja vrijedi tri mjeseca, a ti u tom roku moraš u Policiji tamo izvaditi tzv "NIE" (osobna). Za ambasadu ti je potrebno još uvjerene o nekažnjavanju i ono najgore: bankovna potvrda da posjeduješ oko 10.000 -11.000 eura na računu. To im je kao neka sigurnost i bez te love ne možeš dobiti studentsku vizu (računaju 900e mjesec). A ta potvrda ti je potrebna i u policiji tamo kada dižeš njihovu osobnu. I vjeruj, ne priznaju nikakvu drugu mogućnost osim bankovne potvrde o posjedovanju te love.
Kada predaš sve papire u Ambasadu čekaš otprilike 45 dana vizu, a kada predaš sve papire u uredu za strance u Španjolskoj, čekaš ih između tri i četiri mjeseca. I opet p+++++rija, jer ne možeš potpisati ugovor o radu, kao i dobiti zdravstveno bez osobne, koju čekaš tri mjeseca.
Na osnovu tvoga studentskog statusa koji bi imala možeš raditi i biti prijavljena isključivo na 4 sata dnevno, odnosno pola radnog vremena. Oni to zovu tiempo parcial. Takav i ugovor moraš imati.
To je ono sve regularno oko studentske vize, ali ako misliš biti samo mjesec dana tamo možeš biti i kao turist. Imaš pravo biti tri mjeseca. Jedino što onda u tom slučaju ne možeš dobiti radnu niti ikakvu drugu dozvolu, nego vjerovatno moraš raditi na crno tih mjesec dana. Na žalost, ne postoji druga ili treća opcija
Isto tako, možeš otići izravno u španjolsku ambasadu i pitati koje su ti sve opcije. Tamo radi jedna gospođa izrazito stručna i ako želiš mogu ti na pm poslati njeno ime.
Eto, post mi je malo duži, ali pokušao sam objasniti najkraće što sam mogao i znao.
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 22:08   #32
Quote:
Curt kaže: Pogledaj post
Što se tiče studentske vize, potrebno ti je biti student u Španjolskoj, a ne student španjolskog u nekoj drugoj zemlji.
Znači da se moraš upisati npr. u jednu školu u Španjolskoj i u španjolsku ambasadu u Zg donijeti potvrdu da si upisana u tu školu, na osnovu koje će ti dati vizu koja vrijedi tri mjeseca, a ti u tom roku moraš u Policiji tamo izvaditi tzv "NIE" (osobna). Za ambasadu ti je potrebno još uvjerene o nekažnjavanju i ono najgore: bankovna potvrda da posjeduješ oko 10.000 -11.000 eura na računu. To im je kao neka sigurnost i bez te love ne možeš dobiti studentsku vizu (računaju 900e mjesec). A ta potvrda ti je potrebna i u policiji tamo kada dižeš njihovu osobnu. I vjeruj, ne priznaju nikakvu drugu mogućnost osim bankovne potvrde o posjedovanju te love.
Kada predaš sve papire u Ambasadu čekaš otprilike 45 dana vizu, a kada predaš sve papire u uredu za strance u Španjolskoj, čekaš ih između tri i četiri mjeseca. I opet p+++++rija, jer ne možeš potpisati ugovor o radu, kao i dobiti zdravstveno bez osobne, koju čekaš tri mjeseca.
Na osnovu tvoga studentskog statusa koji bi imala možeš raditi i biti prijavljena isključivo na 4 sata dnevno, odnosno pola radnog vremena. Oni to zovu tiempo parcial. Takav i ugovor moraš imati.
To je ono sve regularno oko studentske vize, ali ako misliš biti samo mjesec dana tamo možeš biti i kao turist. Imaš pravo biti tri mjeseca. Jedino što onda u tom slučaju ne možeš dobiti radnu niti ikakvu drugu dozvolu, nego vjerovatno moraš raditi na crno tih mjesec dana. Na žalost, ne postoji druga ili treća opcija
Isto tako, možeš otići izravno u španjolsku ambasadu i pitati koje su ti sve opcije. Tamo radi jedna gospođa izrazito stručna i ako želiš mogu ti na pm poslati njeno ime.
Eto, post mi je malo duži, ali pokušao sam objasniti najkraće što sam mogao i znao.
ok...
ja sam studentsku vizu dobila za manje od tjedan dana. istina je da trebaš na bankovnom računu imati 900 eura za svaki mjesec + plaćeno zdravstveno osiguranje.
iskreno, najbolje ti je nazvati ambasadu, jer nije isto za au-pair i ostale poslove. a ni studentska viza ti ne treba jer nemaš osnovno upisanu školu ili faks
za mjesec dana rada nemoj se ni mučiti, imaš pravo turistički biti 3 mjeseca, lijepo odradi tih mjesec dana, platit će ti na ruke, ostalo malo proputuj i uživaj i bokte veseli
ja sam prvi put bila 3 mjeseca u šp, učila jezik i nitko me niš nije pitao. jedina je stvar poslodavaca da li te žele platiti na ruke (ovisi o au-pair agenciji, mislim) ili ne. ali to moraš srediti s au-pair agencijom da na kraju ne bi radila za free i da te još deportiraju na kraju
tu ti je linkić lijepo nazovi i raspitaj se, poprilično su ljubazni čime se recimo naša ambasada u madridu ne bi mogla pohvaliti

sretno i uživaj u koji dio planiraš ići?
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 23:48   #33
Već sam bila odustala od svega kad evo tvog posta Najradije bih u Andaluziju ili Galiciju, eventulano Madrid...kako me zapadne
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 02:28   #34
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
Već sam bila odustala od svega kad evo tvog posta Najradije bih u Andaluziju ili Galiciju, eventulano Madrid...kako me zapadne
zašto bi odustala? već pričaš španjolski i zašto to ne bi poboljšala? nazovi ambasadu i raspitaj se koji su uvjeti za au-pair. jer to nije klasično zaposlenje pa zemlje to i različito tretiraju. sad su prošle stipendije, ali kad već zoveš ambasadu, pitaj da ti daju link (ili google becas espana), možda i neku stipendiju za učenje jezika uhvatiš.

probaj pod obavezno, španjolska je zabavna i drugačija. a opet dovoljno blizu da se možeš vratiti jednostavno doma.
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 17:15   #35
Bok, zanima me jel netko zna proceduru za odradu prakse u inozemstvu te koliko traje? Pronasla sam poslodavca u spanjolskoj koji je spreman primiti me na praksu odmah. Al me sad zanima da li ja mogu traziti studentsku vizu iako sam diplomirala u listopadu? Na nekom forumu sam procitala da se moze traziti studentska viza godinu dana nakon sta se diplomira? da li netko za nesto vise o tome?

U protivnom trebala bi nakon sklapanja ugovora traziti radnu dozvolu...pa me zanima i da li netko od vas zna koliko traje ta procedura?
mirna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 10:55   #36
u Espani ima puno imigranata i ljudi s dozvolom pa su bez posla , teško ćete se tamo zaposliti, a poslodavac mora prvo ponudit posao građanima iz EU pa tek onda tražiti dozvolu da zaposli extracomunitario jer još nismo u EU. Za usporedbu u Espani je 860 000 Rumunja.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 12:25   #37
Trenutno puno Spanjolaca bjezi za Njemacku i Norvesku, jer je velika nezaposlenost, a Rajoy je najavio i nova otpustanja. Za 3 dana je generalni strajk u cijeloj Spanjolskoj.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:49   #38
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...j-od-1991.html

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...e-radnike.html

zato svi idu u Njemačku.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 19:35   #39
hola!

ima li netko iskustva s nostrifikacijom diplome u španjolskoj? trenutno sam ovdje na stipendiji za profesore bez radnog iskustva i ravnateljica u školi u kojoj radim mi želi dati posao, ali mi treba diploma koja ovdje vrijedi. pa me zanima ako netko ima iskustvo za podijeliti...
__________________
...odustala od pametnih potpisa...
¤sunflower¤ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 11:58   #40
zna li netko koliko traje studij u španjolskoj?
Nixete is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.