Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2015., 15:12   #41
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
To sigurno nisu plinske cijevi, to su cijevi od centralnog grijanja.
Ne navodiš od kuda polaze te cijevi, ili od bojlera ili je zajedničko centralno grijanje, nije važno ,one su po stanu.

Mislim da se kod tebe radi o čeličnim crnim cijevima, koje su obojene u neku boju (bijelo....)?
Micanje cijevi u zid po prilici stoji isto kao i izrada nove instalacije. za orijentaciju uzmi za izračun cca 400,00 kuna +materijal za svaki radijator i imaš cifru koštanja.
Ovo nije baš relevantno ali može poslužiti.

Za točan predračun ipak majstor mora vidjeti i dati ozbiljnu ponudu!
Hvala na odgovoru!

Dakle te cijevi su u originalu bile bakrene, jel' to moguće? Mislim, bile su te neke bakrene boje. Sa zadnjim krečenjem smo ih dali prebojati.
Rekla bih da dolaze iz bojlera koji je u kupaoni. I onda ima metara i metara cijevi po skoro svakoj dužini prostorije, u dnevnom su npr. dolje, putuju do radijatora i onda okolo do drugog kraja sobe gdje idu u drugu sobu, a u kuhinju recimo dolaze iz kupaone gore i onda u kutu kuhinje se spuštaju dolje pa do radijatora pa opet dolje u zid pa do dnevnog te iz kupaone gore u spavaću pa putuju dolje, a u kupaoni je čušpajz jer su tamo 3 cijevi, vjerojatno 1 jest plinska jer ide od plinomjera i onda te 2 do bojlera i do radijatora. Jedino ih ne vidim u hodniku gdje su očito kroz zid od kupaone te u maloj sobi gdje su došle iz dnevnog, a radijator je direktno tamo.

Znači cijena bi bila prije po radijatoru nego po duljini cijevi?

Zadnje uređivanje Mikalica : 10.06.2015. at 15:26.
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 21:41   #42
Po duljini cijevi i spojnim komadima (ovisno o vrsti materijala) računa se materijaj. Naravno to sve opet ovisi o načinu kako obračunava onaj koji bi eventualno radio. Napominjem opet, uzmi ovo kao informativno nikako i točno.

Prema opisu ima dosta cijevi i sigurno se zbog otvora u zidu ( vrata) nisu mogle drugačije voditi. IEh, da ako je bojler u kupaoni tada su to sigurno bakrene, a treća cijev je svakako plinska cijev.
Ona se nikako ne može staviti u zid! Mora biti na zidu!

Danas se kod izrade takvih instalacija cijevi stavljaju u pod i radijatori se spajaju iz poda ili iz zida.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:33   #43
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Po duljini cijevi i spojnim komadima (ovisno o vrsti materijala) računa se materijaj. Naravno to sve opet ovisi o načinu kako obračunava onaj koji bi eventualno radio. Napominjem opet, uzmi ovo kao informativno nikako i točno.

Prema opisu ima dosta cijevi i sigurno se zbog otvora u zidu ( vrata) nisu mogle drugačije voditi. IEh, da ako je bojler u kupaoni tada su to sigurno bakrene, a treća cijev je svakako plinska cijev.
Ona se nikako ne može staviti u zid! Mora biti na zidu!

Danas se kod izrade takvih instalacija cijevi stavljaju u pod i radijatori se spajaju iz poda ili iz zida.

Hvala na odgovoru... U potrazi za nešto konkretnijim odgovorima sam kontaktirala tvrtke koje se bave centralnim grijanjem i od 4 tvrtke kojima sam slala mail, dobila sam odgovor od ravno NULA tvrtki. Vidi se da su željni rada, zarade, novih klijenata...
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 16:04   #44
dobro... a da li onda postoje nastavci koji vec imaju navoje na sebi... znaci, s jedne stranje se lota, s druge sarafi?
__________________
Life sucks, so does your mom!
keslopot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 16:10   #45
Ne možeš stegnuti navoj na bakrenoj cijevi a da ne propušta.
Možeš pertlati (klime), ali i tu ti bakar ulazi u čelik na kojem su navoji, a na bakru je samo konus koji usjeda u čelik.
Gdje ćeš jednostavnije od lotanja?
Staviš koljeno, zalotaš na krajevima i bok.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 16:49   #46
možeš probati ljepljenjem ovako:https://www.hoerr-edelstahl.de/Fitti...erbindung.html
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 19:01   #47
Quote:
keslopot kaže: Pogledaj post
Bok,

ne znam da li vec negdje ima nesto o ovoj temi, pa pitam ovdje.
zanima me da li se na bakrenim cijevima (vodovodnim) za centralno grijanje mogu/smiju raditi navoji. ako mogu da li mogu biti vanjski i/ili unutarnji. nisam vodoinstalater, ali mislim da su cijevi negdje 3/4 cola.

hvala unaprijed.


Bakar je skup, a kao metal jako mekan, deformabilan i vrlo dobro se spaja mekim i tvrdim lemlljenjem, zbog toga nema smisla na bakrenim cijevima raditi navoje za spajanje. Uzmeš MS prijelaz od mesinga, jednu stranu lemiš na bakrenu cijev a na drugoj imaš colni navoj i spajaš dalje (za ventile, čelična koljena i slično). Bakrene cijevi možeš i pertlati te spajati spojnicama također..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:58   #48
Quote:
keslopot kaže: Pogledaj post
super. znaci nekakvi alu-pex prijelaz mogu iskoristit, tako da ne moram lotat?... stvarno zelim izbjec lotanje.
Nemaš klješta za press..
Informiraj se u trgovinu za ermeto spojnice
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 22:26   #49
Nikakav alu pex spojni komad ne možeš koristiti za bakar.
Postoje originalne bakrene pres spojnice i spojni komadi koji se koriste za takve instalacije.

Kod kupovine materijala u trgovinama mogu iznajmiti i potreban alat i čeljusti za odgovarajuče profile.
Napravi se točna izmjera cijevi - mjeri se spojni komad s cijevi, cijev se reže s odgovarajučim alatom. Postoji ručni rezači i električni.

Cijev se obradi da nema bridova, natakne se spojni komad i spaja se. Spajanje je vrlo jednostavno i bez nekih poebnih problema. Uputa za spajanja bila bi jako opširna, bolje pogledaj upute za spajanje, a možeš vidjeti i ostale važne elemente.

Najbolje je predviđenu instalaciju zacrtati po zidu (dijelove gdje dolaze obujmice) postaviti obujmice i tada cijevi postaviti u iste. Kad se postave cijevi i spojni komadi u obujmice, tada se uzvrši stiskanje spojeva. Naravno, jednom stisnuti spoj više se ne može rastaviti. Zato je potrebno misliti unaprijed i dobro proanalizirati potrebe i predvidjeti svaki slijedeći korak.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 23:00   #50
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Nikakav alu pex spojni komad ne možeš koristiti za bakar.
Postoje originalne bakrene pres spojnice i spojni komadi koji se koriste za takve instalacije.

Kod kupovine materijala u trgovinama mogu iznajmiti i potreban alat i čeljusti za odgovarajuče profile.
Napravi se točna izmjera cijevi - mjeri se spojni komad s cijevi, cijev se reže s odgovarajučim alatom. Postoji ručni rezači i električni.

Cijev se obradi da nema bridova, natakne se spojni komad i spaja se. Spajanje je vrlo jednostavno i bez nekih poebnih problema. Uputa za spajanja bila bi jako opširna, bolje pogledaj upute za spajanje, a možeš vidjeti i ostale važne elemente.

Najbolje je predviđenu instalaciju zacrtati po zidu (dijelove gdje dolaze obujmice) postaviti obujmice i tada cijevi postaviti u iste. Kad se postave cijevi i spojni komadi u obujmice, tada se uzvrši stiskanje spojeva. Naravno, jednom stisnuti spoj više se ne može rastaviti. Zato je potrebno misliti unaprijed i dobro proanalizirati potrebe i predvidjeti svaki slijedeći korak.

ok. hvala na opsirnom odgovoru.
moze sad jedno kratko 'da' i/ili 'ne...
znaci...
da li mogu koristiti Hermeto spojnice tj. nastavke sa bakrenim cijevima? Da ili Ne?
i onda jos jedno glupo pitanje...
da li mogu koristiti Hermeto spojnice tj. nastavke sa hercovim plasticnim cijevima? Da ili Ne?
znam da na hercove plasticne cijevi idu alu-pex spojnice, pa se ne morate trudit na to odgovarat.
hvala jos jednom.

__________________
Life sucks, so does your mom!
keslopot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 07:09   #51
Da,da.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 15:03   #52
Ljudi hvala. Pomogli ste mi. Zivjeli.
__________________
Life sucks, so does your mom!
keslopot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 12:46   #53
Eto, dižem temu iz mrtvih

Kažu neki, tko ne plati kurvu platit će doktora pa....ajd da platim majstore

Al eto problema.
Jedni (za njih se tvrdi da su dobri) kažu da idem s bakrenim 22 posvuda, a u radijatore 18.
Drugi (i za njih kažu da su dobri) kažu da to nema smisla i da krenem s 22 pa redukcija na 18 za tri radijatora, a 15 za svaki radijator (i vod do onih zadnjih)
Radijatori do 24 članka lipovica 690.

Druga nedoumica su cijevi.
Jedni kažu da su standardiziranje 15/0,7; 18/0,8; 22/0,9 dobre, a drugi da treba uzeti cijevi sa stijenkom debljime 1mm.



Jel to sve ok pa bespotrebno lupam glavom o zid ili...
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 18:03   #54
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
1. Jedni (za njih se tvrdi da su dobri) kažu da idem s bakrenim 22 posvuda, a u radijatore 18.
2. Drugi (i za njih kažu da su dobri) kažu da to nema smisla i da krenem s 22 pa redukcija na 18 za tri radijatora, a 15 za svaki radijator (i vod do onih zadnjih)...
3. Druga nedoumica su cijevi.
Jedni kažu da su standardiziranje 15/0,7; 18/0,8; 22/0,9 dobre, a drugi da treba uzeti cijevi sa stijenkom debljine 1 mm.........
Pod 1. i 2. sve ovisi o dužini cijevi koljenima.Inače se obično radi po 2. točki.
Ja bih povukao 18 mm na svaki radijator (nema kemijanja sa koljenima T komadima različitih promjera i na kraju balansirao radijatore ili postavio termo glave.
3. Debljina stijenke tu nema veze, svaka od navedenih izdržat će onih max 3 bara. Možda ti hoće uvaliti višak!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 19:52   #55
Hvala

Majstor koji će mi postavljati kaže da bi se on igrao s tim koljenima i prijelazima 22 - 18 - 15
Ako je to u redu onda je najbolje da ga pustim da ne grinta
Ako nije, reći ću mu da mi je žao da se muči pa nek ima manje prijelaza.
Trenutno će u jednom stanu ostati stari ventili, odnosno glave pa tu neću moći fino balansirati prema temperaturi već samo na ventiliću, al su radijatori već prilično dobro izbalansirani prema volumenu.

Ove cijevi sa stijenkom od 1mm su bez EN 1057 oznake, a one sa tanjim stijenkama imaju EN 1057, što bi trebala bit garancija kvalitete....

Ak je isto, najbolje da prepustim majstoru, jel tak?
Njemu će bit drago, a ja neću razbijat glavu
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 11:38   #56
bok,
uskoro krećemo s renoviranjem malog stana (38 m2), pa se pojavilo jedno pitanje vezano za centralno grijanje - konkretnije bakrene vs. PEX cijevi?
Imam jednog starog majstora koji je radi isključivo s bakrom, te jednog mladog koji tvrdi da je bakar prošlost i radio bi s PEX-cijevima?

Može li pls pro i kontra za jedno i drugo?
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 11:43   #57
Opet sam upao u dubiozu
Svi se slažu oko prvog polaza za svaku etažu sa 22mm.
Kao što sam napisao, neki bi 22 posvuda pa redukcija na 18mm za radijatore, a drugi na 22 na početku za 3-4 radijatora (ukupno između 45 i 50 članaka lipovice 690) i redukcija na 18mm nakon prvog ili kod grananja, a 15mm ulazi u radijator.
Sve u svemu, ispada da može prć i jedno i drugo, ali sad me muči polaz.
Mislim da mi iz kotla izlazi 28mm, a time su povezani i spremnici.
Površina presjeka te cjevi je oko 530mm2, a tri 22-ojke imaju površinu presjeka od oko 320 mm2 što je gotovo duplo više od polaza.
Znači li to da u kotlovnici imam poddimenzioniranje cijevi?

Trebaju li se ti presjeci podudatari da se ne događa preveliki pad tlaka?
Bih li trebao staviti tri vertikale od 18 mm jer je ukupna površina presjeka u tom slučaju oko 650 mm2 što je nešto više od 530 mm2 koliko ima polazna cijev?

Htio bih nešto i naučit, a ne samo kupit prave cijevi pa....
Btw, moglo bi to bit gotovo za dva tjedna

EDIT: Ako netko ima volje izračunat mi potrebne promjere bit ću vrlo zahvalan Naknada dolazi u obzir

Zadnje uređivanje Curiosum : 05.06.2017. at 11:56.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 22:01   #58
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Opet sam upao u dubiozu
Svi se slažu oko prvog polaza za svaku etažu sa 22mm.
Kao što sam napisao, neki bi 22 posvuda pa redukcija na 18mm za radijatore, a drugi na 22 na početku za 3-4 radijatora (ukupno između 45 i 50 članaka lipovice 690) i redukcija na 18mm nakon prvog ili kod grananja, a 15mm ulazi u radijator.
Sve u svemu, ispada da može prć i jedno i drugo, ali sad me muči polaz.
Mislim da mi iz kotla izlazi 28mm, a time su povezani i spremnici.
Površina presjeka te cjevi je oko 530mm2, a tri 22-ojke imaju površinu presjeka od oko 320 mm2 što je gotovo duplo više od polaza.
Znači li to da u kotlovnici imam poddimenzioniranje cijevi?

Trebaju li se ti presjeci podudatari da se ne događa preveliki pad tlaka?
Bih li trebao staviti tri vertikale od 18 mm jer je ukupna površina presjeka u tom slučaju oko 650 mm2 što je nešto više od 530 mm2 koliko ima polazna cijev?

Htio bih nešto i naučit, a ne samo kupit prave cijevi pa....
Btw, moglo bi to bit gotovo za dva tjedna
Olakšali biste svima muku kad biste konačno napisali karakteristike toga sustava grijanja. Kao, koja je oznaka i marka toga postojećeg kotla/bojlera, koje je toplinske snage, koje je godine proizvodnje, itd. Kad napišete te elementarne podatke o kotlu/bojleru, onda će i čitateljima biti lakše pokušati razumjeti s čime imaju posla.
Vaši paušalni zaključci o dimenzijama cijevi tu ne pomažu.
Tim više jer se dimenzije cijevi odabiru prema potrebnoj količini topline koju će biti potrebno prenijeti od kotla do ogrijevnih tijela (ili trošila topline). Nema to veze s time što će reći koji majstor o veličini cijevi.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 22:59   #59
Hvala!
Zaboravio sam da to u ovoj temi nisam napisao
Ovo sa snagom razumijem, a i s potrebom za energijom/toplinom, ali ne i model ili godinu proizvodnje kotla

Potrošnja bi trebala bit oko 28 kW max, a kotao na drva je max 32 kW.
Akumulacija 1500 L.
Olakotna okolnost je što će vrlo rijetko sve tri etaže biti u punom pogonu jer su dvije dio istog stana.

Koliko sam pohvatao, na rubu sam u kotlovnici...malko ispod.
Bilo bi bolje da su 35 mm. 28 mm će bit na knap. Malko su poddimenzionirane za puni pogon Bar sam tako isčitao
Griješim li?
Probat ću ovu sezonu ostavit što jest pa ću vidjet kako sve to skupa diše.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 07:25   #60
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
........
Potrošnja bi trebala bit oko 28 kW max,
.........
Bilo bi bolje da su 35 mm. 28 mm će bit na knap. Malko su poddimenzionirane
Tih 28 kW grije kuću od 250 kvadrata+topla voda na -20°C!
A 35 mm Cu cijev vodio bih možda samo do razdjelnika jer bi bila dovoljna i 28-30mm!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.