Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2014., 12:20   #1
Svekrve vol. 3

Zatvorila sam staru temu o svekrvama zbog veličine.

Ovdje možete nastaviti. Ugodno časkanje o svekicama!
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Old 01.05.2014., 09:52   #2
Pozz svima

Pišem u ime svoje prijateljice jer misli da ću ja iznijeti problem na objektivniji način. Ako tema ne spada ovdje molim moderatore da ju premjeste.

Dakle, ona i njen dragi hodali su godinu dana, veza je odlična, kliknuli na prvu, oboje su stvarno dragi i super se slažu. Odnedavno i žive skupa. Neki dan ju je zaprosio, ona pristala, sve super. Inače, prijateljica je iz drugog grada, nekih stotinjak km od ovog odakle je njen zaručnik i gdje sad živi i radi. Tijekom veze upoznala je njegove roditelje, s budućom svekrvom je odnos bio ok, čak odličan, budući svekar je koliko sam ja shvatila samotnjak, pomalo na svoju ruku, naviknuo da sve bude po njegovom...

Rekli su im za svadbu, svi (i njeni i njegovi) su super prihvatili, i očekivali su to od njih, oboje su samostalni, rade, nisu balavci.

Problem se stvorio oko gluposti - mjesta vjenčanja. Dakle, njih dvoje se dogovorili da bi cijela svadba bila u njenom gradu što njegovo roditelji ne mogu probaviti. Pošto je on njihov sin jedinac oni silno žele da svadba bude u njihovom gradu jer što će svatovi ići u njeno mjesto. Običaj je da se ona udaje u svojoj crkvi a i financijski im je isplativije da vjenčanje bude kod nje. I sad su odnosi zategnuti, prijateljica ne zna kako bi se postavila prema njegovim roditeljima, pogotovo prema mami jer nije očekivala od nje tako burnu reakciju.

Sad su svi u banani, teško je svima ugoditi. Roditelji neće sudjelovati u troškovima oko svadbe pa je tim više čudna njihova reakija.

Pitanje je, kako se postaviti prema budućoj svekrvi u ovoj situaciji, tko je tu u pravu i koje je vaše mišljenje, gdje bi se trebalo održati vjenčanje?

Tnx svima
odessie is offline  
Old 01.05.2014., 10:02   #3
Tvoja frendica se nema kaj postavljati...njezin zaručnik treba objasniti svojim roditeljima da mladenci rade svadbu, da su roditelji dobrodošli gosti i to je to...

Jer nakon svadbe će biti nešto drugo...uvijek će biti nešto drugo....sad je pravo vrijeme za postaviti granice miješanja roditelja i drugih u brak..

Nadam se da ne planiraju živjeti svi skupa....
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Old 01.05.2014., 10:06   #4
Pa ako su se njih dvoje dogovorili i još si i sami svadbu plaćaju ja ne vidim problema.
Nama su djelomično starci svadbu plaćali pa se nisu baš mješali, a ako se i jesu obično je bil odgovor da su oni svoje svadbe imali i planirali kako žele, a mi svoju isto želimo na svoj način proslaviti. I sve je super prošlo, bez ljutnje s bilo koje strane
Uglavnom, mislim da je najbitnije ono kaj su se oni dogovorili.
Sretno!
ivkica1984 is offline  
Old 01.05.2014., 10:10   #5
Tako i ja razmišljam ali zato jer nisam involvirana direktno. On je njima rekao da je svadba njihova i da će se održati tamo gdje samo njih dvoje odluče. Tada je njegova mama reagirala da ona neće doći, da neće ona svog sina jedinca ženiti u drugom gradu (tipa, što će reći ljudi...)

I ja sam joj rekla da joj je najvažnije sad se postaviti, dugoročno gledajući svekrva bi se mogla petljati u sve sfere njihovog života.

Žive već sad sami, ne misle živjeti s njegovim roditeljima. Problem je u tome što je prijateljica stvarno dobra ko kruh i ne želi gledati zaručnika kako je tužan, jer, jbga ruku na srce ne može baš biti ravnosušan na ovakve stavove svoje mame. Prijateljica se ne želi svađati, htjela bi da svi budu sretni i zadovoljni.
odessie is offline  
Old 01.05.2014., 11:15   #6
Koliko god to zvučalo okrutno, onda bolje da joj svekrva niti ne dođe na svadbu, ako ne može prihvatiti njihov izbor.
Oni sami plaćaju svadbu i nije to njezina svadba da je na njoj da odlučuje o tako važnim stvarima.
Ako sad ne postave granicu, jako su se zeznuli.
Nije to ''samo'' mjesto vjenčanja sad u pitanju - ako joj ovo dopuste, petljat će se u izbor gostiju/restoran/jelovnik/što god joj već padne na pamet... i samo će ih ucjenjivati svojim nedolaskom
a da ne spominjem kasnije, u što će se sve pokušati miješati (od odgoja djeca nadalje)
anđeo tame is offline  
Old 01.05.2014., 12:39   #7
Potpisujem sve napisano gore, nek on svoju mamu spusti na zemlju. Jel joj bitnija njihova sreca ili selo?
Racine Carree is offline  
Old 01.05.2014., 13:24   #8
Hvala cure

Sve to stoji, i mi prijateljice smo joj tako rekle ali teško joj je. Htjela bi udovoljiti svima... Najvažnije je da je on uz nju. Ja sam bila u sličnoj situaciji pa smo mm i ja sve otkačili i napravili večeru samo za nas dvoje i kumove ali ja nisam od ceremonija i običaja a vidim da njoj to puno znači.

Javim kako je prošlo, idem s njom na kavu sad a jučer se trebala naći sa budućom sveki pa da vidimo kako je prošlo. Nadam se da se nikad neće imati potrebu logirati na ovoj temi
odessie is offline  
Old 01.05.2014., 14:20   #9
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
Sad su svi u banani, teško je svima ugoditi. Roditelji neće sudjelovati u troškovima oko svadbe pa je tim više čudna njihova reakija.
Stariji ljudi znaju biti jako teški, moguće i nedokazani i mislim da neće prihvatiti što se svadba neće održati u njihovom kraju. No, ponekad se u životu treba malo i taktizirati. Ako si već sami plaćaju svadbu, neka se izvuku po pitanju financija. Treba napraviti napad na onaj dio gdje su ljudi najosjetljiviji - na peneze.

Pa neka im objasni sin da ukoliko bi se svadba odigrala kod njih, troškovi su znatno veći (neka onako dobro zapare cifru) pa smještaj gostiju kojih će biti dosta sa mladenkine strane, pa onda neka to plate ti roditelji kojima je velika želja sina pokazati obližnjem selu.

Ljudi se strašno brzo znaju predomisliti kada im se proviri u novčanik brzo budu odustali od svojih želja.

Na taj način, prijateljica ti ne bude ostala posrana, ne bude već u startu u zavadi sa sveki, svi sretni , zadovoljni.
perilica is offline  
Old 01.05.2014., 14:33   #10
da , samo po novcaniku i da vidis mira
ako sad ne pokaze zube, gadno se zaje..
leana28 is offline  
Old 01.05.2014., 18:33   #11
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
Neki dan ju je zaprosio

cijela svadba bila u njenom gradu što njegovo roditelji ne mogu probaviti.
I sad su odnosi zategnuti,
Sad su svi u banani
njegova mama reagirala da ona neće doći,
Nije li ovo malo previše dramljenja za nešto što se događa svega par dana?

Samo neka se oni drže svoje odluke, roditeljima će već sjesti.... Kad prođe malo više od par dana.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Old 01.05.2014., 19:07   #12
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Nije li ovo malo previše dramljenja za nešto što se događa svega par dana?

Samo neka se oni drže svoje odluke, roditeljima će već sjesti.... Kad prođe malo više od par dana.
Dramljenje je jer oni planiraju svadbu dogodine u 4. mj. a sale su već rezervirane i teško je dobiti slobodan termin. I ja sam joj rekla neka njegovima malo sjedne ta njihova odluka ali oni ovaj mjesec već moraju potvrditi termin za tu salu koja je u njenon gradu. Jbga
odessie is offline  
Old 01.05.2014., 19:26   #13
Quote:
topkatarina; kaže:
To sto je ona nama dala krov nad glavom ne daje joj pravo da misli kako cemo mi plesati kako ona svira.
Pa ne misliš joj valjda propisivati što smije i ne smije misliti?

Ona ima apsolutno pravo misliti što god hoće. Što god.
Ti također smiješ misliti što želiš.

Ona također ima pravo zahtjevati da se pod njenim krovom ponašate kako ona kaže.
Vi imate pravo to odbiti i postaviti granice.
Ako ih se ona ne misli držati, vi imate pravo otići pod svoj krov i krojiti pravila tamo.

Ali, napisala si sama da uglavnom šutiš i trpiš, muž također, pa onda ne znam što se žališ. Ti očekuješ da ona sama misli upravo ono što ti želiš bez da se itko ikako postavlja, a to tako ne ide.

Ona očito ima drugačija poimanja od tebe i tvoj muž je taj koji treba postaviti granice mami što je prihvatljivo, a što ne. Bez toga je glupo zamjerati joj što ona radi po svom kad joj vi to upravo omogućavate.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Old 01.05.2014., 19:48   #14
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
Dramljenje je jer oni planiraju svadbu dogodine u 4. mj. a sale su već rezervirane i teško je dobiti slobodan termin. I ja sam joj rekla neka njegovima malo sjedne ta njihova odluka ali oni ovaj mjesec već moraju potvrditi termin za tu salu koja je u njenon gradu. Jbga
No, pa da onda neka ih pitaju ukoliko bi svadba bila kod njih da li su spremni sudjelovati u troškovima koji će u tom slučaju visoko narasti. Možda se nekad najbolje napraviti lud i bedast.
Najgore je biti otresit' i prkosan i reći starcima da ne moraju dolaziti niti na svadbu ako se ne slažu sa njihovom odlukom. Takve kombinacije sumnjam da urode plodom, a mogle bi ostaviti i grč u želucu.
perilica is offline  
Old 01.05.2014., 20:04   #15
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
Dramljenje je jer oni planiraju svadbu dogodine u 4. mj. a sale su već rezervirane i teško je dobiti slobodan termin. I ja sam joj rekla neka njegovima malo sjedne ta njihova odluka ali oni ovaj mjesec već moraju potvrditi termin za tu salu koja je u njenon gradu. Jbga
Dramljenje je oko toga što njegovi to ne žele prihvatiti, prijete nedolaskom i svašta, a prošlo je svega par dana.

Oni neka uplate i kapare tamo gdje su oni odlučili vjenčati se, a onda dati vremena svima da se prilagode.
Uopće ne vidim u čemu je problem. Nije odmah kraj svijeta jer odmah isti tren nisu svi oduševljeni njihovim odlukama.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Old 02.05.2014., 06:00   #16
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
i.

Problem se stvorio oko gluposti - mjesta vjenčanja. Dakle, njih dvoje se dogovorili da bi cijela svadba bila u njenom gradu što njegovo roditelji ne mogu probaviti. Pošto je on njihov sin jedinac oni silno žele da svadba bude u njihovom gradu jer što će svatovi ići u njeno mjesto. Običaj je da se ona udaje u svojoj crkvi a i financijski im je isplativije da vjenčanje bude kod nje. I sad su odnosi zategnuti, prijateljica ne zna kako bi se postavila prema njegovim roditeljima, pogotovo prema mami jer nije očekivala od nje tako burnu reakciju.

Sad su svi u banani, teško je svima ugoditi. Roditelji neće sudjelovati u troškovima oko svadbe pa je tim više čudna njihova reakija.

Pitanje je, kako se postaviti prema budućoj svekrvi u ovoj situaciji, tko je tu u pravu i koje je vaše mišljenje, gdje bi se trebalo održati vjenčanje?

Tnx svima
pred matičara s kumovima pa makra bez slavalja...
nikakvo mjesanje sa strane.-
samo odluke donosit.-.
"emu,jer mora bit dvoranai 300 gostiju??
ja sam se udala sa 12 gostiju nisam zato vise ili manje vjenčana
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Old 02.05.2014., 09:31   #17
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Pa ne misliš joj valjda propisivati što smije i ne smije misliti?

Ona ima apsolutno pravo misliti što god hoće. Što god.
Ti također smiješ misliti što želiš.

Ona također ima pravo zahtjevati da se pod njenim krovom ponašate kako ona kaže.
Vi imate pravo to odbiti i postaviti granice.
Ako ih se ona ne misli držati, vi imate pravo otići pod svoj krov i krojiti pravila tamo.

Ali, napisala si sama da uglavnom šutiš i trpiš, muž također, pa onda ne znam što se žališ. Ti očekuješ da ona sama misli upravo ono što ti želiš bez da se itko ikako postavlja, a to tako ne ide.

Ona očito ima drugačija poimanja od tebe i tvoj muž je taj koji treba postaviti granice mami što je prihvatljivo, a što ne. Bez toga je glupo zamjerati joj što ona radi po svom kad joj vi to upravo omogućavate.

Potpuno si u pravu. Sami smo si krivi sto nismo odmah na pocetku razjasnili neke stvari. A najvise krivim muza za to jer on nije mogao to odraditi. A i sada neke stvari hoce reci neke ne. Ono sto me sada najvise muci je to sto ima dana da nas dvije jedva progovorimo koju rijec. A ja sam za to kriva. Jer ona kada nesto napravi sto meni smeta ja ne mogu nakon toga normalno funkcionirati. Ja budem ljuta na nju par dana. Evo ti primjera. Kad je mali imao mjesec dana mucio ga je moor, znaci budio se na svaki trzaj i jaci uzdisaj. Ali ne uvijek. I dolazi ona gore i ja joj sa prstom preko usne pokazem da bude tiho, naravno radi njega. A ona ti pocne pricati na sav glas. Odmah sam reagirala i pitam ju da zasto je takva, ako sam joj lijepo pokazala da bude tiho jer se mali non stop trza i nikako da spava. A ona ce, onako, doslovce dignute glave prema nebu, pa neka se nauci na buku. Nakon toga mjesecima kada bi dosla gore i vidjela ga da spava bila bi tiho. Sve do neki dan. Kada je ponovo dosla a mali samo sto nije zaspao. I da ga sad ne uznemiri ja joj opet na isti nacin pokazem da bude tiho. A ona opet odreagira kao i prvi put i okrene se i ode. Ono sto sam ja zakljucila iz toga je to. Da tko sam ja da ja nju usutkujem u njezinoj kuci, tko sam ja da ona meni kuca u svojoj kuci...... I sada kada im budemo rekli da cemo se odseliti, ne zelim ni zamisljati tu reakciju. S jedne strane mi je zao jer znam da ce ih to povrijediti, a s druge se veselim nasem miru.
topkatarina is offline  
Old 02.05.2014., 10:08   #18
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
pred matičara s kumovima pa makra bez slavalja...
nikakvo mjesanje sa strane.-
samo odluke donosit.-.
"emu,jer mora bit dvoranai 300 gostiju??
ja sam se udala sa 12 gostiju nisam zato vise ili manje vjenčana
Zašto da se ona odrekne slavlja zbog dvoje nadurenih? Tko god oni bili.
Svadbu sami plaćaju, sami odlučuju, tko neće doći ne mora.
Taman posla da svekrvi odmah pokaže da je durenje način da bude kako ona hoće.
Ms_Manners is offline  
Old 02.05.2014., 14:09   #19
Quote:
odessie kaže: Pogledaj post
Pozz svima

Pišem u ime svoje prijateljice ...

Pitanje je, kako se postaviti prema budućoj svekrvi u ovoj situaciji, tko je tu u pravu i koje je vaše mišljenje, gdje bi se trebalo održati vjenčanje?

Tnx svima
Probaj prijateljici sugerirati još i ovo:

U pravu je mladi par, tim više što sami financiraju slavlje. Ne treba to pretvoriti u natjecanje "naši i vaši", u kojemu jedna ili obje strane bilježe bodove kada je po njihovome.

Ulazak u brak nije predstava za starce, već početak života dvoje mladih. Neka bapci izvole sjesti na svoje dodijeljene im stolice u sali, ma gdje bila, ili neka uopće ne dođu.

Umjesto da budu sretni što imaju samostalne potomke koji se slažu, oni drame oko tradicije.

Kad se moja djeca budu ženila/udavala, nitko sretniji od mene i muža ako budu imali slične svatove na koje ćemo samo doći, pojesti, naplesati se i otići.

Samo ti reci kolegici da ne treba uopće brinuti oko povrijeđenih osjećajčića buduće svekrve. Preboljet će to ona.

Koristim izraz bapci, iako nije navedeno da i druga strana nešto negoduje, ali iz iskustva znam da kada jedna strana muti, ni druga ne želi ostati dužna.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Old 04.05.2014., 23:46   #20
Da sam ja na mjestu zaručnika, posjela bi svoje starce i lijepo im rekla da ako žele postavljat uvjete, nek to onda i plate.
Nema smisla da mladencima netko drugi određuje gdje će trošit svoje pare.
dylan111 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.