Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2016., 19:28   #1
Unutar crnih rupa

Ako bi crnu rupu shvatili kao sferu nekog promjera da li je u tom sfernom središtu nulta gravitacija ? Kakvi se kvantni efekti predviđaju u samom centru crne rupe? Da li uopće ima ikakve materije u tom središtu? Da li je to središte točka ili prostor koji ovisi o veličini crne rupe?
Ako neko ima uvid u takva teoretska razmatranja molim raspravu ili ukazivanje na literaturu.

Hvala.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 21:55   #2
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 23:09   #3
Koliko sam ja upućen; unutar crne rupe nalazi se singularitet -> beskonačno teška i beskonačno malena točka(tako se ujedno i objašnjava ljevkasti oblik dotične).
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 23:01   #4
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja upućen; unutar crne rupe nalazi se singularitet -> beskonačno teška i beskonačno malena točka(tako se ujedno i objašnjava ljevkasti oblik dotične).
Iz perspektive te točke sve oko nje je crna rupa ... nju ( tu točku) ništa "ne sabija" već "razvlači"...
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 23:13   #5
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja upućen; unutar crne rupe nalazi se singularitet -> beskonačno teška i beskonačno malena točka(tako se ujedno i objašnjava ljevkasti oblik dotične).
masa crne rupe je konacna, na koji nacin bi onda singularitet bio beskonacno tezak?

druga stvar, razmisli na praktican nacin o mjerenju mase crne rupe. ako bi htio izmjeriti masu singulariteta morao bi uci unutar horizonta, nakon cega ne bi mogao izaci i objaviti vrijednost mjerenja drugima. singularitet je skriven od nas pomocu horizonta.
masa crne rupe se mjeri na drugi nacin, gledajuci koliko ona snazno privlaci predmete koji su jako daleko od nje. ta definicija mase crne rupe ne govori tocno da li masa dolazi iz samog singulariteta ili cijelog volumena, al jbg, to je tako.

htio sam ti dat neku laganu referencu, al nazalost preljen sam za kopat dalje od wikia, a wiki daje dosta tehnicko objasnjenje koje sumnjam da ce ti bit korisno:

https://en.wikipedia.org/wiki/ADM_formalism#ADM_energy

ugl ako zelis kopat dalje trazi pojam "ADM mass", to je cesto koristena definicija mase crnih rupa.

pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 23:22   #6
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ako bi crnu rupu shvatili kao sferu nekog promjera da li je u tom sfernom središtu nulta gravitacija ?
nije. unutar horizonta djeluje "snazna" gravitacija. tocka u sredistu horizonta nije dio svemira (po opcoj relativnosti). ako zamisljas prostor-vrijeme kao tkaninu onda tkanina ima rupu u toj tocki, jednostavno tamo ne postoji tkanina. nema smisla postavljati pitanje kolika je gravitacija u toj tocki.
ako si upoznat sa zargonom iz analize 1 onda mozemo rec da limes zakrivljenosti prostora ide u beskonacnost kada se priblizavas toj tocki.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Kakvi se kvantni efekti predviđaju u samom centru crne rupe?
a million dollar question.
uzmi u obzir da neki pristupi kvantnoj gravitaciji tvrde da se crna rupa kao takva nikada ne formira, jer prilikom kolapsa materije u crnu rupu u odredjenom trenutku kvantni efekti nadjacaju klasicne relativisticke i daju dovoljan tlak da se kolaps zaustavi.


Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Da li uopće ima ikakve materije u tom središtu?
ne. (vidi prvi odg gore)

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Da li je to središte točka ili prostor koji ovisi o veličini crne rupe?
.

(see what i did there? =D )

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ako neko ima uvid u takva teoretska razmatranja molim raspravu ili ukazivanje na literaturu.

Hvala.
koja razina literature?

ispod faksa, prve godine faksa matematika/fizika/inzinjer, ili textbook za diplomski iz fizike?

pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 02:17   #7
Ne bi se složio da uopće i postoji ikakva točka. Crna rupa nema prostorno središte. Nakon horizonta prostor se cijepa od vremena i jedino vrijeme teži središtu, a prostor nestaje...obrnuto od velikog praska gdje je vrijeme stvorilo prostor u sebi
Draehyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 21:36   #8
To je netko rekao da u crnoj rupi vrijeme i prostor mijenjaju mjesta.
Prostor sav teži prema jednoj točci (središtu), a vrijeme...
Sve informacije bi trebale ostati na obzoru događaja, a opet bi se nešto trebalo događati i u samoj crnoj rupi.
Ima dobra fora s Fuzzbalom https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzball_(string_theory) koja definira singularitet kao beskonačnu zakrivljenost prostorvremena/beskonačno jako gravitacijsko polje u području nultog volumena.
Crna rupa predstavlja najveću moguću količinu energije (ili informacije) u pojedinom djelu prostorvremena.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 01:45   #9
Obrnuto. Vrijeme teži središtu a ne prostor.
I mislim da predstavlja najveću moguću kolicinu entropije a ne energij jer ne znamo ima li energije unutar horizonta, a ako se ne varam, informacija ostaje na horizontu i ne prelazi ga u unutrašnjost
Draehyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 14:35   #10
Quote:
Draehyd kaže: Pogledaj post
Obrnuto. Vrijeme teži središtu a ne prostor.
Vrijeme se u središtu zaustavlja.
Navodno i na obzoru.
Quote:
Draehyd kaže: Pogledaj post
I mislim da predstavlja najveću moguću kolicinu entropije a ne energij jer ne znamo ima li energije unutar horizonta, a ako se ne varam, informacija ostaje na horizontu i ne prelazi ga u unutrašnjost
Naša informacija, da.
Ali za osobu koja prelazi obzor bi se sve stvari trebale nastavljati "normalno".
Iako mislim da za entropiju imaš pravo.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:17   #11
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ako bi crnu rupu shvatili kao sferu nekog promjera da li je u tom sfernom središtu nulta gravitacija ? Kakvi se kvantni efekti predviđaju u samom centru crne rupe? Da li uopće ima ikakve materije u tom središtu? Da li je to središte točka ili prostor koji ovisi o veličini crne rupe?
Ako neko ima uvid u takva teoretska razmatranja molim raspravu ili ukazivanje na literaturu.

Hvala.
Prije nego se izašlo sa teorijom fraktalnog svemira u javnost i bilo što o tome pričalo prilikom pomisli na atome došlo mi je pitanje na površinu uma "što ako su atomi male crne rupe?" Počeo sam od tog trenutka razmišljati o atomima na taj način. Tek nakon nekog vremena jedan je čovjek izašao sa tom teorijom u javnost.

Nisam fizičar niti matematičar ali mogu reći svoje razmišljanje i zaključke. Crne rupe su objekti tačnije protonske zvijezde koje se okreću ogromnom brzinom i usisavaju oko sebe materiju od koje se protoni zadržavaju i postaju dio zvijezde i njena masa se povećava sve ostalo izlazi vani u obliku energije. Zbog vrtenja tako masivnog tijela koje ima vrlo jako gravitaciono polje zvijezde u našoj galaksiji putuju spiralno oko tog objekta kojeg smo mi nazvali crna rupa, a ne radi se o nikakvoj rupi nego o objektu koji je okruglog oblika. Svjetlost se od takav objekt ne reflektuje pa on nema boju.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 13:56   #12
Oprosti što te moram informirati, ali izvlačenje zaključaka iz guzice nije dio znanstvene metode.
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 16:20   #13
Quote:
Wronski kaže: Pogledaj post
Oprosti što te moram informirati, ali izvlačenje zaključaka iz guzice nije dio znanstvene metode.
Prije nego što su počeli bilo kakvi dokumentarci koji su govorili da sunce putuje našom galaksijom i da ne stoji u mjestu, ja sam znao i došao sam do zaključka da sunce se kreće galaksijom zajedno sa planetama koje su dio sistema ne samo sunce nego i ostale zvijezde. Dodati ću samo još nešto da postoji mogućnost da se ono čak okreće oko svoje ose samo toliko sporo da je teško zapaziti. Ne treba meni matematika, niti fizika i silni proračuni da bi nešto spoznao. Kao što sam već napisao već prije nego se počela pridavati pažnja teoriji fraktalnog svemira nisam nigdje čitao niti čuo o tome, a shvatio sam da su atomi male crne rupe.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.04.2017., 16:42   #14
Sekhem ajd pliz odi negdje drugdje, ovo su Prirodne Znanosti i nema tu budućnosti za tebe.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:12   #15
Malo sam lazy da pišem trenutno, pa pomislih zašto ne staviti malo video literature

https://www.youtube.com/watch?v=yMRYZMv0jRE

A onda i još malo

https://www.youtube.com/watch?v=9WbrujNXSw8

Enoy
ozus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 03:30   #16
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
što ako su atomi male crne rupe?... jedan je čovjek izašao sa tom teorijom u javnost... Nisam fizičar niti matematičar... Crne rupe su objekti tačnije protonske zvijezde...sve ostalo izlazi vani u obliku energije...a ne radi se o nikakvoj rupi nego o objektu koji je okruglog oblika... Ne treba meni matematika, niti fizika...
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Sekhem ajd pliz odi negdje drugdje, ovo su Prirodne Znanosti i nema tu budućnosti za tebe.
Odi nama na alternativu :klap: :klap:
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 22:52   #17
Mislim da crnu rupu da se shvati treba gledat ne kao matematički nego kao informacijski model.

crna rupa je mjesto s najvišom mogućom gustoćom informacije. Dakle u nju više nemožete upisati niti jedan bit bez da ju proširite (tj. proširite njen Švarcšildov radijus). Dakle to je mjesto apsolutno najveće moguće , ali konačne gustoće, jer naučili smo da je svemir diskretan (kvantan).

Dakle po meni to je kao da imate zrak i onda ciglu. što je u cigli? pa cigla.nema puno nauke. stvari su jednostavne onda kad ih sagledate u pravom modelu.

Jedino je pitanje što je ako ciglu stavite na madrac. Da li je svemir madrac? tj. da li su tu još u igri neke druge stvari prostor-vrijeme itd.

Dakle po meni, iako je cigla cigla, moguće je da je na drugoj strani crne rupe također isto tako madrac.

Bila je emisija na htv-u o crnim rupama, naravnoi nitko od tih ultraturbouspješnih znanstvenika nije u biti ni 2 sekunde u svom životu stvarno razmislio o bilo čemu u vezi crnih rupa, osim onoga što su ih prisilili da nabubaju.
Recimo da postavi pitanje da li je moguće da postoje bijele rupe na drugoj strani, ili bar nešto tj. da su rupe prolazi izm. svemira recimo. Sve su to mogućnosti..Ali ne. Ali bitno da svako tolko frajer ponavlja "mi znanstvenici". "mi znanstvenici".
bljak.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.10.2017., 10:35   #18
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
Jedino je pitanje što je ako ciglu stavite na madrac. Da li je svemir madrac? tj. da li su tu još u igri neke druge stvari prostor-vrijeme itd.
Ja mislim da si ti više za madraca nego za mudraca.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 17:21   #19
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ako bi crnu rupu shvatili kao sferu nekog promjera da li je u tom sfernom središtu nulta gravitacija ? Kakvi se kvantni efekti predviđaju u samom centru crne rupe? Da li uopće ima ikakve materije u tom središtu? Da li je to središte točka ili prostor koji ovisi o veličini crne rupe?
Ako neko ima uvid u takva teoretska razmatranja molim raspravu ili ukazivanje na literaturu.

Hvala.
Kada uzmemo u obzir sve što se već godinama raspravlja i piše to nitko zapravo ne zna. To je teoretska fizika s velikom primjesom čiste matematike i to se vrte teorije koje nikada neće biti moguće dokazati (jer nitko ne može u crnu rupu ući pa onda izaći iz nje). Ono što se zna je ono što se može vidjeti oko crne rupe i tu su ljudi već naveli neke principe (npr. da masu crne rupe određujemo isto kao i masu zvijezda ili planeta, po gravitacijskom utjecaju na okolna tijela).

Uostalom, nema niti 100% dokaza iz promatranja da crne rupe uopće postoje, po definiciji koju smo mi zadali. Postoji detekcija nekoliko supermasivnih objekata oko kojih se vrti okolna materija i naša pretpostavka je da to odgovara definiciji crne rupe. Ali baš dokaza da je to to - nema. http://hubblesite.org/reference_desk...=64&cat=exotic
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:06   #20
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ja mislim da si ti više za madraca nego za mudraca.
i ti misliš? to je nešto novo.. rađe se drži citata to ti ide puno bolje.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 02.10.2017. at 20:17.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.