Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2013., 18:31   #4001
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Gospodine Peletko, kaj ste rekli, za koju ono firmu radite, crvenu ili plavu
ovo da je 21 normirana temperatura, kaj-got! zakaj onda to ne piše na kotlu?

Vi ste svoje ukućane uspjeli uvjeriti da je 21 toplo ? Ajde budite iskreni i recite imate li vi u svojoj kući 'normiranih' 21?
Ja sam zadovoljan sa 23 moja zena sa 25. To znaci da uvijek grijemo na 25
novi13 is offline  
Old 02.03.2013., 19:31   #4002
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Gospodine Peletko, kaj ste rekli, za koju ono firmu radite, crvenu ili plavu
ovo da je 21 normirana temperatura, kaj-got! zakaj onda to ne piše na kotlu?

Vi ste svoje ukućane uspjeli uvjeriti da je 21 toplo ? Ajde budite iskreni i recite imate li vi u svojoj kući 'normiranih' 21?
kak se ono veli, multibrand

ovih 21 uzima se kao referentna tem. kod proračuna instalacija

kondenzaciju ne smijem uključiti zbog dobrog odnosa u kući, a na peći od drva imam samo zaštitni termostat povratnog voda

vidim da su moje dobre namjere ponovo pogrešno shvaćene
Peletko is offline  
Old 02.03.2013., 19:38   #4003
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Koliku potrosnju ste ocekivali? Koja potrosnja je za vas NORMALNA za vasu kucu?
ako je po tebi za tri mjeseca za 130m2 6,8tona normalno onda si miljarder
ivek-k is offline  
Old 02.03.2013., 19:40   #4004
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Ja sam zadovoljan sa 23 moja zena sa 25. To znaci da uvijek grijemo na 25
eto, konačno prava istina, bravo, to je topli dom, kompromis
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
...ovih 21 uzima se kao referentna tem. kod proračuna instalacija ...
pa to je bilo prije, koliko 30 godina!? Danas bi majstor, obavezno morao pitati klijenta koju temperaturu 'lovimo' jer 21, budimo realni je temperatura za rastavu braka
mranderson is offline  
Old 02.03.2013., 19:56   #4005
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
eto, konačno prava istina, bravo, to je topli dom, kompromis

pa to je bilo prije, koliko 30 godina!? Danas bi majstor, obavezno morao pitati klijenta koju temperaturu 'lovimo' jer 21, budimo realni je temperatura za rastavu braka
Pa o tome i pišem s godinama smanjuje se želja za intervencijama


Grijanje na pelet je u principu visoko temp. sustav a projektira se uvijek za kond. sustav ako to klijent može platiti
Peletko is offline  
Old 02.03.2013., 20:45   #4006
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Na ovom primjeru se opravdava moja tvrdnja da je za 150 m2 sa stiropor fasadom dovoljno 15 kw.
Koliko cesto ste cistili plamenik u ovih 7 dana? Koji pelet trosite?
Svaka 2-3 dana čistim plamenik, mada nema potrebe može i svakih 7 dana. Pelet je Nemila Zenica 1t=140eura.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 03.03.2013., 23:23   #4007
nevjerojatno kaj čini lijep dana odmah nikome netreba grijanje ni parametri ni turbulatori ni kotlovi malo sunčeka i odmah smo prešli iz mrzovoljnosti u optimizam
ivek-k is offline  
Old 03.03.2013., 23:43   #4008
Potrošnja peleta, 25 kw eco Termoflux

koliko sam uspio upratiti za 11.5 sati rada uzela 30,5 kg peleta s tim da je jedan dan radila 1h, drugi 3.5h i treći 7.5 h, program rada P3, P5 i P3,P4. Zadata T kotla 60*C. Temperatura u kući 22*C. Prosječna potrošnja u ova tri dana je bila 2,65Kg/h. Trenutno grijem 125 mkv.

Danas popodne -nedjelja, radila 4.5h na temperaturi 65*, potrošila 7,5 kg ili 1,7 kg/h. S tim da je početna temperatura vode bila 39*C. U kući 23*C, napolju oko 5-8*C.Grijano 125mkv. Prije starta sam očistio peć, i u pepeljari je bilo šljake pofino i to je uticalo na jutarnju povećanu potrošnju zbog lošijeg sagorjevanja.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 04.03.2013., 00:49   #4009
[QUOTE=dajc;43869984]
4. Pelete plaćam 1,28kn/kg (prijevoz uključen)/QUOTE]

Čiji su to peleti ?
Cijena mi izgleda jaaako dobra, kako si zadovoljan sa kvalitetom peleta ?
__________________
My name is Smith, Mr Smith, and I wish you a good day
Mr Smith is offline  
Old 04.03.2013., 10:56   #4010
Quote:
Mr Smith kaže: Pogledaj post
Čiji su to peleti ?
Cijena mi izgleda jaaako dobra, kako si zadovoljan sa kvalitetom peleta ?
Gamauf
Cijena je 1,2kn, a prijevoz si moraš sam organizirati.

Probao sam pelete od 3-4 proizvođača. Nisam uočio nikakvu značajnu razliku između njih u energetskom smislu, osim što ovi proizvode malo više pepela. Peć ionako čistim vikendom, tako da mi je taj višak pepela nebitan.
dajc is offline  
Old 04.03.2013., 11:07   #4011
[QUOTE=Mr Smith;43910462]
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
4. Pelete plaćam 1,28kn/kg (prijevoz uključen)/QUOTE]

Čiji su to peleti ?
Cijena mi izgleda jaaako dobra, kako si zadovoljan sa kvalitetom peleta ?
E to i mene zanima
cijena 1,28 sa prijevoz
Takvu cijenu ima MOderator u veleprodaji kod njih + pdv i + prijevoz
kolman is offline  
Old 04.03.2013., 11:27   #4012
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
nevjerojatno kaj čini lijep dana odmah nikome netreba grijanje ni parametri ni turbulatori ni kotlovi malo sunčeka i odmah smo prešli iz mrzovoljnosti u optimizam
to je tako uvijek, sad se nitko ne bude pital kaj je sa zimom, otišli svi na more
mislim da bude tema sad malo 'usporila' sve do 9-10 mjeseca, a onda opet strka panika, meni treba, ne stignem čitati, jel zna netko majstora, meni ne radi ovo, mah uobičajno ...
mranderson is offline  
Old 04.03.2013., 13:11   #4013
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Do prije 2 godine grijao sam kuću od 180m2 (nema izolacije, samo žbuka+sep) sa peći TAM Stadler 35 kW (tada stara 29 god.) i trošio 25-30m drva godišnje. S obzirom da sam htio nekakvo automatizirano rješenje, izbor je pao na pelete. Sada grijem 120m2 (+PTV 80L) na pelete, a donju etažu od 60m2 mama (penzić) grije na kamin sa 7m drva/god.

Zašto peleti?

1. Kuma mi radi u Ferotermu, pa sam CM 35kW dobio za ~18.000kn (-30%).
2. U mom kvartu nema instalacije zemnog plina.
3. Za priključak na instalaciju gradskog toplovoda (HEP) su me tražili 67.000kn!!!
4. Pelete plaćam 1,28kn/kg (prijevoz uključen).

Troškovi prije: 25-30m * 300kn = 7.500-9.000kn/god

Troškovi sada:
5,5t * 1,28kn = 7.040kn/god (u ovoj se cijeni grije PTV i van sezone grijanja za sve ukućane)
7m * 300kn = 2.100kn/god
Ukupno: 9.140kn/god
Pa dobro - ja govorio kako su peci na pelete precjenjene - odnosno proizvodjaci nabiju cijenu a nema razloga za to. Ponuda sustava je 40 tisuca kuna...a plinski je 4 puta jeftiniji. Ako nema zemnog, ima LPG tank koji isto dodje neke pare ali ne tolike. Hocu reci da je pelet skup i kao energent i kao kotlovi pa prodje puno godina dok se isplati.

Nego, kako to 35 kw za 120 kvadrata? Sto ne bi 18kw (150W * m2) bio dostatan?
europe2seoul is offline  
Old 04.03.2013., 17:14   #4014
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa dobro - ja govorio kako su peci na pelete precjenjene - odnosno proizvodjaci nabiju cijenu a nema razloga za to. Ponuda sustava je 40 tisuca kuna...a plinski je 4 puta jeftiniji. Ako nema zemnog, ima LPG tank koji isto dodje neke pare ali ne tolike.
Da sam se tada imao mogućnosti priključiti na zemni plin - OK, ali na LPG ni u ludilu. Velika cijena energenta, najam spremnika, treba tu grdosiju negdje smjestiti u dvorište, dozvole...

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Hocu reci da je pelet skup i kao energent i kao kotlovi pa prodje puno godina dok se isplati.
Nisam prešao sa, recimo, lože na pelete, pa da mogu očekivati neki povrat investicije u financijskom smislu. Ložio sam drva i prešao na nešto skuplji energent, ali što se komfora tiče - neprocjenjivo!

Počne li cijena peleta u budućnosti divljati, uvjek mogu plamenik skinuti i nastaviti ložiti drvima.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Nego, kako to 35 kw za 120 kvadrata? Sto ne bi 18kw (150W * m2) bio dostatan?
Vjerovatno bi, ali prije sam imao kotao snage 35kW, pa je "majstor" preporučio tu snagu. Osim toga, ovaj sam forum počeo čitati prekasno tj. kad je već sve bilo kupljeno. Sada mi plamenik radi na snazi od 20 kW, a početkom ove sezone grijanja sam dodao i aku. spremnik od 1500L, tako da sam taj problem donekle rješio.
dajc is offline  
Old 04.03.2013., 19:59   #4015
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Da sam se tada imao mogućnosti priključiti na zemni plin - OK, ali na LPG ni u ludilu. Velika cijena energenta, najam spremnika, treba tu grdosiju negdje smjestiti u dvorište, dozvole...



Nisam prešao sa, recimo, lože na pelete, pa da mogu očekivati neki povrat investicije u financijskom smislu. Ložio sam drva i prešao na nešto skuplji energent, ali što se komfora tiče - neprocjenjivo!

Počne li cijena peleta u budućnosti divljati, uvjek mogu plamenik skinuti i nastaviti ložiti drvima.



Vjerovatno bi, ali prije sam imao kotao snage 35kW, pa je "majstor" preporučio tu snagu. Osim toga, ovaj sam forum počeo čitati prekasno tj. kad je već sve bilo kupljeno. Sada mi plamenik radi na snazi od 20 kW, a početkom ove sezone grijanja sam dodao i aku. spremnik od 1500L, tako da sam taj problem donekle rješio.

pozdrav,
daj mi molim te reci kako financijski izgled ta promjena sa spremnikom,jedni govore treba,drugi ga ugrade pa nakon jedne sezone bace van,kazu ne treba

poz. iz CH
tamburasch is offline  
Old 04.03.2013., 20:31   #4016
Quote:
tamburasch kaže: Pogledaj post
..daj mi molim te reci kako financijski izgled ta promjena sa spremnikom,jedni govore treba,drugi ga ugrade pa nakon jedne sezone bace van,kazu ne treba
Spremnik ti treba kad kuriš sa drvima, radi potpunog sagorijevanja drva koje se može postići samo "kad peć tutnji" i tada višak topline spremaš u spremnik dik drva sva ne izgore.
Za ove plamenika (loža, pelet plin) koji se gase/pale na termostat nije potreban spremnik topline jer kad treba nastati višak topline plamenik se gasi. Možeš ga ugraditi, ali to predstavlja više gubitak topline nego neku korist.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 04.03.2013., 20:45   #4017
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Spremnik ti treba kad kuriš sa drvima, radi potpunog sagorijevanja drva koje se može postići samo "kad peć tutnji" i tada višak topline spremaš u spremnik dik drva sva ne izgore.
Za ove plamenika (loža, pelet plin) koji se gase/pale na termostat nije potreban spremnik topline jer kad treba nastati višak topline plamenik se gasi. Možeš ga ugraditi, ali to predstavlja više gubitak topline nego neku korist.
Jel ta teorija vrijedi i za podno grijanje ili samo za radijatore ???
tamburasch is offline  
Old 04.03.2013., 20:48   #4018
Quote:
tamburasch kaže: Pogledaj post
Jel ta teorija vrijedi i za podno grijanje ili samo za radijatore ???
Zbog tromosti radi još bolje
Peletko is offline  
Old 04.03.2013., 20:56   #4019
Quote:
tamburasch kaže: Pogledaj post
pozdrav,
daj mi molim te reci kako financijski izgled ta promjena sa spremnikom,jedni govore treba,drugi ga ugrade pa nakon jedne sezone bace van,kazu ne treba

poz. iz CH
Za kotlove na pelet nije potreban spremnik ako imate odovarajuci kotao.
Dajc je trebao za svojih 120 m2 kotao koji radi od 5-15 kw a on ima kotao od 35 kw koji je nemoguce nastelati za ovu kvadaturu tako da je morao ugraditi akumulacijski.

Dajc, koliko si dodatno investirao u spremnik?
novi13 is offline  
Old 04.03.2013., 21:13   #4020
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Da sam se tada imao

Vjerovatno bi, ali prije sam imao kotao snage 35kW, pa je "majstor" preporučio tu snagu. Osim toga, ovaj sam forum počeo čitati prekasno tj. kad je već sve bilo kupljeno. Sada mi plamenik radi na snazi od 20 kW, a početkom ove sezone grijanja sam dodao i aku. spremnik od 1500L, tako da sam taj problem donekle rješio.
Je li moze molim pojasnjenje kako radi ctm plamenik tj. Regulacija. Ne ugradjujem Ctm nikako pa ne znam kako funkcionira.

Kazete plamenik radi na 20 kw. Ako smo zadali npr. 60 C, je li plamenik radi na 20 kw sve dok ne dostigne 60 i ugasi se ili pocne prije modulirati tj. smanjivati snagu sagorijevanja?
novi13 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.