Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2012., 21:09   #8441
Quote:
Lea3107 kaže: Pogledaj post
Otpusna dijagnoza:C22.0 rak jetrenih stanica
dijagnoza:C22.0Carcinoma hepatocellulare inop.
C77.2 meta lymphondorum bilat.
C79.7 Meta gl.suprarenales bilat.
C78.0 Meta pulmonum
C79.8 Meta lienis
B18.1 Hepatitis B
K74,6 Cirrhosis hepatitis
I10 Hypertensio arterialis
L08.9 Cellulitis cruris I.dex
liječnička preporuka:hepatoprotektivna dijeta,Augmentin,Edemid,Aldactone,Tarka,kemoterapi ja.
Krvna slika od prije dva dana,vađeno za kemoterapiju
Lkc 6.5.eritrociti 6.41,hemogl.147,hematokrit 0,499,MCV 77,8,MCH 22,9,MCHC 295,trombociti 132,RDW 24,3,limfociti 14,kreatinin 230,kalij 4.6,crp 18,0
Malo je napisano šlampavo,ispričavam se,no ako netko možda zna nešto na temelju ovog bila bi zahvalna.
Radi se o inoperabilnom hepatocelularnom karcinomu jetre-HCC,koji je i najčešći čak 90posto,a 70 posto bolesnika ima i cirozu.
Postoje klasifikacije prema rastu-ekspanzivni,infiltrativni,difuzni,mješani i histološka-slabo diferencirani,pseudoglandularni i sl ,no to vama nije bitno. Inače svi tumori jetre su kemorezistentni,slično i sa zračenjem zbog toga što je nezadovoljavajuća podnošljivost tkiva jetre.
Ima jedan od tri glavna etiološka faktora virus hep.B, za alkoholizam niste naveli.
Zračenje može imati nekakvu malu ulogu u palijativnom liječenju.
Kirurška th se pokazala donekle uspješnom,a samim time je ranije dg. tumora,pa je i bolje preživljavanje.
Od kemoterapije se može primjeniti doksorubicin,ima slućajeva gdje inidicira remisuju bolesti.
Konkretno ovdje neznam kakav je RR tj. tlak,no ja bih izbacio Tarku, koamosiklav/Klavobel je zbog celulitisa,ima dosta jaklu diuretksu th. ,nema važnog nalaza PV-a,pp uveo vit. K.
Moje mišljenje preko foruma bez uvida u kliničko stanje je da se NEIDE na kemoterapiju,već da se usmjeri na palijativno liječenje.
Također savjetujem obradu i redovitu kontrolu PV/INR-zbog mogućeg poremećaja koagulacije zbog nedostatka vitamina K , Ca,K,Na,GUK, kreatinin,ureja,KKS,art. ABS
poradi paraneoplastičkih sy.-eritrocitoza,hiperkalcemija i sl. te hepatorenalnog-problemi s bubrezima i hetapatopulmonalnog sy.
Ako još nije jasno slobodno pitajte.

Quote:
goth_madonna kaže: Pogledaj post
Jesam li ja onda avoju mamu zeznula sto sam ju sopala cajevima i ostalim stvarima za imunitet? Necu si moci oprostiti ako jesam.
I molila bi nekoga da mi kaze sta je dobro za kasalj...mama mi se ponekad gusi od kaslja... kuham joj ja caj od lovora i stavim meda u to,al nekako ko da slabo pomaze.
Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2
Što se tiće kašlja ,jeli on prokuktivan ili suh/neproduktivan
jer suh kašalj je najvjerojatnije poskjedica osnivne bolesti stoga je dobro primjeniti kodein/Codeini phosphatis ili Pholcodin.
A ukolio se ardi o prodiktivnom onda je najbolje uzeti neki ekspektorans-za iskašljavanje npr.Fluimukan,Bisolex.
hrvoje dr. is offline  
Old 16.10.2012., 16:03   #8442
HCC??

Pozdrav! Postam ovdje, jer ne znam gdje bih drugdje. Radi se o mom ocu, 59 godina koj je izašao sa Internog odjela sa preporukom da se što hitnije napravi ambulantno MR jetre.
Naime, hospitaliziran je zbog dekompezirane ciroze jetre (EtOH, anti HCV+). Gastroenterolog je tražio CT angio jer se zbog ascitesa nije baš napravio dobar USG. CT angio kaže: plućne baze - pleuralni izljev; jednjak zadebljan od variksa; jetra mala, valovite konture, nehomogenog difuzno lediranog parenhima. Ljevi režanj hipovaskularna promjena 0.5cm, cista?, 5. segment avaskularna lezija promjera 1,4 cm. Odmah uz tu leziju kaudalno je žarišna lezija 2,8cm promjera, inhomogeno hipervaskulirana u arterijskoj fazi snimanja te inhomogena u venskoj, dok se u odgođenoj fazi jedna nazire. Etiologija je otvorena, te može odgovarati primarnom tumoru, međutua, nije vidljiva patološka arterijska vaskularizaicja i nema potpuni whash-ou u kasnijim fazama snimanja. Slezena uvećana, vene splenoportalne osovine prohodne, v. portae promjera od 1,4 cm. Uz v. porte i atrofiran pankreas umnoženi limfni čvorovi promjera 3-5 cm.

Otpusne dg, tj. dio istih je HCC in obs; Hep C; Cirrhosis h. Child-Pugh B; Peritonitis bact; varices oesophagi grad III etc...

Dakle, preporuča se MR što hitnije. MR na kojeg ga citiram nisu mogli naručiti u najvećoj Zg. bolnici, čeka se dugo!?
Ima li netko sa dovoljno iskustva da nas savjetuje koliko je zaista hitno (dani, tjedni?) za MR i kakva je vjerojatnost da se radi o HCC, odnosno može li ga MR isključiti?

Bitna stvar koju nisam navela, alfa fetoprotein je 124 ug/l. HCV titar nije određen još. Otac je na antibioticima, diureticima (hell much), no, ascites se ne drenira baš... uz to ima i "lagano" edematozne noge. Zaduha, česti kašalj, plitko disanje i sl. su postali dio normale. Koliko treba diureticima i steroidima da počnu djelovati? Naime, terapija mu je: Aldactone 100mg; Furosemid 2x40mg; Ramed 5mg; Norvasc 10 mg; Physiotens 0,4 mg; Propranolol 2X20 mg, Controloc 40 mg. Puno hvala ))
owlowl is offline  
Old 16.10.2012., 17:49   #8443
Probajte se naručiti na MR u neku privatnu kliniku i zatražite povrat novca preko HZZO-a.
prilika is offline  
Old 16.10.2012., 20:44   #8444
Quote:
owlowl kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Postam ovdje, jer ne znam gdje bih drugdje. Radi se o mom ocu, 59 godina koj je izašao sa Internog odjela sa preporukom da se što hitnije napravi ambulantno MR jetre.
Naime, hospitaliziran je zbog dekompezirane ciroze jetre (EtOH, anti HCV+). Gastroenterolog je tražio CT angio jer se zbog ascitesa nije baš napravio dobar USG. CT angio kaže: plućne baze - pleuralni izljev; jednjak zadebljan od variksa; jetra mala, valovite konture, nehomogenog difuzno lediranog parenhima. Ljevi režanj hipovaskularna promjena 0.5cm, cista?, 5. segment avaskularna lezija promjera 1,4 cm. Odmah uz tu leziju kaudalno je žarišna lezija 2,8cm promjera, inhomogeno hipervaskulirana u arterijskoj fazi snimanja te inhomogena u venskoj, dok se u odgođenoj fazi jedna nazire. Etiologija je otvorena, te može odgovarati primarnom tumoru, međutua, nije vidljiva patološka arterijska vaskularizaicja i nema potpuni whash-ou u kasnijim fazama snimanja. Slezena uvećana, vene splenoportalne osovine prohodne, v. portae promjera od 1,4 cm. Uz v. porte i atrofiran pankreas umnoženi limfni čvorovi promjera 3-5 cm.

Otpusne dg, tj. dio istih je HCC in obs; Hep C; Cirrhosis h. Child-Pugh B; Peritonitis bact; varices oesophagi grad III etc...

Dakle, preporuča se MR što hitnije. MR na kojeg ga citiram nisu mogli naručiti u najvećoj Zg. bolnici, čeka se dugo!?
Ima li netko sa dovoljno iskustva da nas savjetuje koliko je zaista hitno (dani, tjedni?) za MR i kakva je vjerojatnost da se radi o HCC, odnosno može li ga MR isključiti?

Bitna stvar koju nisam navela, alfa fetoprotein je 124 ug/l. HCV titar nije određen još. Otac je na antibioticima, diureticima (hell much), no, ascites se ne drenira baš... uz to ima i "lagano" edematozne noge. Zaduha, česti kašalj, plitko disanje i sl. su postali dio normale. Koliko treba diureticima i steroidima da počnu djelovati? Naime, terapija mu je: Aldactone 100mg; Furosemid 2x40mg; Ramed 5mg; Norvasc 10 mg; Physiotens 0,4 mg; Propranolol 2X20 mg, Controloc 40 mg. Puno hvala ))
Nemožete mi na dijagnozama pisati ECT i očekivati smislem odg.
Za HCC sam malo općenito napsiao post iznad, a za konkretno mi još fali ostale dg nalazi krvi,RTG.
DNEVNIK RR TJ. KRVNOG TLAKA OBAVEZNO!!!
hrvoje dr. is offline  
Old 17.10.2012., 16:13   #8445
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nemožete mi na dijagnozama pisati ECT i očekivati smislem odg.
Za HCC sam malo općenito napsiao post iznad, a za konkretno mi još fali ostale dg nalazi krvi,RTG.
DNEVNIK RR TJ. KRVNOG TLAKA OBAVEZNO!!!
Što se tiče dg. još i effusio pleurale lat dex.; Hypertensio art, Strabismus.
RTG srce i pluća: posterior-anterior projekcija desno homogena sjena koja dopire do prednjeg okrajka III rebra i odgovara pleuralnom izljevu. Lijevo ošiu oštro ocrtana, više položena uz slobodni ljevi lat. f.c. sinus. Desni hilus se ne diferencira. Srce naznačene konture lijeve klijetke, odignuto zbog višeg stava ošita.

150/90 pri primitku, korigiran kažu. Dnevnik tlakova nemamo, ostao je na temperaturnoj listi. Danas 115/65.

Krv... RBC 3,73
Hb 120
Htc 0,345
L 6,6
Trc 78
DKS: eo 2
bazo 1
seg 62
linf 23
mono 12
CRP 20

GLU 4,9
birilubin 27 umol/l
ureaa 6,6 mmol/L
mokraćna kis. 314 uM
s keratinin 120 uM

ALP 110 U/L
AST 175
ALT 48
gamaGT 22
CK 123
LDH 269

K 4,1 mM
Na 134 mM
Cl 109 mM
Cu 24 uM
Fe 13 uM
ceruloplazmin 0,36 g/L
feritin 202 ug/L

PV INR 1,2
APTV 31,8s
fibrinogen 1,7 g/L

Nadam se da će te se snaći Hvala )
owlowl is offline  
Old 18.10.2012., 10:19   #8446
Pozdrav svima! Odlučila sam se registrirati na forum i zamoliti za pomoć. Mojoj mami (68) dijagnosticiran je karcinom pluća. Sve je počelo u travnju ove godine bolovima pod desnom lopaticom, kšljanjem, plitkim disanjem, gušenjem. Prvo je liječena injekcijama ketonala, zatim je dr.nešto čula na plučima te je uključila antibiotik efox. Kako je gušenje i kašalj postajalo sve veće, a disanje sve pliće, upućena je na RTG-pleuralni izljev, napravljena je punkcija, citološki nalaz: carcinoma(adenocarcinoma?). Za vrijeme boravka u šibenskoj bolnici učinjen je CT pluća (tumor 7X4 cm) i scintigrafija skeleta (Na učinjenim scintigramima patološko nakupljanje aktivnosti vidljivo je u području srednje trećine
desne klavikule, u području 5. rebra lijevo sprijeda, u području 3. rebra lijevo straga, 5. rebra lijevo
straga, 7. rebra lijevo straga.) Citološki nalaz bronhoskopije: U razmazima primljenog materijala vidi se nakoliko manjih nakupina malignih stanica, povećanih
hiperkromatskih jezgara, neupadljivih nukleola, oskudne do srednje obilne citoplazme (opisane
stanice se vide samo u materijalu pod br. I), bronhalni epitel, pločaste stanice, sluz, detritus,
eritrociti.
Dijagnoza
Carcinoma (adenoca?)
Upućena je na kemoterapije (odrađuje ih u Vinogradskoj) i 16.10. je primila drugi dio petog ciklusa kemoterapije gemcitabinom i cisplatinom. Nakon četvrtog ciklusa kemo, učinjen je ct u Vinogradskoj: CT toraksa i abdomena: Kornpjuterizirana tomografija abdomena učinjena 28. rujna 2D12. god. s
uputnom dijagnozom neoplazme bronha desno.
Na slojevima kornpjuterizirane tomografije toraksa prikaže se desno opsežni, neoštro ograničen
ekspanzivno infiltrativni proces promjera oko 7 CI11 na transverzalnim slojevima koj i infiltrira
završni dio glavnog bronha kao i kompletno bronhalno stablo duž hilusa, širi se u područje
bifurkacioncg ugla, u direktnom je kontaktu s jednjakorn. U okolnorn p1ućnom parenhimu se prikažu nepravilne zone povišenih koeficijenata apsorpcije dijelom i konsolidacije što može
odgovarati širenju primamog procesa kao i smetnjama ventilacije. U oba plućna krila se prikaže
veći broj sitnih nodoznih lezija što prvenstveno odgovara hematogenoj diseminaciji prirnamog
procesa. Udesnom prsištu se prikaže umjereno veliki pleuralni izljev, pleuralnog izljeva lijevo se ne
nalazi. U medijastinumu se uvečanih limfnih čvorova ne uočava. Perikardijalnog izljeva nema.
Jetra je uredne veličine. na učinjenim nativnim slojevima homogenog parenhima bez znakova
žarišnih promjena. U žučnom mjehuru se prikažu konkrementi mješane građe. Dilatacije žučnih
vodova se ne nalazi. Gušterača izgleda urednih dimenzija i urednog izgleda parenhima.
Slezena je urednog izgleda. Nadbubrežne žlijezde su urednog oblika i veličine.
Duž srednjeg odsječka desnog bubrega dorzalno se prikaže oko 7.3 cm velika cista, bubrezi su inače
urednog izgleda. parenhim je na učinjenim nativnim slojevima uredne strukture. Hidronefroze se ne
nalazi. Mokraćni mjehur je prazan nije dostupan analizi. Uterus i područje adenksa je urednog
izgleda. Patornorfoloških promjena crijeva detektibilnih ovom metodom se ne nalazi.
Uvečanih limfnih čvorova intraabdominalno se ne nalazi. Ascitesa nema.
Prikaže oko 2 cm velika mekotkivna tvorba sklerotičnih rubova koja razara trup drugog lumbalnog
kralješka, nalaz prvenstveno odgovara sekundarizmu. mjestimice se po kostima prikaže nekoliko
sitnih sklerotičnih zona otvorene etiologije.
Scintigrafija kosti: nalaz u radu.
Tumorski biljeg eyfra 21: 3,0 ng/ml..
KKS: L 8.3. Er 3,85. Hgb 99. Tr 840, Se 72.
Biokemija: bilirubin uk. 8,6, ureja 4.6. kreatinin 55. GUK 6.4. kalij 4,6. natrij 131, kloridi 93, kalcij
2.35, željezo 2,9, UIBC 46,3. TIBC 49,3. Fe saturacija 5,9, ALP 63, GGT 22, AST 16, ALT 7, LD
188.
Da li mi može netko od liječnika s foruma dati bilo kakvu prognozu? Kolika je vjerojatnost da će doći do kompresije kralješka, da li će prije zahvatiti jednjak, jučer mi se npr. nije žalila samo na mučninu (nakon kemo) već i na bolove i to mi je cijelim dlanom pokazala da je boli sve od grla do dolje, dakle čitav probavni trakt i prsni koš? Profesor u Vinogradskoj je zadovoljan nalazima CT-a i scintigrafije (nije se širilo dalje u odnosu na prethodne nalaze) te bi učinio još jedan ciklus kemo (ukupno 6) i napravio pauzu. Zračenje za sada više ne spominje.
ivonag is offline  
Old 18.10.2012., 21:03   #8447
Sad su nas krenule loše vijesti Svekra već dugo boli mišić iznad koljena i stalno se žalio,pošto je već odavno imao problema sa koljenima nije niko obraćao pažnju i tek prije par dana jedan se doktor sjetio da bi bilo pametno snimiti. Snimak pokazuje da je tu tumor i sad čak sumnjaju da je od njeg počelo sve pa otišlo na pluća. Sad ipak ne žele zračiti pluća nego nogu.Smatraju da se to jednim zračenjem može dovesti u red,pa će nakon toga opet preći na hemoterapije. Bacilo nas je ovo baš unazad al valja se boriti dalje. Svekar ima bolove u nozi al ništa strašno veli.
Čuli smo sad i za biljku Grviolu koja navodno pomaže u ovim slučajevima pa me zanima ima li ko iskustva?
Hvala unaprijed
LiliFee is offline  
Old 18.10.2012., 21:55   #8448
Quote:
LiliFee kaže: Pogledaj post
Sad su nas krenule loše vijesti Svekra već dugo boli mišić iznad koljena i stalno se žalio,pošto je već odavno imao problema sa koljenima nije niko obraćao pažnju i tek prije par dana jedan se doktor sjetio da bi bilo pametno snimiti. Snimak pokazuje da je tu tumor i sad čak sumnjaju da je od njeg počelo sve pa otišlo na pluća. Sad ipak ne žele zračiti pluća nego nogu.Smatraju da se to jednim zračenjem može dovesti u red,pa će nakon toga opet preći na hemoterapije. Bacilo nas je ovo baš unazad al valja se boriti dalje. Svekar ima bolove u nozi al ništa strašno veli.
Čuli smo sad i za biljku Grviolu koja navodno pomaže u ovim slučajevima pa me zanima ima li ko iskustva?
Hvala unaprijed
Hm, ako se radi o primarnom tumoru na kosti ili mišiću, onda je vrlo moguće da se radi o sarkomu, a ne karcinomu, a to bitno mijenja način liječenja! Naime, kod sarkoma je najbolji način liječenja operativno odstranjivanje tumorske mase, pa onda, zavisno od tipa sarkoma, kemoterapija, ukoliko postoji.
Obavezno tražite biopsiju!!!!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 19.10.2012., 18:44   #8449
Quote:
tathinina kaže: Pogledaj post
Evo, nažalost, i ja se pojavljujem na ovoj temi, iako sam se nadala da neću morati.
Jučer su mi na hematologiji rekli da mi djed ima zloćudni limfom. Rekli su koji, ali sam jednostavno zaboravila točan naziv (nisam prije čula za njega).

Inače pati od trombocitopenije, megaloblastične anemije i hipogamaglobulinemije. Sve te dijagnoze je dobio nakon što je greškom liječen od TBC-a za kojeg se na kraju ispostavilo da ga nema, već da ima jednu vrstu žarišta na plućima, a na hematologiji su napravili detaljne pretrage. Ove bolesti ima već gotovo desetljeće i uspješno ih je držao pod kontrolom. Ima 85 godina, no prilično vitalan, EKG uvijek uredan, tlak oko 120/80.
Prije 2 mjeseca je bio na redovnoj kontroli i tada su još svi nalazi bili dobri. Nakon toga mu se pojavila ogromna kvrga na vratu i punkcijom se pokazalo da je limfom u pitanju. Zajedno s time je dobio nešto povišenu temperaturu (oko 38), no nema nikakve infekcije ni upale. Doktorica je rekla da je u pitanju dosta agresivan limfom, no da postoje dvije opcije liječenja. Prvo je jaka kemoterapija za koju nisu sigurni da bi izdržao s obzirom na godine, a drugo je blaža kemoterapija kojom bi se limfom držao pod kontrolom (što god to značilo). U svakom slučaju bi mu odstranili taj limfni čvor i davali kortikosteroide da mu smanje temperaturu jer ga ona iscrpljuje (a i rekli su mi da su oni dobri u liječenju raka).
U ponedjeljak mu dolazi baš njegova hematologinja (u koju imamo bezgranično povjerenje s obzirom na to koliko se trudila oko dijagnosticiranja njegovog stanja), a do tada će i zadnji patohistološki nalaz biti gotov (iako su prilično sigurni u dijagnozu). U bolnici su rekli da će mu ona reći za bolest pošto su kroz silne preglede i kontrole uspostavili blizak odnos (on je njen pacijent već 13 godina) i načine liječenja.
S jedne strane mi je jasno da je već u poznim godinama, ali eto, kad je netko tako vitalan teško se pomiriti sa ovakvom dijagnozom. Iskreno se nadam da postoji opcija da barem još neko vrijeme može normalno živjeti.

Evo, danas je pušten iz bolnice, imam otpusnicu s nešto detaljnijim informacijama... Ne znam trebam li sve pisati, pa ću glavni dio pretipkati:

dg: Burkittov limfom/ difuzni B velikostanični Ne-Hodgkinov limfom C83.7
Hipogamaglobulinemija D84.8
Anemija u neoplastičnoj bolesti D63.0
Megaloblastična anemija D51
Hemolitička anemija D59.9
Imuna trombocitopenija D47.3
Kronični gastritis K29
Fibrilacija atrija I48

Dijagnoze Burkitta, anemije u neoplastičnoj bolesti i fibrilacija atrija su nove.

Još sa otpusnice:
Započeta je inicijalna terapija deksametazonom na što dolazi do poboljšanja općeg stanja i prestanka fibriliteta i regresije veličine limfnih čvorova. Zbog životne dobi (85 god) predloženo je liječenje prednizonom i ciklofosfamidom, koji je primio 18.10.2012. u dozi 1 g i.v. Tokom hospitalizacije u bolesnika se javila fibrilacija atrija, uspostavljena je kontrola ritma bisoprololom. Zbog hipogamaglobulinemije je 19.10. primio intravenske imunoglobuline 15g i.v. Zbog megaloblastične anemije bolesnik je primio vitamin B12 1000 mcg i.v. kao i četiri doze koncetrata eritrocita zbog korekcije anemije. Bolesnik je dobro podnio terapiju te se otpušta kući u zadovoljavajućem stanju.


Inače, prepisani su mu Zypnatol, Euthyrox (to je i prije uzimao) te Folacin, Diflucan, Alopurinol, Concor, Decortin i Andol. Nisam navela doze, ako treba, hoću. Idući tjedan treba doći u bolnicu samo na kontrolu i aplikaciju B12, a za 3 tjedna na drugi ciklus ciklofosfamida.

Do sada je jednom u tri mjeseca dobivao B12 i jednom u dva mjeseca gamaglobuline.

Inače, nakon jučerašnje terapije ciklofosfamidom se još nije do sada nije osjećao loše, ima apetit, odmorniji je nego prije je primljen u bolnicu, limfni čvor mu je sada dosta opipljiv, ali puno manji.

Kakve su prognoze za ovakvo stanje? Nama su rekli da su zasada jako zadovoljni, nadamo se da su u pravu

Unaprijed hvala

Zadnje uređivanje tathinina : 19.10.2012. at 19:27.
tathinina is offline  
Old 19.10.2012., 21:19   #8450
Moderatorsko upozorenje

Drage forumašice i forumaši,

lijepo vas molim da ne pišete o pripravcima koji sadrže ilegalne supstancije. Nabavljanje/naručivanje takvih pripravaka je u suprotnosti sa zakonima naše zemlje, a i predstavlja kršenje pravila pdf-a Zdravlje.

Zbog navedenih razloga prethodni postovi su uklonjeni.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 20.10.2012., 17:41   #8451
Quote:
goth_madonna kaže: Pogledaj post
I molila bi nekoga da mi kaze sta je dobro za kasalj...mama mi se ponekad gusi od kaslja... kuham joj ja caj od lovora i stavim meda u to,al nekako ko da slabo pomaze.
Mojoj mami je pomogao najobičniji čaj od sljeza.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Old 21.10.2012., 14:56   #8452
Quote:
owlowl kaže: Pogledaj post
........
Nadam se da će te se snaći Hvala )
Lab. nalazi su vrlo dobri obzirom na opisano stanje. Idemo redom
Diuretici djeluju skoro odmah i imaju kratko djelovanje.
Ima dosta jaku antihipertenzivnu terapiju,ono što bih ja korigirao je terapiju propanololom tj. povećao ju je na 2x40mg ukoliko je to moguće sistolički tlak viši od 90mmHg,frekvencija srca viša od 60min. pp smanjio dozu amlodipina-Norvasca.
Pleuralni izljev,neki ga nazivaju hepatičnim hidrotoraksom on se pojavljuje u 10 posto bolesnika s cirozom i acitesom, a nastaje zbog prolaska acitesa kroz defekte u ošitu,a glavni čimbenik je neg. intratorakalni tlak ,a kao i kod vašeg oca najčešće je na desnoj strani.
Dalje SPB/bakterijski peritonitis se liječi cefalosporinima treće generacije,a moguća je i profilaksa norfloksacinom.
Child-Pough-ova klasifikacija se sastoji od kl. stanja i nalaza ima tri stupnja A,B,C koji se određuju prema ovim parametrima-acites,bilirubin ,albumin , encefalopatija,PV. pa se to boduje
Stupanj B znači jednogodišnje preživljavanje 62 posto
petogodišnje 20 posto
desetogodišnje 10 posto
CT nije najbolji za prikaz HCC,bolja je opcija MRI zbog bolje senzitivnosti detekcije,diferencijalno dg. i stagingu. Na CT se HCC može prikazati kao hipoehogena fokalna lezija.
Što se tiće MRI dobro ga je učiniti s angiografijom zbog karakterističnih pat. promjena npr. bizaran raspored žila hranilica uz spec. promjene.
ALI biopsija je zlatni standard u dg. i proširenosti bolesti.
Postoji opravdana sumlja na HCC u prilog tome ide i tumorski marker AFP.
Također je dobro učiniti uz već savjetovani MRI uz angiografiju, EGD/gastroskopiju radi uvida u izgled varixa i želuca te pp terapijski endoskopom intervenirati.
A može i učiniti art. ABS-plinovi u krvi ,da se "vidi kako diše" i TTE tj. UZV srca radi HP sy.-hepatopulmonalni sindrom tj. tegobe s plućima.
Mislim da sam sve pokrio,ako nisam nešto pitajte.
hrvoje dr. is offline  
Old 21.10.2012., 15:02   #8453
Quote:
tathinina kaže: Pogledaj post
Evo, danas je pušten iz bolnice, imam otpusnicu s nešto detaljnijim informacijama... Ne znam trebam li sve pisati, pa ću glavni dio pretipkati:

dg: Burkittov limfom/ difuzni B velikostanični Ne-Hodgkinov limfom C83.7
Hipogamaglobulinemija D84.8
Anemija u neoplastičnoj bolesti D63.0
Megaloblastična anemija D51
Hemolitička anemija D59.9
Imuna trombocitopenija D47.3
Kronični gastritis K29
Fibrilacija atrija I48

Dijagnoze Burkitta, anemije u neoplastičnoj bolesti i fibrilacija atrija su nove.

Još sa otpusnice:
Započeta je inicijalna terapija deksametazonom na što dolazi do poboljšanja općeg stanja i prestanka fibriliteta i regresije veličine limfnih čvorova. Zbog životne dobi (85 god) predloženo je liječenje prednizonom i ciklofosfamidom, koji je primio 18.10.2012. u dozi 1 g i.v. Tokom hospitalizacije u bolesnika se javila fibrilacija atrija, uspostavljena je kontrola ritma bisoprololom. Zbog hipogamaglobulinemije je 19.10. primio intravenske imunoglobuline 15g i.v. Zbog megaloblastične anemije bolesnik je primio vitamin B12 1000 mcg i.v. kao i četiri doze koncetrata eritrocita zbog korekcije anemije. Bolesnik je dobro podnio terapiju te se otpušta kući u zadovoljavajućem stanju.


Inače, prepisani su mu Zypnatol, Euthyrox (to je i prije uzimao) te Folacin, Diflucan, Alopurinol, Concor, Decortin i Andol. Nisam navela doze, ako treba, hoću. Idući tjedan treba doći u bolnicu samo na kontrolu i aplikaciju B12, a za 3 tjedna na drugi ciklus ciklofosfamida.

Do sada je jednom u tri mjeseca dobivao B12 i jednom u dva mjeseca gamaglobuline.

Inače, nakon jučerašnje terapije ciklofosfamidom se još nije do sada nije osjećao loše, ima apetit, odmorniji je nego prije je primljen u bolnicu, limfni čvor mu je sada dosta opipljiv, ali puno manji.

Kakve su prognoze za ovakvo stanje? Nama su rekli da su zasada jako zadovoljni, nadamo se da su u pravu

Unaprijed hvala
Obzirom na dob i od ranije prisutne hematološke bolesti te chr. bolesti fibrilacija atrija-FA možete biti izuzetno zadovoljni.
A što se tiće prognoze u to nebih ulazio,jer nije moje specijalističko područje.
hrvoje dr. is offline  
Old 22.10.2012., 18:11   #8454
@hrvoje_dr, prije svega lijep pozdrav. Zanima me da li alternativna medicina moze pomoci u lijecenju ili barem kao dobar suplement? Citao sam dosta o kordicepsu (cordyceps sinensis eng.) pa me zanima da li je istina sve ovo sto pricaju o njemu? Hvala.
__________________
What Causes Hiccups
Dzimi Forest is offline  
Old 22.10.2012., 18:20   #8455
Quote:
Dzimi Forest kaže: Pogledaj post
@hrvoje_dr, prije svega lijep pozdrav. Zanima me da li alternativna medicina moze pomoci u lijecenju ili barem kao dobar suplement? Citao sam dosta o kordicepsu (cordyceps sinensis eng.) pa me zanima da li je istina sve ovo sto pricaju o njemu? Hvala.
Sve što spada u sferu alternativne medicine nema relevantne studije iza sebe koje bi potkrijepile i dokazale učinkovitost nečeg i u tom smislu niti jedan liječnik ne može niti moralno niti etički dati pozitivan stav, jer je medicina znanost koja sve što prakticira temelji na kroz studije dokazanoj učinkovitosti, među ostalim. U tom smislu treba razlikovati alternativne (ne provjerene) i komplementarne (provjerene u smislu dodatka prehrane) suplemente.
Kordiceps spada u sferu komplementarnih pripravaka. Dakle, o njemu ne možemo pričati kao o lijeku za konkretno nešto, već o dodatku prehrani jer ima određene korisne osobine.
Na PubMedu su objavljene određene studije koje se provode na ovoj kulturi: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?t...eps%20sinensis
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 22.10.2012., 19:04   #8456
Hvala puno, mnogi ga hvale pa cisto da pitam.
__________________
What Causes Hiccups
Dzimi Forest is offline  
Old 23.10.2012., 16:08   #8457
Hvala svima koji su na bilo koji način odgovorili na moje pitanje,no evo situacija je bila očito gora nego što smo si mogli zamisliti i suprugov otac je preminuo u subotu navečer!Prošli tjedan primio je prvi je prvih 5dana kemoterapije,bez ikakvih mučnina i nekoh vidljivih posljedica,subota je bila dan kao i svaki drugi, izgubio je apetit zadnjih par dana,skoro da i nije jeo pa smo ga u sub navečer odveli na hitnu s namjerom da mu daju infuziju ili nešto da ojača,iako se on zapravo sasvim dobro držao,no nije nam nešto dalo mira,kad smo na hitnoj čekali na red jednostavno se onesvjestio i umro,pokušali su ga oživljavati no nije pomoglo!Tako je očito moralo biti!
Lea3107 is offline  
Old 23.10.2012., 20:46   #8458
Quote:
Lea3107 kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su na bilo koji način odgovorili na moje pitanje,no evo situacija je bila očito gora nego što smo si mogli zamisliti i suprugov otac je preminuo u subotu navečer!Prošli tjedan primio je prvi je prvih 5dana kemoterapije,bez ikakvih mučnina i nekoh vidljivih posljedica,subota je bila dan kao i svaki drugi, izgubio je apetit zadnjih par dana,skoro da i nije jeo pa smo ga u sub navečer odveli na hitnu s namjerom da mu daju infuziju ili nešto da ojača,iako se on zapravo sasvim dobro držao,no nije nam nešto dalo mira,kad smo na hitnoj čekali na red jednostavno se onesvjestio i umro,pokušali su ga oživljavati no nije pomoglo!Tako je očito moralo biti!
Žao mi je Lea, primi moju iskrenu sućut.

Na žalost, bilo je zaista očekivano da će ovako uskoro završiti, jer tata je zaista bio prebolestan i nije tu bilo neke prevelike nade u neki oporavak. Ne znam koliko je, tehnički, kemo bila pametna ideja liječnika, no što je tu je, činili ste i vi i oni sve ono najbolje što ste mislili da treba, a i on je umro s nekom nadom i osjećajem da se ipak nešto oko njega radi da mu se pomogne. Vjeruj mi, sve je moglo završiti i puno gore na način da tata, a i vi svi skupa s njim, prolazite kroz silnu agoniju. Zaista je otišao u milosti Božjoj, da se tako izrazim.
Držite se, želim tebi i mužu mir u srcu
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 23.10.2012., 22:48   #8459
Quote:
Lea3107 kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su na bilo koji način odgovorili na moje pitanje,no evo situacija je bila očito gora nego što smo si mogli zamisliti i suprugov otac je preminuo u subotu navečer!Prošli tjedan primio je prvi je prvih 5dana kemoterapije,bez ikakvih mučnina i nekoh vidljivih posljedica,subota je bila dan kao i svaki drugi, izgubio je apetit zadnjih par dana,skoro da i nije jeo pa smo ga u sub navečer odveli na hitnu s namjerom da mu daju infuziju ili nešto da ojača,iako se on zapravo sasvim dobro držao,no nije nam nešto dalo mira,kad smo na hitnoj čekali na red jednostavno se onesvjestio i umro,pokušali su ga oživljavati no nije pomoglo!Tako je očito moralo biti!
Primite moje saucesce, zao mi je. Ne znam zasto su ljekari insistirali na hemo ali bar znate da ste sve ucinili. Za tako tesku dijagnozu ovo je bio najmirniji nacin za odlazak. I sama se molim za svoju majku, iako bih dala zivot za nju i sve sam ucinila da joj produzim zivot, da kada dodje taj cas mirno ode bez mucenja. Zao mi je ako sam i ja u svom odgovoru onda na vas post bila previse direktna ali takva sam i u svom slucaju, samo zelim realno sagledati sve. Neka mu Bog da spokoj tamo gdje je sada
dijana.r is offline  
Old 24.10.2012., 09:28   #8460
Unhappy

Quote:
Lea3107 kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su na bilo koji način odgovorili na moje pitanje,no evo situacija je bila očito gora nego što smo si mogli zamisliti i suprugov otac je preminuo u subotu navečer!Prošli tjedan primio je prvi je prvih 5dana kemoterapije,bez ikakvih mučnina i nekoh vidljivih posljedica,subota je bila dan kao i svaki drugi, izgubio je apetit zadnjih par dana,skoro da i nije jeo pa smo ga u sub navečer odveli na hitnu s namjerom da mu daju infuziju ili nešto da ojača,iako se on zapravo sasvim dobro držao,no nije nam nešto dalo mira,kad smo na hitnoj čekali na red jednostavno se onesvjestio i umro,pokušali su ga oživljavati no nije pomoglo!Tako je očito moralo biti!
Draga Lea, primi moju iskrenu sućut!
Jasno mi je da ni mojoj mami nema spasa, pitanje je samo koliko će trajati ova agonija... Nekako sam se nadala da će mi hrvoje.dr dati nekakvu prognozu, ali najvjerojatnije je prezauzet.
ivonag is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.