Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2011., 22:27   #201
Quote:
Rebuss kaže: Pogledaj post
koje su mogučnosti da mi zapadne raščlabni esej na osnovnoj? jeli ikome bijo prošle godine?
napišeš li mogučnosti u eseju, neće ni biti bitno o čemu je u njemu riječ.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:37   #202
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
napišeš li mogučnosti u eseju, neće ni biti bitno o čemu je u njemu riječ.
i bijo.
Sparkly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 15:13   #203
Quote:
Vesela Gljiva kaže: Pogledaj post
ne moraš. bodovni prag prošle god. je bio oko 25 % što znači ako netko iz eseja dobije 0 bodova, a drugi dio napiše dobro- onda će dobiti pozitivnu ocjenu.
inače bi bila hrpa jedinica- nisu svi rođeni za pisanje eseja .



razrada se piše u jednom komadu.
Jel može netko potvrdit da se razrada piše u jednom komadu?
U par priručnika sam pročitala da se razrada isto treba napisati u par odlomaka...
pingvinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 15:52   #204
Quote:
yvonne21 kaže: Pogledaj post
Kako se vi spremate za esej? Mene je skroz frka.... pročitala sam Kafku,Krležu,Z&k(al u srednjoj i sveg se sjećam tak da mi se neda ponovo)...a što se ostalih tiče sažetke,analize,itd. s neta i knjiga.... jel to dovoljno??? samo daj bože da na višoj bude i jedan raspravljački.....
dušo. zašto si uzela višu razinu hrvatskoj jezika ako se misliš švercati? besmislica.
nije dovoljno samo prošvrljati sažetke po internetu, to se ne može usporediti s pročitanom knjigom.
pogotovo jer ponuđena djela su sve samo ne teška.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:01   #205
Možda joj faks tak traži i želi/treba te bodove?
Ja sam isto tak većinu tih knjiga pročitala u srednjoj (a maturu pisala 6 godina nakon srednje) i samo sam si posudila Vodič kroz lektiru, malo pročačkala po netu (hr Wiki ima dosta dobro opisan Z&K) i to mi je bilo sasvim dosta. Na stranu to kaj sam pisala o temi koja nema veze s lektirom, al isto tak sam komotno mogla razvezat priču o knjizi koju sam pročitala prije 7-8 godina (više se niti ne sjećam u kojem razredu je bila za lektiru). Al to sve ovisi o srednjoškolskom predznanju. Neke stvari znam i dan danas ko da sam ih naučila prije par minuta, a sad, kakvo je stanje kod ostalih ljudi - ne mogu suditi...

Bottom line, odgovorno tvrdim da stariji maturanti ne moraju nužno opet čitat te knjige. Iako bi bilo bolje, al ono, što bi bilo kad bi bilo, ne.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:12   #206
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
dušo. zašto si uzela višu razinu hrvatskoj jezika ako se misliš švercati? besmislica.
nije dovoljno samo prošvrljati sažetke po internetu, to se ne može usporediti s pročitanom knjigom.
pogotovo jer ponuđena djela su sve samo ne teška.
A šta sad tebe to toliko briga, primjerice ja znam nekoliko ljudi koji nisu procitali nijedno djelo već ponešto iz Vodiča te par sažetaka sa interneta, i položili hrvatski sa 4.

Nije to nikakvo švercanje, samo ako netko nije dosada ništa pročitao ne isplati mu se čitati sad, jer je kasno pa nema vremena,stoga više bi se naučilo iz sažetaka.
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:26   #207
Quote:
Ikstomi kaže: Pogledaj post
A šta sad tebe to toliko briga, primjerice ja znam nekoliko ljudi koji nisu procitali nijedno djelo već ponešto iz Vodiča te par sažetaka sa interneta, i položili hrvatski sa 4.

Nije to nikakvo švercanje, samo ako netko nije dosada ništa pročitao ne isplati mu se čitati sad, jer je kasno pa nema vremena,stoga više bi se naučilo iz sažetaka.
cura je pitala je li dovoljno, ja sam joj odgovorila da nije. nije da me se tiče, dapače, sasvim mi je ravno.
nadalje, primjerice, moj najbolji prijatelj je položio višu razinu hrvatskog s 5, a izašao je iz srednje škole prije 5 godina, i sam mi je priznao da je to uspio zahvaljujući tome što je pisao raspravljački esej koji se ove godine uopće ne mora pojaviti, budući da se samo okvirno sjećao svih djela. doduše, on je nadprosječno inteligentan.
poznajem i primjerke koji su izašli iz škole s odličnim ocjenama, i onda jedva izvukli trojku na DM.

zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.

razumijem da djeca izbjegavaju suze sina razmetnoga i dunda maroja zbog teško razumljivog teksta, ali ovdje je riječ o polaganju državne mature, odnosno upisu na fakultet, vremena se uvijek može i treba naći. da ne govorim da je sramotno izaći iz srednje škole i ne pročitati ova djela.
ako ih je već jednom pročitala, moje isprike, ali autorica je tu informaciju izostavila.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:35   #208
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Možda joj faks tak traži i želi/treba te bodove?
Ja sam isto tak većinu tih knjiga pročitala u srednjoj (a maturu pisala 6 godina nakon srednje) i samo sam si posudila Vodič kroz lektiru, malo pročačkala po netu (hr Wiki ima dosta dobro opisan Z&K) i to mi je bilo sasvim dosta. Na stranu to kaj sam pisala o temi koja nema veze s lektirom, al isto tak sam komotno mogla razvezat priču o knjizi koju sam pročitala prije 7-8 godina (više se niti ne sjećam u kojem razredu je bila za lektiru). Al to sve ovisi o srednjoškolskom predznanju. Neke stvari znam i dan danas ko da sam ih naučila prije par minuta, a sad, kakvo je stanje kod ostalih ljudi - ne mogu suditi...

Bottom line, odgovorno tvrdim da stariji maturanti ne moraju nužno opet čitat te knjige. Iako bi bilo bolje, al ono, što bi bilo kad bi bilo, ne.
tim više, ako je netko davno izašao iz srednje škole, kolika je vjerojatnost da se detaljno sjeća svih 8 knjiga?

govorim iz iskustva, u srednjoj školi sam pročitala apsolutno svaku lektiru koja je bila zadana, a na fakultetu sam morala iznova krenuti s čitanjem jer se jednostavno nisam sjećala detalja. budući da pripremam neku djecu za pisanje eseja, dobro sam sve proučila i uvjerila se da ovih 8 zadanih knjiga moraju poznavati kao da su ih jučer pročitali.
__________________
"Miss Golightly, I must protest!"

Zadnje uređivanje limelight : 30.03.2011. at 16:41. Reason: .
limelight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:47   #209
Mene zanima kako cete vi poceti esej? Dali sa piscem ili informacijama o zadanom djelu..Nama profesorica kaže da nije pohvalno poceti sa imenom i podatcima pisca,vec sa informacijama o djelu..vaša iskustva?
zoom and zoom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:54   #210
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
tim više, ako je netko davno izašao iz srednje škole, kolika je vjerojatnost da se detaljno sjeća svih 8 knjiga?

govorim iz iskustva, u srednjoj školi sam pročitala apsolutno svaku lektiru koja je bila zadana, a na fakultetu sam morala iznova krenuti s čitanjem jer se jednostavno nisam sjećala detalja. budući da pripremam neku djecu za pisanje eseja, dobro sam sve proučila i uvjerila se da ovih 8 zadanih knjiga moraju poznavati kao da su ih jučer pročitali.
Sve to ovisi od osobe do osobe. Nekima su knjige bile zanimljive pa su ih pročitali za život, dok su drugi samo ispunili svoj zadatak iz hrvatskog i nakon odgovaranja/pisanja zadaćnice sve zaboravili. Ruku na srce, nisam ni ja sve knjige s popisa pročitala, ali su mi predzanje (prepričavanje, tuđa odgovaranja na satu, čitanka itd itd) i pred maturu Vodič i net dali odličan uvid u sva djela (istini na volju, ključne djelove nekih knjiga sam pročitala na netu - Dundo Maroje, npr.).

I sam bi htela naglasit da mentalitet/kapacitet/način učenja današnjih klinaca i nas od prije 4-5 i više godina nikak nije isti.
Sukladno tome, ne moraju svi ni jednako puno učiti i spremati se za maturu. Mislim da je jako nezahvalno govorit općenito i prema tome davati savjete.

Plus kaj cura sad više fizički nema vremena pročitat sve knjige pa je svaka rasprava manje-više bespredmetna.

Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.
Vjerujem da će moći jer će dati ulomak s likovima, a ne neki apstraktni di bi baš trebali filozofirati na dugačko i široko.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 16:58   #211
"Ponuđene teksotve u ovom zadatku otvorenoga tipa učenik bi trebao razumjeti i književno procijeniti iako nužno ne poznaje cjelokupno stvaralaštvo autora teksta. Ponuđeni tekst popraćen je informacijama o naslovu, autoru i kontekstualnim napomenama kojima se ponuđenom ulomku upotpunjuje smisao."
Preuzeto sa: ove stranice.

Tako da čisto sumnjam da su potrebi svi ti detalji jer u krajnjem slučaju ne prepričavaš tekst, već je bitnije da znaš karakter likova, stil i jezik i tako to.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:08   #212
Quote:
Ikstomi kaže: Pogledaj post
A šta sad tebe to toliko briga, primjerice ja znam nekoliko ljudi koji nisu procitali nijedno djelo već ponešto iz Vodiča te par sažetaka sa interneta, i položili hrvatski sa 4.

Nije to nikakvo švercanje, samo ako netko nije dosada ništa pročitao ne isplati mu se čitati sad, jer je kasno pa nema vremena,stoga više bi se naučilo iz sažetaka.
ma da hrpa njih je čitala sažetke s interneta i dobili su 4. naravno.

Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
cura je pitala je li dovoljno, ja sam joj odgovorila da nije. nije da me se tiče, dapače, sasvim mi je ravno.
nadalje, primjerice, moj najbolji prijatelj je položio višu razinu hrvatskog s 5, a izašao je iz srednje škole prije 5 godina, i sam mi je priznao da je to uspio zahvaljujući tome što je pisao raspravljački esej koji se ove godine uopće ne mora pojaviti, budući da se samo okvirno sjećao svih djela. doduše, on je nadprosječno inteligentan.
poznajem i primjerke koji su izašli iz škole s odličnim ocjenama, i onda jedva izvukli trojku na DM.

zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.

razumijem da djeca izbjegavaju suze sina razmetnoga i dunda maroja zbog teško razumljivog teksta, ali ovdje je riječ o polaganju državne mature, odnosno upisu na fakultet, vremena se uvijek može i treba naći. da ne govorim da je sramotno izaći iz srednje škole i ne pročitati ova djela.
ako ih je već jednom pročitala, moje isprike, ali autorica je tu informaciju izostavila.
moje mišljenje je da svake godine, i na A i B razini treba biti raspravljači esej jer svrha eseja je ocjeniti na koji način netko piše, kako je posložio uvod, razradu, zaključak, provjeriti gramatiku, pravopis itd., a književnost ionako provjeravaju u drugom djelu ispita.
zato bi mi bilo zaista glupo da nas ove godine pogode 2 interpretativna eseja, ako su prošle godine imali raspravljački koji svaka budala može napisati.
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:13   #213
Quote:
limelight kaže: Pogledaj post
cura je pitala je li dovoljno, ja sam joj odgovorila da nije. nije da me se tiče, dapače, sasvim mi je ravno.
nadalje, primjerice, moj najbolji prijatelj je položio višu razinu hrvatskog s 5, a izašao je iz srednje škole prije 5 godina, i sam mi je priznao da je to uspio zahvaljujući tome što je pisao raspravljački esej koji se ove godine uopće ne mora pojaviti, budući da se samo okvirno sjećao svih djela. doduše, on je nadprosječno inteligentan.
poznajem i primjerke koji su izašli iz škole s odličnim ocjenama, i onda jedva izvukli trojku na DM.

zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.

razumijem da djeca izbjegavaju suze sina razmetnoga i dunda maroja zbog teško razumljivog teksta, ali ovdje je riječ o polaganju državne mature, odnosno upisu na fakultet, vremena se uvijek može i treba naći. da ne govorim da je sramotno izaći iz srednje škole i ne pročitati ova djela.
ako ih je već jednom pročitala, moje isprike, ali autorica je tu informaciju izostavila.
Ja sam prošle godine polagala maturu kao starija maturantica. Ulomka se nisam sjećala baš najbolje, tj. nisam ga točno mogla smjestiti. Ali u principu nije bilo toliko bitno. Napisala sam to bolje od svih ''sezonskih'' maturanata koje poznajem, iz jednostavnog razloga jer moraš znati analizirati tekst. Ne djelo iz kojeg je ponuđen ulomak nego sam ulomak.
Većina njih se pojavila na ispitu s hrpom naštrebanih činjenica i analiza lektire koje su negdje isčitali po netu i donijeli iz škole (neš ti sposobnosti ).

Dragi maturanti, njih vam uopće nije briga što ste vi u školi naučili o Balzacu, Dostojevskom i dotičnoj gospodi te njihovim uratcima i likovima. Činjenice su svima poznate. Njima je bitno da znate uključiti mozak i analizirati dati tekst. Ako to znate, mogu vam ponuditi bilo koji ulomak. Zaboravite na trenutak djelo, usredotočite se na datu situaciju. Analizirajte, kako su se likovi snašli, što njihove misli i riječi te postupci govore o njima, dobro ponovite stilske figure i citiranje. Ne iznosite iscrpne karakterizacije likove koje se ne mogu isčitati iz ponuđene situacije. Misliti! To je sve. Ako uz to znate smjestiti ulomak u tijek radnje djela, djelo u književno-umjetničko-političko-nacionalni kontekst, odlično I ponoviti č, ć, ije i je
defined1062 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:18   #214
Quote:
pingvinka kaže: Pogledaj post
Jel može netko potvrdit da se razrada piše u jednom komadu?
U par priručnika sam pročitala da se razrada isto treba napisati u par odlomaka...
u jednom komadu, u eng se piše u 2 dijela koliko ja znam

btw. jel vrijedi +/- 10% što se broja riječi tiče?
 
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:21   #215
Quote:
Vesela Gljiva kaže: Pogledaj post

moje mišljenje je da svake godine, i na A i B razini treba biti raspravljači esej jer svrha eseja je ocjeniti na koji način netko piše, kako je posložio uvod, razradu, zaključak, provjeriti gramatiku, pravopis itd., a književnost ionako provjeravaju u drugom djelu ispita.
zato bi mi bilo zaista glupo da nas ove godine pogode 2 interpretativna eseja, ako su prošle godine imali raspravljački koji svaka budala može napisati.
Oprosti, ali pričaš gluposti. Ako po tebi raspravljački esej može napisati svaka budala, baš zato NE BI trebao biti na maturi, a pogotovo ne na A razini. Zar ne?
Profesorica je nama lani govorila da oni kojima pisanje eseja ne ide i nisu sigurni u sebe, nikako ne biraju raspravljački jer je teži za pisati. Kao prvo moraš iznijeti osobni stav o tome o čemu pišeš, kao drugo lakše se pogubiš u argumentima jer su smjernice slobodnije nego u interpretativnom, u kojem znaš da je Krleža ili Šimić autor, znaš kada su živjeli i kojem razdoblju su pripadali i ako si pročitao djelo jednostavno ne možeš napisati katastrofu od eseja, smjernice te vode i neke stvari ti valjda moraju valjati, dok se u raspravljačkom možeš pogubiti, ponavljati se, i izgubiti hrpu bodova.
__________________
ŠALIM SE
seka.iz.osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:47   #216
Evo mene opet....

Stariji sam maturant,upisala jezike na filozofskom,studirala 2 i pol godine,zbog obiteljskih (ne)prilika morala sam se ispisat i sad se vraćam na faks,ali naravno,trebam prvo položit dm i tek tad će mi priznat sve dosad položene ispite.... inače,ja bi sve ove knjige s popisa rado i za vlastiti gušt pročitala(puno čitam i inače,sve i svašta,obožavam književnost) ali trenutno sam u takvoj situaciji da zbog posla ne stignem ništa,ni prije par mjeseci ne bi stigla niti sada.... U srednjoj sam od ponuđenih lektira pročitala Kafku, Dostojevskog, Krležu, Držića i Balzaca. Znači, nismo obrađivali Gundulića i Šimića,ako ni Kovačića, osim poneki ulomak u sklopu tada obrađivanog književnog razdoblja.... Najviše me strah ako dobijem Kovačića/Šimića/ u kombinaciji ili tako nekako ,s obzirom da nisam toliko upućena u ta djela,osim onog što sam pronašla u starim bilješkama,internetu itd.

Što se tiče engleskog, smatram da neće biti problema, jer sam se takvih eseja napisala na faksu....
yvonne21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 18:09   #217
Gundulića si možeš posudit ili skinut knjigu s neta, ima malo stranica, pročitaš za pol sata... malo prošvrljaš po internetu o tom, skriptica vamo tamo... i eto ti još jedno djelo kojeg se ne moraš bojati...
celtic_fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:22   #218
Treba čekat nedjelju navečer.... i čekat da procure teme za esej... :-P
LeBronJames6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:47   #219
Yes,I did it! :)

Quote:
celtic_fan kaže: Pogledaj post
Gundulića si možeš posudit ili skinut knjigu s neta, ima malo stranica, pročitaš za pol sata... malo prošvrljaš po internetu o tom, skriptica vamo tamo... i eto ti još jedno djelo kojeg se ne moraš bojati...
da,da... jesam već,prije par dana to napravila....evo,našla sam na netu Gundulića i sad ću ga pročitat,a sve ostale info vezano za njega,sam već prepisala i napravila bilješke... samo Šimića nisam... A Kovačića sam također proučila,al ga nažalost nisam pročitala... oduzeo bi mi mnogo vremena,a posla preko galve...

thanx anyway
yvonne21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 20:19   #220
ljudi dali ste spremni za esej?? ja sam sve naučio osim šimića,on mi je katastrofa,nadam se da neće on..mrzim pjesme hah
Salee55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.