Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2005., 16:45   #1
Thumbs down U Hrvatskoj opada broj liječnika i interes za studij medicine

U Hrvatskoj opada broj liječnika i interes za studij medicine
Predsjednik Hrvatske liječničke komore Hrvoje Minigo upozorio na sve manje doktora medicine u Hrvatskoj, zbog čega se ne može popuniti mreža primarne zdravstvene zaštite, te na sve manji interes mladih za studij medicine i liječničko zvanje (medicina u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku). Minigo je na konferenciji za novinare rekao da neke županije u priobalju nemaju nezaposlenih doktora a imaju potrebu za otvaranjem turističkih ambulanti, dok liječnici ne mogu naći zamjenu tijekom svojega godišnjeg odmora. Po podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, broj nezaposlenih liječnika je u padu - danas je evidentirano oko 300 nezaposlenih liječnika a u odnosu na 2000. godinu taj se broj smanjio za 700. Ti liječnici skinuti su s liste zbog odlaska na rad u inozemstvo, prije svega u susjedne zemlje, ali i u druge zemlje EU-a koje se suočavaju s problemom nedostatka liječnika. Interes za upise na medicinske fakultete također opada, a posljedično tome i broj diplomiranih liječnika svake je godine sve manji.
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...20144/index.do
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 16:53   #2
@ tovaris Ris VII

pa ponekada pogledam na zdravlje i RID pa ti stalno samo prenasas sa Monitora....nemas nesto original svoje?
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 17:22   #3
Kolicina novca, godina i truda koji je ulozen u skolovanje jednog lijecnika ogromna je. Kasnija zarada, status u Hrvatskoj ne opravadavaju ovaj ogroman trud.

U Americi je zarada dosta veca, ali kolicina odgovornosti, izlozenost sudskim tuzbama i predugo radno vrijeme zadnjih godina navode mlade ljude da idu u "isplativije" karijere. Americka medicina trenutno ima 30% stranih lijecnika. Taj trend ce rasti.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 20:03   #4
Re: U Hrvatskoj opada broj liječnika i interes za studij medicine

Quote:
tovariš Ris VII kaže:
...Interes za upise na medicinske fakultete također opada, a posljedično tome i broj diplomiranih liječnika svake je godine sve manji.
...
Shtefitza, u pravu si .. a jedan od razloga može biti u činjenici da shvaćanje zdravlja konačno dobija pravi smisao i sada se sve više traže nutricionisti i njihovo znanje o prehrani (kao preventivi 70% postojećih bolesti) .... u nutricionizmu je budućnost
punisher is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 22:03   #5
Re: Re: U Hrvatskoj opada broj liječnika i interes za studij medicine

Quote:
punisher kaže:
u nutricionizmu je budućnost
o, ne... njusim jos jednog "stanicna prehrana herbalife blablabla" fanatika.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 22:17   #6
i bila sam u pravu.

sorry, baby, ali sve sto mi zelis reci, mozes reci javno, ne moras mi slati ljupke privatne poruke.

samo se vi drzite te vase stanicne prehrane, vracanja iz kristalne kugle i slicnih stvari.

ja nastavljam svoj studij... medicine, dakako.


***

edit:

tvoj novi pm nemam namjeru citati, pa evo da te obavijestim. moderator je obavijesten vec. prekini.

Zadnje uređivanje Crimson Petal : 01.07.2005. at 23:00.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 23:06   #7
Quote:
Crimson Petal kaže:

sorry, baby, ali sve sto mi zelis reci, mozes reci javno, ne moras mi slati ljupke privatne poruke.

tvoj novi pm nemam namjeru citati, pa evo da te obavijestim. moderator je obavijesten vec. prekini.
pm - Punisher kaže:
"tvoje neslaganje ili nerazumjevanje sa određenom tematikom je tvoja osobna stvar i tu se ne bi štel mešat, ali svrstavanje nekoga u fanatike postaje vrlo osobno, i nemoj misliti da ću to prešućivati, budi kulturan(a) i moje reakcije ćeš izbjeći, javno pljuvanje po nekome ili nečemu je odraz nečije kulture i ne želim se spuštati na taj nivo, a što se tiče "chicken" možemo se uvijek negdje naći i popričati jer za svaku činjenicu koju spominjem imam i dokaze, a ti svoja "mišljenja" možeš okačit mačku o rep"

ps: sretno sa moderatorom ..
punisher is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 23:30   #8
Svatko tko je malo bolje spreman pogledati unaprijed vidi da medicina postaje sve više tehnologizirana(kompjuterizirana) pa će budući liječnici biti sve više (počeli su već) upućeni u rad sa aparatima koji će biti u stanju na temelju ubačenih podataka davati sami dijagnoze(predlagati dijagnoze), terapiju i sl. Sve što je prije 20-tak godina bilo "daleka budućnost2 postaje sve više sadašnjost. Naravno, struke kao što su kirurgija teško je kompjuterizirati do te mjere da nema čovjeka koji operira. Problemi su naravno i u tome što kirurg radi teški fizički posao, operacije koštaju jer koštaju oprema i ostalo a vrlo mali dio odlazi na plaću liječnika. Jedna dobro uređena specijalistička ordinacija košta npr. 100000 eura a liječnik koji u joj radi zarađuje manje ili barem isto kao i vlasnik kafića u koji je isto toliko para uloženo.(što se tiće odgovornosti, zaključite sami)
martiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.