Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2006., 16:09   #121
Poznato je da j Rim bio stecište raznih kultova. Iako su stari Rimljani imali svoj oficijelni kult fokusiran oko Boga Jupitera (Jovisa – Jehovu), uvozili su i religijske pravce sa osvojenih teritorija. Tako je u Rimu dospeo i solarni kult Hrista Mitre.

Inače, pre Mitre, stariji i rimski autohtoniji svetitelj bio je Hrist Numa Pompilije (Numa Pompilius), po legendi drugi kralj drevnoga Rima, koji je vladao od 715. do 673./2. g. n.e. Julijan Imperator ukazuje i na svetitelja koji je Rimljanima doneo reč iz Istine: »... Pošto je /Rim/ utemeljen, pogodili su ga mnogi ratovi, i u svima je pobeđivao i nadvladao protivnike. Pošto se srazmerno samim opasnostima koji je bio okružen sve više uvećavao, trebala mu je veća zaštita; i tada mu je Zevs uputio velikog filosofa Numu. To je bio lepi i plemeniti Numa koji je boravio u pustim šumama i svagda bio zajedno sa bogovima u svojim čistim mislima. [Lak.] On je bio taj koji je ustanovio većinu zakona o bogosluženju.« (Protiv Galilejaca, 193 C-D) Numa je bio logos, poslanik Boga Oca, znanog pod imenom Jupiter (Jovis, Jova).

http://clendening.kumc.edu/dc/pc/numa.jpg

Svi Božiji Hristosi na zemlji su imali jedinstven znak krst, koji predstavlja širenje svetlosti na sve četiri strane sveta. Zato nije ništa čudno što su za krst znali i tzv. paganski narodi.
Prvi hrišćani su poštovali krst kao simbol Gospodnje žrtve i Ljubavi ('Evanđelje po Petru', prg. 40 i 42; 'Sibilini orakli', VI, 26-28), kao znak Njegovog Slavnog Dolaska sa Istoka ('Otkrivenje po Petru, 1; Kirilo Jerusalimski: 'Kateheze', 13, 41), međutim oni nisu poput nekih pagana idolopoklonički obožavali krstove i sunčane stubove. Autor dijaloga Octavius, Marko Minukije Feliks (II-III stoleće), koji je u starijim godinama prešao u hrišćanstvo, ukazuje paganima: »Mi ne obožavamo krstove i ne želimo ih /kao idole/. To vi, poštujući vaše drvene bogove, obožavate i drvene krstove kao nešto što ide uz njih. /.../ I čovek, kada uzdigne ruke, čistim umom uznosi molitvu Bogu, predstavlja prikaz krsta. I tako, predstave krsta se nalaze i u prirodi i u vašoj /rimskoj/ religiji.« (Pogl. 29) – U svojoj ‘Historiji Crkve’ Sokrat Sholastik izveštava za rušenje Serapisovog hrama (391. godine) u Aleksandriji, koji je stradao po nalogu imperatora Teodosija I da se sruše paganski hramovi u Aleksandriji, a na zahtev tamošnjeg gnevljivog episkopa Teofila: »Prilikom raznošenja komada razvaljenog hrama Serapisa, da bi se mesto očistilo, naišlo se na hijeroglife u kamenu ispisane, a među njima su neke oznake izgledale kao krst. Kako hrišćani tako i pagani dokazivahu da njihovoj religi pripadaju ti znaci. Hrišćani su tvrdili da su to znaci hrišćanske vere, po tome, što je krst znamenje spasonosnog stradanja Hristovog, a pagani dokazivahu da su do znaci koji priliče i Hristu i Serapisu, samo što drugo nešto znače za hrišćane a drugo za pagane« (V. 17) – U svojoj 'Apologiji' Tertulijan ukazuje da su i Rimljani jako dobro poznavali znak krsta, i da su ga nosili čak i kao vojno obeležje i trofej (XVI, 6-8).
Otkuda su paganski narodi znali za krst (koji se susreće u raznim varijacijama i ornamentnim modifikacijama), i od njegovog poštovanja prešli na kultno obožavanje? Zato što je se Gospod utelovljavao u mnogim narodima, i svagda svoj život završavao na krstu, dajući simbol čovečanstvu da ako hoće ući u Kraljevstvo Svetlosti mora razapeti svog starog čoveka, svoj ego i pogubne ljudske žudnje. I onaj ko razapne svog niskog čoveka, on uzima pobedničkog udela u Hristovom Raspeću.

Imamo primera da su hrišćani negde, kao u Egiptu, podjednako obožavali razne Hristove inkarnarije, npr i one u liku Isusa i one u liku Serapisa. Imperator Hadrijan iz Aleksandrije u svome pismu konsulu Servianu ukazuje i sledeće u zbirci carskih biografija: »Ovde su poklonici Serapisa hršćani, i oni koji se nazivaju Hristovim episkopima klanjaju se Serapisu.« ('Historija Avgustâ', XIX, 8, 3) – Helije Lamrid piše za cara Aleksandra severa da je u svojoj kućnoj kapeli držao, jedan uz drugi, kipove Hrista, Avrahama i Orfeja.


Staroegipatski, Serapisov krst:
http://www.touregypt.net/featurestories/ankh3.jpg

Krstovi iz Fenikije, iz doba pre Hrista, na tlu Britanije:

http://www.jrbooksonline.com/pob/pob_ch06.html

Bog Bel i njegov drevni krst:

http://www.jrbooksonline.com/pob/pob_ch01.html
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 17:35   #122
Quote:
Aurora Aurea kaže:
ma): Kada je se Sveti Jedan rodio u Betlehemu, upravo su ga najpre posetili i poklonili Mu se persijski magi, ZARATUSTRINI svestenici, poklonici Vatre, koji su bili upuceni i u starozavetni prorocki kanon.
cesto se naime, desava da se mazadeizam - povezuje, a netocno, s treminom 'poklonika vatre'....radi se o tome da je Zaratustra tvrdio da Sunce nije Bog i da kao takvo ne moze biti obozavano kao bozanstvo - tako da je vatra upaljena u hvalu Ahura-Mazde koji je je svijetlo duse i princip svakog dobra..

i tocno je da tu nalazimo pocetke - uostalom to je i prva monoteisticka religija( za mene se radi samo o dva principa koja su u vjecnoj borbi- Ahura je kreirao Univerzum,,s tim Arhiman nema nikakve veze - borba u prirodi, koja potvrduje mudrost Ahure, koji je i zato Mazda-mudri - )...koja kaze da da ce Spasitelj biti roden iz potomstva Zoroastrinog (grcki oblik perz, Zaratustra), koji ce uskrsnuti mrtve, bit ce sin djevice, zivi ce postati besmrtni i tijela im nece imati sjenu, a mrtvi ce ozivjeti...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 18:54   #123
Brate Vaso,sta je u zadnje vrijeme sa: www.vjera.org

???

Pozdrav
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
BoSte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 21:48   #124
Taj projekt je otišao na doboš. Pobedila je slaba volja,... No sve nosi neko dobro,...
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 17:00   #125
Quote:
cesto se naime, desava da se mazadeizam - povezuje, a netocno, s treminom 'poklonika vatre'....radi se o tome da je Zaratustra tvrdio da Sunce nije Bog i da kao takvo ne moze biti obozavano kao bozanstvo - tako da je vatra upaljena u hvalu Ahura-Mazde koji je je svijetlo duse i princip svakog dobra..

Svi istinski drevni kultovi bili su poklonici Vatre, Boga Vatre, Ognjenog duha, Sunčanog duha. Mazdaizam najeksponiranije. No toga nalazimo i među brahmanima i u judeohrišćanstvu. Bog se Mojsiju Javlja na Horebu kao Vatra koja zahvata grm a ne sagoreva ga. Bog kao Ognjeni Oblak vodi Izraelce. Sveti Duh na Apostole silazi u vidu Ognjenih Jezika. Dakle, gledano dublje, iza obožavanje Vatre u stvari stoji obožavanje Boga kao Sunca Života i Njegovog Solarnog Logosa, Njegove Ognjene Reči.

Espoterični mazdaizam je upravo tako Vatru prihvatao, dok je u egzoteričnom već vatra pretvorena u objekat idolopoklonstva. U avesti se da pročitati: »Iz Vatre proizlazi svetlost, a Svetlost je Ahura Mazda«. Te: »Vatra se diže uvis i uznosi misli Mazdajasnija daleko iznad nečistote i kala materijalne Zemlje.«
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 19:39   #126
Quote:
Aurora Aurea kaže:
Taj projekt je otišao na doboš. Pobedila je slaba volja,... No sve nosi neko dobro,...

ima mjesta kod nas.

www.putokaz.biz

J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 18:35   #127
tesko je vaso to

satana je nezgodna ti spavas ona ne
neces je sinko pobjediti samo ti naprijed

ako budes slabo igrao sa njom
izmudrovaces sebi svoju ludost
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 22:07   #128
Quote:
J-C kaže:
ima mjesta kod nas.

www.putokaz.biz


Zahvaljujem na susretljivosti Jurislav! Po inicijativi SLAP-a, i uz tehničko-operativnu podršku jednog ljubaznog člasna sa ovog foruma (jednog Marija) ipak je nešto pokrenuto:

http://forum.duhovna-izgradnja.com/index.php
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 18:12   #129
Quote:
Aurora Aurea kaže:
Zahvaljujem na susretljivosti Jurislav! Po inicijativi SLAP-a, i uz tehničko-operativnu podršku jednog ljubaznog člasna sa ovog foruma (jednog Marija) ipak je nešto pokrenuto:

http://forum.duhovna-izgradnja.com/index.php
zakleces se sebi i svome bogu svojim i njegovim imenom
da nista nikad promjeniti neces da ces biti vjeran njemu

tazitit ces ti jos dugo i dugo, istrazivati utjelovljenja, 666, i sta sve ne,

sinko BOG je Jedan od uvijek i za uvijek
svu je materiju sa Sobom stvorio,
sve je od Njega postalo i nista bez Njega ne moze postati,
ne moze se nikad roditi od sta se degradirati i glup biti,
Jedan je
sa Jednim je sve pocelo od Jednog je sve pocelo
tko su drugi i zasto ce drugi,

BOG i DUH su jedno, nije covjek da kad umre rastavi se od svog duha

kad bi mogao atome dijeliti na puno malo dijelova dosao bi do
te Bozije energije, kako svijetlo nastaje trazi sam, kako materija nastaje,
na Boziju rijec, svijetlo se vraca u sebe i nastaje materija (slicno ovome)
i kad sve prestane da biva postaje to od cega je bilo
odatle BOZIJA VJECNOST

(13) TÓa tko je njemu povjerio zemlju i vasioni svijet tko je stvorio? (14) Kad bi on dah svoj u se povukao, kad bi čitav svoj duh k sebi vratio, (15) sva bića bi odjednom izdahnula i u prah bi se pretvorio čovjek. (16) Ako razuma imaš, slušaj ovo, prikloni uho glasu riječi mojih.

odredio je sebi da je LJUBAV
sve sto ljudi ikada su znali i sto ce znati je Njemu odavno poznato



od postanka svijeta vodi se borba........

BOG ima svoje planove,
sotona radi po svom planu

a mi ljudi biramo

no da te ne zadrzavam dalje idi istrazuj je li ISUS bio u Indiji
je li papa nosio neku kapu
je li satanski broj 666, ili radi sa svih brojeva, tko stanuje na 666 los je a na 333 dobar je

samo naprijed i mudrost i ludost su dzabe
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS

Zadnje uređivanje Im ja : 26.03.2006. at 18:44.
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 18:27   #130
A Abraham I Mojsije Su Mu Zakletve
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 07:36   #131
Quote:
Im ja kaže:
od postanka svijeta vodi se borba........

BOG ima svoje planove,
sotona radi po svom planu

a mi ljudi biramo
Zajeban taj nevidljivi Sotona i njegovi planovi... a zajeban i Bog koji licno ne moze da se pojavi vec navodno salje svoje poslanike i proroke.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 07:58   #132
Quote:
BoSte kaže:
Brate Vaso,sta je u zadnje vrijeme sa: www.vjera.org

???

Pozdrav
Ja sam bio vlasnik tog sajta.
Jednostavno, stvar nije isla onako kako sam pretpostavljao i planirao, namnozilo se dogmatizma i prepucavanja na forumu, i sve je vise licilo na vjerski sajt prepun dogme i fanatizma. A ja sam naivan. Ono sto me je prvenstveno zanimalo je promocija vegetarijanstva i etike... Ali to nije uspjelo, ipak covjek uci dok je ziv.
Bio sam i ostao za etiku i moral, ako treba i vjerovati nema problema, ali dogme, prepucavanja i vjerski fanatizam me iskljucuju iz kolosijeka.
Zadnjih mjeseci sam sajt gledao i uopste ga nisam vise dozivljavao svojim, poprimao je sasvim drugaciji oblik nego sto sam u startu zamisljao.
Zato sam ga iskljucio i dao Vasi cd pa neka on nastavi ako hoce, neka iskoristi materijal a ja cu iskoristiti svoj materijal za svoj novi sajt koji polako i bez ikakve obaveze pravim.

Znaci nije pobijedila nikakva slaba volja vec mi je dosadilo ignorisati vjerski dogmatizam i nisam imao vise nikakve motivacije da radim na sajtu koji je poprimao oblik tako stran mojim ubjedjenjima.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 21:19   #133
Quote:
zagor kaže:
Zajeban taj nevidljivi Sotona i njegovi planovi... a zajeban i Bog koji licno ne moze da se pojavi vec navodno salje svoje poslanike i proroke.
u svakom slucaju moralo bi se malo vise razmisljati

ni ja tebe ne vidim
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.