Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2004., 09:56   #21
Zašto sirotu? Nije li ostala bez muža kojeg nije voljela i s hrpom love?

Još mi mozak ne radi, tek sam se probudio, ali nije li to roman o onom manijakalnom i egoističnom škrcu koji maltretira ženu i kćer, koju tjera iz kuće zbog toga što je dečku dala njegove zlatnike?

Za ime si u pravu, ali zaboravljaš da sam muški šovinist.
Nema teorije da glavnim likom bilo kojeg djela smatram ženu.

Bilo kako bilo, drago mi je što te vidim.

Hajde još neupućenom puku objasni na koga se odnosila moja aluzija o robijašu pa da započnemo novu temu.

A ja ću onda otvoriti i drugu. Ima jedna Tereza koja me je fascinirala u srednjoj školi.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 10:16   #22
Sirotu zato što ste je, ni krivu ni dužnu, pretvorili u muškarca. Ja to smatram nesrećom, kako u životu, tako i u literaturi.

Ispravak netočnog navoda: Valjean nije ukrao dva kruha, nego samo jednu štrucu.

Zolu i ja volim. Na stranu naturalizam, ali tako romantične fabule u stanju je izmisliti još samo Courts-Malherica. Tu smo se profa i ja, najblaže rečeno, razilazile u mišljenju.

Moja dva apsolutna favorita u francuskoj književnosti: Rabelais i Maupassant.

Uf, tema koliko voliš!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 10:17   #23
Ovo o favoritima odnosi se, dakako, na prozu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 10:30   #24
Shvatio sam, nije mi na kraj pameti palo da te provociram pitanjima o Baudelaireu ili Rimbaudu.

No, zar ne voliš Flauberta? Uz Prousta, smatram ga najvećim francuskim umjetnikom riječi. Potonjem zahvaljujem interes za Bergsona, vrhunskog književnika među filozofima.

Guya sam već spominjao nekoliko puta, a Rabelais je smiješan do bola.

I o kojoj se profesorici radi? Zar si se svađala s Ingrid?

Vidim da i ti imaš problema s autoritetima, poput mene.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 10:35   #25
Btw, ja tebe nisam zafrkavao kad si u jednom postu napisala "nužno potrebno".
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 12:43   #26
Quote:
Didi kaže:
Najmane, ne bih se ja javljala, ali moram ti odati priznanje. Da nema tebe, sirotu Eugénie Grandet (Evgeniju, Eugeniju... ovisno o prijevodu i izdanju) Luđakinja i Stitch pretvorili bi u muško.

Meni su najdraže Izgubljene iluzije, ali to i nije toliko važno.
Ha-ha.

Mene, recimo, veoma zanima tvoje mišljenje. Teško te je uhvatiti, a u nekim si postovima pokazala da imaš "šlifa" za određene stvari.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 14:06   #27
Pssst! Baš sam htjela obećati da više neću zafrkavati Stitcha. Do prve prilike, naravno.

Nego, vratimo se Francuzima.

Flauberta cijenim, kao i Hugoa, ako baš hoćeš, ali onu drugu dvojicu baš volim. Hugoa ne volim, baš kao što ne volim ni Tolstoja - premda znam Tolstojevu vrijednost, uvijek ću radije dohvatiti Dostojevskog.

Nije bila posrijedi Ingrid, nego profa u srednjoj školi.

Toliko na brzinu prije ručka.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 15:43   #28
Quote:
stitch kaže:
Vidim da i ti imaš problema s autoritetima, poput mene.
Jel' Šafranekova predaje francusku književnost 19. i 20. veka?
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 15:47   #29
Mislim da da. Čitao sam nekoliko njenih vrhunskih eseja kada sam se bavio modernom francuskom književnošću.

Idem, sad je meni teško pisati praznoga želuca.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 21:40   #30
Jesam ja jedini koji traži 2. dio knjige ?

Znači kada je Otac Goriot završio, završio je rečenicom "A sada je red na nama" nešta u tom stilu je Eugene de Rastignac rekao na kraju. Je li ima možda nekakvi 2. dio o njemu kako uspijeva i tako to . Stvarno bih rado pročitao
Ayreo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 21:50   #31
Otac Goriot je jedna od rijetkih knjiga koje sam čitala u srednjoj kao lektiru, a da je bila zanimljiva...
__________________
Ono što je iza nas i ono što je ispred nas, sitnica je u odnosu prema onome što je unutar nas.
memory keeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 21:51   #32
Otac Goriot je jedna od rijetkih knjiga koje sam čitala u srednjoj kao lektiru, a da je bila zanimljiva...
__________________
Ono što je iza nas i ono što je ispred nas, sitnica je u odnosu prema onome što je unutar nas.
memory keeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 11:45   #33
Predugo sam bio zarobljen u SF getu pa sam ignorirao skoro sve klasike

sad kako se polako vraćam na ispravni put uviđam koliko je Balzak genijalan

Evgenija Grande je suvo zlato ne znam kako mi je ovo promaklo
malo vuče na Andrićevu Gospođicu

mislim da sam samo Kurtizane čitao
Čiča Goriota imam u 2 izdanja
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2020., 19:15   #34
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
Predugo sam bio zarobljen u SF getu pa sam ignorirao skoro sve klasike

sad kako se polako vraćam na ispravni put uviđam koliko je Balzak genijalan
Pozdrav svima! Kod mene je baš obrnuta stvar. U početku sam čitao samo lektire i zapravo sam zbog toga zavolio upravo klasike. Oca Goirota se sjećam kao lektire koja me zapravo oduševila onim opisom na nekoliko desetaka stranica Pansiona Vaquer. Bez tog opisa knjiga ne bi mogla biti dostojno predstavljena u epohi koja ju predstavlja (početak realizma).

Istina, čitao sam je na knap i nisam stigao dodatno je analizirati, ali mislim da je to ona od knjiga koje vrijedi više puta pročitati

P.S. Knjiga koju sam čitao zvala se "Čiča Goriot" i bilo je "zabranjeno" djelo tim naslovom nazivati tijekom obrade lektire, jer taj naziv "čiča" se pojašnjavao kao izraz koji prikriveno vuče na srbizam. Osobno mislim da je opravdano zadržati taj naziv "čiča" (eng. Uncle) što simbolizira "stariju, iskusniju osobu" kako je sam lik i prikazan u djelu.
Emanuel565 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 20:24   #35
Uh uplašio sam se da ni Balzak nema svoju temu

@ Emanuel565 prije će biti Čiča Draža hahaha

Da... primijetio sam fenomenalnost Balzaka i prije nego sam pročitao knjigu Stefana Cvajga o Balzaku
oko 400 stranica samo o balzaku i njegovu životnom putu
to je suvo zlato i must read za sve one koji žele više znati o balzaku
želio je sina s ukrajinskom princezom... a ono bila kćer koja je odmah umrla
želio je biti bogat
a stalno je imao loših poslovnih poteza te je čitav život bio u dugu... ganjali su ga povjerioci svaki dan
ljudi koji su ga pretekli u akademiji su danas nepoznati... a on je svjetsko ime
prvi je prepoznao kvalitet STENDALA
imao je genijalnu ideju o rudnicima srebra na sardiniji... međutim nije uspio... tek poslije njegove smrti su ljudi tu ideju razradili i obogatili se

kolko god je bio fenomenalan u književnosti toliko je katastrofa bio u financijama
može se reći da je malo snob bio... ganjao je skupe stvari predmete... kopije umjetničkih djela...
za kuću odvoji lupam 50 000 franaka... nakon tri godine u kuću je uložio 300 000 KOJIH NEMA
sve na otplatu, dug, mjenice...

nažalost prerano je umro i nekih 50-ak knjižica nije dovršio za ljudsku komediju
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 22:34   #36
Sagrinska koža

Nakon 30ak stranica kakva uzivancija
Kakav genijalac
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2021., 10:17   #37
nažalost poslije 100-njak stranica totalno sam se izgubio knjiga je razočarenje... jednostavno sam promašio garant neki bitni pasus i kasnije mi se sve pogubilo
tako mi se dogodilo i nakon 2 poglavlja Majstora i Margarite
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.