Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 18:21   #101
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Sto je, jasno, neprovedivo (kako za njih tako i za nas po Europi) jerbo smo eto bas stigli...
A sta ces raditi dulje od tri mjeseca u zemlji gdje nemas prijavljenu adresu? Ako ti je interes ostati u toj zemlji dulje vrijeme, onda ti je i u interesu prijaviti da si u njoj pa da nakon nekoliko godina imas mogucnost za stalni boravak/naturalizaciju.

Quote:
pupetta.maresca kaže: Pogledaj post
Izjava vlasnika kuce ovjerena kod javnog biljeznika bez vlasnickog ista nije dovoljna, jer otkud teta na salteru zna daje to fakat vlasnik kuce, to sto je potpisao i ovjerio sve kod javnog biljeznika i pod mogucnoscu kaznenog progona u slucaju da laze, eto u ovoj drzavi Bizaritus nije dovoljno
Ne kuzim u cemu je problem. Javni biljeznik samo potvrdjuje da je dokument potpisala osoba koja se njemu pojavila u uredu, taj dokument kao takav ne garantira istinitost sadrzane izjave.
Ja mogu na komad papira napisati da sam preCjednik svemira, platiti javnom biljezniku da to ovjeri tj. potvrdi da sam bas JA to potpisala- ali to ne znaci bas nista osim cinjenice ta sam ja to potpisala.

Mislim nasa birokracija jest koma, ali ne treba se bas po defaultu propinjati na straznje noge.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:00   #102
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
A sta ces raditi dulje od tri mjeseca u zemlji gdje nemas prijavljenu adresu? Ako ti je interes ostati u toj zemlji dulje vrijeme, onda ti je i u interesu prijaviti da si u njoj pa da nakon nekoliko godina imas mogucnost za stalni boravak/naturalizaciju.
Kokosarenje, traficking, profesionalno prosjacenje
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:50   #103
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kokosarenje, traficking, profesionalno prosjacenje
Imas pravo, za takve je taj sustav idealan.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 13:54   #104
Imam pitanje vezano za prijavu turističkog boravka stranog dravljana u Hrvatskoj.
Vidim da se spominje dok od 48 h za prijavu stranca. Mora li se pratiti klasična procedura (vlasnik stana s papirima koji potvrđuju vlasništvo i sl.) čak i slučaju kad taj stranac u Hrvatskoj ostaje manje od 48 h ili u tom slučaju nije potrebno raditi prijavu?

Hvala!
dk. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:52   #105
Ako mu ti pružaš smještaj rok je 1 dan od dolaska tebi,treba ti njegova putovnica.čl.147 st.2 http://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 12:06   #106
Malo pitanjce, oko te famozne prijave kratkotrajnog boravka stranca u privatnoj posjeti. Kolega mi veli evo, da su njegovi prijatelji popili kaznu zbog toga sto nisu bili prijavljeni....uglavnom, rekli su im na grani da je ulaskom u EU postrozena kontrola bla bla bla...

Sredinom mjeseca takodjer s kolegom, njegovom zenom i curom planiram put RH i imam sljedece pitanje....Svi su oni vec boravili u RH sa schengenom nekoliko puta u poslijednjih par godina, kolega ima cak i dvije hrvatske vize iz razdoblja prije mogucnosti ulaska sa schengenom, i nikad ih nisu prijavljeni i nikad nisu imali nikakvih problema na grani...No, zlu ne trebalo ajde obavit cemo tu prijavu ovog puta s obzirom na gore navedeno iskustvo...takodjer s obzirom na boravak od par dana u ZG i dalmaciji, jos cu ih morat tri puta prijavljivat...
No, ono bitnije sto me zanima jeli moguce da retroaktivno udare kazne za prijasnje neprijavljene boravke, jer me nebi iznenadilo
Roko87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 18:28   #107
Moraju mu dokazat da je boravio u RH ali se nije prijavio.Ako laže koza ne lažu ulazno-izlazni pečati.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 16:15   #108
Stranac - privremeni boravak i sredstva za uzdržavanje

Pozdrav,
Nadam se da ovaj upit postavljam na pravo mjesto, ako već postoji tema molim da se spoji.

Pokušala sam naći na internetu međutim nisam naišla na konkretne odgovore... Poslala sam upit i MUP-u, ali nisu odgovorili.

Dakle, o čemu se radi. U vezi sam sa stranim državljanom i sljedeće godine planiramo njegovo preseljenje u Hrvatsku. Po mom shvaćanju, trebamo se oženiti u roku od 3 mjeseca od njegovog preseljenja ovdje i zatim predati zahtjev za privremenim boravkom u svrhu spajanja obitelji, i kada bi mu zahtjev bio odobren on bi mogao početi raditi. Je li ovo točno?

Nadalje, pokušala sam pronaći više o sredstvima za uzdržavanje. Jasno mi je da za nas dvoje moramo imati oko 2700 kuna mjesečnog prihoda, no u slučaju kada bih ja ostala nezaposlena i bez prihoda da li bi se njegova ušteđevina na njegovom bankovnom računu računala kao sredstva za uzdržavanje, i ako je to točno, o kolikom iznosu bi se radilo?

Hvala
Contrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 15:32   #109
Pretpostavljam da se radi o drzavljanu zemlje koja nije EU, pa cu na osnovu te pretpostavke i odgovoriti.

Kod nas ne postoje zarucnicke vize kao u USA, on slobodno moze uci kao turist i vi se mozete vjencati. Ono sto obavezno moras napraviti jest u policijskoj postaji u roku 48 sati prijaviti adresu na kojoj ce on boraviti kao turist.

Dobre vijesti su da ne trazis privremeni boravak na godinu dana za njega, vec boravisnu iskaznicu za clana obitelji drzavljana EU koja vrijedi 5 godina.
To ti je totalno drugi formular i drugaciji postupak. (link na formular)
On s boravisnom iskaznicom moze u RH raditi, a dok se ne zaposli morat cete mu placati zdravstveno.

Sredstva na racunu se definitivno mogu donijeti kao dokaz o sredstvima za uzdrzavanje, kako ih racunaju sad kad je boravak na 5 godina ne znam- prije su samo racunali 2700 x 12.

Prouci ovo: http://www.mup.hr/main.aspx?id=47#20

Ako imas nekih pitanja, slobodno mi posalji PM.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 15:48   #110
Hvala na odgovoru

Možda sam ipak trebala naglasiti da se radi o osobi koja dolazi iz EU.

Pročitala sam link, ali opet imam nekoliko pitanja.
Obvezno zdravstveno osiguranje. Pretpostavljam da to nije dopunsko osiguranje koje plaćaju stanovnici RH? Kako dobiti ovo osiguranje, preko HZZOa ili osiguravajuće kuće? Negdje na internetu sam vidjela da se plaća oko 400 kuna mjesečno, ali ono što nisam nigdje našla je do kada će on morati plaćati to osiguranje? Dok ne dobije državljanstvo? Stalni boravak? Zauvijek?
Contrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 16:53   #111
Ako se radi o osobi iz EU koristi se ovaj obrazac:
http://www.mup.hr/UserDocsImages/Dok...obrazac_1b.pdf


Radi se o obaveznom zdravstvenom osiguranju koje iznosi cca 400kn/mj i mora ga placati ako ne radi- kad se zaposli onda dobije osiguranje po toj osnovi.
Mislim da zdravstveno preko tebe (ako si zaposlena) moze imati tek na stalnom boravku.

Inicijalno zdravstveno za stranca dobija se tako da mu se nakon odobrenja privremenog boravka dodjeljuje OIB i izradjuje boravisna iskaznica. Zatim s gotovom boravisnom iskaznicom i ispunjenim plavim obrascem prijava/odjava odlazi u nadlezni HZZO (po mjestu stanovanja) gdje unesu podatke, a zdravstena stize na kucnu adresu.
__________________
You can't really dust for vomit.

Zadnje uređivanje Torma : 10.08.2014. at 16:58.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 11:57   #112
imam pitanje, jel moze strani drzavljanin za produzavanje boravka upisati npr. na filozofskom nakon završenog 1 stupnja hrv, upisati 2 stupanj ili mora isključivo fakultet ili visoku školu?
sky9418 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:33   #113
Stranci u Hrvatskoj

Zapocinjem ovu temu u nadi da cu upoznati ljude koji su u slicnom problemu kao ja i da cemo razmenom iskustava mozda pronaci neke odgovore i poboljsati kvalitetu zivota u ovako teskim okolnostima.
Ja sam ubraku sa HR drzavljaninom od 2011. godine.. Jos uvek na privremenom boravku. Medicinska sam sestra i imam poteskoca sa dobijanjem licence.
Ako se neko prepoznao u ovoj temi neka se javi. pozdrav svima.
svjet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.