Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2010., 14:42   #1
Zastara potraživanja za spomeničku rentu

"Zakon o obveznim odnosima

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,
2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,
3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,
4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.
(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene."

Prema Zakonu o obveznim odnosima poznaje samo izraz "zastara". Tijek zastare, nastupanje zastare i vrijeme potrebno za zastaru određeno je čl. 214. - 246. Zakona o obveznim odnosima, svakom dostupno na stranicama www.nn.hr, Narodne novine br. 35 iz 2005. g. do 17.3.2005. g.

Dakle, rok zastare je 3 godine od datuma izdavanja računa, koliko ja razumijem.

Zanima me gdje spada spomenička renta koja se naplaćuje 1 godišnje? da li i za nju vrijedi rok zastare od 3 godine?
NPR.da li spomeničku rentu treba platiti ako je potraživanje od lokalne jedinice iz 2006.godine te da li se mogu pozvati na zastaru prema Zakonu o obveznim odnosima?
Poslali su upozorenje pred ovrhu za 2006.godinu!

Ukoliko do ovrhe dođe:
Pošto postoji dio dugovanja iz 9.mjeseca 2007. za spomeničku rentu(djelomično plaćen) još nije nastupila ovrha---da li u prigovoru mogu jasno napisati da sam spreman platiti dugovanja za 2007. ali da za 2006. nisam sprema ni dužan platiti jer je nastupila zastara?!
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 15:20   #2
Ja sam to malo istraživao i evo do čega sam došao. Obveza spomeničke rente propisana je Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara koji vezano uz naplatu i ovršni postupak upućuje na Zakon o komunalnom gospodarstvu, koji pak upućuje na Zakon o porezu na dohodak koji upućuje na Opći porezni Zakon.

U konkretnome se slučaju ne primjenjuje Zakon o obveznim odnosima, a nadležno komunalno tijelo donosi akt koji ima svojstvo poreznog rješenja.

Opći porezni Zakon poznaje dva instituta zastare, zastaru utvrđivanja obveze rješenjem i zastaru naplate, s rokom zastare od 3 godine, tekućom od početka godine koja se nastavlja na godinu u kojoj je obvezu trebalo utvrditi. Dakle, ako je obvezu trebalo utvrditi 2006. godine, zastara nastupa 01.01.2010. Ako je obveza utvrđena rješenjem u tom roku do kraja 2009., rješenje se ima izvršiti u daljnjem roku od 3 godine, računajuči od početka godine koja se nastavlja na godinu u kojoj je obveza utvrđena, dakle, ako je utvrđena 2009., zastara naplate nastupa 2013. Postoji još i apsolutna zastara u trajanju od 6 godine jer se cijeli postupak utvrđivanja i naplate obveze mora završiti u tom roku računajući od dana kada je zastara prvi put počela teći.

Ne možeš se pozivati na ZOO, a budući se radi o obvezi iz 2006. treba vidjeti kada je rješenje donijeto i je li donijeto u roku od 3 godine od godine kada je trebalo biti donijeto, a ako jest tada je počeo teći rok od 3 godine za njegovu naplatu od godine donošenja rješenja.

Komplicirano, zar ne?
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 20:20   #3
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post

Komplicirano, zar ne?
Zahvaljujem na odgovoru!

Da, komplicirano jest.

Nedoumice i dalje postoje. Pojasnit ću, izgleda da smo trebali plaćati 2 vrste spomeničke rente, dok smo jednu u roku podmirivali i uredno servisirali, drugu koju spominjem nismo redovno plaćali a niti smo primili račun(možda je zagubljen).
Dakle, iz 2007.godine smo pola rente platili a drugu polovicu "zaboravili" ali ovu iz 2006.godine je rješenje iz konto kartice ili ti ga njihovog ispisa datum izdavanja računa 9.mjesec 2006. godine. Obavijest o opomeni pred ovrhu smo dobili nedavno, DAKLE NIJE OVRHA NITI SUDSKI SPOR ZAPOČET da bi to prekinulo trajanje zastare koje je u 9.mjesecu 2009. nastupila po ZOO(3 godine)!
Ukoliko ne pokrenu ovrhu, zastara će nastupiti i za 2007.godinu dio nepodmirene spomeničke rente, opet po ZOO.

P.S.objasnili ste to po redu i razumijem djelomično ali moram napomenuti da OVRHA NIJE NASTUPILA NITI JE SUDSKI SPOR ZAPOČET DA bi zaustavilo vrijeme trajanja zastare, dakle vrijeme i dalje teče


Imam još jedno pitanje, pa ukoliko možete pomoći ili znate bio bi vam zahvalan.

Radi se o d.o.o. koji je dužan po konto kartici drugom poduzeću npr. 100.000 kn i neki su računi (otpremnice; nisu ugovori već običan račun r-1) djelomično plaćeni do iznosa od 60.000 kn.
Pošto su neki računi iz 2007.godine te je za 1 nastupila zastara po ZOO(tri godine prošlo) a ovi nisu reagirali(ovrhom) već su samo telefonski najavili ukoliko se može da se uplaćiva po određeni iznos u narednom razdoblju.

Pitanje glasi, da li ukoliko vrijeme istekne(3 godine) za cijeli ostatak duga a druga strana ne učini ništa, slijedi zastara tj.otpis potraživanja?
Da li ako ovo vrijedi pod prvim pitanjem u slučaju sudskog spora se dovoljno pozvati samo na zastaru i dobivaš zbog čuvenog ZOO??

P.S.radi se o više računa za piće, hranu, materijal, razna roba...

Zadnje uređivanje Katrin : 28.03.2010. at 20:40.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 09:20   #4
Mislim da neće nastupiti zastara po ZOO-u, jer je Opći porezni zakon poseban propis kojim se ta materija uređuje. Ponavljam, cijeli postupak naplate ne može trajati duže od 6 godina od godine kada je zastara počela teći, s time da postupak naplate ne može trajati dulje od 3 godine od godine u kojoj je obveza utvrđena, tako je iščitavam iz zakona.


Zastara se po ZOO prekida kada dužnik prizna dug što može učiniti i posredno, npr. plaćanjem dijela duga. Prema tome, od dana djelomičnog udovoljavanja potraživanju, za preostali dug zastara kreće iz početka.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 13:27   #5
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
U konkretnome se slučaju ne primjenjuje Zakon o obveznim odnosima, a nadležno komunalno tijelo donosi akt koji ima svojstvo poreznog rješenja.

Ne možeš se pozivati na ZOO, a budući se radi o obvezi iz 2006. treba vidjeti kada je rješenje donijeto i je li donijeto u roku od 3 godine od godine kada je trebalo biti donijeto, a ako jest tada je počeo teći rok od 3 godine za njegovu naplatu od godine donošenja rješenja.

Komplicirano, zar ne?
Poštovani, razgovarao sam sa odvjetnikom i on tumači zakon o obveznim odnosima ovako.
Dakle, u pravu ste dijelom što se tiče tumačenja zakona o obveznim odnosima.

U slučaju spomeničke rente, račun je izdan u 2006. ali je obveza utvrđena najkasnije do 30.4.2007. za prošlu godinu(2006.) te rok zastare počinje teći od 1.1.2008.godine prema zakonu o obveznim odnosima.

Napomena, to jest mišljenje jednog odvjetnika u neformalnom razgovoru ali on tumači tako postojeću situaciju te veli da sudska praksa ne mora biti po njegovom tumačenju. Pošto sam istraživao o tome, ukoliko netko bude imao sličnu situaciju neka potraži drugo mišljenje odvjetnika.

P.S.kod mog slučaja je bila opomena pred ovrhu, te ćemo vidit kada će poslati ovrhu i što učiniti kad se to dogodi
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 15:47   #6
Spomenička renta spada u parafiskalne obveze i nikako ne podliježe Zakonu o obveznim odnosima, već se na te obveze primjenjuje Opći porezni zakon. Dakle, nikakva tumačenja Zakona o obveznim odnosima, oko zastare, njenog prekida i slično, ne dolaze u obzir.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 11:13   #7
Treba mi savjet u vezi dugovanja za spomeničku rentu.
Dobila sam opomenu pred ovrhu za:
2008 od 15.10.2008 dug 700,00
2009 od 19.11.2009 dug 1400,00
2010 od 20.09.2010 dug 1400,00
2011 od 02.08.2011 dug 1400,00
2012 od 30.07.2012 dug 1400,00
da li je što od ovog otišlo u zastaru, ako sam dobro shvatila čl.94 st.1. počinje teći od 1.1. slijedeće godine nakon izdanog rješenja. Dakle, 2008,2009,2010 je u zastari ili? a 2011. će biti od 1.1.2015 ako ne pokrenu ovrhu?
Zanima me da li se u žalbi pozovem na zastaru onako generalno ili moram to onako stručno pravnički obrazložiti što znači da mi treba odvjetnička usluga. Naime, htjela bih postići da iskoristim zakonsku mogućnost za zastaru ako što može a da se za preostali dug dogovorim za neko obročno plaćanje i slično. Molim vas savjet što mi je najpametnije učiniti da što manje platim a da mi ne opale ovrhu? Tek sam se iz jedne isčupala
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:09   #8
Nikakave rate ne dogovaraj ako ne misliš prekinut zastaru, ti upravo i moraš čekat da ti opale ovrhu da se pozoveš na zastaru. A oni ti mogu i nemoraju otpisati dug ako to zatražiš prije pokretanja ovrhe. Na tvom mjestu ja bi šutio da ti uđe još i ovaj period 1.1. 2015. Inače ovrhovoditelji ti "vole" te koji se pozivaju na zastaru pogotovo prije reda. Ako me razumiješ šta ti želim reći.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 13:22   #9
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Nikakave rate ne dogovaraj ako ne misliš prekinut zastaru, ti upravo i moraš čekat da ti opale ovrhu da se pozoveš na zastaru. A oni ti mogu i nemoraju otpisati dug ako to zatražiš prije pokretanja ovrhe. Na tvom mjestu ja bi šutio da ti uđe još i ovaj period 1.1. 2015. Inače ovrhovoditelji ti "vole" te koji se pozivaju na zastaru pogotovo prije reda. Ako me razumiješ šta ti želim reći.
Hvala ti na stvarno brzom odgovoru.
Znači ja moram:
1. čekati Rješenje o ovrsi te se onda u roku od valjda osam dana žaliti na Rješenje jer je nastupila zastara. Da li oni ipak šalju Fini ovrhu (koja mi onda blokira račun!) ili se postupak zaustavlja dok ne odgovore na moju žalbu?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 14:34   #10
realno mogu ti odma poslat jer žalba ne odgađa izvršenje, ali u praksi ja to ne radim jel bi ti onda morao i novce vraćati kasnije kad ti se uvaži žalba.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 14:43   #11
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
realno mogu ti odma poslat jer žalba ne odgađa izvršenje, ali u praksi ja to ne radim jel bi ti onda morao i novce vraćati kasnije kad ti se uvaži žalba.
Još jedno možda blesavo pitanje
A da li moj prigovor na zastaru rješava Grad ili to ide na sud?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:15   #12
gle toliko toga ima tu da mi se jednostavno ne da oobjašnjavat, svi bi Vi se htjeli pozvat na zastaru da vam se otpišu tisuće kuna tako da možete mirno spavat, e to tako nejde. Može riješit o žabi i tijelo koje je donjelo riješenje a može i prosljedit tijelu II. stupnja a to nije sud, ali je u smislu upravnog postupka....
... ne zaboravimo da se dugovi moraju podmirivat a ne izbjegavat....
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:33   #13
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
... ne zaboravimo da se dugovi moraju podmirivat a ne izbjegavat....

lady G is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.