Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2014., 14:15   #101
Znači, nije baš izvedivo da iznos podijelimo na 6 dijelova i da svatko plati svoje? Jedan tuženik je priznao zahtjev iz tužbe i zapravo je cijela ta tužba njegovo maslo, komplicirana je to obiteljska situacija, tako da pretpostavljam da on neće htjeti platiti nego će to nekome natovariti na vrat.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 16:03   #102
Quote:
June kaže: Pogledaj post
Znači, nije baš izvedivo da iznos podijelimo na 6 dijelova i da svatko plati svoje? Jedan tuženik je priznao zahtjev iz tužbe i zapravo je cijela ta tužba njegovo maslo, komplicirana je to obiteljska situacija, tako da pretpostavljam da on neće htjeti platiti nego će to nekome natovariti na vrat.
Možete platiti svatko svoje, ali bi to trebali učiniti istovremeno ili na neki drugi način koji je dogovoren sa strankom koja je uspjela u sporu.

Sve ovisi o toj stranci-s njom, odnosno njenim odvjetnikom dogovarate način plaćanja. Samo pazi da ne krene odmah u ovrhu na FINU jer to može napraviti čim presuda dobije klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 16:17   #103
Kontaktirali smo odvjetnika pa nek to on proba dogovoriti.

Također, nije mi jasan datum pravomoćnosti. Odvjetnik kaže da nije bilo održano ročište za objavu presude nego je presuda njima poslana. Odvj.ured je nama za žalbu izračunao rok od dana kada je presuda trebala biti objavljena, a presuda je nama zapravo stigla 6 dana poslije. Znači, od roka za žalbu nam je ostalo samo 9 dana. U presudi, u pouci o pravnom lijeku piše da se rok računa od dana dostave prijepisa presude. Odvjetnik kaže da je po ZPP-u rok od dana objave i da bi nam sud eventualnu žalbu zbog toga odbacio.

Na zadnjem ročištu je objava presude bila zakazana, ali je navodno sutkinja obavijestila odvjetnika da će poslati presudu i da ne moraju dolaziti. Kako se onda računa od dana objave kad taj dan sutkinja nije nikome ništa objavila?
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 13:05   #104
Sudovi imaju različitu praksu vezano da li se ročište za objavu održava ili ne, čak suci unutar sudova nisu ujednačili praksu.

Na objavi presude se odmah dobije pisani otpravak. Od tog dana se računa rok za žalbu. Ukoliko iz nekog razloga nema objave, rok za žalbu se računa od dana primitka presude.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 23:27   #105
e-Predmet i značenje stavki

Zamolio bih ako se netko razumiju u definicije i značenja stavki na e-Predmetu da mi pojasne otprilike što one znače, tj. značenje stavki presude i žalbe. Da li to znači da je slučaj gotov i da nema više prava žalbe ili?

Meni nije jasno ovo, jer se po ovome onda mogu žaliti do beskonačnosti i nikada ne završiti slučaj

Unaprijed se ispričavam ako sam pogrešno postao ili na krivu temu stavio, ali bi mi puno značilo kada bih znao što je što u ovome.

Screenshot slučaja http://tinypic.com/view.php?pic=5l54zt&s=8#.U778kxj0Z5E

ili ako vam je potreban direktan link http://e-predmet.pravosudje.hr/index...71&godina=2013

Za dodatne informacije slobodno pitajte
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 11:07   #106
Što vas točno zanima?

Presuda je donesena, otpremeljena, onda žalba izjavljena, ali nije još otpremljena na viši sud...čeka se da prvostupanjski sud proslijedi spis na rješavanje višem sudu.

Vidim da je predmet mjenjao broj, znaći nekad je već bilča žalba, pa ako se čudite da je opet izjavljena žalba, naravno da se ima pravo na žalbu na tu novu presudu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 11:33   #107
Da li se mogu pregledavati statusi OGS Zagreb (parnični)? Ne mogu naći, a sve drugo ima.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 11:46   #108
Ne mogu...nisu još svi sudovi uneseni
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:04   #109
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Što vas točno zanima?

Presuda je donesena, otpremeljena, onda žalba izjavljena, ali nije još otpremljena na viši sud...čeka se da prvostupanjski sud proslijedi spis na rješavanje višem sudu.

Vidim da je predmet mjenjao broj, znaći nekad je već bilča žalba, pa ako se čudite da je opet izjavljena žalba, naravno da se ima pravo na žalbu na tu novu presudu.
Zahvaljujem. Samo mi nije jasno zašto se to toliko komplicira, bilo je i na općinskom i županijskom i višem...

Znači oni se žale i sud to onda prihvaća ili odbija ili se ponovno šalje predmet na suđenje?
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 22:32   #110
Deklarativna presuda

Može li mi netko objasniti pojam deklarativne presude..
otprilike razumijem...presudom se nešto utvrđuje...ali zanima me poznaje li taj termin hrvatsko pravosuđe i koji je pravni lijek za to..ili neki daljnji korak..

hvala
__________________
...tonight we're burning all the tough times...
simona_says is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 22:56   #111
Pozdrav!

Protiv svake od tri vrste presuda u prvostepenom parničnom postupku, kondemnatorne (osuđujuće), deklaratorne (utvrđujuće) ili konstitutivne (preobražajne), se može podnijeti žalba.

Član 348. Zakona o parničnom postupku kaže:

Protiv presude donesene u prvom stupnju stranke mogu podnijeti žalbu u roku od petnaest dana od dana dostave prijepisa presude, ako u ovom Zakonu nije određen drugi rok.
U mjeničnim i čekovnim sporovima taj je rok osam dana. Pravovremeno podnesena žalba sprečava da presuda postane pravomoćna u dijelu koji se pobija žalbom.
O žalbi protiv presude odlučuje drugostupanjski sud.
N3ssaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:19   #112
a što ako je prvostupanjska bila osuđujuća, a drugostupanjska je deklaratorna?

jel onda vrhovni sud može "prisiliti" sud koji je donio tu deklarativnu presudu da je preinači?

i je li ipak i takva presuda pravomoćna?
__________________
...tonight we're burning all the tough times...
simona_says is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:44   #113
ne znam može li se ovo primijeniti u svim slučajevima (nisam pravnica), ali naišla sam na ovu rečenicu:
"...Ukoliko se radi o zahtjevu koji je podignut na štetu osuđenika, pa sud utvrdi da je zahtjev osnovan samo će utvrditi postojanje povrede zakona, donijet će tzv.deklaratornu presudu, kojom će utvrđene povrede samo naznačiti ne dirajući u pravomoćnu presudu."

znači li to da je takva drugostupanjska deklaratorna presuda pravomoćna i da vrijede pravni lijekovi i rokovi iz prvostupanjske?
__________________
...tonight we're burning all the tough times...
simona_says is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 00:23   #114
Maloljetni svjedok na glavnoj raspravi, kako to izgleda?

Pozvan sam da svjedočim na glavnoj raspravi i mene sad zanima kako to izgleda? Je li to kao u filmovima, ono pred svima i hoće li to biti pred optuženim ili u tajnosti?
Pilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:56   #115
Dobio sam parnicu koju sam već ranije spomenuo u temi, e sad me zanima sljedeće... Presuda je odavno pravomoćna, tužena strana nije isplatila u roku, ja sa pečatom ovršnosti nosim predmet u FINA-u.

Već neko vrijeme ništa ne sjeda na račun, pretpostavljam da sam ne znam koji u redu čekanja. Zanima me da li mogu dobiti uvid u taj red čekanja (odnosno očevidnik) kao ovrhovoditelj, te koliko se to otprilike plaća?

Također, tužena strana me navodno želi kontaktirati u vezi isplate (neposredno nakon što sam predao zahtjev za izravnu naplatu u FINA-u).

Više nemam nikakvog pravnika uz sebe, pa me zanima koje su mogućnosti u vezi dogovora ako volja tužene strane zbilja postoji? Ne mogu se oteti dojmu da tu nešto smrdi, odnosno nikako ne vidim tuženu stranu da mi samo tako isplaćuje iznos iz presude, stoga želim biti zbilja oprezan da se ne bi zaletio u nešto. Svi savjeti su dobrodošli, unaprijed hvala!
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 10:01   #116
Quote:
distantNdreamy kaže: Pogledaj post
Dobio sam parnicu koju sam već ranije spomenuo u temi, e sad me zanima sljedeće... Presuda je odavno pravomoćna, tužena strana nije isplatila u roku, ja sa pečatom ovršnosti nosim predmet u FINA-u.

Već neko vrijeme ništa ne sjeda na račun, pretpostavljam da sam ne znam koji u redu čekanja. Zanima me da li mogu dobiti uvid u taj red čekanja (odnosno očevidnik) kao ovrhovoditelj, te koliko se to otprilike plaća?

Također, tužena strana me navodno želi kontaktirati u vezi isplate (neposredno nakon što sam predao zahtjev za izravnu naplatu u FINA-u).

Više nemam nikakvog pravnika uz sebe, pa me zanima koje su mogućnosti u vezi dogovora ako volja tužene strane zbilja postoji? Ne mogu se oteti dojmu da tu nešto smrdi, odnosno nikako ne vidim tuženu stranu da mi samo tako isplaćuje iznos iz presude, stoga želim biti zbilja oprezan da se ne bi zaletio u nešto. Svi savjeti su dobrodošli, unaprijed hvala!
Ekipa, molim vas odgovor, ovo mi hitno treba! Sigurno netko zna ili ima iskustava, a ako odem do bilo kojeg odvjetničkog ureda, odmah će me tražiti dio svote samo za tu informaciju (moja iskustva od ranije XD)

Saznao sam koji sam u redoslijedu naplate, odnosno da bi mi uskoro trebala početi sjedati lova. U FINA-i mi ne znaju odgovoriti na sve upite..
Zanima me što ako druga strana zbilja pristane na isplatu odmah? Na što moram paziti? Nekakav moj logički zaključak bi bio da mogu u FINA-i zatražiti da mi naprave točan izračun-dakle svota iz presude s pripadajućom zateznom kamatom (do dana isplate ili do dana kada sam predao zahtjev za izravnu naplatu??).. Ja bih to onda dostavio drugoj strani, dakle izračun koji ću ja platiti u FINA-i i opću uplatnicu na cijeli iznos. Kad i ako uplati, povlačim presudu sa FINA-e...
Da li je to nekakav normalan tijek, tj procedura u takvim situacijama ili ja propuštam nešto?

Ne želim oštetiti ni sebe ni drugu stranu, samo želim da to konačno više završi.

Zadnje uređivanje distantNdreamy : 18.09.2014. at 10:06. Reason: zaboravljiv sam :D
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:58   #117
Uvid i tekst tuđe tužbe koja sa mnom nema veze

Dragi pravnici, zanima me postoji li mogućnost da netko tko nije stranka uključena u spor vidi tekst neke tužbe. Vjerujem da je tužba nešto što nije javno objavljivo, ali ako je netko odvjetnik da li on ima mogućnost pristupa tome? Odnosno kakva su tu ograničenja? I ima li ih? Ili čim je netko odvjetnik na sudu sve može vidjeti.

Može li recimo, ako ja tužim osobu A, odvjetnik mog bivšeg muža na sudu zatražiti (osim preko veze) da vidi sadržaj te tužbu koja s njim nema apsolutno nikakve veze...

I drugo pitanje - presuda - može li vidjeti presudu nakon što je spor završio.

Puno hvala
katarina_katja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 19:02   #118
Dobivena presuda protiv HT-e ovrhe

HT je pokrenio ovršni postupak protiv mene na temelju fiktivnog ugovora. Nakon 2 godine povlačenja po sudu dobio sam presudu u moju korist.
Moje je pitanje sljedeće:
U ni jednoj žalbi ne zahtjevam naknadu troškova (nije mi bilo ni na kraj pameti samo sam htio da se što prije završi) a sada bi htio HT po đepu malo kako su oni htjeli mene.

Uglavnom u presudi stoji:

Obzirom je tužitelj u cijelosti izgubio predmetni spor, to isti nema pravo na naknadu troškova postupka. Kako tužbenik koji je u cijelosti uspio u parnici nije stavio zahtjev za naknadu troškova, to presuda ne sadrži odluku o naknadi troškova postupka.

Pravni vijek je 8 dana od primitka odluke.

Dali se moguće žaliti da se naknadno uključe troškovi, koje dokumente je potrebno priložiti i o kojem iznosu bi govorili?

hvala puno na odg
sic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 00:01   #119
Povlačenje tužbe

Odvjetnik mi radi na proviziju u tužbi za radno pravo koja je pokrenuta. Prvo ročište još nije bilo. Ako odustanem od tužbe, zanima me da li osim dosadašnjih njegovih poznatih troškova (sastavljanje tužbe...) koje sam spreman platiti, može pokušati naplatiti nekakvu ajmo reći eventualno izgubljenu dobit (ako se dobije sud i ako se uspije naplatiti) dogovorenu postotkom provizije?
karamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 10:01   #120
preporučena pošta i zaprimanje rješenja od sudova?

Imam pitanje u vezi zaprimanja rješenja od sudova i sličnih dokumenata preporučenom poštom.

Naime, nekoliko poznanika i ja smo u sličnoj situaciji - često putujemo i/li živimo u drugom gradu, a pošta nam dolazi na registrirano mjesto boravka - roditeljski dom.

Različita rješenja (npr kazne za parking i sl) dolaze nam preporučenom poštom, što naši roditelji dobro- (ili nedobro-) namjerno uredno zaprimaju umjesto nas, i potpisuju za nas - svojim, ili falsificiranim našim potpisom. pošta to dopušta jer "nas svi znaju".

Ono što se događa jest da nerijetko, dok se vratimo kući i vidimo tu poštu, istekne period žalbe ili čak prođe neko ročište na sudu. Mi ostajemo nemoćni jer sud ima registrirano da je pošta uredno stigla na odredište i da smo je "mi" zaprimili.

Postoji li način žalbe na ovakve slučajeve, tj. kakva je procedura ako pokušamo dokazati da poštu nismo zaprimili mi, nego netko umijesto nas, tj da pošta nije zaprimljena uopće? Može li nas to "spasiti" isteklih rokova i propuštenih ročišta? Npr konkretno ja sam propustila platiti (sasvim legitimnu) kaznu od 500 kn za krivi parking koja je stigla preporučenom poštom u roku, pa mi je došlo rješenje od 1500 kn za koje je također istekao rok žalbe i... ostala sam bez 1500 kn. Samo zato jer je druga osoba zaprimila oba rješenja i držala ih neotvorenima dok se ja nisam vratila s puta. Što činiti u takvim slučajevima? Logički, preporučena pošta na Ivu Ivića ne bi se pravno smjela smatrati "uručenom" ako ju je primio Marko Marković i rekao poštaru "ma dat ću ja to Ivi bez brige budi". -.-

(molim da se suzdržite od komentiranja ne-pravnih aspekata ovog posta. zašto je netko prijavljen kod roditelja, zašto nekom mama ne može javiti usrid pustinje u Libiju da mu je došla kazna za parking, zašto je nečiji otac zaboravan pa mu ne da poštu od pred 2 tjedna, zašto netko ne može dogovoriti ništa s mamom alkoholičarkom itd nije u domeni ovog pitanja).
__________________
Spasite život...

Zadnje uređivanje TurbulentFluid : 26.11.2014. at 10:07.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.