Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2005., 14:04   #21
Quote:
trebor kaže:
Neki od nedostataka su recimo: blagi podražaj dišnih putova, prolazna bol u grlu i podražaj na kašljanje, te ozljede zubiju, usnica i jezika (kao posljedica postavljanja cijevi ( tubusa ) u dušnik), povraćanje i udisanje želučanog sadržaja što rezultira teškom upalom pluća (važnost strogog pridržavanja uputa o ne uzimanju hrane i tekućine prije anestezije !), mučnina i povraćanje nakon anestezije....
Povraćanje i udisanje želučanog sadržaja? Ovo me malo više zanima od ostalog, jer postoji mogućnost (ne znam kolika) da pacijent povrati kao reakcija na podražaj u ustima/grlu. A kako je tada taj isti pacijent pod općom anestezijom, što se radi u takvim slučajevima?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 03.08.2005., 14:19   #22
Quote:
*_spike kaže:
Povraćanje i udisanje želučanog sadržaja? Ovo me malo više zanima od ostalog, jer postoji mogućnost (ne znam kolika) da pacijent povrati kao reakcija na podražaj u ustima/grlu. A kako je tada taj isti pacijent pod općom anestezijom, što se radi u takvim slučajevima?
Mislim da me nisi razumio a i možda sam ja bio malo neprecizan.
U tvom citatu govorio sam o mogućim postanestezijskim teškoćama i komplikacijama . Dakle sve što si citirao odnosi se na razdoblje nakon anestezije a ne tijekom iste.
i inače malo pojašnjenje...mučnina i povraćanje koji se znaju javiti nakon buđenja iz narkoze nisu posljedica postavljenog endotrahealnog tubusa nego su rezultat djelovanja u organizmu preostale količine anestetika koji djeluje na moždane centre a koji još nije metaboliziran i eliminiran iz tijela.

A u hitnoći zna se desiti da bolesniku ( koji se takav sigurno nije preipremao za op. zahvat ) iz želudca "navre" sadržaj van. Ali ukoliko je postavljen endotrahealni tubus pluća i dišni put su sasvim sigurni jer balončić na vrhu tubusa ( cuff ) hermetizira i potpuno štiti pluća od izuzetno opasnih aspiracija.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 03.08.2005., 14:43   #23
Ma nema šanse da bi meni to radili pod općom, makar boljelo ko sam vrag. Dosta mi je intenzivne i ovih par sati dnevno što se nagledam takvih bolesnika.

I nadam se da moji neće do kraja proklijati, makar su me boljeli pred kojih mjesec dana, a na jako nezgodnom su mjestu.
lahor is offline  
Old 03.08.2005., 14:45   #24
trebor, hvala
Quote:
lahor kaže:
Ma nema šanse da bi meni to radili pod općom, makar boljelo ko sam vrag. Dosta mi je intenzivne i ovih par sati dnevno što se nagledam takvih bolesnika.
Zašto?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 03.08.2005., 14:48   #25
Quote:
magic kaže:
u mome gradu nema shanse da normalnim putem dobijesh totalnu za vadjenje umnjaka.


znam osobe koje su imale srashtene dijelove korijena u kost i shtojaznamshtosvene od komplikacija i zahvati su im izvedeni u lokalnoj anesteziji. a trajali su i nekoliko sati. a trazhili su totalnu, al im je objashnjeno da je besmisleno snositi rizik anestezije za takve zahvate.


i nije bio novac u pitanju.
Ok, iz istog smo grada pa mogu ovo potvrdit.

Meni je jedan ortodont preporučio kriruško vadjenje umnjaka ali smo na kraju odustali od toga i izvadili četiri četvorke i tako napravili mjesta da umnjaci izadju (nosila sam fiksni aparatić). Ispalo je savršeno.

Ove godine sam pričala s jednim dečkom (18g.) koji je vadio umnjake. Lokalna anestezija. Ne znam da li zubar ili kirurgija.
Kyra is offline  
Old 03.08.2005., 17:44   #26
ajd, da ne ispada da serem


ma kakva opca anestezija za vadjenje zuba, nema toga u primorju kod nas nazhivo noge rezhu.
magic is offline  
Old 03.08.2005., 20:30   #27
Quote:
Kyra kaže:
Ok, iz istog smo grada pa mogu ovo potvrdit.
istina! imala sam resekciju na šestici + čišćenje sinusa jer mi je razorena sinusna kost ali privatno jer na čeljusnoj nisu imali "adekvatnu" anesteziju. nije niš boljelo, ali sam imala osjećaj da mi čačkaju po mozgu
magriz is offline  
Old 03.08.2005., 21:57   #28
jooooj moja tema

imala sam 5 zuba za vadjenje..jedna poprilicno spigana sestica
i 4 umnjaka koji su prakticki vodoravno urastali u sedmice tak da je i to moralo ici van..
htjeli su me pod lokalnom piliti a meni to nikako nije bilo prihvatljivo jer to je bilo 5 zuba za vadit..znaci 5 puta bi trebala ici..
tak da sam sluuucajno cula od ne znam koga da se to moze i izvaditi odjednom pod opcom..jedva nagovorila doc da me posalje na to ..
narucila se za sve to, krvne pretrage i bla bla..sto je vec napisano..
dobila svoj datum (za jedno tjedan dva nakon sto sam im donjela nalaze)
dosla u neko bolesno jutarnje vrijeme ( 6 ujutro) u dubravu. posjeli me na krevet. i rekli da malo pricekam..oko pol 8 je dosla sestra i ako se dobro sjecam zapikla mi nekaj u guzicu kaj je pekllo ko sam vrag.
Onda su me skinuli do koze pred svima u sobi i polegli na drugi krevet na kotacice. Od sobe do lifta ima 50 m. I ja sam vec u liftu vidjela sve troduplo i sve se masovno vrtilo oko mene..
otisli smo par katova nize. ufurali me u salu i tam je bilo par ljudi (sestre oni anesteolozi (ili kak vec) onda su 15 min trazili zilu da mi zapiknu anesteziju - nasli jednu na gornjoj strani dlana..jedva..tri puta je pikala.
i onda sam za ispod minutu valjda izgubila svjest..
.....
blank
.....
probudila me sestra.. iako sam ja totalno zeljela spavati..nije mi dala..onda me je tak izzivcirala sa tim svojim budjenjem da sam nadljudskim napotom otvorila oci i onda je napokon umuknula, pa sam mogla nastaviti spavati..
imala sam valja tri kile vatenih ulozaka u ustima.
Tako me je ostavila neko vrijeme kojih pol sata sat..i onda mi je dosla sa lavorom i izcupala sva ta sranja iz usta pa sam krv ( koje je bilo) morala pljuckati u lavor..onda mi je grlo vec toliko bilo suho da sam jednostavno gutala sve to - nema bas neki okus..al se navikes.
Kad sam nakon nesto sati dosla koliko toliko sebi da provjerim jel jos uvijek imam dvije ruke noge i sl na sebi..skuzila sam i da sam otecena preko svih granica..Prvo sam mislila da je sestra zaboravila izvaditi nekaj iz usta ali neeee..
I onda ti se pocne pisati..ultimativno pisati..(od sve one infuzaste vodurine kaj ti toce tijekom operacije u zile ( koja je u mom slucaju trajala ko zna koliko al zaspala sam oko pol 9 a probudila se oko 12)
al totalno si jos nadrogiran i opce nemres hodati pa moras pisati u krevetu..sto je za muske ok..al ja sam zensko..i tak ja pisam u kahlicu pred svima u sobi..ono bas cool.
Do 3 sata sam jos vise bila natecena i nos me je nekaj smetao, gebao, svrbio..onda sam se sjetila da su mi vjerojatno cjevi gurali kroz nos..sto me nije odusevilo.
Vec sam mogla i hodati pa sam psiala cak na veceu.
Makar jos uvijek mi je sve bilo nekak cudno..tek sam drugi dan skuzila koliko sam ustvari bila nadrogirana i koliko mi mozak opce nije radio.
Dosla je vizita pitao doc kak sam ..ja sam rekla
mdmbmvmmom
pitao jel boli
ja:mnme

i onda sam otisla doma (na nagovor jer kao stara mi je medicinska sestra pa se moze brinuti o meni inace bi me zadrzali prek noci)

zaspala sam ko nikad dosad
probudila se natecena i gladne..a usta otvorit ni za milimetar..a i krvarilo je nesto malo ..
nos mi je isto malo krvario (jebene cijevi u nosu)
dakle bila sam jebeno otecena ljubicasta po obrazima (ko masnica) i usnice su mi bile ispucane i u kutovima usana su je sve bilo ko razderano onak imala sam ranice..
odmah sam preventivno popila voltaren rapid da me slucajno ne bi nesto zabolilo..i nije me nis bolilo..
i tako sam tri dana ujutro i navecer popila jedan voltaren iako me bas nista nije bolilo..
usta i dalje nisam mogla otvarati ono malo za centimetar..
papala sam kasice i cokolino i juhicu sa minijaturnim tjestom i sl.
i tako dobrih tjedan dana..meseko smljeveno u kasicu..pire..sos od paradajza ( koji definitivno ne preporucujem jer totalno pece za rane) bljak..
nakon 3 ili 4 dana sam odlucila ne popiti nikaj za bol i cekati da me zaista i pocne nekaj boliti..i nije me ni pocelo..pa onda vise nisam ni pila.
otecena sam bila i dalje samo sto je ona masnica poprilimila plavo ljubicastu boju..
onda sam isla na kontrolu..rekli su mi da imam neki zajeb u glavi i da bi prema svemu sudeci trebala moci otvoriti usta..al neki grc me je uhvatio ( cisto na psihickoj osnovi - kazu oni da se to zove trizmus) i nisam mogla otvoriti usta vise od centimetar dva..
drugi tjedan rane su bile ok..i vadili bi mi konce da nisam jos uvijek bila sjebana u glavu pa i dalje nisam mogla otvoriti usta..al sam vjezbala i tak to..
nakon 3 tjedan su vadili konce i to jedva..( jos uvijek nisam mogla normalno otvoriti usta)
masnica je postala zeleno žuta i jos uvijek sam bila blago otecena..
vadjenje konaca nis nije boljelo
Nakon toga su se ranice malo otvorile i krvarilo je mrcuk kojih pol sata.
sljedecih tjedana je tam uredno bila rupa tj nih 5 pa mi je hrana stalno upadala u to..bojala sam se da se ne inficira..al sve je proslo ok..

eto nis nije bolilo..sve sam lijepo prespavala..
malo je sjebana ta oteklina koja traje i traje i traje..
a i nisam sigurna za taj grc koliko je to normalno i koliko se to moze ocekivati..meni je moj prof ( psihijatar) rekao da sam ja to malo bila sjebana u glavu kad mi je tak dugo trajao..pojma nemam nisam strucna
e da evo citam na povijesti bolesti da sam bila nasopana klavocinom 625 mg i to neka 2 tjedna i medazolom 400 mg
aha evo i tocnih datuma 20.11 sam bila narucena za operaciju 03.12 ( tak da znas koliko se ceka)

moje skromno iskustvo
DarthFlake is offline  
Old 03.08.2005., 23:06   #29
Quote:
lahor kaže:
Ma nema šanse da bi meni to radili pod općom, makar boljelo ko sam vrag. Dosta mi je intenzivne i ovih par sati dnevno što se nagledam takvih bolesnika.
Pa nećeš lahorice u JIL nakon vađenja umnjaka. Ili jednostavno si mali mazohista...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 03.08.2005., 23:08   #30
DarthFlake

Gornji opis je otprilike realan prikaz kako to izgleda iz bolesničke perspektive....više-manje....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 03.08.2005., 23:21   #31
moj nakolon



odnosno
DarthFlake is offline  
Old 04.08.2005., 03:55   #32
Ja mislim da će biti puno krvi i da ćeš umrijeti
neiskusan is offline  
Old 04.08.2005., 13:31   #33
DarthFlake, hvala. Ako je ovako kako si ti opisala, super, ja sam mislio da je na neku potenciju gore.

Nije da jedva čekam , ali ono. Hvala.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 04.08.2005., 14:05   #34
cuj tak je bilo meni..
i ja sam jedina koju znam da je isla na operaciju i vecina poznatih mi, je isla pod lokalnom vaditi tak da ne mogu reci kak je nekom drugom bilo..

al da me je bilo ultimativno strah prije operacije..je..
(cemu je ponajvise doprinjela moja stara koja je plakala i kumila i molila i histerizirala i proklinjala i stavljala uroke na mene i kajtijasveneznam da ne odem na operaciju jer cu u najmanju ruku umrijeti od anestezije (nakon sto mi izvade sve vitalne organe i prodaju ih na crnom trzistu te me seciraju 15 puta itd itd..) i tako tri tjedna svaki dan po sat dva...

no dobro ja si bas i ne slusam roditelje
pa sam ipak otisla na operaciju (iako je uspjela podosta panike prenjeti na mene)..a mamek je valjda popalila puna kamenita vrata svijeca - whatever

(recimo da je to upozorenje da ukoliko imas slicne osobe u svojoj blizini koje su sklone panici i histeriziranju da im ni pod razno ne kazes..jer vjeruj mi nece pomoci nego odmoci, naravno u najboljem interesu da te "upozore" na sve moguce komplikacije..)
DarthFlake is offline  
Old 04.08.2005., 14:09   #35
Quote:
DarthFlake kaže:
jooooj moja tema

imala sam 5 zuba za vadjenje..jedna poprilicno spigana sestica
i 4 umnjaka koji su prakticki vodoravno urastali u sedmice tak da je i to moralo ici van..
htjeli su me pod lokalnom piliti a meni to nikako nije bilo prihvatljivo jer to je bilo 5 zuba za vadit..znaci 5 puta bi trebala ici..
tak da sam sluuucajno cula od ne znam koga da se to moze i izvaditi odjednom pod opcom..jedva nagovorila doc da me posalje na to ..
narucila se za sve to, krvne pretrage i bla bla..sto je vec napisano..
eto vidish - i ja sam pet vadila i svih pet odjednom i sve pod lokalnom - s tim da saa imala izbor da budem budna i pod lokalnom ili da mi daju neshto za smirenje da zaspem a isto pod lokalnom

tako da nisam morala nikakve vrazhje nalaze krvi vadit - nikakve tube u grlo gurat i slichne peripetije

to je ovdje sasvim normalna procedura i fino te probude josh tu na zubarskoj stolici - ne ne radi se nishta u bolnici nego kod dental surgeons - koji u svojim ordinacijama imaju male operacione sale bash za takve zahvate - to ovdje ne mozhe svaki zubar radit

i sat nakon zahvata sam ishla kuchi
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Old 04.08.2005., 14:15   #36
Quote:
margarita kaže:
tako da nisam morala nikakve vrazhje nalaze krvi vadit - nikakve tube u grlo gurat i slichne peripetije
...i s tim da si se mogla ugušit u vlastitoj krvi ili nešto sl.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 04.08.2005., 14:24   #37
Quote:
*_spike kaže:
...i s tim da si se mogla ugušit u vlastitoj krvi ili nešto sl.
e pa stvarno
pa ne ostavi te kirurg samog na toj stolici

ima dvije sestre koje mu pomazhu i one ti paze na to - isisavaju onom slamchicom sve


ne panichari molim te

to uopche nije tako strashno

meni nisu ni konce vadili nego su sami ispali - ovdje takve koriste

nisam uopce bila ni plava niti sam imala problema otvarat usta

jedino sam bila gladna stalno pa sam pila shejkove od raznog vocha i sladoleda shto mi dragi smuchkao

jer sa 5 rana se nisam usudila jesti nishta shto bi moglo zapeti negdje

ali bolova nisam imala - jer sam imala tablete za bolove

i njih sam pila prva tri dana - poslije toga ni to mi nije trebalo
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Old 04.08.2005., 14:27   #38
Quote:
margarita kaže:
eto vidish - i ja sam pet vadila i svih pet odjednom i sve pod lokalnom - s tim da saa imala izbor da budem budna i pod lokalnom ili da mi daju neshto za smirenje da zaspem a isto pod lokalnom
da meni je prvobitna ideja bila da idem na tri puta..

ovu sesticu su rekli da je najjednostavnija za izvaditi i da bi to zajedno sa jednom 8 ( dolje lijevo) koja je bila relativno ok.

al da bi onda za ovu jednu morala posebno dolaziti jer je fakat bila komplicirana za vaditi i onda bi jos ove ostale dvije (gornje) zajedno izvadili
+ kontrola nakon svakog vadjenja

inace bolnica di to vade (a rekli su mi da je to jedino mjesto u zagrebu) se nalazi dijametralno na drugom kraju grada od di ja zivim..i tako mi se totalno i uopce nije dalo ici jos 10-ak puta tamo (2 sata puta gradskim prijevozom u jednom smjeru) (ne, nemam auto)
ovak sam otisla 3 puta za preglede pred operacije 1 puta na operaciju i 2 puta na kontrolu.

to je isto bio jedan od razloga zake sam isla na opcu.
uz to da se ultimativno bojim zubara i da me je bilo manje strah umiranja( u sto me stara uvjerila) od kopanja po zubima pri punoj svjesti

osim toga ti si u kanadi..i tvoje se iskustvo ne racuna..
DarthFlake is offline  
Old 04.08.2005., 14:32   #39
Quote:
DarthFlake kaže:
da meni je prvobitna ideja bila da idem na tri puta..

ovu sesticu su rekli da je najjednostavnija za izvaditi i da bi to zajedno sa jednom 8 ( dolje lijevo) koja je bila relativno ok.

al da bi onda za ovu jednu morala posebno dolaziti jer je fakat bila komplicirana za vaditi i onda bi jos ove ostale dvije (gornje) zajedno izvadili
+ kontrola nakon svakog vadjenja

inace bolnica di to vade (a rekli su mi da je to jedino mjesto u zagrebu) se nalazi dijametralno na drugom kraju grada od di ja zivim..i tako mi se totalno i uopce nije dalo ici jos 10-ak puta tamo (2 sata puta gradskim prijevozom u jednom smjeru) (ne, nemam auto)
ovak sam otisla 3 puta za preglede pred operacije 1 puta na operaciju i 2 puta na kontrolu.

to je isto bio jedan od razloga zake sam isla na opcu.
uz to da se ultimativno bojim zubara i da me je bilo manje strah umiranja( u sto me stara uvjerila) od kopanja po zubima pri punoj svjesti

osim toga ti si u kanadi..i tvoje se iskustvo ne racuna..
pa meni je zubar sam predlozhio da svih pet odmah izvadimo - dodushe ja se stvarno ne bojim zubara

ali ni ja nisam bila budna pri zahvatu - ni kad su mi poslije usadjivali zub

samo je razlika shto me nisu krknuli pod opchu nego su mi dali neshto za spavanje i onda kad sanm zaspala dali mi lokalnu na tih pet mjesta

od tih pet dva su mi bila potpuno urasla u meso i to su morali rezati a imala sam shavove na svih 5 rana
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Old 04.08.2005., 14:37   #40
a eto..valjda je tam drugacije..kod nas oralna kirurgija u Zagrebu (navodno) postoji jedino u bolnici Dubrava.

I cure koje su vadile pod lokalnom su bile budne, nije nis bolilo i nisu nis osjetile..al su bile budne..

Otekline su bile isto prisutne iako nesto manje jer su im najvise vadili po dva zuba odjednom.

Zasto ne rade sve odjednom i zasto ne uspavljuju e to ne znam.

uh ne lazem..mislim da pod opcnom vade zube jedino u dubravi..al da ovak vade zube jos ponegdje..
DarthFlake is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.