Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2005., 13:53   #1
Dežulovića gumno

Netko je tražio otvaranje nove teme...
Stvarno čovjek ima rak?
Jebo sad dvaestdevet kuna, to valja imati na umu kada se kupuju knjige iz Jutarnjeg.
Duhovit je, vrijedi te pare.
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice

Zadnje uređivanje Sedmica : 16.01.2008. at 02:06. Reason: pravopis, bože oslobodi...
Sedmica is offline  
Old 15.08.2005., 14:28   #2
Re: Dežulović

Quote:
Sedmica kaže:
Netko je tražio otvaranje nove teme...
Stvarno čovjek ima rak?
jebo sad dvaestdevet kuna...,to valja imati na umu kada se kupuju knjige iz jutarnjeg
Duhovit je,...vrijedi te pare
Taman zavrsavam njegovu knjigu "Christkind" pa cu onda procitati ovu iz Jutarnjeg:-))
Citam inace njegove kolumne u Globusu i uvijek mi je uzitak procitati..

Sto se raka tice, ja sam to cula od njegove kolegice koja kaze da je istina, al da se oporavlja. I da je zbog te bolesti morao osisati dugacku kosu. Bolestan-nebolestan, meni Dežulović jako lijepo piše.

ima jedna zanimljivost glede Dezulovica: naime, on je svoj prvijenac "Christkind" pisao na istom laptopu na kojem je Miljenko Jergovic pisao "Dvore od oraha"
i Jergović ga je ustvari nagovorio da objavi knjigu.
eto barem nesto dobro od jergovica
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Old 16.08.2005., 00:27   #3
Je, ima rak.

Prije nego li krenemo u dubokoumne rasprave o vrijednosti Jebo sad..., mene zanima zna li netko je li prica zbilja inspirirana istinitim dogadjajima ili je to samo fora?

Pokusao sam Googlati neke stvari i ako je vjerovati internetu, nista od onog sto je Dezulovic pisao nema. E sad, svi dobro znamo da je internet (pogtovo Google) neprikosnoveni autoritet na polju istine, pa sam ostao zbunjen.

Anyone?
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Old 16.08.2005., 00:40   #4
Quote:
Drenowski kaže:
mene zanima zna li netko je li prica zbilja inspirirana istinitim dogadjajima ili je to samo fora?
Što znači "inspirirana istinitim događajima"? Možda neke crtice iznutra jesu temeljene što na urbanim, što na ruralnim legendama, ali je istinitost samog centralnog događaja fora. Naravno.
Mr Smoogj is offline  
Old 16.08.2005., 01:36   #5
Quote:
Sedmica kaže:
Priča teško da drži vodu,mislim pa u svakoj je jedinici bio jedan pametan,pa da bar on nije skužio...
Cilj alegorije i nije da drži vodu u kontekstu potpune realističnosti zbivanja.
Mr Smoogj is offline  
Old 16.08.2005., 02:15   #6
Quote:
Mr Smoogj kaže:
Što znači "inspirirana istinitim događajima"? Možda neke crtice iznutra jesu temeljene što na urbanim, što na ruralnim legendama, ali je istinitost samog centralnog događaja fora. Naravno.
Ne bih sada isao po knjigu, ali prije pocetka romana postoji tekst od par stranica, potpisan s B. D. koji govori o tome kako je 1993. godine specijalna jedinici HVO-a dobila...

Dalje u istom tom tekstu autor se zahvaljuje raznim osobama... sve kako bi:

a) stvorio dojam da se radi o necem istinitom, iako zapravo nije
ili
b) dao odredjen background svojoj prici, koja je inspirirana tim dogadjajima koje prije pocetka prve glave romana on navodi.

E sad, mozda je moje pitanje potpuno glupo, ali iz sasvim opravdanih razloga nemam pojma o BiH zemljopisu, ne znam postoji li Blagajevac, ne znam nista o HVO-u... pa pitam zna li netko for a fact?
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Old 16.08.2005., 02:33   #7
Quote:
Sedmica kaže:
To sa Čoravom Žužom je motiv koji je vrlo vjerojatno na desetke načina već ispričan bilo u literaturi,bilo na filmu.
Zbilja mislis da postoji nesto, bilo sto, sto vec nije na desetke nacina i na desetke jezika ispricano?

Jer, kao mladom piscu, znacilo bi mi puno da me uputis u smjeru tog neceg. Kad dobijem Bookera, tebi ide pola love.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Old 16.08.2005., 09:14   #8
Quote:
Drenowski kaže:
Dalje u istom tom tekstu autor se zahvaljuje raznim osobama... sve kako bi:

a) stvorio dojam da se radi o necem istinitom, iako zapravo nije
ili
b) dao odredjen background svojoj prici, koja je inspirirana tim dogadjajima koje prije pocetka prve glave romana on navodi.
"a)" je moj konačni odgovor.
Mr Smoogj is offline  
Old 16.08.2005., 09:15   #9
Quote:
Sedmica kaže:
Tvoja priča nije ispričana.
To što on još nije ispričao svoju priču, ne znači da njegova priča već nije ispričana.
Mr Smoogj is offline  
Old 16.08.2005., 12:46   #10
Drenowski kaze :

Quote:
E sad, mozda je moje pitanje potpuno glupo, ali iz sasvim opravdanih razloga nemam pojma o BiH zemljopisu, ne znam postoji li Blagajevac, ne znam nista o HVO-u... pa pitam zna li netko for a fact?

Necu nista o knjizi ; nisam citala ; niti me zanima...
Samo ovo : Blagajevac ne postoji ; ali zato postoji BLAGAJ
Self-portrait is offline  
Old 16.08.2005., 12:54   #11
Quote:
Mr Smoogj kaže:
To što on još nije ispričao svoju priču, ne znači da njegova priča već nije ispričana.
Hm,neznam....nisam baš siguran da je tometako...pričekajmo šta će o tome reći Drenowski
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Old 16.08.2005., 20:22   #12
Quote:
Sedmica kaže:
Hm,neznam....nisam baš siguran da je tometako...pričekajmo šta će o tome reći Drenowski
Naravski da je moja prica ispricana. Hvala J. K. Rowling!
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Old 17.08.2005., 01:12   #13
Quote:
Drenowski kaže:

Jer, kao mladom piscu, znacilo bi mi puno da me uputis u smjeru tog neceg. Kad dobijem Bookera, tebi ide pola love.
Na ovo sam zaboravio
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice

Zadnje uređivanje Sedmica : 17.08.2005. at 02:17.
Sedmica is offline  
Old 21.08.2005., 22:24   #14
Dežulović je napisao roman koji se da pročitati. Da smo u nekoj drugoj zemlji, taj podatak bio bi nebitan. Ali mi smo u Hrvatskoj i Dežulović zbog toga ima jedan veliki plus kod mene.

Drugi plusič (da, piše se plusić, ali plusič, priznat ćete zvuči bolje) ima zato što je Dežulović mudra lija. Omotao je sve anegdote vezane uz rat u BH u jedan lijepi omot univerzalnog ratnog besmisla, dajući tako armiji hrvatske lijene i glupe kritike motive za pozitivnu recenziju. Kad ispričaš neku anegdotu u kafani ona nema neku književnu vrijednost i nitko je neće objaviti, ali kad glavni akter te anegdote gine par stranica poslije, i to u besmislenom ratu tada hej! ta anegdota ima velik značaj. Tada je ta anegdota simbol jedno suludo izgubljenog života.

Zato veliki plusič Dežuloviću i Jebo sad hiljadu dinara.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Old 21.08.2005., 22:29   #15
Quote:
walter kaže:
Kad ispričaš neku anegdotu u kafani ona nema neku književnu vrijednost i nitko je neće objaviti, ali kad glavni akter te anegdote gine par stranica poslije, i to u besmislenom ratu tada hej!
I to iz još besmislenijeg razloga koji s tim ratom baš i nema veze. Osim što ima, jerbo je daleko konkretniji od razloga iz kojeg je konkretni rat uopće zapodjenut.
Mr Smoogj is offline  
Old 21.08.2005., 23:44   #16
Quote:
Mr Smoogj kaže:
I to iz još besmislenijeg razloga koji s tim ratom baš i nema veze. Osim što ima, jerbo je daleko konkretniji od razloga iz kojeg je konkretni rat uopće zapodjenut.
Jep. Nije roman tako plitak kako se zapravo cini.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Old 21.08.2005., 23:48   #17
Quote:
Drenowski kaže:
Jep. Nije roman tako plitak kako se zapravo cini.
Jel se ti to prebacuješ u kritičare?

Ne tvrdim ja niti da je roman plitak niti da je dubok, ja samo velim da ga je Dežulović mudro napisao. Što se tiče dubina i plićaka, to ne vodi nikuda. Nekima je i Coelho dubok, dok nekima ništa nije iznad koljena.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Old 21.08.2005., 23:56   #18
Pročitao. Čitljivo, ali nista posebno. Ne znam jesu mi dopizdili svi ti romani o ratu (buduci da meni, hvala bogu, nista ne znace) ili roman stvarno nije nesto, ali mi je roman bas ono - procitas, tu i tamo se nasmijes, zaboravis. Sto je u slucaju biblioteke Jutarnji velika pohvala buduci da nijednu drugu nisam mogao do kraja procitati. Uzas

I da, naravno da roman nije onaj humor iz Sijanovih filmova kao sto su rekli "kriticari" iz jutarnjeg
Sudden Sid is offline  
Old 16.09.2005., 11:34   #19
Fiction vs Non-fiction

Morao sam se ukljuciti u ovaj forum, odnosno diskusiju, posto trenutno pisem diplomski o hrvatskoj ratnoj prozi nakon 2000. i ovo o cemu se ovdje prica mi je vrlo vazno.

Zanima me imate li pouzdanih informacija da je ova "general story" u Jebo sad hiljadu dinara smisljena. Ja mislim da jest, ali trebam to znati tocno (znanstveni rad & stuff...). Meni je bilo malo cudno kad nisam uspio naci vecinu od lokacija spomenutih u knjizi na karti, odnosno neke jesam, ali su bile toliko udaljene da...

Trudio sam se kontaktirati cak autora, medjutim sigurno ima vise pametnijeg posla nego objasnjavati nijanse svoje proze nekom kroatistu.

Hvala na odgovoru/ima!
Rinvit is offline  
Old 18.09.2005., 00:44   #20
Ja bi isto htio znati, ali ispada da nitko tko posta ovdje zapravo ne moze reci nista vise od onog sto je vec napisano.

Planiram, doduse, saznati od autora, ali se bojim da ako moras predati diplomski unutar iducih 12 mjeseci, onda ti nece puno koristiti moje "saznavanje".
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.