Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2007., 18:00   #1
Ian Mcewan

što ste čitali od Iana? kako vam se sviđa?

jeste možda gledali atonement? ja još nisam, pa molim da mi ne prepričavate detalje, nego onako, generalni dojam. gledajući špicu, čini mi se da ne valja.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 01:07   #2
o atonementu imaš na filmskom dijelu foruma
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 01:15   #3
Čitala jedino Atonement od McEwan, potpuno oduševljena i raspižđena knjigom ( u isto vrijeme, znači- I TE KAKO VALJA! kontradiktorni osjećaji, puno dubine, ma odlično )....film je predivan, jedan od najboljih koje sam vidjela zadnje vrijeme, iznimno vjeran knjizi ( vjerojatno jedna od najboljih adaptacija književnog djela koje vidjeh...ever ). pogledaj ga

a i kako Pacificist kaže, imaš temu na "Filmu", no tamo je masa spoilera ( poglavito od moi *blushes* )

Što se McEwana još tiče, frajer PREDIVNO piše, moram obevezno još nešto njegovo pročitati, ali moram to naći na engleskom, ne znam jel' algoritam ima ( za Atonement znam jer to i jesam čitala na eng. )....ili british council
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:40   #4
Pročitala sam samo njegovo "Betonsko dvorište". Jedan je uradak malo da stvorim konkretan dojam, no zaintrigirao me. Sviđa mi se direktna linija, a i prilično je uvrnut, tako da će svakako potražiti i druge uratke.
Vidjela sam da je snimljen film po jednom njegovom romanu, no mislim da ću prije pročitati knjigu, a onda pogledati ekranizaciju.
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 13:34   #5
Slažem se, predivan je
Izvrstan stilist , vrlo inteligentan pisac, a bome i psihoanalitičan...
Čitala Trajna ljubav , Utjeha stranaca i Amsterdam a kanim pročitati sve njegovo .
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 14:20   #6
ja čitala:

Utjeha Stranaca, Amsterdam, Trajna ljubav, Betonski vrt, Okajanje

okajanje mi je uvjerljivo najbolje.

netko je rekao da je ian mcewan pisac proizveden dobrim marketingom.

ne bi se složila s tim. ne znam koliko pisac treba biti 'dubok' da bi ga se proglasilo pravim piscem.

mcewan je majstor za opis situacija, nečije psihologije, manje introspektivno. više ' u djelovanju'.

super mi je u okajanju, onaj dio kad mu u ratu ciganka ne želi dati vode, traži nešto zauzvrat. jel se ko toga sjeća?
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 15:36   #7
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
super mi je u okajanju, onaj dio kad mu u ratu ciganka ne želi dati vode, traži nešto zauzvrat. jel se ko toga sjeća?
naravno. traži da joj zauzvrat uhvati "odbjeglu" svinju
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 16:06   #8
e to, ključni dio romana, bar sam tako shvatila, ciganka ga testira, on slomljen
pristaje, ona ga je zatim proklela, zapravo prokleo je sam sebe,jer je postao nesposoban da živi
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 23:01   #9
Ima li gdje u knjižarama za kupit "Okajanje", mislim prevedeno na hrvatski ? Ili bar u antikvarijatu ?
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 23:11   #10
mislim da bi trebalo biti u svakoj knjižari, izdanje ti je 2003. izd. kuća Celeber, nova je oko 80ak kn..

Okajanje je jedna od onih stvari kada nisi siguran je li bolja knjiga ili film. To mi se jedino još dogodilo s Angelinim prahom.
Knjižničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:47   #11
citao sam enduring love, child in time i amsterdam. je li samo moj dojam da mcewan sjajno pise sve do zavrsetka bilo kojeg datog djela, a onda ga zasere?
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:15   #12
ne bih se složila. kraj zaokružuje i trajnu ljubav i amsterdam.
u trajnoj ljubavi moglo bi se reći da je autorova teza da je jedina trajna ljubav-opsesija. s čim se možemo i ne moramo složiti.
amsterdam razotkriva licemjerje liberalne intelektualne kreme i otuda, pomalo karikatularan kraj.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:05   #13
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
ne bih se složila. kraj zaokružuje i trajnu ljubav i amsterdam.
u trajnoj ljubavi moglo bi se reći da je autorova teza da je jedina trajna ljubav-opsesija. s čim se možemo i ne moramo složiti.
amsterdam razotkriva licemjerje liberalne intelektualne kreme i otuda, pomalo karikatularan kraj.
Slažem se.
A ima nešto i u tome da kraj namjerno ostavlja pomalo nedefiniranim ili bolje rečeno otvorenim....Meni je predosadno i preobično kad ti pisac sve "nacrta" i ne ostavi prostora tvojoj mašti i "istraživačkom guštu"
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 10:12   #14
Čitala "Okajanje" ilitiga "Atonement" - izvrsno, "Betonski vrt" - jako dobro, zbirku priča "First Love, Last Rites" - iznimno bolesno, ali briljantno te "Amsterdam" za koji dijelim dojam s rompepeom (ali jedino za "Amsterdam").

Jako cijenim McEwana, ali mi se čini da je s godinama (recimo, od "First Love..." i "Betonskog vrta" pa do "Amsterdama") mrvicu razvodnio svoj doista poseban dar da piše o messy i bolesnim odnosima u obiteljima koje na prvi pogled djeluju če-če . To je šteta. No nadoknadio je s drugim stvarima. Mislim, romani su mu u samom vrhu suvremene književnosti, nemre se reć...
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 12:23   #15
čitala sam amsterdam i nije mi se previše svidio....
kruskica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:52   #16
Zadnje dvije godine sam se 'navukao' na McEwana (i to indirektnim putem, jer je moj omiljeni autor Amis jr. izgovorio neke hvalospjeve o njemu).

Teško je uspoređivati njegova djela, unatoč zajedničkoj crti beznađa. Nevin čovjek je hladnoratovska anti-idila sa mogućim happyendom, Amsterdam je pljuska britanskom establišmentu u najboljoj Amisovskoj maniri, dok je Utjeha stranaca djelce van vremena (barem u mojem doživljaju), roman koji otuđenje ljubavnika koje dovodi do rasula promatra na kulisi umirućeg grada Venecije, istoj onoj kulisi dekadencije koju su koristili i Thomas Mann, i Wagner, i Nietzsche i Hugo Pratt...

Ipak, po mojem je sudu Trajna ljubav istinsko remek djelo. Koliko će slučajni upliv neracionalnog pojedinca biti sposoban uzdrmati ne samo obiteljski život pojedinca-žrtve već i preokrenuti njegove poglede na svijet? Roman naravno ne daje odgovor (McEwan slično kao i u nevinom čovjeku daje naznake mogućeg happyenda ali čitatelju ostavlja na dušu konstrukciju završetka), ali prikaz cijele te nezamislive situacije je briljantan, kako sa književnog, tako i psihološkog gledišta.

PS. imajući u vidu ekranizaciju Trajne ljubavi, ne vjerujem u neki uspjeh Okajanja u toj formi. Pogledao, i dojam je mlak, bolje kazati melodramatičan.
Gravity_Rainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:54   #17
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post
citao sam enduring love, child in time i amsterdam. je li samo moj dojam da mcewan sjajno pise sve do zavrsetka bilo kojeg datog djela, a onda ga zasere?
Mislim da zasere kraj, jer se dvoumi između zaokruživanja cjelovitog djela i podilaženja masama, a ovo drugo nažalost prevlada.

jebiga, čovjek mora od nećeg živjeti.
Gravity_Rainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 00:41   #18
hm...mislim da u Trajnoj ljubavi nije tako...tu kraj sigurno ne zadovoljava mase
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 09:24   #19
Quote:
rompepe kaže: Pogledaj post
citao sam enduring love, child in time i amsterdam. je li samo moj dojam da mcewan sjajno pise sve do zavrsetka bilo kojeg datog djela, a onda ga zasere?
čitala Amsterdam i slažem se.
__________________
blog
tramtincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 16:23   #20
meni se sviđaju i krajevi. počeci su onako strogo realistični, a prema kraju sve poprima neki nadrealan ton.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.