Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2013., 13:58   #61
Jedan roditelj s djecom preko granice

Htjela bih nešto reći o ovoj temi, da upozorim na mogući problem kod prelaska granice s djecom.
Imam dva sina - trinaest i šesnaest godina, s kojima putujem sama od njihovog rođenja. Nikada me ni na jednoj granici nisu pitali ni za kakve papire za njih, osim njihovih putovnica. Ta putovanja uključuju i Englesku i Njemačku, što znači da su nas pregledali najtvrđi carinici. Sve do neki dan kad sam letjela s djecom u Amsterdam preko Minhena. Pita me njemački carinik gdje idem, kažem na odmor u Amsterdam. Gdje je otac djece, dalje će on. Ja se počnem smješkati misleći da on sa mnom lagano ćakula pa kažem - neko mora i raditi, ostao je kući. A on pita imam li dozvolu od njega da djeca idu sa mnom preko granice. Pošto sam prvi put u životu čula za to, ja mislim on se šali, i nastavljam ležerno da su to moja djeca i mogu ići s njima gdje hoću. E , tu me on počeo gledati opasnim pogledom i ozbiljnim glasom mi kaže : Gospođo, ja se ne šalim, stvarno vas pitam gdje vam je suglasnost, bez nje djeca ne mogu preko granice, otkud ja znam da ih vi ne odvodite od oca? Tu tek meni sine da sam u vrlo lošoj poziciji i počnem ulizivačkim tonom o tome kako o tome ništa ne znam i da prvi put čujem, da sam putovala posvuda....Držao mi je predavanje nekoliko minuta, onda mi je rekao da će me pustiti, ali da više nikada ne krenem bez potpisane i ovjerene suglasnosti oca, jer da njihovi šefovi traže da se taj papir obavezno ima. I tako prođoh, sva istraumirana.
Nemam pojma na osnovu čega mi je tu suglasnost tražio, ali nije ugodno. Pogotovo ne bi bilo ugodno da me spriječio da nastavim put.
Zato upozoravam forumaše da suglasnost ponesu, pa čak i iako to naš zakon striktno ne traži. Ja ću ga slijedeći put sigurno imati.
FORTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 09:01   #62
Quote:
FORTI kaže: Pogledaj post
Nemam pojma na osnovu čega mi je tu suglasnost tražio, ali nije ugodno. Pogotovo ne bi bilo ugodno da me spriječio da nastavim put.
Zato upozoravam forumaše da suglasnost ponesu, pa čak i iako to naš zakon striktno ne traži. Ja ću ga slijedeći put sigurno imati.
Možda zbog ovoga (slično i kod njih)

"Prilikom obavljanja granične kontrole nad maloljetnicima koji putuju u pratnji jednog roditelja ili osobe koja mu nije zakonski zastupnik, a postoji sumnja u nezakonito odvođenje maloljetnika, policijski službenik će obaviti detaljne provjere koje se odnose na putovanje maloljetnika."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 20:07   #63
Odlazak u Njemačku sa 17 godina

Ovako.Nov sam na forumu.Nisam nigdje našao temu za predstavljanje pa se nisam ni predstavio ali sad ću.Ja sam Alen i živim u Bjelovaru.17 i pol mi je godina i želim s kolegom i njegovim djedom u utorak ići u Njemačku na par dana(u nedjelju se vraćamo).Danas sam bio na MUP-Bjelovar i rekli su mi da s ovom osobnom mogu u Njemačku.Sad drugo me zanima kako s punomoći.Dali je potrebna i kako ju srediti.Dali trebam punomoć oba roditelja ili je jedan dovoljan.Svaka informacija je dobro došla.Ne znam dali se što promijenilo nakon ulaska Hrvatske u EU.
lijep pozdrav
Klik95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 20:46   #64
Quote:
Klik95 kaže: Pogledaj post
Ovako.Nov sam na forumu.Nisam nigdje našao temu za predstavljanje pa se nisam ni predstavio ali sad ću.Ja sam Alen i živim u Bjelovaru.17 i pol mi je godina i želim s kolegom i njegovim djedom u utorak ići u Njemačku na par dana(u nedjelju se vraćamo).Danas sam bio na MUP-Bjelovar i rekli su mi da s ovom osobnom mogu u Njemačku.Sad drugo me zanima kako s punomoći.Dali je potrebna i kako ju srediti.Dali trebam punomoć oba roditelja ili je jedan dovoljan.Svaka informacija je dobro došla.Ne znam dali se što promijenilo nakon ulaska Hrvatske u EU.
lijep pozdrav
Ja sam nedavno vodio maloljetnog nećaka u Njemačku i u zagrebačkom veleposlanstvu su mi rekli da se za maloljetnike preporuča neformalna dozvola roditelja ako putuju sami. Inače nema razlike između maloljetnika i odraslih.

Ovo je odgovor veleposlanstva na njemačkom, a ti se snađi s prijevodom.

Bei einer Einreise nach Deutschland gibt es keine Unterscheidung
zwischen Erwachsenen und Minderjährigen, so dass die
Einreisevoraussetzungen von allen erfüllt sein müssen. Sollten
*Minderjährige* beabsichtigen, alleine, d.h. ohne ihre
Sorgeberechtigten, nach Deutschland zu reisen, wird jedoch empfohlen,
dass die Sorgeberechtigten zusätzlich eine formlose Erlaubnis zum
Verlassen des Heimatlandes und für die Reise ausstellen und der
minderjährigen Person mitgeben.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 20:57   #65
Neformalnu? Kako to mislite? To je išao poslije 1.7.2013. ili?
Klik95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 10:16   #66
Prema članku 6. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana,
državljanin RH mlađi od 14 godina može putovati u inozemstvo samo u
pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika ili uz njihovu suglasnost u
pratnji druge osobe. Suglasnost mora biti ovjerena od javnog bilježnika,
diplomatske misije ili konzularnog ureda.

Schengenski zakonik:
6. Maloljetnici

6.1. Službenici posebnu pozornost obraćaju maloljetnicima koji putuju sami ili u pratnji. Maloljetnici koji prelaze vanjsku granicu podliježu istoj kontroli prilikom ulaska i izlaska kao i odrasle osobe, na način utvrđen ovom Uredbom.

6.2. U slučaju maloljetnika s pratnjom, službenik provjerava imaju li osobe koje prate maloljetnike roditeljsku skrb nad njima, posebno kada su maloljetnici u pratnji samo jedne odrasle osobe i kada postoje ozbiljni razlozi za sumnju da su možda nezakonito odvojene od skrbi osobe (osoba) koja (koje) zakonito ostvaruje (ostvaruju) roditeljsku skrb nad njima. U tom slučaju, službenik provodi daljnju istragu u svrhu otkrivanja bilo kakve nedosljednosti ili proturječnosti u danim informacijama.

6.3. U slučaju maloljetnika koji putuju sami, službenici temeljitom kontrolom putnih isprava i dokaznih isprava utvrđuju napuštaju li maloljetnici državno područje protiv volje osobe (osoba) koja (koje) ostvaruje (ostvaruju) roditeljsku skrb nad njima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 22:05   #67
pozdrav,imam 17 godina i hocu ici u bosnu sa prijateljem i njegovim tatom i sad me zanima mogu ja prijeci sam bez roditelja
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 23:03   #68
Možeš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 00:05   #69
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možeš.
znaci ne treba mi nikakva potvrda od roditelja ili tako nesto
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 15:17   #70
Ne.Ali ti nitko ne brani da je imaš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 23:10   #71
pozz..Imam jedno pitanje.Moze li beba tek rodjena"novorodjence" da predje granicu HR i BiH.Znaci djete koje je rodjeno u Hr da predje u Bih naravno uz prisustvo oba roditelja.hvala
zeljkoBIH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 23:27   #72
Quote:
zeljkoBIH kaže: Pogledaj post
pozz..Imam jedno pitanje.Moze li beba tek rodjena"novorodjence" da predje granicu HR i BiH.Znaci djete koje je rodjeno u Hr da predje u Bih naravno uz prisustvo oba roditelja.hvala
može ako ima putovnicu
__________________
Be my little smile and make big my life!
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 06:21   #73
Ili osobnu."Tranzit" preko neumskog koridora dozvoljen je i uz izvod iz knjige rođenih.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 17:07   #74
Pomoc, molim Vas

Pozdrav, imam 17 i po godina i planiram uskoro put preko granice u Srbiju, imam vazecu biometrijsku putovnicu RH i putujem javnim prijevozom (autobusom).
Treba li mi sto jos od dokumenata, odnosno nekakve suglasnosti roditelja?

Prelazio sam nekoliko puta istu tu granicu, takoder autobusom, bez suglasnosti i nitko nista nije pitao. Sve u starosti od 16 godina.

Nisam putovao preko otkad je ovo s EU pocelo, pa me zanima kako i sto ciniti.

Treba li mi suglasnost?

Nekoliko mojih prijatelja putovalo je prosli mjesec isto tamo, bez suglasnosti, nisu punoljetni i nitko ih nista nije ni pitao.

Zadnje uređivanje RyanDunn : 02.09.2013. at 18:24.
RyanDunn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 08:50   #75
Neće ni tebe jer imaš sve potrebno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 15:25   #76
Pozdrav. Ima li netko od maloljetnika iskustva sa prelaskom granice od kada smo ušli u EU? Točnije odlaskom maloljetnika u Srbiju. Do sada su mi svaki put govorili da ne mogu sama i uvijek sam uzimala potvrde ovjerene od javnog bilježnika da mogu preći granicu uz pratnju sestre. Međutim, tu potvrdu me nitko do sada na granici nije tražio, osim jednom i to zato jer je papir bio u putovnici. Zanima me je li netko bio do sada u takvoj situaciji? Imam 17,5 godina i osobnu i putovnicu i htjela bi otići sama bez da maltretiram sestru da dolazi po mene u Hrv.
petra1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 09:37   #77
Možeš sama i bez potvrde.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 12:30   #78
Hvala. Jos nesto.. Prijavu boravka sam napravila 2 dana nakon sto sam dosla u Bg u 12. mj i sestri su poslali kaznu. Moze li se dogoditi da uz novcanu kaznu dobijem i zabranu ulaska u zemlju? Drugi put kad sam bila prijavila sam se isti dan..
petra1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 13:12   #79
Znači da te je ona bila dužna prijavit kad si došla a za tebe nema kazni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 14:49   #80
Ok, hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
petra1809 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.