Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2013., 18:26   #1
Pojašnjenja vezana uz promjene u općoj medicini: jeftiniji lijekovi, generici, originalni lijekovi

Potaknut,kao prvo,novinskim natpisima te televizijskim najavama, a budući da sam već neko vrijeme u farmaceutskoj industriji imam veliku potrebu objasniti ljudima nešto što im je odavno trebalo objasniti njihovo(i moje),jedino,obvezno zdravstveno osiguranje,dakle HZZO. Dakle,od 01.09. liječnicima opće prakse nije više preporuka nego zapovijed propisivati najjeftinije lijekove istog kemijskog sastava. To su dakle lijekovi koji imaju potpuno istu aktivnu tvar ali i pomoćne tvari. Naime,tvornica koja je prva izbacila lijek na tržište i obavila sva moguća istraživanja na štakorima i ljudima te nakon 5-10 godina izgubila ekskluzivno pravo da taj lijek monopolistički prodaje po cijeni koju ona određuje(jer nema konkurencije),mora se pomiriti sa činjenicom da je vrijeme patenta isteklo te da su odmah druge tvornice(generičke),iskoristile sva njihova istraživanja(najskuplji dio proizvodnje jednog lijeka) i samim time spustile cijenu dotičnog lijeka. Tako i mi na osnovnoj listi HZZO-a("besplatni lijekovi" za pacijente),imamo(ali ne za sve lijekove ),originalne i generičke(kopije koje moraju u svemu biti u 99,9% identične originalu,od aktivne tvari do pomoćnih tvari,biti istovrsne originalu). Ponekad je originalni lijek skuplji no,u većini slučajeva,tvornica koja je stavila u promet originalni lijek,spušta cijenu na razinu ostalih,generičkih(kopija) lijekova. Štoviše,zna se dogoditi da je cijena originalnog lijeka jeftinija od generičke inačice.
Druga stvar je da na osnovnoj listi lijekova,uz istovrsni lijek,stoji NOSITELJ ODOBRENJA ZA STAVLJANJE LIJEKA U PROMET, u R Hrvatskoj. To znači da se događa da poneki proizvođač ima svoj lijek na listi ali je u isto vrijeme prodao drugoj tvornici potpuno isti lijek(prihvačajući da mu je dakle dotični konkurent).
osim toga,uzeti ću primjer jednog lijeka koji služi za snižavanje masnoća u krvi,atorvastatin. Njih na listi HZZO-a ima 14!! Od toga ih je barem 8 sa potpuno istom cijenom(za isto pakiranje).Koji od tih 8 će izabrati liječnik u općoj praksi?,Svi isti,svi ista cijena.
Druga stvar:nekima je jako važno da lijek bude originalan.OK,ako želite Apaurin nećete želiti Normabel.No,ni jedan ni drugi nisu originalni!! , Oba dva su diazepami a samo je Valium od Rochea(nema ga na našem tražištu cca 30-tak godina)
Inovativne,(originatorske)tvornice,iz želje da što duže imaju monopol na tražištu uvjeravaju svoje predstavnike da su njihovi lijekovi bolji,imaju "kvalitetnije"aktivne ili pomoćne supstance od generičkih firmi. Super,samo ponekad(sve češće) oni prodaju svoj lijek nekoj drugoj firmi. Nešto slično je napravila Pliva sa Sumamedom. Gdje se sad radi Sumamed ( u Baruna Filipovića)?
Ono što je bitno da zapamtimo svi(i ja sam pacijent)jest da svi lijekovi koji su prošli provjere kod EU agencije za lijekove i HR agencije za lijekove te FDA(američke agencije za lijekove)bez obzira na to gdje su proizvedeni,u potpunosti odgovaraju svojstvima onog prvog,originalnog lijeka...koji se možda više i ne proizvodi. Kada sam morao kupovati lijek u inozemstvu (kod nas ga nije bilo) nije mi bio problem platiti 200 kn. Onda je isti lijek došao na naše tržište(ali ne na osnovnu listu),bio sam sretan da ne moram ići u sloveniju i plaćao sam ga samo 150 kn. Zatim se isti lijek pojavio na našoj osnovnoj listi za 60 kn,i nisam ga više trebao kupovati. Hvala BOGU za taj lijek!!
Da vam svima (koji ćete možda ovo čitati) bude jasnije,najava da će opća praksa morati pisati najjeftinije lijekove je vrlo vjerovatno poruka nama koji radimo u farmaciji da ne tražimo dug koji nam država duguje. to što se netko koristi neznanjem pacijenata...njemu na dušu. Kao i sve ostalo.....

P.S. Molim admine da mi(osim ako ovo ne smatraju pretencioznim ili zlonamjernim tekstom)ne mijenjaju
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 18:34   #2
Poštovani,

malo sam izmijenio naslov, nadam se da mi nećete zamjeriti.

Bilo bi dobro kada biste editirali svoj post i napravili razmak između pojedinih odlomaka, kako bi tekst koji ste napisali, a koji vrijedi pročitati, bio lakši za čitanje.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 18:52   #3
Znači li to da će Hzzo i specijalistima u bolnici narediti da pišu generičko ime, a liječnik u primarnoj zaštiti odlučiti koji će ordinirati ?

U suprotnom nema smisla da specijalisti pišu tvorničke nazive.

Danas imamo situaciju da specijalisti ne vode računa ni o smjernicama Hzzo za propisivanja terapije, pa pacijent pošizi kad mu liječnik veli da nema pravo na teret Hzzo dobiti preporučeni lijek, naravno može platiti punu cijenu uz privatni recept.
Npr. Pigrel, Preductal, Singulair...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:05   #4
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Znači li to da će Hzzo i specijalistima u bolnici narediti da pišu generičko ime, a liječnik u primarnoj zaštiti odlučiti koji će ordinirati ?

U suprotnom nema smisla da specijalisti pišu tvorničke nazive.

Danas imamo situaciju da specijalisti ne vode računa ni o smjernicama Hzzo za propisivanja terapije, pa pacijent pošizi kad mu liječnik veli da nema pravo na teret Hzzo dobiti preporučeni lijek,
naravno može platiti punu cijenu uz privatni recept.
Npr. Pigrel, Preductal, Singulair...
Zašto nebi mogli pisati tvornički naziv??
Pacijnet ima pravo šizditi jer mu je lijek dat po smjernicama struke,i ima pravo na njega besplatno.
A to što im LOM uskraćuje, trebao bi reći da nije moja briga ,ali sve češće u zadnje vrijeme moramo zivkati LOM za lijekove,a uz su postali izuzetno jako bahati npr. ni mene neće zanimati ako vi pacijentu date 500kn mjesečno za lijekove i mirna bosna i fljuk slušali dolje.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:40   #5
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zašto nebi mogli pisati tvornički naziv??
Pacijnet ima pravo šizditi jer mu je lijek dat po smjernicama struke,i ima pravo na njega besplatno.
A to što im LOM uskraćuje, trebao bi reći da nije moja briga ,ali sve češće u zadnje vrijeme moramo zivkati LOM za lijekove,a uz su postali izuzetno jako bahati npr. ni mene neće zanimati ako vi pacijentu date 500kn mjesečno za lijekove i mirna bosna i fljuk slušali dolje.
Sad smo aktivni po istom pitanju na dvije teme, pa nek moderator odluči na kojoj će dalje ići rasprava.
Zašto bi uopće dolazilo do trzavica LOM - specijalista- pacijent-ljekarna.

Ja uvijek kažem pacijentima da spec. propiše terapiju koju smatra najprikladnijom za negovu dijagnozu, a lom mora voditi računa o tome može li propisati rp na teret hzzo ili će ispisati privatni recept, pa će platiti punu cijenu lijeka.

Tenzije bi bile manje da spec. upozori pacijenta, jer pacijenti ponekad ne mogu platiti lijek i onda i spec. terapija propada u vodu.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:06   #6
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Sad smo aktivni po istom pitanju na dvije teme, pa nek moderator odluči na kojoj će dalje ići rasprava.
Zašto bi uopće dolazilo do trzavica LOM - specijalista- pacijent-ljekarna.
Ja uvijek kažem pacijentima da spec. propiše terapiju koju smatra najprikladnijom za negovu dijagnozu, a lom mora voditi računa o tome može li propisati rp na teret hzzo ili će ispisati privatni recept, pa će platiti punu cijenu lijeka.
Tenzije bi bile manje da spec. upozori pacijenta, jer pacijenti ponekad ne mogu platiti lijek i onda i spec. terapija propada u vodu.
Trzavica je u tome da LOM neće izdti lijek na Rp i to je cijela priča.
Što se tiće blodanog to je po meni obmanjivanje pacijenta.
Spec nemora na ništa upozoravati pacijnta jer je sigurno dobio adekvatnu th i LOM mu mora izdati tako kako piše.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:13   #7
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Sad smo aktivni po istom pitanju na dvije teme, pa nek moderator odluči na kojoj će dalje ići rasprava.
Joj, vidim ( : OKP : ), ali ne znam kako da razdvojim i spojim postove, a da se sve ne ispremiješa.

Teme su nedvojbeno povezane.

Pa mislim da je bolje zasad pustiti ovako. Još ćemo vidjeti.

Inače, slažem se s onim što ste primijetili, uostalom, i sam sam napisao nešto slično na drugoj temi.

Dr. Hrvoje, razumijem i Vas, ali u jednome griješite. Ne radi se tu o inatu LOM (dobro, u nekim primjerima koje ste naveli se radi i o inatu i o nekorektnom ponašanju, ali ne govorim o tome) nego da će biti kažnjeni ako ne postupe po naredbi.

Pa si sad zamislite da Vi hranite svoju obitelj od novaca koje zaradite i netko Vam oduzme pola plaće i zaprijeti otkazom, biste li i dalje vodili bitku koju ne možete voditi ili biste postupili po narebi.

Što, recimo, da HZZO odredi da će svaki specijalist koji ne propiše lijek u skladu sa smjernicama koje je izdao biti kažnjen oduzimanjem od plaće, kako biste postupili?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:14   #8
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Trzavica je u tome da LOM neće izdti lijek na Rp i to je cijela priča.
Što se tiće blodanog to je po meni obmanjivanje pacijenta.
Spec nemora na ništa upozoravati pacijnta jer je sigurno dobio adekvatnu th i LOM mu mora izdati tako kako piše.
Nije to obmanjivanje pacijenta nego postupanje po listi i smjernicama hzoo.

Pitanje je zašto specijalisti ne postave pitanje povjerenstvu za lijekove, pa neka utječu na hzzo, a ne da se lom kažnjava smanjivanjem glavarine ako ne postupi po Hzzo smjernicama.

U povjerenstvu su liječnici


http://www.hzzo-net.hr/06_01.php


Felix - odlično pitanje na kraju.
Kad hzzo počne kontrolirati specijaliste, stvari će se promijeniti.

Mislim da pacijent mora dobiti najbolju terapiju po smjernicama struke, a specijalisti određenih grana nek se dogovore sa povjerenstvom, jer ispada da tamo sjede sami liječnici koji se ne pridržavaju pravila struke !!
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:15   #9
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zašto nebi mogli pisati tvornički naziv??
Pacijnet ima pravo šizditi jer mu je lijek dat po smjernicama struke,i ima pravo na njega besplatno.
A to što im LOM uskraćuje, trebao bi reći da nije moja briga ,ali sve češće u zadnje vrijeme moramo zivkati LOM za lijekove,a uz su postali izuzetno jako bahati npr. ni mene neće zanimati ako vi pacijentu date 500kn mjesečno za lijekove i mirna bosna i fljuk slušali dolje.
HZZO drži ključ od kase sa novčićima u rukama.
HZZO ima po tom pravo/moć odrediti što je, a što nije besplatno.
HZZO svoja pravila ne usklađuje uvijek sa pravilima struke.

Pravo nije isto što i pravda/pravičnost.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 21:54   #10
Da ne nastavljam na onoj temi ovu raspravu kad se već razvila ovdje, prebacujem quote ovdje.

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ja nemoram i neželim voditi o ikakvim drugim smjernicama osim smjernica struke.
I točka.
Ja jasno kažem pacijentu da on IMA PRAVO DOBITI LIJEK NA RP
te ako vam ga LOM uskrati da se ponovno vrati pa da ja nazovem dotičnu i objasnim joj da mene ne zanimaju me smjernice HZZO-a, niti njihove kazne, briga me ako će biti novčano kažnjeni , ja liječim svoje pacijente prema smjernicama svog stručnog društva i ako sam preporučio neki lijek onda ima da ga pacijentu propišete na recept,jedino vi i HZZO tako liječite u cijelom svijetu, a pacijent vam može umrijeti zbog toga ,ima to i to, ne zanimaju me LP HZZO ,vi ste ti koji ste uskratili pacijentu lijek., zbog čega ste ga uopće slali LP.
Tu pak oni baljezgaju o tim smjernicama i bahate se nerijetko poklope slušalicu.
Ja sam samo jednom poklopio i to kad mi je rekla da nju onda nezanima ako ja dam 1000 kn za lijekove pacijnetu mjesečno i da kao da ja neživim u realnom svijetu nego u Alisa u zemlji čudesa.
Te im ja preporučim da promejne LOM ili nek ju tuže/prijave.
A kad smo već kod kardioloških lijekova ,tu sam i osobno problema tj. s ocem (ima nereguliranu art. hipertenziju i DM, st post IM, nepostojana VT,KOPB itd)koji je dobio th. Januvia, Klopidex, Preductal, Losartic,Foster, Sorits, Ramed, Nexium, Nebilet ... te dr nije htjela izdati prva 5,pa sam ja onda morao intervenirati, jednostavno sramota.
I ovo nije od tebe ok prema tvojim kolegama. Sorry hzzo je bog i batina, nije da imamo u državi još koji zavod pa da si i mi, a bome i vi možemo birati koji nam je bolji. Ako su oni glavni i ako kažu da se neki lijek ne može dobiti na recept bez plaćanja i ako ti namjerno pišeš lijekove za koje znaš da nisu na osnovnoj besplatnoj listi i još savjetuješ pacijente da tuže LOm onda si bezobrazan prema svojim kolegama i uopće me ne čudi da ti poklapaju slušalice i da su bezobrazni.

Zna se kako se stavlja koji lijek na hzzo listu, fino se skupite i vršite pritisak na njih da stave lijek za koji struka misli da je bolja a ne se prejebavati preko leđa pacijenata. Ko da nam nije dovoljno što smo bolesni, baš nam treba da nam se doktori međusobno prejebavaju i huškaju jedne na druge.

Ne znam Hrvoje, jasno mi je da pišeš lijekove za koje misliš da su najbolji, ali jebemu ne živimo u nekoj utopiji i ne možeš to tako gledati na način to nije moj problem i boli me briga. Kak surađuješ tek onda sa drugim kolegama kad je nešto ozbiljnije u pitanju i kad stanje zahtjeva više stručnjaka na okupu ako se prepucavate oko jebenih lijekova međusobno?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 10:02   #11
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani,

malo sam izmijenio naslov, nadam se da mi nećete zamjeriti.

Bilo bi dobro kada biste editirali svoj post i napravili razmak između pojedinih odlomaka, kako bi tekst koji ste napisali, a koji vrijedi pročitati, bio lakši za čitanje.
Hvala El Gato,naslov je OK.Pisao sam u gužvi i u afektu jer stvarno mislim da nije u redu da ministar zdravstva svojim izjavama dovodi u zabludu pacijente. naime,da meni netko kaže da će mi u auto od 1.9. ulijevati samo npr. najeftinije ulje,definitivno bih se zabrinuo i naljutio ako servis plaćam i dalje po istoj cijeni. Normalno je da tko nije u ovoj struci nema veze sa lijekovima kao što ja nemam veze sa automobilskim uljima. Zato sam smatrao da bi ljudima trebalo objasniti pobliže kako(i zašto) te stvari funkcioniraju. Naravno,bez da budem na ičijoj strani(iako radim u farmaceutskoj industriji)..jer ja sam isto pacijent i isto koristim lijekove
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 10:13   #12
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Joj, vidim ( : OKP : ), ali ne znam kako da razdvojim i spojim postove, a da se sve ne ispremiješa.

Teme su nedvojbeno povezane.

Pa mislim da je bolje zasad pustiti ovako. Još ćemo vidjeti.

Inače, slažem se s onim što ste primijetili, uostalom, i sam sam napisao nešto slično na drugoj temi.

Dr. Hrvoje, razumijem i Vas, ali u jednome griješite. Ne radi se tu o inatu LOM (dobro, u nekim primjerima koje ste naveli se radi i o inatu i o nekorektnom ponašanju, ali ne govorim o tome) nego da će biti kažnjeni ako ne postupe po naredbi.

Pa si sad zamislite da Vi hranite svoju obitelj od novaca koje zaradite i netko Vam oduzme pola plaće i zaprijeti otkazom, biste li i dalje vodili bitku koju ne možete voditi ili biste postupili po narebi.

Što, recimo, da HZZO odredi da će svaki specijalist koji ne propiše lijek u skladu sa smjernicama koje je izdao biti kažnjen oduzimanjem od plaće, kako biste postupili?
Žao mi je što sam otvorio novu temu,no,smatrao sam da treba objasniti pacijentima da "jeftiniji" lijekovi nisu manje kvalitetni i da ima i originalnih lijekova koji su među npr. 5 najjeftinijih.
Želim naglasiti i zašto je,barem tako pretpostavljam,ministar dao takvu izjavu. Prof.Ostojić je prepametna osoba da bi išao davati takvu izjavu samo da plaši pacijente. No,treba znati da HZZO,odnosno,država duguje farmaceutskoj industriji (ljekarnama,veledrogerijama,proizvođačima),poprili čnu svotu novca. HZZO-u ide u prilog da cijene lijekova što više padaju.Stoga je izjava o tome da će se pisati samo najjeftiniji lijekovi poruka farmaceutskoj industriji da: 1.snizi cijene lijekova, 2.da ne inzistira na povratku duga,već da pristane na dijelomičnom povratu duga(kamate neću ni spominjati)
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 10:20   #13
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Da ne nastavljam na onoj temi ovu raspravu kad se već razvila ovdje, prebacujem quote ovdje.



I ovo nije od tebe ok prema tvojim kolegama. Sorry hzzo je bog i batina, nije da imamo u državi još koji zavod pa da si i mi, a bome i vi možemo birati koji nam je bolji. Ako su oni glavni i ako kažu da se neki lijek ne može dobiti na recept bez plaćanja i ako ti namjerno pišeš lijekove za koje znaš da nisu na osnovnoj besplatnoj listi i još savjetuješ pacijente da tuže LOm onda si bezobrazan prema svojim kolegama i uopće me ne čudi da ti poklapaju slušalice i da su bezobrazni.

Zna se kako se stavlja koji lijek na hzzo listu, fino se skupite i vršite pritisak na njih da stave lijek za koji struka misli da je bolja a ne se prejebavati preko leđa pacijenata. Ko da nam nije dovoljno što smo bolesni, baš nam treba da nam se doktori međusobno prejebavaju i huškaju jedne na druge.

Ne znam Hrvoje, jasno mi je da pišeš lijekove za koje misliš da su najbolji, ali jebemu ne živimo u nekoj utopiji i ne možeš to tako gledati na način to nije moj problem i boli me briga. Kak surađuješ tek onda sa drugim kolegama kad je nešto ozbiljnije u pitanju i kad stanje zahtjeva više stručnjaka na okupu ako se prepucavate oko jebenih lijekova međusobno?
Ovo je potpuna istina. Opća ne smije napisati lijek koji nije po smjernicama HZZO-a. Bolnički specijalist bi trebao biti upoznat sa tim smjernicama i upozoriti pacijenta da smatra da bi mu trebala th. koju nažalost besplatno ne može dobiti a ne da ga šalje opčoj pa "nek se oni onda zezajz i objašnjavaju".Ako smatrate da treba mijenjati smjernice HZZO-a prema protokolima liječenja,pošaljite dopis HZZO-u ili još bolje dopis njima i objava u nekim novinama
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 12:30   #14
i ja prebacujem qoute ovdje

Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post
molim!

što se tiče liste lijekove postoji pravilnik u kojem je opisano na koji način se lijekovi stavljaju na listu. Svi moraju proći Povjerenstvo za lijekove http://www.hzzo-net.hr/06_01.php

prijedloge za promjenom smjernica mogu uputiti stručna društva i sam nositelj odobrenja, a salju se gore navedenom Povjerenstvu za lijekove.

smjernica po kojoj se lijek propisuje strogo je definirana od strane stručnog
društva Hrvatskog liječničkog zbora

više tu npr čl 22

http://www.hzzo-net.hr/dload/praviln...07_83_1803.pdf
Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post

@hrvoj dr
možete vi reći da pacijent ima pravo na određeni lijek, ali ste obvezni na svakom svom nalazu imati klauzulu na kojoj piše da LOM ima pravo izdati drugi lijek jednake jakosti iste skupine

ovdje je i naputak

http://www.cezih.hr/glavna/obavijest_21032013.pdf
__________________
never break a promise you made to yourself, and always follow your morals
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 17:05   #15
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Dr. Hrvoje, razumijem i Vas, ali u jednome griješite. nego da će biti kažnjeni ako ne postupe po naredbi.
Pa si sad zamislite da Vi hranite svoju obitelj od novaca koje zaradite i netko Vam oduzme pola plaće i zaprijeti otkazom, biste li i dalje vodili bitku koju ne možete voditi ili biste postupili po narebi.
Što, recimo, da HZZO odredi da će svaki specijalist koji ne propiše lijek u skladu sa smjernicama koje je izdao biti kažnjen oduzimanjem od plaće, kako biste postupili?
Pa nek ih kazne ,uopće me nezanima to.
A to sa otkazom doživljavam kao pojest ćete vuk ako nebudeš dobar,jer je kao kažnjavanje SKZZ neprovedivo,možda u OB još nekako ,ali u KB i KBC nikako.
A onaj neki tamo najobičniji zubar će preuzeti kolono. ,EGD,EUS,liječenje ac. krvarenja itd. jer lista čekanja za kolono je već u drugoj godini kod mene,
a da negovorim o interventnoj kardiologiji- TEE,TTE,koronarografija itd.
što se tiće zadnjeg dijela pa jesam vam napisao primejr kolegice diajbetolog sa Sv. DUha ,da je prijavljena HZZO za dava lijeka Januviu i Inegy te da je Zavod rekao da postupila ispravno,LOM naravno šizdila.

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
HZZO drži ključ od kase sa novčićima u rukama.
HZZO ima po tom pravo/moć odrediti što je, a što nije besplatno.
HZZO svoja pravila ne usklađuje uvijek sa pravilima struke.
Pravo nije isto što i pravda/pravičnost.
Zgodno formulirano.
Ali mene nezanima HZZO i njegove smjernice.

Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Ovo je potpuna istina. Opća ne smije napisati lijek koji nije po smjernicama HZZO-a. Bolnički specijalist bi trebao biti upoznat sa tim smjernicama i upozoriti pacijenta da smatra da bi mu trebala th. koju nažalost besplatno ne može dobiti a ne da ga šalje opčoj pa "nek se oni onda zezajz i objašnjavaju".Ako smatrate da treba mijenjati smjernice HZZO-a prema protokolima liječenja,pošaljite dopis HZZO-u ili još bolje dopis njima i objava u nekim novinama
Ništa od toga nebi trebao bolnički spec/SKZZ.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 17:27   #16
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Nije to obmanjivanje pacijenta nego postupanje po listi i smjernicama hzoo.
Kad hzzo počne kontrolirati specijaliste, stvari će se promijeniti.
Ali mene se netiču smjernice HZZO,niti me zanimaju pravila HZZO niti u kakvom su LOM odnosu s HZZO-om.
A što se tiče kažnjavanja spec. to nije moguće provesti možda velim u manjim bolnicama da ,ali u KB i KBC nema šanse.
Osim toga opciju pisanja šifre LOM koriste od negdje 11mj prošle godine i kao što vidimo nikom ništa. To onaj zubar samo isprazno prijeti.
A ako i nekim čudom krenu ,što smatram nevjerojatnim, ja ću lijepo sve pacijente sa kolono,EGD poslati u HZZO k onom bezveznom zubaru.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
I ovo nije od tebe ok prema tvojim kolegama. Sorry hzzo je bog i batina, nije da imamo u državi još koji zavod pa da si i mi, a bome i vi možemo birati koji nam je bolji. Ako su oni glavni i ako kažu da se neki lijek ne može dobiti na recept bez plaćanja i ako ti namjerno pišeš lijekove za koje znaš da nisu na osnovnoj besplatnoj listi i još savjetuješ pacijente da tuže LOm onda si bezobrazan prema svojim kolegama i uopće me ne čudi da ti poklapaju slušalice i da su bezobrazni.
Ne znam Hrvoje, jasno mi je da pišeš lijekove za koje misliš da su najbolji, ali jebemu ne živimo u nekoj utopiji i ne možeš to tako gledati na način to nije moj problem i boli me briga. Kak surađuješ tek onda sa drugim kolegama kad je nešto ozbiljnije u pitanju i kad stanje zahtjeva više stručnjaka na okupu ako se prepucavate oko jebenih lijekova međusobno?
Ja nisam bezobrana već je upravo suprotno,oni su bezobrani jer neće izdati lijekove.
Neznam kako lijek mogu slučajno ordinirati?
Mene se obiteljska med netiće, sami sebe su degradirali da pisarnicu SKZZ.
Opet ponavljam HZZO i njegova pravila me se netiču.
Što se tiće suradnje, prvo SKZZ je ujedinjena po ovom pitanju (lijekovi i interne uputnice samo ih neke manje bolnice izdaju neznam dali itko u ZG)
drugo da odg. na tvoje prvotno pitanje: kako sa kojim dr./ Klinikom,Zavodom,Odjelom i tu većinom nema problema.


Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post
i ja prebacujem qoute ovdje
Stjetio sam se.
Da dopis je ismijan na cijeloj Internoj klinici i bačen u smeće.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:06   #17
Hrvoje duboko udahni i malo za promjenu pročitaj šta ti ljudi pišu.

Kao prvo pljuješ si po kolegama. Kao drugo, tražiš od LOM da idu protiv onih koji su im nadređeni. Znaš HZZO je njima glavni, kakve on smjernice da oni se toga moraju držati. Kad već tražiš od njih da idu kontra onih koji su im nadređeni, reci mi jel ti ideš kontra svog šefa odjela? Kontra ravnatelja bolnice? E vidiš, a ići kontra ravnatelja i šefa je p... dim naspram ići kontra cijelog zavoda.

Recimo ja znam za slučajeve di su se specijalisti ko pičkice povukli i nisu htjeli ići kontra šefa, a nisu se slagali s njime a radi se o malo ozbiljnijim bolestima. Namjerno sada neću pisati o čemu se radi jer ne želim slučajeve meni bliskih osoba iznositi na netu, a i specifično je pa će se znati ko je u pitanju ali eto. Njih par se nije složilo sa odlukom šefa, onako neslužbeno su pacijentu rekli da se ne slažu ali eto šef je donio odluku i oni tu ništa ne mogu. I onda isti takvi dođu, najaše liječnike opće prakse što ne vode borbe sa vjetrenjačama ne sa jednom osbom već sa cijelim zavodom i sustavom. Daj me nemojte.

Zapravo nisu oni samo piskarala koliko god ih se omalovažava, treba hendlati zavod s jedne strane, pobiješnjele pacijente s druge i doktore koje piče po svome i ništa ih drugo ne zanima, nije im nimalo lako.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:11   #18
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ali mene se netiču smjernice HZZO,niti me zanimaju pravila HZZO niti u kakvom su LOM odnosu s HZZO-om.
A što se tiče kažnjavanja spec. to nije moguće provesti možda velim u manjim bolnicama da ,ali u KB i KBC nema šanse.
Osim toga opciju pisanja šifre LOM koriste od negdje 11mj prošle godine i kao što vidimo nikom ništa. To onaj zubar samo isprazno prijeti.
A ako i nekim čudom krenu ,što smatram nevjerojatnim, ja ću lijepo sve pacijente sa kolono,EGD poslati u HZZO k onom bezveznom zubaru.


Ja nisam bezobrana već je upravo suprotno,oni su bezobrani jer neće izdati lijekove.
Neznam kako lijek mogu slučajno ordinirati?
Mene se obiteljska med netiće, sami sebe su degradirali da pisarnicu SKZZ.
Opet ponavljam HZZO i njegova pravila me se netiču.
Što se tiće suradnje, prvo SKZZ je ujedinjena po ovom pitanju (lijekovi i interne uputnice samo ih neke manje bolnice izdaju neznam dali itko u ZG)
drugo da odg. na tvoje prvotno pitanje: kako sa kojim dr./ Klinikom,Zavodom,Odjelom i tu većinom nema problema.



Stjetio sam se.
Da dopis je ismijan na cijeloj Internoj klinici i bačen u smeće.
Poštovani,
zbilja mi nije jasno zašto Vam treba ovakav ton. Slažem se doduše da "onaj zubar" uglavnom samo prijeti jer bolničkim specijalistima ne može baš ništa(osim što će vam država naravno malo drugačije obračunati dežurstva),no, svima nama koji radimo u sustavu a koji nas se na jedan ili drugi način tiče).Ako to pišem ja koji radim u farmaceutskoj industriji Vama koji radite na prvoj liniji,onda to nije zato da se pravim filantrop,već samo zato što znam koliko je vama svima koji radite teško i koliko dajete od svog života za te pacijente,pa što vas košta da im izađete u susret tamo gdje sistem neće.
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 20:24   #19
Čini mi se da ne mislite na istu stvar.

Hrvoje_dr je spominjao situaciju kada je LOM odbijao propisati skuplju terapiju pacijentu koji mu je došao s preporukom dijabetologa, ali tu se NIJE radilo o genericima, ako sam dobro razumjela. HZZO je na kraju bio na strani specijaliste, to je bilo prije ove reforme.

Mislim da njega brine mogućnost da se desi takav scenario. Nije to pitanje hoće li netko dobiti Bayerov Aspirin ili Plivin Andol (karikiram), nego npr. može li pacijent dobiti inzulinski analog ako je dijabetolog zaključio da mu je potreban umjesto dotadašnjeg inzulina koji nije analog, ili će mu LOM uskratiti recept jer je on procijenio da to nije potrebno.

Neću sad objašnjavati detalje u razlici između analoga i ne-analoga, ali poanta je da analozi nemaju generike i duplo su skuplji, ali svi su na osnovnoj listi.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 00:07   #20
Quote:
Honey Dorian kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ne mislite na istu stvar.

Hrvoje_dr je spominjao situaciju kada je LOM odbijao propisati skuplju terapiju pacijentu koji mu je došao s preporukom dijabetologa, ali tu se NIJE radilo o genericima, ako sam dobro razumjela. HZZO je na kraju bio na strani specijaliste, to je bilo prije ove reforme.

Mislim da njega brine mogućnost da se desi takav scenario. Nije to pitanje hoće li netko dobiti Bayerov Aspirin ili Plivin Andol (karikiram), nego npr. može li pacijent dobiti inzulinski analog ako je dijabetolog zaključio da mu je potreban umjesto dotadašnjeg inzulina koji nije analog, ili će mu LOM uskratiti recept jer je on procijenio da to nije potrebno.

Neću sad objašnjavati detalje u razlici između analoga i ne-analoga, ali poanta je da analozi nemaju generike i duplo su skuplji, ali svi su na osnovnoj listi.
Mislim da svako zanemarivanje specijalističkog mišljenja sa strane L.opće prakse sigurno ne može i neće koristiti pacijentu. Nadam se samo da će LOM-ovi biti dovoljno pametni da se radije zamjere HZZO-u nego da naprave štetu pacijentu. Na kraju krajeva,bolnički specijalist ima uvijek napismeno pov. bolesti u kojoj može napisati čak i nešto što se kosi sa smjernicama HZZO-a ako iza stoga stoji njegovo stručno mišljenje. Štoviše,ne da može,nego mora . No,kako je ova tema otvorena isključivo zbog nejasnoća u vidu "najjeftinijih" lijekova,ovu temu ne želim širiti. Analog nekog lijeka nije propisani lijek,dakle isti lijek drugog nositelja odobrenja. Koliko god učinak bio sličan to je drugi lijek i nadam se da LOM neće mijenjati lijek koji napiše specijalist.
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.