Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2007., 12:09   #1
Dodatne pretrage u trudnoći - amniocenteza, testovi i ostale gadarije

Ahoj ljudi!
Ja sam se vec prije javljala u vezi krvarenja, i eto bash jucer ustanovili uzrok kod ginica, da je to od posteljice koja se jos razvija i da je bezopasno za bebu. No s jednim olaksanjem stize drugi horor. Naime prije tjedan dana napravila sam double test, na ultrazvuku sve ok, bebine mjere kakve trebaju bit i doktor rece da imam malu zdravu bebu. Da bi jucer, dosla po sveukupne nalaze i iz krvi su zakljucili da imam 80% sanse za down, i to ne normalni down, nego nekakva druga vrsta kod koje bebica ne moze prezivit duze od godine dana.

E sad doktor me uvjerava da se nista ne brinem, da su ti nalazi vrlo cesto krivi, da ovise o puno faktora, da su vise statistika nego dijagnoza. Znam ja sve to, ali ipak 80% nije malo. U totalnoj sam komi.

Za tek mjesec dana mogu ic na amniocentozu, ubit ce me cekanje. Jel netko isao na tu amniocentozu, kak to izgleda, boli, ne boli? I jos jedno pitanje, dr rece ako se potvrde losi nalazi da bebica stvarno ima taj poremecaj, on veli, nema druge nego pobacaj. Pobaaj u 20 tjednu? Pa kak to izgleda pobogu? To je bebac vec veliki. Jel imao netko drage moje slicna iskustva?
Brlja is offline  
Old 18.07.2007., 12:20   #2
ajme brlja ne znam sta da ti kazem....iskreno se nadam da je sve to skupa jedna velika greska.....probaj si maksimalno ispunit vrijeme do slijedeceg pregleda necim sta ce ti pmoci da manje mislis na to (ako je to uopce moguce)...ako doktor ti je doktor objasnio da to nije dijagnoza i ako je bebac na uzv izgledao super, valjda i nije, oni i po uzv vide po nekim stvarima da li je down....samo hrabro, sve ce proci, nadam se u najboljem reduusa
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Old 18.07.2007., 12:29   #3
Quote:
cukerino77 kaže: Pogledaj post
ajme brlja ne znam sta da ti kazem....iskreno se nadam da je sve to skupa jedna velika greska.....probaj si maksimalno ispunit vrijeme do slijedeceg pregleda necim sta ce ti pmoci da manje mislis na to (ako je to uopce moguce)...ako doktor ti je doktor objasnio da to nije dijagnoza i ako je bebac na uzv izgledao super, valjda i nije, oni i po uzv vide po nekim stvarima da li je down....samo hrabro, sve ce proci, nadam se u najboljem reduusa
Hvala ti cukerino . Brza i umirujuca kao i uvijek Probat cu se skulirat i mislit pozitivno, mada je tesko. Otpade mi veseli godisnji i bezbrizno brckanje, al ce mi pomoc nebivanje kod kuce barem malo. Doma bi jos vise prolupala od muke i brige ovih mjesec dana. Hvala ti jos jednom
Brlja is offline  
Old 18.07.2007., 12:31   #4
meni je moj gin u 12. tjednu pogledao nuhalni nabor i rekao da je super, tj. da ga uopće nema, i onda kad je došlo vrijeme za double test, nije me uopće ni slao, makar sam ja izrazila želju. rekao je da, s obzirom da u obitelji nikad nije bilo slučajeva downa i da imam ispod 35, nema potrebe raditi testove jer su pouzdani (čini mi se) svega oko 70%. tako da... nemoj se brinuti previše, probaj zadržati pozitivne misli s obzirom na dobar UZV (nuhalni nabor oko 12. tjedna treba biti ispod 3mm, provjeri da li ti to piše negdje)
foresst is offline  
Old 18.07.2007., 12:38   #5
ja u 12om tj idem na test resica....nalazi su gotovi za 3 dana,a pokazuje puno više raznih bolesti...istina i bog da me je frka,al kad već imam troje zdrave djece,želim da tako bude i sa četvrtim...
paspa is offline  
Old 18.07.2007., 12:44   #6
paspa, baš sam jučer čitala usporedbu amnio i testa korionskih.. kako to da ideš baš na test resica (veći rizik od pobačaja, od prijevremenog poroda, i svašta još)?
foresst is offline  
Old 18.07.2007., 12:55   #7
Quote:
foresst kaže: Pogledaj post
paspa, baš sam jučer čitala usporedbu amnio i testa korionskih.. kako to da ideš baš na test resica (veći rizik od pobačaja, od prijevremenog poroda, i svašta još)?
zbog toga što se prije radi i na veći je broj bolesti...pojma nemam,u stvari...tak mi je rekao zadnji put...bum pitala kad idem 27og...
paspa is offline  
Old 18.07.2007., 12:59   #8
istina i bog,lako nama laicima guglati i svašta čitati...i samo se splašiti...nakon 15g povjerenje u mog gina je ogromno...i sigurna sam da mi preporučuje samo ono najbolje,jer me zna u dušu...a ak mi bog namijenio da se desi sranje,desilo bu se...ali ja ti gledam samo ružičasto...
paspa is offline  
Old 18.07.2007., 13:06   #9
Unhappy

Je, nuhalni nabor je manji od 3mm, nikakve i najmanje cudne stvari se ne vide na ultrazvuku. Moj doc mi je rekao da ne trebam radit taj double, jer je uzv ok, i sve je ok, al ja sam ko za vraga bas htjela. E pa sad mi je zao. Ne znam na osnovu kojih kriterija izvukose 80% sansi. Niti ja nemam downa u obitelji, imam 30 godina. Valjda su izvukli nesto iz hormona ili sta ti ja znam. A ja sam sa hormonima koma, najprije manjak, pa su me onda predozirali. I to bi moglo utjecat na rezultat. ne znam, hvatam se za svaku slamcicu
Za te resice mi je rekao da je sad vec prekasno, ja sam u 14.tjednu.
Brlja is offline  
Old 18.07.2007., 13:39   #10
brlja misli pozitivno, ja sam taj test odbila baš iz ovog razloga, moj gin kažeda ako postoji i najmanja anomalija na bebi uz današnju tehnologiju to bi se vidlo na uzv.zato hrabro....
__________________
Eduardo i Chiara
helior is offline  
Old 18.07.2007., 13:47   #11
Postoji i triple test - to je slično kao duoble ali se radi još jedan hormon. On se radi od 15 tjedna, isto iz krvi, pa eventualno da napraviš prije amniocenteze još i taj test...... Bitno ti je samo da ti je što manji vremenski period između UVZ-a i testa - najbolje ih je napraviti još isti dan. Ako ti ni ti nalazi nisu u redu onda bi bilo pametno napraviti amnio......., al' zajebano je to.
Čitala sam negdje i o quadriple testu - to rade 4 hormona. Probaj se raspitati s obzirom da si u D.
Rosa is offline  
Old 18.07.2007., 13:52   #12
ja budala opet guglala...a šta mi bog da,stara sam...frka me za popizdit...
paspa is offline  
Old 18.07.2007., 13:54   #13
Ajde Paspa, sve bu OK. Već sam ti rekla da je moja mama to radila prije 18 g. i čist je dobro ispalo (mislim možda su nekaj zeznuli jer je bracek od mene za pol viši i još jednom širi )
Rosa is offline  
Old 18.07.2007., 13:55   #14
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Postoji i triple test - to je slično kao duoble ali se radi još jedan hormon. On se radi od 15 tjedna, isto iz krvi, pa eventualno da napraviš prije amniocenteze još i taj test...... Bitno ti je samo da ti je što manji vremenski period između UVZ-a i testa - najbolje ih je napraviti još isti dan. Ako ti ni ti nalazi nisu u redu onda bi bilo pametno napraviti amnio......., al' zajebano je to.
Čitala sam negdje i o quadriple testu - to rade 4 hormona. Probaj se raspitati s obzirom da si u D.
Ovo je odlična ideja! Svakako bih ti i ja preporučila isto. Moguće da je bila laboratorijska greška, sve se može desit. Bolje je još jednom provjerit neinvazivno , nego odmah ići na invazivu kao što je amnio, naročito kad je riječ o ovakvom razilaženju nalaza.
U svakom slučaju, držim ti fige!!!
zrnce soli is offline  
Old 18.07.2007., 13:59   #15
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
ja budala opet guglala...a šta mi bog da,stara sam...frka me za popizdit...
Paspić, znam da se bojiš, ali pokušaj mislit pozitivno. Imaš super doktora koji , sigurna sam, zna što radi. Pozitivno razmišljanje vodi pozitivne doživljaje. U to sam 100% sigurna!
zrnce soli is offline  
Old 18.07.2007., 14:00   #16
Ja sam se upravo naručila za 4d uzv..ne znam, navodno da se i preko tog uzv-a može vidjeti i daunić...Isto sam sva uplašena, imam 34 god i prva trudnoća.

Htjela sam također raditi double ali mi je gin rekla da nema potrebe, da je sve ok. Nuhalni je bio 1.4 mm prije 10 dana. Sad sam 12+3.

Znaći, napravit ću taj 4d i napravit ću triple test. Ja sam htjela i amnio, ali me gin odgovorila...Ne znam više ni sama kaj da mislim, dal je bolje ili nije to sve raditi.

U svakom slučaju, ti napravit amnio, iskreno se nadam da bude sve u redu sa tvojom bebicom, istina je da ima jako puno lažno pozitivnih nalaza na dobule testu. A amnio, kao pretraga, ne boli...ako te to ikako može bar malo utješiti.

Bit će sve super
HiP is offline  
Old 18.07.2007., 14:31   #17
Hvala vam cure
Pitat cu doc-a za taj triple, mada me sad strah od nekakvih davanja krvi na analize. On je rekao da mi preporuca amnio da budem skroz bez dvojbi na cisto. Doc je iskusnjak, na dobrom glasu, radi amnio u svojoj ambulanti, vjerujem covjeku. Ôn je uvjeren da je sve ok, gledao je i na 3d uzv, i zbunjen je laboratorijskim nalazima. Al ziher je ziher. Probavam ne razmisljat o nekakvim negativnim ishodima, i misli usmjerit na malog zdravog bebana koji treba stic za 5 i po mjeseci
Brlja is offline  
Old 24.07.2007., 15:02   #18
Ja bila na amniocetezi. Nije ništa strašno, ne boli, samo moraš odležati dva sata nakon zahvata. Poslije toga 4 dana mirovanja. Meni je sve bilo OK. Ako ti nalazi ne budu dobri onda te oni zovu na razgovor. Sama se odluči da li bi imala hrabrosti napraviti pobačaj. Ako ne bi, nemoj ni raditi amnio. Zašto se mučiti ako bi ipak rodila.Sretno Brlja.
Barni is offline  
Old 24.07.2007., 15:31   #19
Quote:
Brlja kaže: Pogledaj post
Hvala vam cure
Pitat cu doc-a za taj triple, mada me sad strah od nekakvih davanja krvi na analize. On je rekao da mi preporuca amnio da budem skroz bez dvojbi na cisto. Doc je iskusnjak, na dobrom glasu, radi amnio u svojoj ambulanti, vjerujem covjeku. Ôn je uvjeren da je sve ok, gledao je i na 3d uzv, i zbunjen je laboratorijskim nalazima. Al ziher je ziher. Probavam ne razmisljat o nekakvim negativnim ishodima, i misli usmjerit na malog zdravog bebana koji treba stic za 5 i po mjeseci
Bok! Triple test se radi tek od punih 16 tjedana i određuju se tri stvari iz krvi te se onda određuje statistička vjerojatnost da beba ima down sindrom ili poremećaj razvoja neuralne cijevi( mozak i leđna moždina).
Ne znam dal bi možda imalo smisla ponoviti taj test koji si radila jer su mi žene pričale da su imale loš triple test, a nakon ponavljanja da je bio uredan ( )
Amniocenteza je sigurna jer se napravi kromosomska karta i vidi se dal nekog kromosoma ima previše ili premalo. Mislim da se na rezultat čeka oko 3 tjedna, no to nisam sigurna.
Drži se i pokušaj misliti pozitivno !
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Old 12.08.2007., 13:23   #20
Hey!
Evo vratih se sa mora, nekako sam uspjevala mislit pozitivo i relaksirat se, u glavi je strah bio al vidjet cemo. Na amniocetezu idem sad u cetvrtak, nalazi ce bit za tjedan dana rece doktor. Nadam se da cu se javit sa pozitivnim i veselim vjestima. Hvala na informacijama i podrsci svima
Brlja is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.