Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2007., 00:17   #41
Mene je zanimal LGA340, no na kraju nisam mijenjal motor.
A kaj je Jurec najjeftiniji? Vidim da prodaje samo jedan model motora.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 09:38   #42
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Evo, moja vjerna kosilica me je (očekivano) razočarala. Imam je preko 12 godina, kupljena je kad je Pevec tek počeo prodavati kosilice. B&S motorić. Inače sam prije 8 godina mijenjao brtvu na glavi tj. poklopcu glave i čistio ventile koji su nešto zaštekali i dalje je radila odlično. Osobito odlično uz činjenicu da kosim i nekih 15% površine pod manjim nagibom.

No jučer je upalim i počne neprarvilno tuckati i gasiti se. Upalim je ponovno, radi 15sekundi i isto. Upalila je inače od prve. Skinem svječicu a ona sva garva i masna. Očistim svjećicu, na prazno provrtim motor da izbaca benzin i ulje. Opet je upalim i isto. Opet svjećica dolje i opet isto stanje. Upalim je i otvorim čep za ulje, aprije nego li sam ga odvio do kraja čep izleti iz ruke i odleti u zrak dobrih 3 metra, a za njim bar 1.5dl ulja. Ugasio sam je i postavio diagnozu - karike ili sl. jer sabija kompresiju u radilicu.

Ispravno?
Rastavio sam vanjski dio motora i skinuo poklopac glave. Riseva na cilindru nema, kip je zagaren, ventili i poklopac glave isto. Danas ili u petak me čeka otvaraje radilice da mogu izvaditi klip i klipnjaču i vidjeti karike.

Ono što treba promjeniti sigurno je: brtva na glavi, mala (dotrajala) brtva na kanalu za smjesu goriva, brtva na radilici, možda i semering, karike (vjerojatno ima uljnu i kompresijsku tj. 2 komada).

Je li je netko u zadnje vrijeme kupovao ove dijelove pa zna cca. cijene. Moglo bi se dogoditi da me ti dijelovi dođu do nekih 400-500kn, a nove kosilice se kreću oko 1000-2000kn.


I jedan savjet iz iskustva: da bi motor ispravno radio OBAVEZNO mora biti montiran nož. Nož radi kao zamašnjak i bez njega motor ne radi. Ili okrene u krivom smjeru ili krepa, uglavnom ne može raditi.

Ajd prije nego što kreneš kopati po radilici, klipovima i karikama, a da si uštediš vremena i novaca odi i kupi novu membranu. Košta ti nekih 35 kuna, a kad je zamijeniš imati ćeš "novu" kosilicu. Membrana ti se nalazi između rezervoara s gorivom i karburatora, odnosno na tim motorima je polovica karburatora u rezervoaru, a ta menbrana ga razdvaja od onog dijela koji možeš skinuti, kad odšarafiš onih nekoliko vijaka.

Ja sam to radio prije nekoliko dana. Imam istu kosilicu otprilike istog godišta. Problem koji si ti opisao sam imao i ja. Putpuno isto ponašanje motora. Kad sam stavio novu membranu kosilica radi kao nova.

Membranu možeš provjeriti kad rastaviš karburator, ona mora biti ravna, obrati pozornost na onaj dio gdje dolazi opruga jer je to kritično mjesto.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 11:35   #43
Pogledajte (mislim da se zove) Nemačić ili tako nešto sa N na ulazu u ZG od SK - prodaje poljoprivredne strojeve. Tamo sam našao najeftiniji motor za zamjenu na MTK MUTA Gorenje i ostale dijelove(kvačilo, sajle..).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 13:11   #44
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Mene je zanimal LGA340, no na kraju nisam mijenjal motor.
A kaj je Jurec najjeftiniji? Vidim da prodaje samo jedan model motora.
Prošlog proljeća ja sam si dao prilično truda u potrazi, i ispalo je da je baš on najjeftiniji! Još su i neki servisi poljomehanizacije imali slične cijene, ali uz uvijet da im dopeljam kultivator, i da mi oni ugrade motor..

Dizel motori ugrađeni su na MTK LP-Goldoni koji su malo većih dimenzija od ovog kojeg ja imam. Vjerojatno je veća lamela i jači feder u pitanju, iako su mi u sevisima tvrdili da dizel ide bez problema i na ovaj model.

Bilo bi svakako bolje kad bi bio dizel, ali ja sam i sa ovime prezadovoljan!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 13:25   #45
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Evo, moja vjerna kosilica me je (očekivano) razočarala. Imam je preko 12 godina, kupljena je kad je Pevec tek počeo prodavati kosilice. B&S motorić. Inače sam prije 8 godina mijenjao brtvu na glavi tj. poklopcu glave i čistio ventile koji su nešto zaštekali i dalje je radila odlično. Osobito odlično uz činjenicu da kosim i nekih 15% površine pod manjim nagibom.

No jučer je upalim i počne neprarvilno tuckati i gasiti se. Upalim je ponovno, radi 15sekundi i isto. Upalila je inače od prve. Skinem svječicu a ona sva garva i masna. Očistim svjećicu, na prazno provrtim motor da izbaca benzin i ulje. Opet je upalim i isto. Opet svjećica dolje i opet isto stanje. Upalim je i otvorim čep za ulje, aprije nego li sam ga odvio do kraja čep izleti iz ruke i odleti u zrak dobrih 3 metra, a za njim bar 1.5dl ulja. Ugasio sam je i postavio diagnozu - karike ili sl. jer sabija kompresiju u radilicu.

Ispravno?
Rastavio sam vanjski dio motora i skinuo poklopac glave. Riseva na cilindru nema, kip je zagaren, ventili i poklopac glave isto. Danas ili u petak me čeka otvaraje radilice da mogu izvaditi klip i klipnjaču i vidjeti karike.

Ono što treba promjeniti sigurno je: brtva na glavi, mala (dotrajala) brtva na kanalu za smjesu goriva, brtva na radilici, možda i semering, karike (vjerojatno ima uljnu i kompresijsku tj. 2 komada).

Je li je netko u zadnje vrijeme kupovao ove dijelove pa zna cca. cijene. Moglo bi se dogoditi da me ti dijelovi dođu do nekih 400-500kn, a nove kosilice se kreću oko 1000-2000kn.


I jedan savjet iz iskustva: da bi motor ispravno radio OBAVEZNO mora biti montiran nož. Nož radi kao zamašnjak i bez njega motor ne radi. Ili okrene u krivom smjeru ili krepa, uglavnom ne može raditi.

Ajd prije nego što kreneš kopati po radilici, klipovima i karikama, a da si uštediš vremena i novaca odi i kupi novu membranu. Košta ti nekih 35 kuna, a kad je zamijeniš imati ćeš "novu" kosilicu. Membrana ti se nalazi između rezervoara s gorivom i karburatora, odnosno na tim motorima je polovica karburatora u rezervoaru, a ta menbrana ga razdvaja od onog dijela koji možeš skinuti, kad odšarafiš onih nekoliko vijaka.

Ja sam to radio prije nekoliko dana. Imam istu kosilicu otprilike istog godišta. Problem koji si ti opisao sam imao i ja. Putpuno isto ponašanje motora. Kad sam stavio novu membranu kosilica radi kao nova.

Membranu možeš provjeriti kad rastaviš karburator, ona mora biti ravna, obrati pozornost na onaj dio gdje dolazi opruga jer je to kritično mjesto.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 18:41   #46
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Pogledajte (mislim da se zove) Nemačić ili tako nešto sa N na ulazu u ZG od SK - prodaje poljoprivredne strojeve. Tamo sam našao najeftiniji motor za zamjenu na MTK MUTA Gorenje i ostale dijelove(kvačilo, sajle..).
Novačić, tamo kod Sloboštine. Jesi li na toga mislil?

Koji model Mute imaš?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 18:48   #47
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Dizel motori ugrađeni su na MTK LP-Goldoni koji su malo većih dimenzija od ovog kojeg ja imam. Vjerojatno je veća lamela i jači feder u pitanju, iako su mi u sevisima tvrdili da dizel ide bez problema i na ovaj model.
Samo su viši i teži, no pašu jer imaju istu prirubnicu i završetak radilice. Kuplung je isti ko na benzincu.
Jedini su problem vibracije na ručkama, jer benzinac gotovo da i ne trese.

Nisi pogriješil
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:41   #48
Evo razočaravajuće računice koju sam prije par minuta dobio u servisu.

Nove karike jače za 0.25mm / komplet kompresijske i uljne koštaju oko 250-300kn.

Komplet brtvi (glava, karter/radilica, gorivo, semering radilice, ventili, ispuh, usis) košta oko 300-350kn i treba ga naručiti.

Novi motor = 700kn

Nova kosilica (neki bzvz motor) cca 1000kn,

Nova kosilica B&S motor 4.5KS cca. 1900kn.

I što na sve reći nego da idem kupiti novi motor, a ovaj će u "šturc" pa možda jednoga dana negdje slučajno nabavim karike i brtve i napravim od njega neki generator, pumpu ili sl.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:14   #49
Cijena novog motora je prilično povoljna, ako se gledaju cijene po dijelovima!

Po ovome ispada da bi sve koštalo 10-tereostruko više, ako bi nabavljao mašinu po dijelovima...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:17   #50
Da. Sjećam se da je tako bilo i u auto industriji. U dijelovima bi jedan auto došao sedmerostruko skuplje.

Već sam razmišljao da samo kupim karike, a brtve napravim sam od komada klingerita.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:31   #51
Samo pazi na debljine, i za većinu brtvi ti je dovoljno dobar papir
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:53   #52
Prva kosilica koju sam kupio je bila sa B&S motorom i ta nikad nije radila kako treba. Uvijek neko dimljenje, štucanje i na kraju rikavanje motora. Svaku zimu sam joj mijenjao ulje i svječicu i stavljao eurosuper.

Sad trenutno imam kosilicu sa TECUMSEH motorm i radi super već 4 sezonu. Napomena da kosim cca 1500 kvadrata travnjaka.

I od drugih sam čuo da B&S motori nisu nešto po pitanju pouzdanosti. Slijedeće što kupujem je Honda pa sam miran lijepi niz godina.
TRD is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:02   #53
Ne isplati ti se kupovat samo motor. preskupo ispadne kako god okreneš a dvotaktnog češ teško naći radi ekologije i tako to. Najbolje u neki centar, kupi novu i doviđenja. A nedajbože da je ideš popravljat jer nema sreće od toga. Osobno sam probao. Radila je jedno vrijeme al nikad kako treba. Mislim da ih i oni rade po principu" radi dok radi a poslije kupi novo"
TRD is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:26   #54
Quote:
Astonn kaže: Pogledaj post
Ajd prije nego što kreneš kopati po radilici, klipovima i karikama, a da si uštediš vremena i novaca odi i kupi novu membranu. Košta ti nekih 35 kuna, a kad je zamijeniš imati ćeš "novu" kosilicu. Membrana ti se nalazi između rezervoara s gorivom i karburatora, odnosno na tim motorima je polovica karburatora u rezervoaru, a ta menbrana ga razdvaja od onog dijela koji možeš skinuti, kad odšarafiš onih nekoliko vijaka.

Ja sam to radio prije nekoliko dana. Imam istu kosilicu otprilike istog godišta. Problem koji si ti opisao sam imao i ja. Putpuno isto ponašanje motora. Kad sam stavio novu membranu kosilica radi kao nova.

Membranu možeš provjeriti kad rastaviš karburator, ona mora biti ravna, obrati pozornost na onaj dio gdje dolazi opruga jer je to kritično mjesto.
Na žalost nije membrana. Mijenjao sam je proljetos zajedno s "gumbom" od primer pumpice na karburatoru. Nije problem u dobavi goriva nego u miješanju ulja u cilindru. Karike više nisu što su bile i sabija kompresiju u radilicu/karter.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 16:49   #55
Quote:
TRD kaže: Pogledaj post
Prva kosilica koju sam kupio je bila sa B&S motorom i ta nikad nije radila kako treba. Uvijek neko dimljenje, štucanje i na kraju rikavanje motora. Svaku zimu sam joj mijenjao ulje i svječicu i stavljao eurosuper.

Sad trenutno imam kosilicu sa TECUMSEH motorm i radi super već 4 sezonu. Napomena da kosim cca 1500 kvadrata travnjaka.

I od drugih sam čuo da B&S motori nisu nešto po pitanju pouzdanosti. Slijedeće što kupujem je Honda pa sam miran lijepi niz godina.
Kosim oko 1000 kvadrata i imam B&S onaj najslabiji. Imao sam jednog od 1999-2006. Nije baš nešto za poludit, znao je malo zadimit koji put, pa malo teže palit, no radio je. Mjenjao ulje redovito, ništa drugo dirao i 2006 je riknula bobina. Rekli su mi 400kn za drugu. Otišao u Baumax i kupio cijelu kosilicu za 1300kn. Opet B&S (kao imam već jednog za dijelove). Ovaj je malo lošiji od onog prije, kad dugo stoji teže pali, čini mi se prilično bez snage i isto zna koji put zadimit. No valjda je to ono kolko love tolko muzike, ipak je to bila jedna od jeftinijih kosilica. Da kosim manju površinu i na ravnom bio bih zadovoljan, no za ovu površinu i konfiguraciju tla mi se jednostavno čini pre slab.
plavi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 16:53   #56
Samo za usporedbu imam i Stihlovu flaksericu koja od 2001. radi savršeno bez ijedne greške. Pali odlično, ne gasi se na leru, ima taman snage, nikad nisam ni svječicu izvadio, uglavnom prezadovoljan sam.
plavi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 17:37   #57
Eto, opet u Pevecu ima onih traktor kosilica (Tecumseh 12.5ks) 95cm zahvata po 8888 kn.

Ove jeftine kosilice najčešće ubije košnja graba (motor se naginje preko 30° prema klipu). Također previsoka trava.
Trebalo bi kupiti one za nagibe (Honda ili Kawasaki motor 4T, ili s 2T motorom AS Motor) i to bas s 5ks motorom, no takve koštaju.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 11:30   #58
Previsoka, pregusta, osušena ili tvrda trava ovome MTD traktoriću nije problem, uz uvjet da su noževi nabrušeni. U extremnom slučaju, može se prema potrebi u hodu povećati visina košnje, pa se u dva prohoda pokosi jako visoka trava na livadi...

Budući da ima uljnu pumpu u karteru motora, može kositi prilično velike kosine. Pri tome troši, za mene nevjerojatno malu količinu benzina, praktički skoro jednaku kako i najobičnija mala kosilica... Nije mi jasno, kako je to moguće? Vozi uzbrdo-nizbrdo čovjeka, pogoni dva noža, kosi neusporedivo lakše, a troši tako malo...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 10:00   #59
Pila, tj kosilica je upalila!
Doduše, u međuvremenu sam kupio novu. A ova stara je ostala da se na njuj gušta u svojim mehaničarskim vještinama. Osobit gušt uz povremene religijske teme svetaca priuštilo mi je skidanje prirubnice noža sa osovine bregaste osovine. I radapcigeri, i grijanje plamenikom i svašta...

Popravak me izuzev mog posla i sitnih popratnih stvari (ulje, ivasol, petrolej, mast i sl.) koštao 0kn.

Rastavio je do zadnjeg šarafa. Očistio dosjede, očistio brtve, očistio poklopac cilindara (glavu), ventile. Skratio ventile, ušlajfao ih u glavu ("najmiliji" i najdugotrajniji dio).

Karike su još uvijek unutar tolerancije. Cilindar je malo poderan, ima i malo lufta na klipnjači i letećem ležaju no najviše aksijalnog "lokera" ima radilica.

Napravio sam nove brtve. Brtvu na radilici od impregniranog kartona za izolaciju transformatora, a brtvu na glavi od otpadnog komada nekog posebnog klingerita od kojega se štancaju brtve za blokove automobilskih motora.

Sve podmazano, pošarafano. Kresnula je od prvog povlačenja startera. Još me nešto gnjavi regulacija broja obrtaja jer se zaletava (malo zapinje ono pero pored ventilatora na zamašnjaku što regulira broj obrtaja). Predviđam joj još nekih 3-5 godina veselog rada i planiram je udomiti novom vlasniku za nekih 400kn.

U ovom slučaju, s obzirom da nisam mijenjao ni karike ni kupovao originalne brtve popravak se isplatio. Ostaju ti lagani luftevi u kliznim ležajima i pohabanost u toleranciji no to je ipak stvar starosti.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 11:01   #60
Svaka čast, ovime si zaslužio barem da budeš "Sam svoj majstor TJEDNA!" !
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.