Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2010., 02:56   #861
Wink

Quote:
testic123 kaže: Pogledaj post
Ekipa, trebao bi preporuku za programabilni termostat.
Treba imati bar 4 različite dnevne postavke, plus posebno za radni dan i vikend.

Naravno što kvalitetnije i jeftinije
Vidi ovaj:http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 13:37   #862
Dobio sam dvije ponude za cirko centralu, oba 28kV!
1. Bosch - 12500kn
2. Vailant - 13200kn.
Osim u samom bojleru razlika je i u termostatu...boscov je 900kn, a Vailantov 500kn.
Za Bosh sam našao čovjeka da mi ga instalira besplatno i spoji razvodni ormarić, a za Vailanta nemam nikoga, morao bih platiti.
Ša vi kažete za Boschov uređaj?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 13:01   #863
Thumbs up

Quote:
Seoska varalica kaže: Pogledaj post
kako se ovo čudo spaja, nikako ne mogu da skontam koja zica ide na pumpu. odnosno dovod mi je jasan, uzemljenje, nula i L1 faza. logično bi bilo da L2 ide na pumpu no ova shema mi je zbunjujuca. u pitanje je termostat za pumpu koji dodje na centrometalovim kotlovima.

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
yep, L2 ide na fazu pumpe. Istina, shema i nije najjasnija no spajao sam starom prije 2-3 mj isti centrometalov kotao na drva i sve radi OK.
__________________
Sve su gljive jestive, no neke samo jednom
flanker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 15:02   #864
Quote:
flanker kaže: Pogledaj post
yep, L2 ide na fazu pumpe. Istina, shema i nije najjasnija no spajao sam starom prije 2-3 mj isti centrometalov kotao na drva i sve radi OK.
spojeno je prije par dana i radi, L1 faza ulaz L2 faza izlaz (i samo ta dva ulaza na utikaču sam iskoristio), nula i uzemljenje dovedeni direktno na pumpu.

ali nikako ne kontam za šta služe četiri ulaza na utikaču za termostat (L1, L2, N, uzemljenje), ispade da sam trebao i termostatu dovesti nulu i uzemljenje, ili su tu samo da zbunjuju
__________________
LAKI: "Za sve je kriva medicina. Kad čujem da je neko dobio Nobelovu nagradu iz medicine, samo mi se smuči. Kako su krenuli, naći će lek i protiv prirodne smrti".
Seoska varalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 12:38   #865
Quote:
Seoska varalica kaže: Pogledaj post

ali nikako ne kontam za šta služe četiri ulaza na utikaču za termostat (L1, L2, N, uzemljenje), ispade da sam trebao i termostatu dovesti nulu i uzemljenje, ili su tu samo da zbunjuju

Nula po meni u ovom slučaju ne služi ničemu, no uzemljenje je dobro spojiti jer u slučaju proboja faze na peč, peč je ipak uzemljena
__________________
Sve su gljive jestive, no neke samo jednom

Zadnje uređivanje flanker : 03.11.2010. at 12:39. Reason: edit texta
flanker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 00:40   #866
S grijanja klimom na...?

Pozdrav.

Molio bih forumaše za savjet vezano uz sljedeći problem.

Trebao bih promijeniti način grijanja stana od 80 m2. U tom stanu živimo 3 godine, stan je u sandwichu (stanovi iznad, i pokraj nas), PVC stolarija, parketi...uglavnom izolacija je odlična te nas je do sada grijala klima(inverter) AirJet. U stanu je 355 dana u godini savršeno, desetak dana (onih najhladnijih) se osjeti da se klima malčice uspavala ali nije hladno (nije baš za kratke rukave ali nije ni hladno).

S obzirom da se i kuha i voda grije na struju, i da u najgorem zimskom mjesecu račun ne prijeđe 400 kuna (prosjek je 250-300) ja sam super zadovoljan.

Eh sad, ja to ne bi mijenjao da mi dijete nema problema sa alergijama(alergijskom astmom) ali naravno dijete mi je važnije od mjesečnih računa.

Treba mi dobra alternativa i ako netko od vas ima ideja molio bih ga da predloži. Bitno je da stan bude dobro zagrijan (ništa ekstremno, normalne ugodne temperature) i ako je moguće da mjesečna rata ne skoči za duplo.

Ako se netko sjeti zavjesa, tepiha, to smo sve maknuli jedina je klima ostala, a doktorica kaže da je klima veliki problem za alergičare.

Napomena: Plin ne postoji, centralno nemam gdje ni smontirati, drva otpadaju osim ako ne preselim ženu i sebe na kauč pa od sobe napravim drvarnicu...

Zapravo struja mi je idealna, ali u termo peć sam nekako skeptičan(navodno i ona suši zrak, diže prašinu..bla bla), ona norveška čudesa lijepo izgledaju ali ne znam koliko je to efikasno...
zipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:21   #867
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Dobio sam dvije ponude za cirko centralu, oba 28kV!
1. Bosch - 12500kn
2. Vailant - 13200kn.
Osim u samom bojleru razlika je i u termostatu...boscov je 900kn, a Vailantov 500kn.
Za Bosh sam našao čovjeka da mi ga instalira besplatno i spoji razvodni ormarić, a za Vailanta nemam nikoga, morao bih platiti.
Ša vi kažete za Boschov uređaj?
Sorry, kaj je to cirko centrala ? Jel to kondenzacijski bojler na plin ?
Jel taj tvoj bojler (iz ponuda) ima pripremu za prikapčanje solarnog kolektora ?
Koliki ti je spremnik tople vode iz ponude ?

Naime, i ja sam taman u traženju bojlera, pa imam sto pitanja i dilema.

Da li turbo kondenzacijski ili obični plinski kotao.

Mene muči taj efekt kondenzacije i iskorištavanja izlaznih toplih plinova.
Efekt kondenzacije se postiže na temperaturi izlaznih plinova od cca 50 C (ili tu negdje), no svi ti bojleri rade na temp oko 80 !

E sad, ako će mu režim rada biti iznad tih 50 C kada počinje kondenzacijski efekt, tada nema koristi od tog kondenzacijskog bojlera, i to bi bio uzaludno bačen novac (jer je značajna razlika između običnog i kondenzacijskog kotla).

Ja ću imati samo obične radijatore (nema podnog).

Neko iskustvo ili prijedlog.

Hvala

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:46   #868
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Sorry, kaj je to cirko centrala ?
Cirko centrala je kad imas cirko bojler (bojler za grijanje) + spremnik tople vode.
Vidim na Vaillant stranicama http://tinyurl.com/2v9zusv da imaju neku akciju za kondenzacijsku cirko centralu - to je kondenzacijski bojler za grijanje + spremnik za toplu vodu.
Quote:
Jel to kondenzacijski bojler na plin ?
Na linku koji sam dala - je. Ali ne mora biti, moze biti i obican bojler.
Quote:
Da li turbo kondenzacijski ili obični plinski kotao.
Ovisi da li tek radis centralno ili samo mijenjas bojler.
Quote:
Mene muči taj efekt kondenzacije i iskorištavanja izlaznih toplih plinova.
Efekt kondenzacije se postiže na temperaturi izlaznih plinova od cca 50 C (ili tu negdje), no svi ti bojleri rade na temp oko 80.
E sad, ako će mu režim rada biti iznad tih 50 C kada počinje kondenzacijski efekt, tada nema koristi od tog kondenzacijskog bojlera, i to bi bio uzaludno bačen novac (jer je značajna razlika između običnog i kondenzacijskog kotla).
Tocno. Ako ne bi radio na niskim temperaturama, radio bi isto kao i svaki drugi bojler...tako da je trosak besmislen.
Samo...pitanje je na kojim bi temperaturama radio.
Ako je centralno i broj i velicina radijatora ostala od starog obicnog bojlera...onda bi vjerojatno morao raditi na visim tempoeraturama - jer je za kondenzacijske bojlere (i nizu temperaturu) potrebna veca povrsina radijatora. Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 12:33   #869
Radim od nule, nova kuća !
Naravno uz kotao, nabavljam i radijatore, sada je isto i izračun potrebne jačine radijatora u igri.
Načuo sam se raznih kalkulacija oko izračune potrebne snage radijatora ovisno o m2 ili m3 prostorije koja se zagrijava.
Sad imam 3 varijantu spiska radijatora (snage).
Neki vele 80w/m3, neki vele 100w/m2, treći sve iznad 50w/m3 je dovoljno... tko će ga znat.
Kužim ja da je što veći radijator to je veća površina prijenosa / otpuštanja topline u prostor i da će tada kotao raditi manjom snagom (štediti se), i da će mu biti potrebna manja snaga za postizanje željene temperature u prostoriji.

No u prospektima (buderus i VogelNot) specifikacije radijatora su dane za temp 90/70/20 i 75/65/20 (odlazak/povrat/željena tem), no tu nema nidje tih famoznih 50 C (ili 55) povratne tem kada počinje kondenzacijski efekt.

Po toj matematici odlazna temp bi trebala biti cca 65 da povratna bude 55 ili 50 pa da kotao radi u kondenzacijskom režimu i da dobivamo onih famoznih 110% iskoristivosti.

Jedino logično pojašnjenje koje sam čuo je bilo da kada prvi puta se uključuje (prvi puta u danu) da tada radi na 89-90 C, da zagrije, a da kasnije kada dogrijava prostor, da tada radi na nižim temperaturama i da tada radi u kondenzacijskom efektu i da je tu bit uštede i dobivanja 110% iskoristivosti, no da li će u prvom startu potrošiti toliko plina, da cjelodnevni rad neće moći tu razliku pokriti, hm...

E, sad, kak to postići ?!

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 13:13   #870
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Radim od nule, nova kuća !
Onda imas priliku to napraviti kako treba.
Quote:
E, sad, kak to postići ?!
To je pitanje za strucnjake, ja to nisam.
Ali mislim da ako uzimas kondenzacijski bojler neces pogrijesiti s (pre)velikim radijatorima, dok s (pre)malim mozes napraviti veliku gresku, jer neces moci koristiti bojler na nacin na koji je zamisljen.
I mislim (mozda se varam) da ne bi trebao raditi na 89°-90° nego konstantno na nizim temperaturama....jer kondenzacijski se preporucuje recimo za podno grijanje, a tu nikako i nikada ne smiju biti u igri visoke temperature.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:47   #871
E pa tu je caka, da taj kondenzacijski nije idealan za podno grijanje a ne za "klasično" radijatorsko, a mi svi kupujemo ko ludi a nemamo podno.

Koji su parametri za izračun snage radijatora u W ?

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 16:18   #872
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
E pa tu je caka, da taj kondenzacijski nije idealan za podno grijanje a ne za "klasično" radijatorsko, a mi svi kupujemo ko ludi a nemamo podno.
Ne, ne...sigurno nije namijenjen samo za podno i mora uspjesno funkcionirati i za obicno grijanje, ali proracun i izvedba centralnog mora biti - za takav sistem.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:39   #873
radi kondenzacijski i na radijatore u svom idealnom rezimu samo treba radijatore pravilno dimenzijonirat

ak smo vec odlucili na vanjska ogrjevna tjela onda je za takav bojler pametno uzet u obzir ventilokonvektore jer su puno efikasniji od radijatora na tim nizim temperaturama, plus ima mogucnost koristenja istih za hladenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 22:08   #874
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
radi kondenzacijski i na radijatore u svom idealnom rezimu samo treba radijatore pravilno dimenzijonirat

ak smo vec odlucili na vanjska ogrjevna tjela onda je za takav bojler pametno uzet u obzir ventilokonvektore jer su puno efikasniji od radijatora na tim nizim temperaturama, plus ima mogucnost koristenja istih za hladenje
I, kak napreduje gradnja ventilokonvektora?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 09:49   #875
Quote:
zipo kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Zapravo struja mi je idealna, ali u termo peć sam nekako skeptičan(navodno i ona suši zrak, diže prašinu..bla bla), ona norveška čudesa lijepo izgledaju ali ne znam koliko je to efikasno...

Idealno rješenje bi bilo toplinska pumpa kao Daikin Altherma i podno grijanje koje najmanje diže prašinu. To je velika investicija
Međutim, ni postojeća klima nije problem jer ona filtrira zrak. Problem je u materijalima u prostoriji. Treba koristit materijale koji ne skupljaju prašinu, kao što su pločice na podu, parketi, izbaciti sve zavjese, tepihe i sl., obojati zidove uljanim bojama koje se peru itd.. I pojačano održavati higijenu prostora čestim usisavanjem vodenim usisavaćem ili centralnim usisavačem koji ne podižu prašinu u zrak svojim radom i brisanjem prašine mokrim krpama. Onda ni klima neće predstavljati nikakav problem.
Najveći dio kučne prašine predstavlja naša odumrla koža pa je i onda izbor posteljine i redovno čišćenje postelja (usisavanje, mijenjanje posteljine, pranje deka) isto tako jako bitno.
Znači prvo higijena prostora utjeće na količinu prašine u zraku a onda tek odabrani sistem grijanja.

Ako se prostor ne održava, onda i podno grijanje ne može pomoći, iako najmanje podiže prašine u zrak od svih poznatih sistema grijanja.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 10:07   #876
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
Pa i nije baš tako. To vrijedi kada su temperaturni ekstremi, a oni su pravilu 10-20% ukupnog vremena grijanja. Dakle ostalih 80% vremena sistem radi sa prilično smanjenim kapacitetom (ako su ukućani razumni a ne pijani bogataši koji hodaju u bikiniju dok je vani -5) bojler može raditi na optimalnoj temperaturi ako se temperatura polaza mijenja u odnosu na vanjsku temperaturu i time regulira snaga grijanja. Još ako znamo da su radijatori u 90% slučajeva predimenzionirani jer su najčešće računati s 70W/m3 pravilom, onda dolazimo do još manjeg postotka vremena kad kondenzacijski bojler na već postoječem sistemu ne može biti efikasniji od klasičnog bojlera.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 10:10   #877
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Koji su parametri za izračun snage radijatora u W ?
Poterebne ili one koju isijava?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 16:40   #878
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš tako. To vrijedi kada su temperaturni ekstremi, a oni su pravilu 10-20% ukupnog vremena grijanja. Dakle ostalih 80% vremena sistem radi sa prilično smanjenim kapacitetom (ako su ukućani razumni a ne pijani bogataši koji hodaju u bikiniju dok je vani -5) bojler može raditi na optimalnoj temperaturi ako se temperatura polaza mijenja u odnosu na vanjsku temperaturu i time regulira snaga grijanja.
Zahvaljujem na upadu i ispravci...nisam to trebala napisati tako da zvuci kao generalizacija...kao da tvrdim da stari radijatori nikako i nikada nece moci zagrijati prostor, ako se umjesto obicnog stavi kondenzacijski bojler.
Jasno da ce on to moci ako vanjske temperature nisu niske i ako ljudi ne vole jako toplo doma.
Quote:
Još ako znamo da su radijatori u 90% slučajeva predimenzionirani jer su najčešće računati s 70W/m3 pravilom, onda dolazimo do još manjeg postotka vremena kad kondenzacijski bojler na već postoječem sistemu ne može biti efikasniji od klasičnog bojlera.
Citala sam na forumu kako su se ljudi u novogradnji (Sopnica, Zg) zalili da imaju pre malo radijatora i da se stanovi ne uspijevaju zagrijati. Naravno da je djelomican uzrok bio u tome sto su mnogi stanovi prazni, ali ipak su im dodavali radijatore (ili povecavali), sto znaci da ih nije bilo dosta.
Tesko da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju. Ali cak i da da - sto je s onih 10% ?
Postotak vremena (kada kondenzacijski bojler ne bi bio efikasniji na postojecem sistemu), koliko got on bio mozda neznatan (iako ne vjerujeum bas da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju, a ni 10-20% jace zime nije za odbaciti) ipak postoji, a to je ono sto sam htjela reci.
Ako netko investira u skuplji bojler pa on 20% vremena (kada je hladnije) ne radi onako kako bi trebao (zbog cega je kupljen) ili ne radi uopce (ne mislim doslovno) jer si bas "ti" jedan od onih 10% koji nema predimenzionirani sistem (a kupio si kondenzacijski bojler)....onda se covjek ipak treba (mislim opcenito) pitati je li mu pametno na postojeci sistem ugradjivati kondenzacijski bojler.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 17:01   #879
Ne kupuje se kondenzacijski bojler zato jer je jaći već zato jer je efikasniji (troši manje za isti učin).
Dakle nije problem u bojleru već u nedostatku površine grijaćih tijela koja može nastupiti u najčešće 10-20% vremena a tada bojler može preći s kondenzacijskog načina rada na obični i taj manjak nadoknaditi drugim režimom rada.
Dakle, ušteda od 15-ak posto na potrošnji goriva koju ostvaruje kondenzacijski bojler jednake snage (u odnosu na klasični) je dostupna skoro 80% vremena i na klasičnoj instalaciji posebno ako je ona predimenzionirana, a što je bio vrlo čest slučaj prije.
Danas kad sve hoćemo jeftino, teško da je išta predimenzionirano (prije će biti obrnuto) jer dobar proračun i izolacija izvođaču štedi novce.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 18:16   #880
Pozdrav svima!
Evo ako nekog zanim, a nije do sad imao priliku isprobati dajem link na programčić koji služi za izračun toplinskih gubitaka kuće, stana ili bilo čega drugoga. Vrti se u Excelu i jednostavan je za upotrebu. Možete jednostavno izračunati kolika vam je potrebna snaga za podmirenje tolinskih gubitaka.
Izracun toplinskih gubitaka v12
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.