Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2006., 21:55   #21
katie, zašto si ti morala na double test? jeli to kod vas u sad-u obavezno, kao što je u nekim našim bolnicama?
meni dr uopće nije rekao zašto moram na double test (nisam u vinogradskoj, nego na sv. duhu) pa sam malo zbunjena.

sad, magic kaže da se treba naručiti a verica kaže da se dođe kod njih ujutro pa čeka.
ja sam radila uzv u 11 tjednu, idući mi je tek u 20 tj, a double test bi trebala napraviti oko 15 tjedna. teško mi je povezati kako bi to dvoje trebalo biti napravljeno u što kraćem razmaku (uzv i doible test)
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 22:02   #22
ja nisam morala da idem na double test ali su me moja 3 ginekologa (koja mi vode trudnocu) stalno gurala da to uradim jer je mnogo lagan test. Ja sam uvjek odbijala ali jednom je moj muz isao sa mnom na pregled i onda me on nagovorio da je najbolje da izvadim krv pa se opustim do kraja trudnoce. I tad mi je doktor izvadio krv u 16 tjednu. Hvala Bogu sve je bilo u redu jer ja amnio nikad ne bih uradila.

Taj test se radi da se vidi kolika je sansa da beba ima down sindrom ili neke abnormalije.

Ti ne moras da ides ako neces. Ja sam primjetila da u bolnici gdje cu ja da rodim doktori bas guraju zene da urade taj test. Ne znam sta pokusavaju postici sa tim.
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 22:05   #23
Inace preporuceno je da svaka zena preko 35 godina bi trebala da uradi taj test. Sta je zena starija to je veca sansa da beba ima down sindrom. Ja imam samo 26 godina i ne spadam u tu kategoriju ali su me opet savjetovali da to uradim.
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 22:24   #24
Double test ne moraš raditi, to nije obavezan test u trudnoći.
I nikako ti neće vrijediti ultrazvuk iz 11. tjedna, moraš ponovo napraviti ultrazvuk, i onda u roku od nekoliko dana izvaditi krv. Možda u Vinogradskoj rade i jedno i drugo ?? To zaista ne znam. Ja sam napravila ultrazvuk kod doktora kod kojeg sam se kontrolirala na Svetom Duhu, i onda sam sa tim parametrima išla u Vinogradsku (nisam se naručivala). Ta krvna pretraga se inače može napraviti i u privatnom laboratoriju Breyer.
Ali kažem ti - najbitnije ti je da sama sa sobom razmisliš što ćeš napraviti ako ti nalaz Double testa bude loš. Ja sam dok sam čekala nalaze shvatila da neću raditi amniocentezu ni pod kojim uvjetom, pa sam tako požalila što sam uopće išla raditi Double test.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 23:07   #25
Ja sam bila prošli tjedan, u 16. tjednu trudnoće.Dođeš sa uputnicom i formularom od ginića ujutro oko 8,endokrinologija 3. kat. Ne moraš se naručiti niti čekati,trudnice imaju prednost.Rezultati su za 10 dana.Nadam se da sam pomogla.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 17:18   #26
Quote:
Katie kaže:
Ti ne moras da ides ako neces. Ja sam primjetila da u bolnici gdje cu ja da rodim doktori bas guraju zene da urade taj test. Ne znam sta pokusavaju postici sa tim.
Budući da je test statistički - točniji je čim ima više podataka, tj. na čim je više trudnica napravljen. Navodno da u Rijeci socijalni ginekolozi moraju slati trudnice na taj test. Privatni ne.
Ja sam odlučila ići direktno na amniocentezu, pa nisam napravila test, ali su mi u bolnici svejedno uzeli bočicu krvi za med. fax (tamo to rade).
blis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 17:57   #27
Quote:
blis kaže:
Budući da je test statistički - točniji je čim ima više podataka, tj. na čim je više trudnica napravljen.
ovo mi nije jasno, ako radim neki test za svoje dijete kako ce mi biti tocniji ako testiraju jos 100 zena.
Mislim jasno mi je sta ti govoris u statistickoj definiciji, ali cemu, meni osobno taj test koristi ako trebam gledat rezultate od ostalih zena
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 18:32   #28
znaš šta ja mislim: statistika nije na nivou pojednica, nego skupine. Oni kažu: kod 300 trudnica smo imali rezultat 1:500 (npr) a kod dvije od njih je došlo do lažno pozitinog testa. I onda tako dalje rade svoje obračune. Jel vam to logično?

Ja se razmišljam da odem napraviti test kod privatnika jer je brže gotov, tako da ako bude problema da odem na amnio.
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 00:59   #29
Mene su slali, ali sam odbila. Nagovaranje nije pomoglo, samo mi je dignulo tlak. Odbila sam jer se rezultati iskazuju statistički, znači, nitko ti neće reći da je dijete zdravo ili da nije zdravo. Ako je rezultat lošiji, šalju te na amniocentezu - s jedne strane je rizična za bebu (statistički gledano - 1%, ali ako se radi o mom djetetu i ono upadne u onih 1%, to meni nije nikakva utjeha, nego 100%-tni gubitak), s druge, frendica koju su poslali na amniocentezu je čekala rezultat 3 tjedna i pošizila (doduše, to je bilo u Rijeci, ali svejedno). Osim toga, double test daje veliki postotak lažno pozitivnih rezultata, tj. kod relativno puno trudnica pokazuje veći rizik od malformacija nego što bi trebao.
Razmišljala sam na način - što da i saznam da nešto s bebom nije u redu, beba je već bila velika i micala se (18. tj., beba br. 2)? S druge strane, test eliminira 3 poremećaja, ako se ne varam - Down, Edwards i spinu bifidu, a postoji mali milijun različitih poremećaja koji se ne mogu isključiti. I vjerojatnost za njihovu pojavu je mala.
Najviše mi je dignulo tlak što sam pročitala da je za double test potreban informirani pristanak trudnice, a meni nitko ništa nije objasnio, samo su me nagovarali da odem, pri čemu je najjači argument bio: zašto ne biste otišli kad vam zdravstveno plaća? Onda sam si isprintala zakon o zaštiti prava pacijenata u kojem piše da pacijent može odbiti sve pretrage i zahvate osim onih kojima se spašava život.
Na kraju sam rodila zdravu i preslatku bebu. Ne želim nikome ništa sugerirati, tko hoće, neka ide, ali tko neće - ne mora, bez obzira kaj pisalo na nekim vratima (BTW, i ja sam vidjela taj natpis jer sam rodila u Vinogradskoj, ali sam se tamo počela kontrolirati u visokoj trudnoći i nitko me ništa nije pitao).
Tiger Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 08:53   #30
Quote:
Tiger Lilly kaže:
(BTW, i ja sam vidjela taj natpis jer sam rodila u Vinogradskoj, ali sam se tamo počela kontrolirati u visokoj trudnoći i nitko me ništa nije pitao).
ajd pliz, odi nam prepricaj tamo na "iskustva iz bolnica" kako je bilo. odnos lijecnik-pacijent, koliko cesto donose bebace, koliko moras trcat za pedijatricom i sl. Thx!
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:05   #31
Quote:
magic blue kaže:
ovo mi nije jasno, ako radim neki test za svoje dijete kako ce mi biti tocniji ako testiraju jos 100 zena.
Mislim jasno mi je sta ti govoris u statistickoj definiciji, ali cemu, meni osobno taj test koristi ako trebam gledat rezultate od ostalih zena
Štrumpfeta je već odgovorila, ali da i ja kažem...
Ako kockicu baciš samo 3 puta nikako nećeš dobiti točnu vjerojatnost od 1/6 da se ćeš dobiti šesticu. Čim je više puta baciš kockicu broj dobitaka pojedinih brojeva će se izjednačavati i težiti 1/6. Tako i s trudnicama.
Oni ne gledaju tvoje apsolutne vrijednosti nego ih uspoređuju s prethodno dobivenima. Zato to nije dijagnostička metoda.
blis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:07   #32
Quote:
Tiger Lilly kaže:
Osim toga, double test daje veliki postotak lažno pozitivnih rezultata, tj. kod relativno puno trudnica pokazuje veći rizik od malformacija nego što bi trebao.
Navodno kod svih trudnica preko 35 je jedna od tih vrijednosti povećana samo zbog godina, a bitno je i da se mjerenja ultrazvukom i vađenje krvi za test obave s čim manjim vremenskim razmakom.
blis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:16   #33
Quote:
blis kaže:
Štrumpfeta je već odgovorila, ali da i ja kažem...
ma ja sam govorila iz perspektive pojedinca, sta meni vrijedi kako su ispali testovi na uzorku od 1000 trudnica? jasno mi je veca pouzdanost i sta ti ja znam, ali stavi se u poziciju majke kojoj ispadne da bebac ima veliku vjerojatnost za neku bolest i onda ti doktor kaze "ma kad vas se stavi u uzorak od 1000 ispadne sasvim ok rezultat", a tebi dode da se upucas
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 08:34   #34
Quote:
magic blue kaže:
ma ja sam govorila iz perspektive pojedinca, sta meni vrijedi kako su ispali testovi na uzorku od 1000 trudnica? jasno mi je veca pouzdanost i sta ti ja znam, ali stavi se u poziciju majke kojoj ispadne da bebac ima veliku vjerojatnost za neku bolest i onda ti doktor kaze "ma kad vas se stavi u uzorak od 1000 ispadne sasvim ok rezultat", a tebi dode da se upucas
Potpisujem!
Tiger Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 10:11   #35
Quote:
magic blue kaže:
ma ja sam govorila iz perspektive pojedinca, sta meni vrijedi kako su ispali testovi na uzorku od 1000 trudnica? jasno mi je veca pouzdanost i sta ti ja znam, ali stavi se u poziciju majke kojoj ispadne da bebac ima veliku vjerojatnost za neku bolest i onda ti doktor kaze "ma kad vas se stavi u uzorak od 1000 ispadne sasvim ok rezultat", a tebi dode da se upucas
Iz tog razloga sam ja odbila triple test.
blis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 11:03   #36
double ili triple test, meni je svejedno, ja sam ih odbila pod svaku cijenu jer mi je to bilo kao da bebu odmah osudujem da joj nesto ne valja. kad sam zatrudnila isla sam s idejom da je sve ok i da su mi ne znam kojim silama natjerali na taj test i rekli mi kako mi je vjerojatnost za neku bolescugu npr. 1:2 ja bi svejedno bebu zadrzala
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:04   #37
triple

ponovno otvaram ovu temu. drage (aktualne) trudnice, jeste bile, mislite li ici na to ili ne? meni gin kaže da ovisi o meni, kako hoću. ne znam sama... ako ne odem, mučit će me što bi pokazalo, je li sve ok, a ako odem pa se rizik pokaže povećaan-ne znam šta ću, tj. znam: do kraja trudnoće ću bit u komi...ah ispod 30 sam
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:36   #38
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
ponovno otvaram ovu temu. drage (aktualne) trudnice, jeste bile, mislite li ici na to ili ne? meni gin kaže da ovisi o meni, kako hoću. ne znam sama... ako ne odem, mučit će me što bi pokazalo, je li sve ok, a ako odem pa se rizik pokaže povećaan-ne znam šta ću, tj. znam: do kraja trudnoće ću bit u komi...ah ispod 30 sam
..statistički je puno pouzdaniji zbroj tri uzv parametra:nuhalnog nabora,dužine bedrene kosti(femura) i srce embrija,nego triple test..ali sve pod uvjetom da to radi vrhunski uzv dijagnostičar(moj je bio takav)..kod triplea postoji veliki postotak tzv.lažnih uzbuna..zašto se tako bojite amniocenteze..?..i ona je pljuga ako znate tko će vam je raditi..problem nastaje jedino ako niste sigurni što ćete u slučaju postojanja genetske anomalije..ali to svatko treba procijeniti unaprije i za sebe..
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:45   #39
Quote:
zizitop kaže: Pogledaj post
Ah da, zaboravih....
....
Kažem, doktorica mi je fakat neriječita. Kaže sve ok, i to je to (a nema lijepših riječi )
mora da imamo istu doktoricu, moja je u najmanju ruku mutava, sve je u redu, i ja sam već pred ordinacijom dok se nisam ni snašla.

uglavnom i meni su preporučili test probira, i isto tako sam u teškoj dilemi dal da ga idem raditi. (28 god.) do sada dva ultrazvuka (prvi u četvrtom tjednu, drugi u 8-mom)
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:56   #40
TEST PROBIRA U PRVOM TROMJESJEČJU
(pretpostavljam da je to double jer nakon njega slijedi tekst o triple-u)

Ciljano traganja za Downovim sindromom u 1 tromjesječju trudnoće obuhvaća ultrazvučni pregled kojim se provjerava postojanje nakupine suvišne tekućine u predjelu stražnje strane vrata embrija (nuhalni nabor), kao i pretrage krvi kojima se određuje razina PPA - plazma proteina a i hCG-a - humanog korionskog gonadotropina, dva hormona (valjda je zato double) koji proizvodi posteljica i koji prelaze u majčin krvotok. Ženama čiji su nalazi abnormalni preporučuje se amniocinteza.
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.