Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2004., 14:26   #1
Previsoka rezolucija na laptopu i kako je smanjiti bez gubitka kvalitete?

Frendica mi ima neki DELL-ov laptop s 15-incnim monitorom cija je rezolucij LCD ekrana 1600×1200. Problem je sto se s tako velikom rezolucijom na relativno malom ekranu ne vidi skoro nista: slova su premala, sve skupa je jako sitno. Ona mi se zalila da nista ne vidi i ja sam joj najprije povecala DPI defaultnog fonta sa 96 na 120, i to je povecalo font, ali ne u svim programima, jer neki programi ignoriraju standarde postavke operativnog sistema i rade po svome! Tako da to nije bilo dobro.

Zatim sam smanjila rezoluciju graficke kartice na 800×600, i tada sam na laptopu mogla birati ili vrlo jasnu sliku koja je nazalost oko sebe imala ogromni crni rub, (sto je i logicno, jer se sada slika prikazivala na otpilike samo pola velicine ekrana), ili se slika mogla razvuci preko cijelog ekrana, ali, zbog interpolacije LCD-piksela, slika je vrlo nejasna i lose kvalitete. Stoga sam na kraju vratila sve nazad na 1600×1200 tako da moja frendica i dalje gleda "buhice".

Moje pitanje je: postoji li neki nacin (neki program, neki driver, bilo sto) kojim bih postigla istodobno i kvalitetnu sliku i smanjenje rezolucije, tako da slova na ekranu i sve ostalo ipak ne budu "buhice"? Trazila sam po web-u rjesenje ovog problema i, iako sam vidjela da i mnogi spominju ovaj problem, rjesenje ipak nisam nasla! Stoga, please help!

math_baby
__________________
"Open source is an intellectual-property destroyer. I'm an American, I believe in the American Way. I worry if the government encourages open source and I don't think we've done enough education of policymakers to understand the threat."" -Jim Allchin, Microsoft operating system chief
math_baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 14:58   #2
Očito si probala sve postojeće varijante.

Jedino mi je čudno zašto je vidljiva interpolacija kod 1600x1200 -> 800x600 pošto bi u tom specifičnom slučaju trebala biti nearest neighbor interpolacija gdje 2x2 pixela zamjenjuju jedan veliki.

Ovisno o driverima grafičke, pri smanjivanju rezolucije može biti do smanjivanja vidljivog dijela ekrana bez ikakve transformacije slike ili do stretchanja smanjene slike na cijeli ekran. Stretchanje može biti bilinearno filtrirano (ok za fotografije, ali oštri prijelazi i tekst izgledaju neprirodno i zamućeno) ili nearest neighbor (izgleda odvratno i nazubljeno osim ako je omjer među rezolucijama cijeli broj).

Na tvom mjestu, ja bih zadržao defaultnu rezoluciju i promijenio dpi na 120 ili više. Kod većine aplikacija to radi ok, a one kod kojih ne radi nisu dobro pisane i računam da ih nema puno.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 15:12   #3
Quote:
justapixel kaže:
Očito si probala sve postojeće varijante.

Jedino mi je čudno zašto je vidljiva interpolacija kod 1600x1200 -> 800x600 pošto bi u tom specifičnom slučaju trebala biti nearest neighbor interpolacija gdje 2x2 pixela zamjenjuju jedan veliki.

Ovisno o driverima grafičke, pri smanjivanju rezolucije može biti do smanjivanja vidljivog dijela ekrana bez ikakve transformacije slike ili do stretchanja smanjene slike na cijeli ekran. Stretchanje može biti bilinearno filtrirano (ok za fotografije, ali oštri prijelazi i tekst izgledaju neprirodno i zamućeno) ili nearest neighbor (izgleda odvratno i nazubljeno osim ako je omjer među rezolucijama cijeli broj).

Na tvom mjestu, ja bih zadržao defaultnu rezoluciju i promijenio dpi na 120 ili više. Kod većine aplikacija to radi ok, a one kod kojih ne radi nisu dobro pisane i računam da ih nema puno.
.
Nazalost, ona koristi par programa koji joj jako trebaju, a lose su napisani (koriste fiksne velicine fontova!). Zar se zaista ne moze nista uciniti da se poboljsa ovo?

math_baby
__________________
"Open source is an intellectual-property destroyer. I'm an American, I believe in the American Way. I worry if the government encourages open source and I don't think we've done enough education of policymakers to understand the threat."" -Jim Allchin, Microsoft operating system chief
math_baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 17:05   #4
Quote:
math_baby kaže:
Nazalost, ona koristi par programa koji joj jako trebaju, a lose su napisani (koriste fiksne velicine fontova!). Zar se zaista ne moze nista uciniti da se poboljsa ovo?

math_baby
A možeš li zamisliti neko rješenje koje bi ti moglo pomoći? I potom ga opisati...


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 15:43   #5
sva sreca sto ti frendica ne korsiti linux.. jer bi garant on bil kriv za to cak i bez obzira sto se taj problem nalazi sa HW strane (znaci lcd i graficke), eventualno zbog lose pisanih drivera....
evo justapixel je napisao nesto sto ide dosta dublje od mojih pretpostavki i iprobavanja pa bih ga zamolio ako ima neki link da se o tome procita nesto vise...
__________________
Svijet se NE vrti oko mene, ali JA odlucujem kako cu se ponasati prema svijetu.
Wang Xi (Sun Tzu izvorno): Nepobijedivost je stvar samoobrane; ranjivost je jednostavno stvar propusta
Prolupao s vihorom
ARS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 23:58   #6
Ak joj je novi nek ga odnese tamo gdje ga je kupila i trazi da joj poprave. Na kraju krajeva ima garancija. btw valjda postoji podforum hardver. Zas tamo nisi postala. I ak nije problem pokusaj knoppixa potegnut a ak u njemu sve radi kako treba onda je ocito neko cudo do vindoza. Pokusaj reinstal.Il druge drivere.
btw google is your best friend www.google.com :)
__________________
Neću žvaku, oću kusur.
Zeppelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 18:17   #7
Quote:
ARS kaže:
sva sreca sto ti frendica ne korsiti linux.. jer bi garant on bil kriv za to cak i bez obzira sto se taj problem nalazi sa HW strane (znaci lcd i graficke), eventualno zbog lose pisanih drivera....
evo justapixel je napisao nesto sto ide dosta dublje od mojih pretpostavki i iprobavanja pa bih ga zamolio ako ima neki link da se o tome procita nesto vise...
Nažalost nema link. Ono gore napisano je samo moje iskustvo s time.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 18:33   #8
Jesi probala kontaktirati Dell.
Valjda oni znaju
dok13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 05:29   #9
ukljuci ClearType fontove... to je najbolje sto mozes uraditi.
__________________
KPGS
Lopuza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.