Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2013., 20:20   #1
3D printanje i ekonomija

Dakle, svi vidimo kako se zadnjih dana neprestano po novinama spominju 3D printeri. Sad me zanima što mislite ako se ta tehnologija bude razvijala, kakve bi to posljedice moglo imati na razvijeno društvo?

Ovo sve dalje pišem pod uvjetom da se ova tehnologija počne nesmetano dalje razvijati i postane široko dostupna. Ovo što ću dalje pisati vjerojatno zvuči pomalo smiješno i nemoguće, ali do prije par desetljeća računala su ispunjavala čitave sobe, danas su jači mobiteli koji stanu u džep, do prije 20 godina gotovo nitko nije imao net, danas ga većina ima i sl.

Prvo što mi je palo napamet je seljenje proizvodnje u domove. Pod tim mislim, ako svaka kuća ima svoj 3D printer, koji bi mogao kao input uzeti više vrsta materijala, praktički bi si sve mogli isprintati kod kuće, potrebno je kupiti samo materijal. Pribor za jelo, namještaj, odjeću, obuću, posteljinu... Sve što se kupuje je materijal. Kako bi postojeći proizvođači reagirali na to (npr. Zara/Ikea/Borovo)? Prvo mi je palo napamet, prodajom nacrta za takve proizvode. Dakle, sadašnji proizvođači prodaju ideju, a materijal kupuje krajnji potrošač i kod kuće si to printa. Ali, s obzirom na internet takve ideje bi se lako mogle naći i ilegalno skidati s neta (torrenti) i zahvaljujući tome, ovakvi proizvođači bi se našli u situaciji u kojoj se nalaze filmska i glazbena industrija (a evo i televizijska, s obzirom na to koliko se zadnjih godina skidaju serije).

Korištenje printera u medicini za printanje dijelova tijela (kosti i sl.)...
Specijalizirani printeri u građevini, printanje kuća, zgrada i slično...
Evo, bio je ovih dana slučaj s isprintanim pištoljem po novinama - printanje u vojnoj industriji?

Što mislite o ovome? Trenutni hir ili nova industrijska revolucija? Ili nešto između?
caps is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 20:39   #2
ta tehnologija je skupa. prah (metalni) koji se koristi za to je jako skup. veličina "printera" utječe na cijenu, što znači da nećeš "isprintati" kuću. i neće trgovine i proizvođači propasti jer će njihove tehnologije biti jeftinije od "printanja". "printanjem" se postižu određena svojstva, ponekad trebaju druga, ili bolja svojstva itd.
dakle, niti će doći do revolucije niti je to hir. to će imati svoju primjenu koja će se prošiti i postati dostupnija sa vremenom. osim toga nikaj drugo se neće dogoditi.
gemk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 20:48   #3
Naravno da je skupo, ali je skupo danas. Ne tako davno i računala i mobiteli bili su višestruko skuplji i lošiji od današnjih. Ovo gore sam pisao pod uvjetom da 3D printere čeka razvoj kakvom smo svjedočili kod računala i mobitela.
caps is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 21:40   #4
Mislim da su ti primjeri promaseni.

Kakva odjeca i obuca? Pa to su veicnom prirodni materijali, di ces to printanjem postici?

I nema sanse da printanje bude jeftinije od masovne proizvodnje, ono gdje ce 3d printanje imati svoju svrhu su male serije proizvoda.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 22:02   #5
Bez obzira što neki ovdje misle, ja sam osobno mišljenja da će 3D printeri napraviti revoluciju u kompletnom društvu.

Već im sada vidim mali milijun aplikacija. Puknuo ti je neki komad plastike? Nema problema, skeniraš ga i isprintaš si novi. Doslovno svaka plastična sitnica, ajmo reći, do veličine cigle, se može isprintati ( ako pričamo o nekim stolnim 3D printerima za masovnu upotrebu ).
Da ne pričam koliko ima takvih sitnih plastičnih dijelova ( uglavnom zamjenskih ), primjerice u autoindustriji, koji dođu kao suho zlato, a rade se upravo 3D printerima.

Samo je pitanje dana kada će krenuti masovna proizvodnja ovih uređaja, konkretno za kućnu upotrebu, a izgleda već i počinje:

http://botobjects.com
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 23:19   #6
Aj malo prosurfajte po netu, imat zaista materijala o tome prije nego što ovdje pišete.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 23:31   #7
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Da ne pričam koliko ima takvih sitnih plastičnih dijelova ( uglavnom zamjenskih ), primjerice u autoindustriji, koji dođu kao suho zlato, a rade se upravo 3D printerima.
koliko?
po ovako, ne baš laičkoj, procjeni rekao bi nula ili vrlo malo. zašto? zato jer ih je jeftinije dobiti drugim tehnologijama
gemk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 00:00   #8
Quote:
gemk kaže: Pogledaj post
koliko?
Jako puno. Bavim se autima preko 10 godina, pa znam o čemu pričam. Evo ti dva primjera. Plastika za otvaranje poklopca rezervoara za BMW E32 od starosti kao i svaka, jednostavno pukne. Zamjenske nema, a originalna je cca 500 + kn. Zupčanik brojača kilometara za Audi B4 i još neke srodne modele, cca 100 kn. Mogu tako do besvijesti nabrajati.

Quote:
po ovako, ne baš laičkoj, procjeni rekao bi nula ili vrlo malo. zašto? zato jer ih je jeftinije dobiti drugim tehnologijama
U kućnoj radinosti, u sobi, na stolu, sa milimetarskom preciznošću? Slobodno nabroji koje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 11:42   #9
Quote:
caps kaže: Pogledaj post
Dakle, sadašnji proizvođači prodaju ideju, a materijal kupuje krajnji potrošač i kod kuće si to printa. Ali, s obzirom na internet takve ideje bi se lako mogle naći i ilegalno skidati s neta (torrenti) i zahvaljujući tome, ovakvi proizvođači bi se našli u situaciji u kojoj se nalaze filmska i glazbena industrija (a evo i televizijska, s obzirom na to koliko se zadnjih godina skidaju serije).
Bome, ne vidim da je proizvodnja serija i filmova nešto opala otkad je torenata
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 11:54   #10
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Bome, ne vidim da je proizvodnja serija i filmova nešto opala otkad je torenata
Da, ali nije ti dobra usporedba. Jer, filmovi ( igrani, dugometražni ) se još ne proizvode toliko u kućnoj radinosti, mada se i u svijetu filma ( igranog, dugometražnog ) dogodila revolucija.

Npr. ovaj film koji je predstavljen na Sundance festivalu je snimljen sa fotoaparatom kakav ja imam kući, nešto što je bilo nemoguće prije 20-30 godina.

Isto se događa i sa glazbom. Danas praktički u kućnoj radinosti možeš snimiti svoj vlastiti album i plasirati ga na tržište.

3D printanje bi to napravilo proizvodnom sektoru, odnosno industriji.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 12:02   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Jako puno. Bavim se autima preko 10 godina, pa znam o čemu pričam. Evo ti dva primjera. Plastika za otvaranje poklopca rezervoara za BMW E32 od starosti kao i svaka, jednostavno pukne. Zamjenske nema, a originalna je cca 500 + kn. Zupčanik brojača kilometara za Audi B4 i još neke srodne modele, cca 100 kn. Mogu tako do besvijesti nabrajati.



U kućnoj radinosti, u sobi, na stolu, sa milimetarskom preciznošću? Slobodno nabroji koje.
nisam nigdje rekao u kućnoj radinosti. kolko god da dođe pojedini dio, sigurno bi koštao više da je rađen 3D printanjem
da će se pojedincima isplatiti imati printer zbog par upotrebljivih stvari, neće.
poduzetnicima hoće.
gemk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 12:06   #12
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Jako puno. Bavim se autima preko 10 godina, pa znam o čemu pričam. Evo ti dva primjera. Plastika za otvaranje poklopca rezervoara za BMW E32 od starosti kao i svaka, jednostavno pukne. Zamjenske nema, a originalna je cca 500 + kn. Zupčanik brojača kilometara za Audi B4 i još neke srodne modele, cca 100 kn. Mogu tako do besvijesti nabrajati.
Nasao si dobre primjere di ce se moci koristit ali evo ja evo sjedim u svojoj sobi i gledam oko sebe i ne vidim nista kaj bi se dalo isprintati.

Slazem se da ce biti jako korisna inovacija ali da ce unistiti industriju nece.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 12:26   #13
Quote:
gemk kaže: Pogledaj post
nisam nigdje rekao u kućnoj radinosti. kolko god da dođe pojedini dio, sigurno bi koštao više da je rađen 3D printanjem
Ne bi. Pogotovo ne kad se omasovi proizvodnja. Naveo sam ti primjer samo dva dijela za dva auta. Prosječni auto srednje klase ima nekoliko tisuća kuna vrijednosti takvih dijelova, koje možeš samo originalne nabaviti.

Quote:
da će se pojedincima isplatiti imati printer zbog par upotrebljivih stvari, neće.
poduzetnicima hoće.
Naravno da hoće. Ja ću ga prvi kupiti čim im malo padne cijena. Imam već hrpu stvari koje bih si mogao napraviti, a poduzetnici će ionako nabaviti 3D printere za veću proizvodnju.

Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Nasao si dobre primjere di ce se moci koristit ali evo ja evo sjedim u svojoj sobi i gledam oko sebe i ne vidim nista kaj bi se dalo isprintati.
Ne gledaš dobro ili nisi možda toliko upućen gdje se sve može koristiti ili možda u sobi nemaš jednostavno ništa pametno.

Quote:
Slazem se da ce biti jako korisna inovacija ali da ce unistiti industriju nece.
Nisam niti rekao da će uništiti industriju. Kao što ni pojava kompjutera nije uništila filmsku i glazbenu industriju.

Ali, da će omogućiti izradu gotovo svega što vam padne na pamet, u kućnoj radinosti, hoće.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 12:51   #14
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Nasao si dobre primjere di ce se moci koristit ali evo ja evo sjedim u svojoj sobi i gledam oko sebe i ne vidim nista kaj bi se dalo isprintati.

Konkretno ja vidim primjere koji bi meni bili korisni.
Ja sam trebao plestične prozirne L držaće koji bi držali jendo staklo.
Tak nekaj nisam pronašao (a nije da sam htio neke bjesne gliste a niti bi tak nekaj trebalo biti jako čvrsto.

3D pisač bi mi za to jako dobro došao.

Ja na 3D pisače gledam kao i na 2D pisače. Za printanje nečega što mi treba i to u komadu od po jedan- to mi se isplati samo kada ja želim nešto imati i to se printa u količini od po jedan.

Za masovnu proizvodnju se ne isplati tak nekaj. Isto kao i sa tiskanjem knjiga. Nekaj kaj samo nama treba se isplati printati ali za masovnu proizvodnju - ne vidim neke benefite.

Jednako tako i kvaliteta materijala. Naši kučni ink jet printeri su jeftini ali kvaliteta otiska na običnom papiru i nije nekaj. Danas možemo printati fotke na printerima, ali realno ako želimo kvalitetne fotke onda moramo otići u foto radnju na pravi printer.

Jednako tako i za 3d printanje. Nekaj če mo raditi ali to će se isplatiti samo ako printamo u količini od po jedan i ako mehaničke karakteristike ne trebaju biti posebno zahtijevne.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 13:24   #15
Mislim da zanemarujete software tj. model za printanje i da zbog toga neće biti većeg uspjeha. Kako je netko napisao "da ga samo skeniraš" mislim da ne prolazi pošto trebaš printati 3D.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 13:36   #16
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Mislim da zanemarujete software tj. model za printanje i da zbog toga neće biti većeg uspjeha. Kako je netko napisao "da ga samo skeniraš" mislim da ne prolazi pošto trebaš printati 3D.
Gdje je problem?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 13:40   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Gdje je problem?
Kako gdje je problem, za nešto isprintati moraš imati "nacrt" i tko će ti ga napraviti? možda će se nešto uobičajeno (što se btw. može i ovako kupiti bez printanja) moći skinuti sa neta ali sve zasigurno ne.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 13:53   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Da, ali nije ti dobra usporedba. Jer, filmovi ( igrani, dugometražni ) se još ne proizvode toliko u kućnoj radinosti, mada se i u svijetu filma ( igranog, dugometražnog ) dogodila revolucija.
Neće se ni automobili proizvoditi u kućnoj radinosti s 3D printerima. Industrija zaista nema konkurencije po tom pitanju, osim što sada neke dijelove neće moći tako skupo naplaćivati.

Industriji su 3D printeri ono što su filmovima youtube klipovi, tako nekako.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 15:01   #19
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Industrija zaista nema konkurencije po tom pitanju, osim što sada neke dijelove neće moći tako skupo naplaćivati.
Ovo je istina. Npr. sada poklopci za objektive koštaju lukalno u dučanima po 200 kuna, dok u realnosti to je običan valjak s jedne strane zatvoren.
Takve stvari više neće moći koštati tisuću puta više dok materijala od kojih su napravljeni (tu nema govora od dizajnu ili posebnom patentnom mehanizmu).
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 15:21   #20
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kako gdje je problem, za nešto isprintati moraš imati "nacrt" i tko će ti ga napraviti?
Ne moraš. Možeš imati i 3D skener. Uostalom, stvari koje su npr. meni potrebne, može napraviti svatko tko poznaje osnove u bilo kojem programu za 3D modeliranje.

Quote:
možda će se nešto uobičajeno (što se btw. može i ovako kupiti bez printanja) moći skinuti sa neta ali sve zasigurno ne.
Sada ti je nešto apstraktno i nevjerojatno. Isto kao što je prije 30 godina bilo nevjerojatno da svaka šuša kući može raditi manipulaciju nad fotografijama ( Photoshop ) npr., tako ti je i danas nevjerojatno da netko može napraviti 3D model kući, a dogodit će se ista stvar kao i sa fotografijom u ovom primjeru. Za jedno 10 godina vjerojatno će svatko malo upućeniji u kompjutere moći raditi sa 3D printerima.

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Neće se ni automobili proizvoditi u kućnoj radinosti s 3D printerima.
Nije nitko rekao da hoće, mada će se i to moći, kao što i danas možeš kući napraviti automobil, ako se razumiješ u konstrukcije i zavarivanje.

Quote:
Industrija zaista nema konkurencije po tom pitanju, osim što sada neke dijelove neće moći tako skupo naplaćivati.
Otprilike. No, dobiti će konkurenciju. Više se neće moći masno naplaćivati razne plastične ( primjera radi ) sitnice koje ti trebaju, a možeš ih kupiti na jednom mjestu, koje usput i skupo naplaćuje isto.

Quote:
Industriji su 3D printeri ono što su filmovima youtube klipovi, tako nekako.
Ako ćeš gledati kroz prizmu profita, odgovor je da, ako ćeš gledati kroz prizmu kvalitete, odgovor je ne.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.