Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2009., 17:45   #1
Kardamom

Gdje kupiti kardamom?
Može li mi tko dati kakav savjet vezan za njega, upotrebu, doziranje... Hvala.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:15   #3
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Gdje kupiti kardamom?
Može li mi tko dati kakav savjet vezan za njega, upotrebu, doziranje... Hvala.
Ima ga u Bio i Bio, u zrnu. Možeš samljeti u mlincu za kavu, količinu koja ti je potrebno, tako ćeš mu očuvati svježinu.

Ja ga stavljam u kolače (tijesta), kekse, kad kuham kir (puding od riže u mlijeku sa orašastim plodovima i začinima), obavezno mrvicu i u tursku kavu (skupa zakuham) jer se na taj način eliminiraju toksini iz kave.

Inače, miris kardamoma obožavam.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:02   #4
Gdje kod nas kupiti kardamom?

http://www.coolinarika.com/namirnica/kardamom/

Svugdje sam ga kod nas tražila ali je kod nas očito nepoznat pa uvoznici ne žele riskirati. Imam još malo rezerve što sam kupila vani ali to se polako topi...

Gdje kod nas kupiti kardamom?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:12   #5
Imaš kod Leke na Dolcu i, ako sam dobro vidio, u dućanima Garden.

S tim da ga nisam vidio u mahunicama već samo zrno i prah.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:17   #6
Kardamom - osim gore navedenog, Trešnjevački plac, štand sa začinima na istočnoj strani. Imali su do sada uvijek kada sam tražila (samljeveni).
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:26   #7
Hvala vam na informacijama...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:28   #8
kupio jednom kod Leke i nikad više. nekakav bijeli koji uopće nema okus po onom zelenkastom na koji si vjerovatno navikla.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:35   #9
Quote:
Roko kaže: Pogledaj post
kupio jednom kod Leke i nikad više. nekakav bijeli koji uopće nema okus po onom zelenkastom na koji si vjerovatno navikla.
Kupila sam kardamom u čahurama jer se tako i prodavao a dulje drži svježinu no kad je mljeven.
Kad smrviš zrno ono ima posebnu aromu - vjerujem da mljeveni kardamom nema takav miris i okus.
Smrvljena zrnca stavljam u kavu
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:37   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kupila sam kardamom u čahurama jer se tako i prodavao a dulje drži svježinu no kad je mljeven.
Kad smrviš zrno ono ima posebnu aromu - vjerujem da mljeveni kardamom nema takav miris i okus.
Smrvljena zrnca stavljam u kavu
govorim o čahurama. ja sam navikao na one zelenkaste u kojima sjemenke imaju onaj kardamom okus. kod Leke su imali neke bijele čahure a sjemenke unutra bezokusne...
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:45   #11
Evo ovako izgleda kardamon, u mahunama (zeleni i crni), prahu (zeleni) i sjemenkama (crni, bar mislim jer na njemu piše sabut elaichi, a to bi trebalo biti to). Ove sjemenke u vrećici to je iz Leke, prah je iz Gardena, a mahune i one otvorene sjemenke su iz Amerike.

http://picturepush.com/public/9139868

Inače, bar po mom iskustvu neistina je (što u članku piše, inače mislim da je članak loš prijevod uz puno nerazumijevanja) da sjemenke gube aromu jer ove otvorene imam godinama i dalje su odlične, uz čuvanje u originaloj plastičnoj kutijici. Prah je kupljen relativno nedavno i koristim ga samo za butter chicken. Sada jedem low carb pa zelene mahune uglavnom koristim za indijska jela, ali prije sam crne sjemenke drobio u mužaru i posipao po voćnim nadjevima za štrudle (vrlo velikodušan prstohvat) uz tradicionalnu žličicu cimeta - mljac, mljac

Inače, čahure se zovu mahune. Mislim da bijele mahune nastaju tako da iz kardamona izvuku sve što vrijedi. Mahune trebaju biti zelene ili crne, to su različite vrste, razlikuju se i note aroma.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:51   #12
Quote:
Roko kaže: Pogledaj post
govorim o čahurama. ja sam navikao na one zelenkaste u kojima sjemenke imaju onaj kardamom okus. kod Leke su imali neke bijele čahure a sjemenke unutra bezokusne...
Leko me onda neće vidjeti...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 16:53   #13
Ja ne mogu ništa reći o kvaliteti kardamona od Leke, jer ga još nisam ni otvorio. Ovaj zeleni u prahu iz Gardena je okej

Evo, probao sam i zrnca iz Leke, nije loš, ali nikakav spektakl. Dakle upotrebljivo, ako baš nema izbora...

Zadnje uređivanje NafNaf : 01.09.2012. at 18:22.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 19:32   #14
Nemruth, možeš probati i u Bio&Bio. Upravo sam tamo kupila (u Avenju Mol) u zrnu.
Cijena? Prava sitnica. 50g za 29 kuna i još nešto lipa. Trebao mi je sada, do placa nisam stigla.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 19:45   #15
prije godinu, dve sam ga kupio na trešnjevačkom placu. onaj zeleni. svakako tamo pogledaj.
ja neznam za sta bi ga koristio, osim kad radim nekakvu garam masalu, a to je jednom godišnje.
ima li tko kakvih ideja?
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 20:26   #16
Trešnjevački plac, ponavljam.

Prije otprilike mjesec dana sam ga tražila, potpuno neuka, u receptu je pisalo samo 'kardamom', a prodavač me pita 'hoćeš crni, smeđi ili zeleni?' (nhf na 'ti', znamo se već 15 godina).

Uzela zeleni, kao što rekoh, neuka sam, ali bio je iznimno aromatičan i bogatoga mirisa
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 21:20   #17
Odličan izbor takvih začina je na engleskom ebayu.
Npr. http://stores.ebay.co.uk/thespiceworks
Nije kod nas, ali takve stvari je bolje ne kupovati "kod nas".
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 22:15   #18
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Odličan izbor takvih začina je na engleskom ebayu.
Npr. http://stores.ebay.co.uk/thespiceworks
Nije kod nas, ali takve stvari je bolje ne kupovati "kod nas".
Otkrij nam tajnu kako naručiti u HR od ovog odličnog ponuđača ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 23:20   #19
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Otkrij nam tajnu kako naručiti u HR od ovog odličnog ponuđača ?
Prestao je dostavljati van UK od zadnjeg put kad sam naručivao, nisam provjerio prije linkanja.
Inače, ebay je poznat po tome da sadrži više od jednog dućana, siguran sam da ćeš pronaći neke koji šalju i u Hrvatsku.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 10:16   #20
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
prije godinu, dve sam ga kupio na trešnjevačkom placu. onaj zeleni. svakako tamo pogledaj.
ja neznam za sta bi ga koristio, osim kad radim nekakvu garam masalu, a to je jednom godišnje.
ima li tko kakvih ideja?
ja sam radio kolač od rabarbare sa kardamomom i odličan je
spic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.