Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 12:03   #41
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
ako je mogla pernata valda nije vise i od nje

danas je 3. u misecu, a mi jos nismo ni jednom bili u ducanu (sad se spremam), a 1 pizzu vani necu racunati

tako da je saldo za sada 0kn.

mene ubiju one akcije u lidlu sa nacionalnim kuhinjama. svaki put kupim skoro sve sta nude
Još smo gori...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:33   #42
Quote:
bijeli zeko kaže: Pogledaj post
Dvoje nas je, trošimo oko 800 kuna mjesečno na hranu. Nemamo vrt, ne dobivamo ništa od obitelji/prijatelja, ne jedemo fast-food i ne kupujemo grickalice/slatkiše.
napokon netko realan ... svidja mi se temica jaaako... ali vi ljudi ste fakat jako razmazeni i vjerovatno kupujete samo delicije... a malo i rastrosni, nitko cuo za vrijednost novca

ja i cimerica zajedno kuhamo u misli da nam ode tipa 600kn s tim da si svaki dan kuhamo i da su to navike jedenja koje nemaju veze sa situacijom da smo studenti... sutra kad pocnem raditi isto toliko cu trositi ali mozda samo na sebe, cisto da ponekad pojedem nesto u restacu i kupim koju deliciju jer sam gurman ( iako to i sad znam kupiti)... moja mama je podigla dvoje djece na cifri ekvivalentno danas 1000kn + vrt i zimnica ( znaci 2 djece + roditelji), usadila neke navike i uopce ne vidim kako trosite toliko... osim sto je u zg cijena voca ove godine stvarno probila plafon...

naravno kada mi buraz dodje ili neko drustvo na klopu onda je to 100kn po obroku ili za dan, dva maksimalno... ali oni se uredno dodju kod mene prezderavat pa eto... i da, ne jedem puno mesa, nisam vegetarijanka ali mi ne pase meso svaki dan... u pocetku je cimerica inzistirala na tom mesu, sad se i ona vec navikla jer ja stvarno ne mogu gledati svaki dan meso na tanjuru...
__________________
Ljudi oko vas su vaš najbolji resurs
anci1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:42   #43
No, no, smiri doživljaj. Svi imaju svoje prioritete, a svoj novac troše kako žele.
Ja sam studentica pa trošim ko ti i cimerica skupa. To ne znači da sam rastrošna i da ne znam cijeniti novac, niti da kupujem delicije i da sam razmažena. Dapače, jedem jako jednostavno. Kad mi se pridruži dečko, ta cifra se popne na 800-1000 kn, a opet ne kupujemo brie na dnevnoj bazi.
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:43   #44
anči, to je deset kuna dnevno na svaku od vas?


kao prvo, nije lijepo da ikome pametuješ šta i kako rade sa svojim novcima i u svojim tečama

isto kao što ima ljudi koju kupe cipele za 1000 kuna, a ima i onih koji nose one za 100
i nema tu svrhe raspravljati

kao drugo
da bi se kupovale kvalitetne namirnice, meso u mesnicama, domaće povrće itd... stvarno treba malo više novaca

ne možeš uspoređivati kuhanje i kupovanje svoje mame prije 20+ godina i sada

isto tako ne možeš uspoređivati kuhanje za dvije studentice (jesi ubrojila i menzu i pekare i sendvič u Pingvinu u pola 3 ujutro, paket od mame koji stigne autobusom ili nekoliko obroka kod svojih preko vikenda počevši od petka navečer?) s kuhanjem za tročlanu obitelj, malu djecu, muža šljakera na baušteli ili što god drugo

kao što je već spomenuto, molim da se ova tema ne pretvori u isčuđavanje nad tuđim navikama potrošnje i kuhanje, već je gledajte kao analitični prikaz svakog od nas i/ili uberite ideje za bolje/kreativnije/finije/jeftinije/delikatesnije kuhanje
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.

Zadnje uređivanje maredoo : 03.07.2012. at 12:58.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:51   #45
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
...ali vi ljudi ste fakat jako razmazeni i vjerovatno kupujete samo delicije... a malo i rastrosni, nitko cuo za vrijednost novca

ja i cimerica zajedno kuhamo u misli da nam ode tipa 600kn s tim da si svaki dan kuhamo i da su to navike jedenja koje nemaju veze sa situacijom da smo studenti.....
Lijepo od tebe da si skromna, ali mi se više čini da laž..., ok, pretjeruješ.

Svaki dan jedete za 10 kuna? Da skuhaš špinat i jaja za ručak, jogurt za doručak i kavu za večeru potrošit ćeš više.

Otvori novu temu - kako cijeli mjesec jesti kuhano za 300kn po osobi i ljudi će ti se klanjati. Naravno, ako to uspiješ dokazati.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:53   #46
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
napokon netko realan ... svidja mi se temica jaaako... ali vi ljudi ste fakat jako razmazeni i vjerovatno kupujete samo delicije... a malo i rastrosni, nitko cuo za vrijednost novca
necemo se raspravljati, al mislim da svi ovdje koji rade i zaradjuju svoj novac itekako dobro znaju vrijednost istog
Dok studiras, drukcije su zivotne potrebe, drukcija su ocekivanja okoline, a bome u vecini slucajeva ne trosis svoj novac
tako da mislim da je def osobna stvar zelja i mogucnosti koliko ce tko potrosit

kod mene je 1 pola tjedna, 2 drugu polovicu, a brojka raste do n jer nakuhavam zimnice, marmelade, kolace i ostalo, koje poklanjam, uvaljujem i ne znam sta, jer volim kuhat, a ne mogu sve u sebe uvalit

koliko trosim?
recimo subota na Kvatricu:
-borovnice, maline, lubenica, breskve - oko 100kn
-patlidjani, tikvice, pomidore i krastavci - 70ak kn
-sir, prsut 120

a u biti nisam nista kupila
i onda posto obozavam pazar, a sve to treba pojest u par dana, umjesto da ko moja mama tikvice napravim s jecmom ili rizom ili sl i imam rucak za n osoba, ja ih grillam, jedem na salatu, al to def nije rentabilno

ukratko, moze se jesti za relativno male novce, moji starci kojih je doma 3 trose sigurno 2 puta manje od mene

ja sam sigurno na 2-3000kn jer si mogu priustit, a hrana me veseli

jedino o cemu vodim racuna je da sto manje ili skoro uopce ne bacam
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:54   #47
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
napokon netko realan ... svidja mi se temica jaaako... ali vi ljudi ste fakat jako razmazeni i vjerovatno kupujete samo delicije... a malo i rastrosni, nitko cuo za vrijednost novca
ajde nas poduči onda vrijednosti novca...

Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
ja i cimerica zajedno kuhamo u misli da nam ode tipa 600kn s tim da si svaki dan kuhamo i da su to navike jedenja koje nemaju veze sa situacijom da smo studenti...
600 kuna za doručak ručak večera?
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:55   #48
čitam temu i ne mogu vjerovati kako većina vas malo troši na/za hranu, zapravo da se ispravim, malo u odnosu na nas...mene je sramota napisati koliko sam izračunala da mi trošimo

i tu ne računam "jedenje vani", ali to se ionako dešava možda jednom u 2-3 mjeseca tj. za posebne prigode ili tijekom putovanja

kupujemo 99% svega u dućanima i na placu, možda 1% dobijemo sa sela, ali to neredovito i samo u sezoni...

zbog malca na dnevnoj bazi ima sviježeg voća i povrća, a zbog mm-a mesoždera, mesa..... i upravo to su i najveće stavke u mjesečnom buđetu za hranu: meso, voće i povrće....zatim slijede sirevi, jogurti, riba i integralne stvari (tjestenina, riža, brašno...)

skidam kapu svima vam koji uspjevate mjesečno sa manje od 1000 kn!
ne bih nazvala nas razmaženima, ali činjenica je da trošimo više od svih vas koji ste tu pisali, a samo nas je troje i živimo u RH

npr. ne kupujemo grickalice, čokolade (osim za kolače),alkohol, gazirane sokove & co...jedino ako imamo najavljene goste za koje znamo da su "pobornici" istog...istina, ja znam i po nekoliko puta tjedno raditi kolače, ali to budu uglavnom neke jednostavne stvari...osim kolača, jedina stvar koju znamo ćešće kupiti je sladoled...i to je uglavnom TO
rekla bih da se trudimo jesti kvalitetno, a to očito nije jefitno...probali smo i sa kupovanjem hrane vani (npr. u SLO su ove integralne stvari dosta jeftinije nego u RH), ali nije da smo time značajno smanjili troškove, a naravno, tu je onda i put do tamo

Zadnje uređivanje Sagitta : 03.07.2012. at 13:23. Reason: Edit: moram se ispraviti ipak ima netko tko troši manje više ko i mi PLAVI GOLUB...očito sam preskočila post....
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:00   #49
Nas je četvoro odraslih. Dva muškića i dvi divojčice. Ovako ugrubo i na brzinu naš buđet za hranu svaki mjesec iznosi cca 4.000,00 do 4.500,00 kn. Jedemo sve i meso i ribu i povrće. Nitko nam ništa ne da, a imamo mali vrt tako da ono što u njemu raste i naraste ne može na duže staze zadovoljiti naše potrebe za voćem i povrćem. Ako će četveročlana obitelj htjeti imati svaki dan za ručak meso+povrće ili ribu+povrće, popiti kavu ujutro, imati kilo voća, nešto ponjeti na posao za marendu, i još bezobrazno htjeti večerati tipa namaz i mlijeko ili kako, uz to za ručak popiti čašu vina, pogostiti se vikendom nekim kolačem e pa to neće moći ispod ove cifre koju sam navela, makar se iz petnih žila trudi obići centre i naći ono što voli po nešto nižim cijenama.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:00   #50
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
ajde nas poduči onda vrijednosti novca...



600 kuna za doručak ručak večera?
čisto sumnjam
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:03   #51
I da zaboravih reći - ne nismo debeli.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:07   #52
Quote:
maredoo kaže: Pogledaj post
čisto sumnjam
Ekšli. Moguće, ako se ponašaju ko jedan poznanik.
Sve što može pokupuje u menzi na xicu. Jogurte, mlijeko, voće (kako nabasa), namaz, paštete, čak i kruh onak narezan i sasušen. Tu i tamo kupi hrenovke (najjeftinije naravno) ili parizer, konzervu kukuruza ili teglicu krastavaca. I Nescafe i čaj. Normalno da "kupovina" u menzi sreže troškove za realno, 70%.

E sad, 100 žena, 200 , ali meni to nije normalan odnos prema novcu, a bome niti prema prehrani. Osobno tak ne bih mogla. Ali ako je njemu dobro, tko sam ja da mu sudim.
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:07   #53
Šefice,

nisam zapravo na kraju skužila koliko vas je to ukupno u kući
8?
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:11   #54
Quote:
5rich kaže: Pogledaj post
Ekšli. Moguće, ako se ponašaju ko jedan poznanik.
Sve što može pokupuje u menzi na xicu. Jogurte, mlijeko, voće (kako nabasa), namaz, paštete, čak i kruh onak narezan i sasušen. Tu i tamo kupi hrenovke (najjeftinije naravno) ili parizer, konzervu kukuruza ili teglicu krastavaca. I Nescafe i čaj. Normalno da "kupovina" u menzi sreže troškove za realno, 70%.

E sad, 100 žena, 200 , ali meni to nije normalan odnos prema novcu, a bome niti prema prehrani. Osobno tak ne bih mogla. Ali ako je njemu dobro, tko sam ja da mu sudim.
eh pa to je potpuno drugi par rukavica
ili sisa jel

upravo takve stvari + vikendi kod staraca drastično smanjuju troškove i to je ok.
ali to ne znači da oni koji troše više ne poznaju vrijednost novca ili da su rastrošni.
znači samo da pojedini student nije ubrojio sve realne parametre u svoje sudove.
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:18   #55
ne smatram da smo rastrošni.
Ne kupujemo slatkiše,osim čokolade,ne pijemo gazirana pića ni sokove.
Pazimo što jedemo.
Ne kupujem gotovo faširano meso ni od kakve vrste.Imam nekoliko "dobavljača" za sir i meso koji su skuplji od supermarketa,ali ne jako puno skuplji.Perad uopće ne kupujemo,osim kokošiju za juhu koje nabavim u Lici.
Ribu kupujem u ribarnici,neke mekušce dobijem iz Dalmacije ili sa Cresa.
Maslinovo ulje nabavljam na Cresu ili šibenskom zaleđu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:24   #56
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
I da zaboravih reći - ne nismo debeli.
+1
cak sam i mrsava, mozda bi trebala prestat vjezbat pa bi manje jela

imala sam jednog kolegu koji bi uzeo kobasicu koja je na akciji i kruh i to je bio i dorucak i rucak i vecera; al njemu je prioritet bio auto

mislim da se moze s puno novaca nego sto ih ja potrosim, jer vidim da neki ljudi za 500kn napune kolica, a ja jedva jednu - dvi vrecice

i pri tome nije nuzno da jedu sr...

kod mene je problem sto krompir, rizu, tjesteninu i sve relativno jeftine, a zasitne namirnice skoro ni ne spremam, dok moji starci naprave kajganu, jaja krompir ili jaja kapula i eto vecere za skoro nista kuna

al def mislim da je jako tesko prehranit 2 ljudi s ispod 1000kn, ako je prehrana iti malo raznolika

u biti postoji sansa, jedite iznutrice
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:27   #57
Četvero Nasljednik, Nasljednica, Glavni čovik i ja. Eto i koliko god majmunirala ako kupujem svaki dan ono osnovno tipa kruh, mliko, nešto za ručak, malo voća, pića ne mogu ispod gornje cifre da ga hebeš. I ne mislim da se baš nešto ueber gurmanski hranimo.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:29   #58
Čitam ovu temu pa sam se malo bacio u računanje. Na kraju sam zaključio da nam je (curi i meni) hrana najveća stavka u kućnom proračunu. Imamo dva auta, jedan otplaćen, za drugog mali kreditić od soma kuna, mjesečno potrošim soma kuna na gorivo, ona oko 500. Režije soma i nešto, stambeni kreditić dva soma.. I tu smo na nekih 6 tisuća.

E sada, ako pod hranu računam samo ono što se kupi u trgovini, mesnici, tržnicama.. Dvije do tri tisuće najmanje, ako mi uleti koja feštica u kleti mjesečno, samo na meso ode još toliko.. A ako u hranu uračunam i povremenu klopu u restačima, pizzerijama, doručak i ručak na poslu, boca kakvog crnog vina navečer uz TV.. Ode još nekoliko tisuća kn..

Ostao sam šokiran kada vidim da ovdje ima ljudi koji (za dvije osobe) potroše manje od 1000 kn na hranu mjesečno..

Zapravo me sada peče savjest jer očito abnormalno trošimo na hranu..

A uopće nismo debeli..
Henry Miller is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:29   #59
Quote:
5rich kaže: Pogledaj post
No, no, smiri doživljaj. Svi imaju svoje prioritete, a svoj novac troše kako žele.
Ja sam studentica pa trošim ko ti i cimerica skupa. To ne znači da sam rastrošna i da ne znam cijeniti novac, niti da kupujem delicije i da sam razmažena. Dapače, jedem jako jednostavno. Kad mi se pridruži dečko, ta cifra se popne na 800-1000 kn, a opet ne kupujemo brie na dnevnoj bazi.

pa nisam ciljala na tebe.... to je bilo za one koji trose 2000-5000kn za jednu ili dvije osoba... naravno da su prioriteti razliciti.. i naravno da su mi takvi koji puno trose jako poznati.. no ipak znam njihove navike hrane i ne jedu nista bolje od mene... naravno da odredjene namirnice imaju status luksuzne robe pa se na njih placa svasta i cijena im je visoka i da u mom slucaju ne koristim puno takve hrane... to je moj osobni izbor... ali da bas sve najjeftniji iz lidla kupujem, pa ne bas..

Quote:
maredoo kaže: Pogledaj post
anči, to je deset kuna dnevno na svaku od vas?


kao prvo, nije lijepo da ikome pametuješ šta i kako rade sa svojim novcima i u svojim tečama

isto kao što ima ljudi koju kupe cipele za 1000 kuna, a ima i onih koji nose one za 100
i nema tu svrhe raspravljati

kao drugo
da bi se kupovale kvalitetne namirnice, meso u mesnicama, domaće povrće itd... stvarno treba malo više novaca

ne možeš uspoređivati kuhanje i kupovanje svoje mame prije 20+ godina i sada

isto tako ne možeš uspoređivati kuhanje za dvije studentice (jesi ubrojila i menzu i pekare i sendvič u Pingvinu u pola 3 ujutro, paket od mame koji stigne autobusom ili nekoliko obroka kod svojih preko vikenda počevši od petka navečer?) s kuhanjem za tročlanu obitelj, malu djecu, muža šljakera na baušteli ili što god drugo

kao što je već spomenuto, molim da se ova tema ne pretvori u isčuđavanje nad tuđim navikama potrošnje i kuhanje, već je gledajte kao analitični prikaz svakog od nas i/ili uberite ideje za bolje/kreativnije/finije/jeftinije/delikatesnije kuhanje
pa nikom ne govorim sta da u svojim tecama kuha... i naravno da ima ljudi koji kupuju cipele od 1000kn i tartuf od 3000e za 200g... sve pet... i super su mi takvi ljudi, ali stvarno, ponekad bi i ja tako ali srecom tog novca nemam a i zelja mi je samo ponekad... ostatak zivota mi je ok ovako... u hrvatskoj je danas dovoljno egzoticno poznavati kako izgleda zrno soje, jesi lecu ili proso da bih morala kupovati tapioku u bio&bio itd... moje misljenje, nikoga ne misim kritizirati niti vrijedjati... nisam rekla da ja kupujem za svaki dan sto cemo kuhati i da ponekad sa strane sebi kupim slatkise koje nisu u toj cifri jer moja cimerica to ne jede.. ali ako mi je ukupni buzdet za zivot 800kn mjesecno i ako tako zivim pet godina i ne hranim se u menzi onda si vi razmislite da li stvarno nije moguce...

Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
necemo se raspravljati, al mislim da svi ovdje koji rade i zaradjuju svoj novac itekako dobro znaju vrijednost istog
Dok studiras, drukcije su zivotne potrebe, drukcija su ocekivanja okoline, a bome u vecini slucajeva ne trosis svoj novac
tako da mislim da je def osobna stvar zelja i mogucnosti koliko ce tko potrosit

kod mene je 1 pola tjedna, 2 drugu polovicu, a brojka raste do n jer nakuhavam zimnice, marmelade, kolace i ostalo, koje poklanjam, uvaljujem i ne znam sta, jer volim kuhat, a ne mogu sve u sebe uvalit
i ja volim kuhati i jesti i gurman sam i ovo cijenim...eto kolace ne pravim pa valjda na to ne trosim...djecu nemam pa kuham sto cu ja pojesti a ona mozda nebi htjela... i posve sigurno znam sto je zdrava i kvalitetna namirnica jer sam cijelo djetinjstvo jela domace povrce i voce, domaci kruh, domaci sir, jaja, mlijeko, mak, orahe, dzemove, ajvare, kiseljake i sl... naravno da mi fali neke od tih namirnica domace kvalitete ali kupujem u supermarketima kao 90% ljudi u zg usudila bi se reci a valjda cu se jednom odluciti i do dolca otici da vidim kak tamo stvari stoje...
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
ajde nas poduči onda vrijednosti novca...



600 kuna za doručak ručak večera?
nisam zeljela biti pregruba... ispricavam se onima koje je ubola u oci moja formacija recenice.. i u pravu si, jos jedna digresija, nema dorucka rucka i vecere, to su najcesce dva obroka koje pojedem u neko doba dana ujutro i popodne...ponekad i vocni obrok jos.. zbilja neznam zasto ste me svi popljuvali jer ocigledno valjda ja neznam sto i kako jedem a vi znate... moja bivsa cimerica je trosila pa ja bih rekla blizu 2000kn jer je kupovala polugotovu ili gotovu hranu, zamrznuto ili narucivala pizze i cevape te jela stvari iz vrecice... svaki ama bas svaki od tih obroka pojela bi i ja samo sto bi si skuhala i uvijek na tom buzdetu od cca 600kn... tko ne vjeruje ne mora...

a sto jedemo? pa buduci da moja sadasnja cimerica neke stvari ne voli a na nekima inzistira necu reci da se hranimo naj naj ali ok.. jedemo tjestenine, rize, krupmir, heljdu, jecmenu kasu, grah, grasak, kukuruze, piletinu, tunu, ribu( orada ili brancin), jaja, sampinjone, lignje, juhe domace, kruh ( iako ga ja bas ne volim jesti), peciva koja sama pecem, jabuke, narance, grozdje, breskve, rotkvice, rajcice, krastavce, paprike... da jos nabrajam?
i sto se tice ideje za temu na budzetu vec sam pokusala.. izgleda premao ljudi to radi... ako mi se bude dalo pocet cu stavljati recepte, racune i slike sto jedemo..
__________________
Ljudi oko vas su vaš najbolji resurs

Zadnje uređivanje anci1987 : 03.07.2012. at 13:50.
anci1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:30   #60
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
Četvero Nasljednik, Nasljednica, Glavni čovik i ja. Eto i koliko god majmunirala ako kupujem svaki dan ono osnovno tipa kruh, mliko, nešto za ručak, malo voća, pića ne mogu ispod gornje cifre da ga hebeš. I ne mislim da se baš nešto ueber gurmanski hranimo.
zbunilo me ono divojčica

sve jasno sad
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.