Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2023., 14:39   #1
Lajos Zilahy

S enciklopedije.hr

Zilahy [zi'lαhi], Lajos, madžarski književnik (Nagyszalonta, 27. III. 1891 – Novi Sad, 1. XII. 1974). Diplomirao je pravo, radio kao odvjetnik; od početka 1920-ih potpuno se posvetio književnosti. Od 1947. živio u SAD-u, a od početka 1970-ih do smrti u Jugoslaviji. Njegovi romani, u kojima povezuje romantičnu fabulu s realističnom pripovjednom tradicijom i blagom društvenom kritikom, postali su popularni širom svijeta. Najpoznatiji su: Samrtno proljeće (Halálos tavasz, 1922), Dva zarobljenika (Két fogoly, 1926), Osveta oružja (A fegyverek visszanéznek, 1936), Dukayevi (A Dukay család, 1968).

Izuzetno popularan nekoć danas čini se zamro
ali zbog megatiraža i različitih izdanja njegovi se kompleti mogu kupovati na KILO
ipak kažu kvalitetan pisac, mada nisam JOŠ ništa pročitao

Koju biste vi prvu čitali iz onih silnih raznobojnih kompleta s istim naslovima
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2023., 14:50   #2
Niko ništa
nema veze
Uzeo sam kad Duša zamire o životu mladog mađarskog emigranta u Njujorku a kasnije i Kaliforniji te Havajima

Zanimljivo knjiga nema poglavlja samo štanca rečenice... lijepo piše stil je meni OK nije ni čudo što je bio popularan kad je jedno vrijeme živio u Vojvodini
Piše o običnim ljudima u običnim situacijama traženja posla i ljubavi pa je blizak u ovoj knjizi
vidjet ćemo kakav je dalje

drugi mi je fenomen zašto evo Zilahi pa i perl bak i drugi pisci padnu u zaborav... tu je i Cvajg
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.