Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2014., 15:21   #2321
Quote:
Frigg kaže: Pogledaj post
Uči se SVE. Krećeš od prapovijesti i završavaš sa srednjim vijekom, s tim da su samo na 1. godini kolegiji kako-tako kronološki, a kasnije bude svega pa u istom semestru slušaš npr. brončano doba i antiku. Radi se Europa i to područje kojemu mi gravitirano, dakle jugoistočna i srednja Europa. Drugim riječima kolega, citirat ću jednog profesora, ako se došli učiti o Babiloncima i Vikinzima, učit ćete o njima sami u svoje slobodno vrijeme.



Terenske, ako misliš na iskopavanja, naravno ima, to je kolegij kao bilo koji drugi i obavezno moraš odraditi barem jedan takav teren tijekom preddiplomskog. E sad, imaš nekoliko iskopavanja koaj vodi odsjek, redovito su u katastrofralno vrijeme (usred ispitnih rokova) i više je studenata nego dostupnih mjesta. Možeš si i sama naći neku ustanovu koja bi te primila na svoj teren i tražiti odsjek da ti to priznaju.



Isplati li se? Hm, a što se u životu isplati i kako definirati isplativost? Ako pod "isplativost" misliš na mogućnost zaposlenja i ako u životu misliš ovisiti o arheologiji, ne, ne isplati se. Isplati se ako ti je ćaća arheolog pa već imaš osiguranu poziciju u nekom muzeju ili ako misliš studirati arheologiju radi vlastitog gušta i kasnije raditi nešto drugo ili pokrenuti vlastiti biznis. Znači, prvo pitaj sebe koja je tvoja motivacija za upis ovog ili onog fakulteta i što očekuješ od svog života.

A sta se to isplati na filozofskon osim pojedinih jezika....
lussylu is offline  
Old 24.04.2014., 18:37   #2322
Pozdrav!
Nekoliko pitanja za studente jezika:
1. Koji jezik studirate i koja ste godina?
2. Kakva je oragnizacija odsjeka za taj jezik? (Jesu li profesori dovoljno angažirani i zainteresirani za predavanje i koliko su susretljivi?)
3. Koliko dobro smatrate da govorite taj jezik? (Možete li dobro razumjeti izvorne govornike tog jezika, npr. u serijama, filmovima, na radiju i tako dalje i sporazumjeti se s iizvornim govornicima? Smatrate li da ste naučili dovoljno jezika s obzirom na godinu koja jeste?)
4. Zašto studirate baš taj jezik?
Nadam se da nije previše pitanja. :P Ako netko ima vremena neka odgovori, hvala
spcsm is offline  
Old 24.04.2014., 22:59   #2323
Quote:
lussylu kaže: Pogledaj post
A sta se to isplati na filozofskon osim pojedinih jezika....
Ponavljam, ''isplativost'' ovisi o tvojoj viziji studiranja i života nakon studiranja. Ja recimo smatram da mi se studiranje arheologije isplatilo iako ne radim u struci, već mi je spletom okolnosti arheologija otvorila vrata u jednu drugu struku. Sad mogu mirne duše diplomirati i ne bojati se da ću biti jedan od mnogih nezaposlenih arheologa
Ne možeš fiksno reći da je bilo koji smjer isplativ. Znam hrpu nezaposlenih profesora njemačkog, engleskog i francuskog, ali bogme i nezaposlene profesore npr. matematike. Dakle, sve ovisi o pojedincu i koliko se znaš snaći u životu.
Frigg is offline  
Old 25.04.2014., 10:40   #2324
ako ima nekoga s francuskog jezika i knjizevnosti, molim da mi se javi u pm imam par pitanja
Mesopotamian is offline  
Old 27.04.2014., 13:41   #2325
Quote:
Frigg kaže: Pogledaj post
Ponavljam, ''isplativost'' ovisi o tvojoj viziji studiranja i života nakon studiranja. Ja recimo smatram da mi se studiranje arheologije isplatilo iako ne radim u struci, već mi je spletom okolnosti arheologija otvorila vrata u jednu drugu struku. Sad mogu mirne duše diplomirati i ne bojati se da ću biti jedan od mnogih nezaposlenih arheologa
Ne možeš fiksno reći da je bilo koji smjer isplativ. Znam hrpu nezaposlenih profesora njemačkog, engleskog i francuskog, ali bogme i nezaposlene profesore npr. matematike. Dakle, sve ovisi o pojedincu i koliko se znaš snaći u životu.
NeverMoore is offline  
Old 27.04.2014., 15:21   #2326
anglistika i ruski jezik

pozdrav

zanima me jeli fizicki moguce raditi i studirati kombinaciju eng/rus?
svi kazu da je ovo dosta zahtjevna kombinacija pa mi se ne cini bas izvedivo

pliz nek se jave ljudi sa ovih smjerova ako su za par pitanja
GeOG is offline  
Old 27.04.2014., 18:19   #2327
Ako ima koji student komparativne POKLANJAM iskopiranu i uvezenu knjigu Northrop Frye: The Secular Scripture i neuvezenu kopiju knjige Stanko Lasić - Književni počeci Marije Jurić Zagorke.
rjesavam se starih materijala za ispit pa ako netko zeli, prije reciklaze... nek se javi na pp. pozeljno - primopredaja na faxu
__________________
sada kada snage imam samo još za kraj avantura počinje...

Zadnje uređivanje anna_maria : 27.04.2014. at 19:24.
anna_maria is offline  
Old 27.04.2014., 20:48   #2328
Ima tko iskustava sa španjolskim, talijanskim i francuskim za akademske potrebe? Mislim uzeti početni stupanj (bar jednog od) ta tri jezik kao izborni najesen, pa me zanima koje su najbolje profesorice, što treba napisati da bi mi odobrili onu molbu koju treba pisati da bi se moglo upisati više od jednog jezika iz CSJ, te bi li me profe eventualno primile bez upisivanja kolegija u indeks/ISVU? Hvala.
The Great Duck is offline  
Old 28.04.2014., 18:42   #2329
Quote:
GeOG kaže: Pogledaj post
pozdrav

zanima me jeli fizicki moguce raditi i studirati kombinaciju eng/rus?
svi kazu da je ovo dosta zahtjevna kombinacija pa mi se ne cini bas izvedivo

pliz nek se jave ljudi sa ovih smjerova ako su za par pitanja
ja sam s ang/rus, pitaj kaj te zanima
sarče44 is offline  
Old 29.04.2014., 10:10   #2330
jedno pitanje, možda će savjetnik najbolje znat.

moram li imati sve ocjene upisane u indeks da bi dobio diplomu? imam jedan kolegij koji sam položio prije 3 godine, ali nisam upisao ocjenu u indeks. to mi je teška muka sad opet ići kod profesora koji je izvodio kolegij da on javi nositelju da mi treba upisat neku prastaru ocjenu... ali pretpostavljam da ću morat.
hulijo đuturum is offline  
Old 29.04.2014., 16:17   #2331
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
jedno pitanje, možda će savjetnik najbolje znat.

moram li imati sve ocjene upisane u indeks da bi dobio diplomu? imam jedan kolegij koji sam položio prije 3 godine, ali nisam upisao ocjenu u indeks. to mi je teška muka sad opet ići kod profesora koji je izvodio kolegij da on javi nositelju da mi treba upisat neku prastaru ocjenu... ali pretpostavljam da ću morat.
Jao, pa nisu profesori babaroge koji gutaju studente za ručak
Znam da profesor neće biti najveseliji čovjek na svijetu kad mu dođeš na upis ocjene od prije 3 godine (meni moj pročelnik drži propovijed za jedan semestar zakašnjenja), ali mora ti upisati ocjenu u indeks, jer ti si položio taj kolegij.

Jeli to sada bitno za izdavanje diplome ili ne, nisam siguran, ali pretpostavljam da jest.
__________________
Sent from my iSrać using Truć 3.0
Ubergeist is offline  
Old 29.04.2014., 17:17   #2332
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
jedno pitanje, možda će savjetnik najbolje znat.

moram li imati sve ocjene upisane u indeks da bi dobio diplomu? imam jedan kolegij koji sam položio prije 3 godine, ali nisam upisao ocjenu u indeks. to mi je teška muka sad opet ići kod profesora koji je izvodio kolegij da on javi nositelju da mi treba upisat neku prastaru ocjenu... ali pretpostavljam da ću morat.
Sve ocjene MORAJU biti u indeksu i u studomatu, upisane i jednake.
Jesi li preko studomata? Ocjena je u studomatu? Ako je onda otiđi do profesora ili pročelnika odsjeka i upisat će.
Ako nisi preko studomata i vodiš se po prijavnicama onda ćeš čekati dok ne pronađu prijavnicu. Niko ti neće vjerovati na riječ da si položio i samo tako ti dati diplomu.

btw. zašto su na studomatu dva prosjeka?
Kajves is offline  
Old 29.04.2014., 17:37   #2333
Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post

Sve ocjene MORAJU biti u indeksu i u studomatu, upisane i jednake.
Jesi li preko studomata? Ocjena je u studomatu? Ako je onda otiđi do profesora ili pročelnika odsjeka i upisat će.
Ako nisi preko studomata i vodiš se po prijavnicama onda ćeš čekati dok ne pronađu prijavnicu. Niko ti neće vjerovati na riječ da si položio i samo tako ti dati diplomu.

btw. zašto su na studomatu dva prosjeka?
ma je, u studomatu je. to sam bio položio u dekanskom roku a izvođač nije bio nositelj, trebalo je u nekom terminu otić kod nositelja da to upiše, ja nisam, u međuvremenu sam upisao godinu i kolegij za koji je ovaj neupisani bio uvjet, tako da sam zaključio da ti upisi u indeks i nisu baš važni.

imam i još dva 7-8 mjeseci stara. ma znam da to nije neka velika stvar i da mi neće nitko otkinut glavu, ali skoro mi dođe da prijavim izgubljen indeks da izbjegnem te pizdarije.

Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post
btw. zašto su na studomatu dva prosjeka?
ovaj težinski valjda uzima u obzir broj bodova koji neki kolegij nosi. ako recimo iz kolegija koji nosi 6 bodova dobiješ 5 a iz nekog koji nosi 3 boda dobiješ 3, težinski prosjek će biti 4.33. ovo naravno pišem kao netko tko se jedva sjeća ičeg iz školske matematike, tako da...

Zadnje uređivanje hulijo đuturum : 29.04.2014. at 17:47.
hulijo đuturum is offline  
Old 29.04.2014., 21:15   #2334
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
ma je, u studomatu je. to sam bio položio u dekanskom roku a izvođač nije bio nositelj, trebalo je u nekom terminu otić kod nositelja da to upiše, ja nisam, u međuvremenu sam upisao godinu i kolegij za koji je ovaj neupisani bio uvjet, tako da sam zaključio da ti upisi u indeks i nisu baš važni.

imam i još dva 7-8 mjeseci stara. ma znam da to nije neka velika stvar i da mi neće nitko otkinut glavu, ali skoro mi dođe da prijavim izgubljen indeks da izbjegnem te pizdarije.
Ma da nemaš nikakvih problema onda, ja bih na tvom mjestu otišao pročelniku tog odsjeka i rekao da sam bio bolestan i te sheme i da ti upiše ocjenu. Glavno da si dao.



Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
ovaj težinski valjda uzima u obzir broj bodova koji neki kolegij nosi. ako recimo iz kolegija koji nosi 6 bodova dobiješ 5 a iz nekog koji nosi 3 boda dobiješ 3, težinski prosjek će biti 4.33. ovo naravno pišem kao netko tko se jedva sjeća ičeg iz školske matematike, tako da...
Ma znam što je težinski, ali zanima me čemu su oba navedena. Na dodatku diplomi će biti samo težinski, čemu mi onda ovdje pokazuju dva prosjeka da vidimo tu razliku koja onda uopće nema nikakve veze s ičim.
Kajves is offline  
Old 30.04.2014., 08:55   #2335
Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post
Ma znam što je težinski, ali zanima me čemu su oba navedena. Na dodatku diplomi će biti samo težinski, čemu mi onda ovdje pokazuju dva prosjeka da vidimo tu razliku koja onda uopće nema nikakve veze s ičim.
Ovaj "obični" treba ljudima za prijavu za dom, stipendije i to.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Old 30.04.2014., 17:09   #2336
Imam jedno pitanje u vezi prijave na FFZG.
Na njihovim stranicama se spominje, uz prijavu elektroničkim putem u NISpVU, i Središnji prijavni ured Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Piše da se prijave za razredbeni postupak primaju do 7.6.2014.
E sad, mene zanima treba li njima nešto slati ili osobno donesti domovnicu i svjedodžbe ili se automatski smatra da si prijavljen čim si prijavio Filozofski fakultet na Postani student??
FortunataPuella is offline  
Old 02.05.2014., 13:13   #2337
Tražim studenta anglistike koji bi mi mogao do 5.5.prevesti 12 stranica članka na temu gena i biologije. Ostalo na pp-u
mockingbird95 is offline  
Old 02.05.2014., 19:43   #2338
Ako sad završim preddiplomski u srpnju, kada će biti promocija ili dodjela tih prvostupničkih diploma? Ne mislim nastavljati diplomski na FFZG-u, pa me zanima hoću li moći prijaviti diplomski na drugom fakultetu bez diplome samo sa potvrdom?
Kajves is offline  
Old 02.05.2014., 19:53   #2339
Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post
Ako sad završim preddiplomski u srpnju, kada će biti promocija ili dodjela tih prvostupničkih diploma? Ne mislim nastavljati diplomski na FFZG-u, pa me zanima hoću li moći prijaviti diplomski na drugom fakultetu bez diplome samo sa potvrdom?
Na FFZG-u ne postoji promocija prvostupničkih diploma, tj. vjerujem da se dovoljno ljudi skupi koji to žele bi napravili takvu promociju, ali u 5 godina koliko studiram ovdje, nisam čula za niti jednu takvu promociju. Mislim, na promociju za magistarsku diplomu se čeka po 8-10 mjeseci, kamoli da još organiziraju i prvostupničke diplome.

Što se tiče upisa na diplomski na drugom fakultetu, pogledaj što te traže od papira, ali koliko ja znam, na svaki diplomski se možeš prijaviti s potvrdom o završetku preddiplomskog studija, jer čak i oni fakulteti koji imaju takve promocije, imaju to tijekom sljedeće akademske godine.

Mi smo mogli podići prvostupničke diplome tek u sljedećem zimskom semestru... znači do kraja ove 2014. godine bi trebao moći podići diplomu u referadi, ali to će ti sigurno biti nakon upisa na diplomski.
Omega7 is offline  
Old 02.05.2014., 20:01   #2340
Ako položim kao izborni neki kolegij s drugog odsjeka, pa eventualno paralelno upišem taj studij na kojem je kolegij obavezan, bi li mi priznali to? Npr. ako slušam hindske jezične kao izborni i poslije upišem indologiju, onda ne bih morao opet slušati jezične na studiju (do stupnja do kojeg sam položio, jel)?
I kolika je vjerojatnost da će mi lektor dopustiti slušanje jezičnih vježbi bez upisa (zanimam se za rumunjski, a osim studija na FFZG ne znam ni za što drugo gdje bih ga mogao učiti)?
The Great Duck is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.