Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2011., 21:51   #201
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Pa ne znam kako da se drukčije izrazim za pruge po tijelu No da, u pravu si, iako te tigrave zovu drukčije
Jel ko boxeri, nizozemski ovčari, bullterijeri?

Ako je taj tip, to se zove brindle, i tigrasti je dobar prijevod i koristi se.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 08:24   #202
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
Jel ko boxeri, nizozemski ovčari, bullterijeri?

Ako je taj tip, to se zove brindle, i tigrasti je dobar prijevod i koristi se.
Da, tak nekak, nije najbolji primjer ali:
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 08:25   #203
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post
To je već jedna druga priča..
Je, je ali da ne bi izazivali svađe nećemo je ispričati
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 09:24   #204
bok


perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 09:28   #205
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post

Prekrasan pas...
elly45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 13:22   #206
bok

Tipovi šarplaninaca:

1. Murdz
2. Karabas
3. Merdzan
4. Tigar-Sari
5. Medov-Medovan
6. Zelenduh-Zelendusan
7. Zlatan-Skender


1. Murdz tip pasa je gvozdeno sive boje, obicno sa tamnom maskom a nekada i bez tj. sa maskom svetle boje (kontra maska), suve gradje, lakse u odnosu na ostale tipove, srednje su visoki ali u proseku nizi u grebenu od vecine ostalih tipova (uglavnom varira od 65 do 75 cm) mada se kod ovog tipa, i danas a i ranije srecu i ekstremno niski a i visoki psi, nesto je lakse glave, vrlo agresivan i prema ljudima i prema psima, srednje duge do duge dlake, a rep u stanju mirovanja drzi opusteno u obliku sablje a u afektu povijen u luk s tim sto nikada ne obrazuje pun krug. Ovaj tip pasa posluzio je pocetkom 20-og veka za obnavljanje tada vec gotovo izumrlog psa Slovenackog krasa ili kako su ga neki nazivali Istarskog, a danas Kraskog ovcara. Kasnije je upravo ovaj tip usao u standard Sarplaninca kao jedini pravi, a kasnije priznavanjem ostalih boja ostao kao najpozeljniji i dugo vremena favorizovani tip od strane kinoloskih sudija iako je na samoj planini bio slabije zastupljen od skoro svih ostalih tipova. Upravo ove cinjenice stvorili su oko ovog tipa pasa mnogo kontraverznih tj. suprotnih misljenja kod zaljubljenika i odgajivaca ove rase.

2. Karabas tip je i danas i u proslosti bio najzastupljeniji tip na prosotru formiranja rase. Ovi psi su kao i Turski Kangali, psenicno zute boje, svetlije ili tamnije, sa izrazenom tamnom maskom. Sam naziv "karabas" je odomaceni izraz turskog porekla koji u bukvalnom prevodu znaci - crna glava. U okolini Strpca na Kosovu se sve do 70-ih godina proslog veka odrzao u vecem broju jedan divan lokalni varijetet Karabasa, vrlo svetle boje - prljavo bele ali ne samo sa tamnom maskom na njusci vec sa potpuno tamnim glavama. Ovakvi psi se i danas tamo mogu sresti ali su vrlo, vrlo retki. Karabas inace spada u vise tipove rase, izmedju 70 i 80 cm u grebenu, jake masivne glave, cvrste gradje, podjednako agresivan prema ljudima i prema psima, srednje duge i duge dlake. Drzanje repa u afektu mu je identicno kao kod Murdz tipa, a u stanju mirovanja moze da ga nosi i potpuno ravno tj. opusteno.

3. Merdzan tip su psi bele boje koja varira od zuckasto bele do snezno bele uvek bez ikakve maske. Merdzan je takodje odomacena turska rec koja u prevodu znaci "biser". Ovi psi takodje spadaju u vise pse kao i Karabasi i identicnog su karaktera, s tim sto su uglavnom nesto vitkiji i laksi od njih i uze glave u predelu cela, a i u vecini slucajeva su srednje duge dlake tako da u velikoj meri mogu podsecati na Turske Akbase ali oni opet za razliku od Akbasa imaju, ili bi bar trebalo da imaju, jace odnosno dublje i krace njuske i nesto snazniji kostur. Drzanje repa im je identicno kao kod prva dva tipa. Interesantan je podatak da je upravo jednog ovakvog psa posedovao i bivsi dozivotni predsednik SFRJ, Josip Broz Tito.

4. Ovaj tigrasti tip pasa se smatra za jednog od najstarijih i prvooformljenih. Ove pse pored boje od ostalih tipova razdvaja i karakter i fizicki izgled. Vrlo su pokretljivi, srednje su visine, lakseg kostura i generalno gledano najslabije glave koja na prvi pogled posmatracu moze da deluje kao lupoidna, ali zato su u vecini slucajeva neverovatno jakog ugriza i velicine zubala. Dlaka im je srednje duga mada se srecu i primerci duze dlake ali vrlo retko. Izuzetno je naglasena njegova agresivnost i netrpeljivost prema drugim psima ali to nije toliko izrazeno i prema ljudima. Odredba tog famoznog Standarda za Sarplanince u kojoj se tigravost smatra za diskvalifikacionu manu, uticala je cak i na stocare i njihov uzgoj tako da su sada i na samoj planini cisti primerci tog tipa vrlo retki.

5. Medov ili Medovan je jedan vrlo interesantan tip. Njihova boja ide u raznim nijansama braon boje, od svetlije (skoro ridje) ali zato i dosta redje, do vrlo tamne. Ovi psi spadaju u najnize pse, gotovo da nikada nije bilo primerka preko 70 cm u grebenu, ali su zato neverovatno snaznog kostura i velike glave koja bi mogla dobro da stoji i znatno visim psima. Ovi minijaturni tenkovi od pasa sa svojim relativno malim visinama dostizu tezine od preko 60 kg. Vrlo su ostri i nepoverljivi ali na prvi pogled deluju potpuno nezainteresovano za posao koji obavljaju i zato cesto umeju da iznenade silinom i brzinom svoje reakcije u odbrani. Dlaka im je duga, a rep je u mirovanju sabljasto nosen a u afektu je prstenast, uvek zatvara pun krug tj. vrh repa dodiruje sapi.

6. Zelenduh se danas smatra za tip koji vise ne postoji, doduse niko to sa sigurnoscu ne moze da tvrdi, ali vec dosta dugo vremena nije vidjen nijedan takav pas. Ovaj tip je takodje dosta visok i snazan, naglaseno velike glave poput Medova i verovatno najagresivniji od svih tipova. Njegova boja je siva, ali nije kao kod ostalih tipova gde se mogu videti prelazi u svetlije nijanse oko vrata, na ekstremitetima i slicno, vec je to boja bez ijednog prelaza u istom tonu po celom telu, kao kod Nemacke plave Doge ili Vajmarskog pticara, zato je i dobio takvo ime jer zbog boje podseca na duha. Ovaj tip je od ostalih odvajala i najduza i najbogatija dlaka. Rep su u stanju afekta zavrtali tako da obrazuje vise od jednog kruga i cak za 1/3 prelazi u drugi unutrasnji krug a i u stanju mirovanja ga iako opustenog drze gotovo prstenasto ili bolje receno obrazujuci udicu pri vrhu repa.

7. Zlatan se kao i Zelenduh smatra izumrlim ali se prica da ima jos takvih pasa na jugu Makedonije. Ovaj tip pasa je sigurno najveci i najmasivniji od svih. Njegove visine u grebenu, pogotovo kod muzjaka, idu cak izmedju 90 i 100 cm! Ubedljivo je najgori i najlosiji cuvar od svih i gotovo da uopste ne pokazuje znake agresivnosti, ni prema ljudima ni prema psima. Dlaka mu je duga, zlatno zute do bakarne boje bez tamne maske na glavi, a rep u afektu gotovo da i ne podize. Ovog psa Grci smatraju za dvorskog psa najveceg vojskovodje Aleksandra Velikog i nazivaju ga Zlatni Ilirski Mastif ili Molos, a da nisu daleko od istine potvrdjuje i drugi ustaljeni naziv za ovaj tip a to je Skender. Skender, Iskender ili Oskender je turski oblik imena Aleksandar, i bas pod tim nazivom su turci kroz njihova istorijska ucenja spominjali lik Aleksandra Velikog tj. Makedonskog. Jos jedna stvar je interesantna u vezi ovog tipa pasa a to je prica da je upravo ovaj tip pasa posluzio Nemcima za kreiranje Leonbergera i da su se mesanci ovog tipa Sarca i nekih linija Kakavkaskih ovcara prikazivali po izlozbama kao cistokrvni Kavkasci a da i danas ima potomaka tih pasa koji se setaju ringovima gde se ocenjuju Kavkaski ovcari.
perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 13:36   #207
Tvoj je dakle, Zelenduh
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 21:31   #208
bok

Dopeljaj svojeg na provjeru kod mojeg..pa da vidimo
perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 11:00   #209
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post
Dopeljaj svojeg na provjeru kod mojeg..pa da vidimo
nemam šarca više
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:49   #210
bok

Javi kad ga nabaviš..samo nemoj one špicoke kraševce da mi dovodiš
perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 15:36   #211
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post
Javi kad ga nabaviš..samo nemoj one špicoke kraševce da mi dovodiš
ni kraševce ni mamute i ne vodim pse u borbe niti bilo šta slično
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 07:46   #212
Tipovi šarplaninaca:

1. Murdz
2. Karabas
3. Merdzan
4. Tigar-Sari
5. Medov-Medovan
6. Zelenduh-Zelendusan
7. Zlatan-Skender

odlican opis za sarplanince zadivljen sam
moji su imali u selu velikog sarca skroz bijeli a totalno bezopasan taj se nije micao sa dvorista, ubijam se ovdje objasnjavajuci ljudima da velik sarplaninac ne znaci i opasan ili dobar cuvar, da njihova velicina varira i da mogu diti u raznim bojama, mada za tigraste moram priznat da nisam cuo ali ne znaci da nisu postojali
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:12   #213
moze pitanje? pozdrav

Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
pas nikada nece napasti dijete ako je normalno odgojen, pruzena mu je ljubav, paznja, osjeca se clanom "copora"
to bi ti bio prvi pas?nadam se da ga ne mislis drzati na lancu ili tako nesto s obzirom da ce biti u dvoristu?smatram da sarplaninac nije za pocetnike...treba puno rada...
kao i svi pastirski psi vrlo je nepovjerljiv prema strancima i stiti svoj copor...
evo tu je link s malo vise informacija: http://www.pasoddy.com/dog/sarplaninac_.htm
imam sarplaninca ali me zanima jel ima razlike ako je na lancu na kojem nemoze dalje od npr 5metara, ili na lancu koji ima sajlu i moze se kretati duzinom cjeloga dvorista od prilike neki 50 metara...
patrik kevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 08:51   #214
pozdrav

zanima me dali se moze drzati sarplaninac na lancu koji je na sajli duz cijelog dvorista oko 50 metara... ili im i to smeta..
patrik kevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 09:00   #215
Može se patrik, šta se nebi mogo, pitanje je samo zašto kad bi mu bilo itekako bolje da je slobodan u tom svom ograđenom dvorištu. Ako i treba biti čuvar biti e bolji čuvar kad je pušten nego kad je na lancu/sajli! Inaće, sajla dužine 50 metara, ak već nema druge solucije nije tak loša opcija uz uvjet da pas ima dobru kućicu i daima uvijek mjesto u hladu.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 11:14   #216
zanima me kako se šarplaninci odnose prema ostalim životinjama,ja imam macke i kunica,pa me osobno zanima kakav odnos imaju prema drugim životinjama u kuci?
ana111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 15:41   #217
Quote:
ana111111 kaže: Pogledaj post
zanima me kako se šarplaninci odnose prema ostalim životinjama,ja imam macke i kunica,pa me osobno zanima kakav odnos imaju prema drugim životinjama u kuci?
Ovisno o tome kako ih se socijalizira i odgaja u ranoj dobi. Šarci i pastirske pasmine općenito su prirodno jako pažljivi i nježni prema svemu slabijem ako ih se od malena navikava.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 18:45   #218
Wink sarplaninac

moze jedno pitanje imam stene al neznam koje je pasmine posla cu vam sliku pa mi recite molim vas http://www.zaslike.com/upload.php

Zadnje uređivanje denis967 : 14.02.2014. at 18:53.
denis967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 21:11   #219


znalci, kak vam izgledaju ovi psi? jesu cistokrvni sarci?
vilenjak91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.