Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2013., 19:12   #9341
znači moguće je da tijekom primanja kremoterapija nastanu nove metastaze, u ovom slučaju na jetri? postoji mogoćnost kirurškog zahvata metastaza na jetri? pretpostavljam da su vrlo male ako su novonastale...

također bi molio pomoc oko ovoga

stadij bolesti: T3NOM1b

meta hepatis et glandulae suprarenalis
meta cerebri multiplices; St.post.irrad.cerebri
status ost chemotherapiam (PE IV)
St.post irradiationem ca cervicis a.a XX
anaemia sec.
Crokofil is offline  
Old 14.08.2013., 19:31   #9342
Quote:
Crokofil kaže: Pogledaj post
znači moguće je da tijekom primanja kremoterapija nastanu nove metastaze, u ovom slučaju na jetri? postoji mogoćnost kirurškog zahvata metastaza na jetri? pretpostavljam da su vrlo male ako su novonastale...
mogu nastati tijekom kemoterapije.
Teoretski se mogu uklanjati, ali mislim da ne ako ih je više od 5 i ako su u oba režnja jetre (nisam sigurna oko detalja).
No kod toliko raširene bolesti (metastaze i na mozgu i u nadbubbregu i u jetri) nažalost sumnjam da bi operativno uklanjanje ovih na jetri imalo puno smisla

Quote:
Crokofil kaže: Pogledaj post

stadij bolesti: T3NOM1b

meta hepatis et glandulae suprarenalis
meta cerebri multiplices; St.post.irrad.cerebri
status ost chemotherapiam (PE IV)
St.post irradiationem ca cervicis a.a XX
anaemia sec.
metastaze na jetri i nadbubrežnoj žlijezdi
metastaze na mozgu - stanje iza zračenja mozga
stanje iza primljene kemoterapije
stanje iza zračenja karcinoma cerviksa prije 20 godine
anemija posljedično provedenoj terapiji
Gerta is offline  
Old 14.08.2013., 19:37   #9343
ima li uopće ikakve nade da ce se stanje nakon ovog novog ciklusa kemoterapije popraviti? postoji jos nesto osim kemoterapije sto bi se moglo pokusati?
Crokofil is offline  
Old 14.08.2013., 19:48   #9344
Quote:
Crokofil kaže: Pogledaj post
ima li uopće ikakve nade da ce se stanje nakon ovog novog ciklusa kemoterapije popraviti? postoji jos nesto osim kemoterapije sto bi se moglo pokusati?
Na žalost radi se o bolesti u zadnjem stadiju s višestrukim metastazama na više vitalnih organa. U ovoj fazi bolesti nikako više ne možemo pričati o nekoj eventualnoj remisiji bolesti već isključivo o produžektu kvalitetnog života na način da se sanira što se sanirati da i da se ovakvo stanje održava što je dulje moguće. Stanje se može nešto popraviti, ali ono što je cilj i za što današnja medicina ima sredstva je isključivo što dulje zadržavanje stanja u ovoj fazi bolesti i omogućavanje što kvalitetnijeg života. Pošto je osoba dobrog općeg stanja upravo zato je odlučeno da se ide na novu liniju terapije kako bi se ostvarilo to produljenje života.
Metastatska bolest je takve prirode kakve je i na žalost nema tu ništa što bi se moglo pokušati da da se doživi remisija, ali moguće je prijaviti se na neku od studija koja nudi moguće neki učinkovitiji lijek.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 14.08.2013., 21:30   #9345
mom tati se sa pluća osim na mozak rak proširio i na kosti i jetru
doktorica prognozira još vrlo malo vremena.
ja jednostavno ne mogu vjerovati. par dana prije nego mu je pozlilo kupao se s nama, šetao a sad hoda uz pridržavanje, više vremena leži nego je na nogama, smršavio je još više.

i dalje svaki dan pije ulje od crnog kima. stalno se mislim da li ima još nešto da mu kupim, da bar malo snage skupi jer bojim se da kad skroz zalegne da je to to. ovako, dok god može na noge tješi me da će još malo(što više) biti s nama.
pamuk is offline  
Old 14.08.2013., 22:20   #9346
Quote:
pamuk kaže: Pogledaj post
mom tati se sa pluća osim na mozak rak proširio i na kosti i jetru
doktorica prognozira još vrlo malo vremena.
ja jednostavno ne mogu vjerovati. par dana prije nego mu je pozlilo kupao se s nama, šetao a sad hoda uz pridržavanje, više vremena leži nego je na nogama, smršavio je još više.

i dalje svaki dan pije ulje od crnog kima. stalno se mislim da li ima još nešto da mu kupim, da bar malo snage skupi jer bojim se da kad skroz zalegne da je to to. ovako, dok god može na noge tješi me da će još malo(što više) biti s nama.
Žao mi je. Budi mu dobra i pomaži mu koliko god možeš. Od u RH nekonvencionalnih preparata preporučam ulje kanabisa. Ne vjerujem da će ga izliječiti, ali pomoći možda hoće. Da ne ispadnem alternativac/kriminalac stavljam link na znanstveni članak.


Inače, moja je mama preminula u nedjelju, niti dva mjeseca od dijagnoze ca gušterače.
jojo jojić is offline  
Old 14.08.2013., 23:44   #9347
Quote:
vedranST kaže: Pogledaj post
koja kemo?za koji tip raka?? jel mislite na fu5 +oxaliplatin ili nesto drugo?
Karcinom nemalih stanica s metastazama na bubregu jednom kralješku i u glvi(to je rješavao na Gamma knifeu prije kemoterapije), ima 69 godina, dobro jede i kljukam ga sa stvarima za imunitet.

Ako možeš vjerovati, ne znam Nigdje u papirima koje nam daju ne piše osim da je PE-protokol i da dr. sestri kaže Platina kad mu treba priključiti infuziju, a za sutra će dobiti Vepesid od 100 mg iako je sestra rekla da on inaće prima veću dozu nego što je ta kapsula.. Ja nisam bila s njim danas pa ne znam....
Već sam jednom priliko pitala dr. za lijek koji prima a mi je rekla da sve piše na papirima (piše samo PE-protokol)
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 15.08.2013., 12:28   #9348
Evo našla sam na jednom mjestu piše da je Cisplatin ...
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 15.08.2013., 13:30   #9349
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Evo našla sam na jednom mjestu piše da je Cisplatin ...
aha sto je slicno mom oxalipatinu..neka se drzi ,moze se izdrzati!
vedranST is offline  
Old 15.08.2013., 15:24   #9350
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Tat inaće prima kemoterapiju po PE protokolu (Platina) Danas mu počeo 3. ciklus (trodnevni), sutra je praznik i dat će mu u tableti..

Kakve su reakcije i je li isto to popiti u tableti????!!! Što možemo očekivati?
Moj tata je isto na PE protokolu, prima cisplatin intravenozno i vepesid kapsule (etoposid), mora popiti ukupno 12 kapsula od 100 mg u 3 dana (svaki dan po 4 kapsule, 2 ujutro i 2 navečer), znači ukupno 1200 mg etoposida. Tata inače ima okultni mikrocelularni karcinom.
Tako da sad svaka 3 tjedna dolazi ambulantno na kemoterapiju, primi infuziju platine i onda doma pije te kapsule.
Sarky is offline  
Old 15.08.2013., 15:35   #9351
Quote:
pamuk kaže: Pogledaj post
mom tati se sa pluća osim na mozak rak proširio i na kosti i jetru
doktorica prognozira još vrlo malo vremena.
ja jednostavno ne mogu vjerovati. par dana prije nego mu je pozlilo kupao se s nama, šetao a sad hoda uz pridržavanje, više vremena leži nego je na nogama, smršavio je još više.

i dalje svaki dan pije ulje od crnog kima. stalno se mislim da li ima još nešto da mu kupim, da bar malo snage skupi jer bojim se da kad skroz zalegne da je to to. ovako, dok god može na noge tješi me da će još malo(što više) biti s nama.
Budite mu potpora, i potičite ga da se kreče što više. Ne znam dal su vam što doktori rekli, ali moj tata isto ima metastaze na kostima i jetri (mikrocelularni je u pitanju, primarnog tumora nema), mi kad smo i otkrili da je njemu nešto to je već bilo toliko rašireno, i iako su nam u jednoj bolnici rekli da nema terapije, da je to to, otišli smo u zagreb i tamo je dobio kemoterapiju, palijativno mu je zračena lumbalna kralježnica koja ga je toliko bolila da je 2 mjeseca ležao u krevetu, smršavio sigurno oko 15 kg, mišići mu atrofirali, tri tjedna nakon zračenja bol mu je počela popuštat i on se počeo dizat, na početku uz našu pomoć, morali smo ga dizat iz kreveta i držat kad je počeo hodat, još ga je malo boljelo ali je hodal svaki dan koliko je mogel, imao je flaster Fentanyl od 100 mg + sevredol tablete po potrebi (morfin) koje je pio kad ga je boljelo toliko da nije mogel izdržat. Kad je počeo hodat, prestao je pit tablete iako ga je još bolilo al nije se htel navikavat na njih, dan po dan i malo po malo, sa vježbom on sad hoda samostalno, još ima jednu štaku sa sobom radi neke sigurnosti ali kroz tjedan dana bude i bez nje hodao, dozu flastera mu polako smanjujemo, on je ponovno počeo dobivat na težini, jede normalno.
Najvažnije je da mu budete potpora i potičete ga da vježba, pa čak i kad leži, moj tata je svaki dan u krevetu vježbao noge i ruke, koliko je mogao. Ako ima velike bolove u kostima doktor će ga vjerojatno pozračit, i računajte da treba proći oko 2 do 3 tjedna da zračenje počne djelovat i da se bolovi smanje, zato je bitno da koliko toliko održava kondiciju i vježba koliko može. I dalje samo pozitivno pred njim, unatoč situaciji, morate biti pozitivni jer to je ono što njih drži.
Sarky is offline  
Old 15.08.2013., 15:45   #9352
Quote:
Sarky kaže: Pogledaj post
Moj tata je isto na PE protokolu, prima cisplatin intravenozno i vepesid kapsule (etoposid), mora popiti ukupno 12 kapsula od 100 mg u 3 dana (svaki dan po 4 kapsule, 2 ujutro i 2 navečer), znači ukupno 1200 mg etoposida. Tata inače ima okultni mikrocelularni karcinom.
Tako da sad svaka 3 tjedna dolazi ambulantno na kemoterapiju, primi infuziju platine i onda doma pije te kapsule.
Moj je na trećem ciklusu PE, ali danas je dobio kapsulu jer je praznik pa ne ide primiti intravenozno Inače svaka tri tjedna po tri dana (prvi 4 sata, druga dva po jednu bocu -sat vremena) Isto ima bolove u leđima i sad ga to već boli toliko da poćinje šepati.. spušta mu se u kuk valjda, ali nitko zračenje nije niti spomenuo. Možda čekaju rezultate kontrolnog UZV i RTG-a za kojih 10-tak dana.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 15.08.2013., 16:47   #9353
Bok ljudi,
Evo tata je neki dan došao na kontrolu. Dobro se osjeća već par tjedana, ma super. Vozio je auto, išao u spizu sam, ma sve super. Jedino se nije mogao kupati u moru (kaže da osjeća pritisak u plućima kad dođe pokraj mora) i ne moze dugo hodati jer se zadiše.
Kad je došao na kontrolu, svi nalazi su bili ok, tj ništa se nije širilo dalje. Taman je trebao otići doma kad tu večer, odjednom je počeo jako kašljati, rekao je da osjeća kao da treba nešto iskašljati, a ne može, kao da ga nešto škaklja u grlu. I tako je kašljao i kašljao i odjednom počeo hroptiti i hripati, nije mogao doći do zraka nikako. To je kratko trajalo, ali činilo se kao da traje satima. Nakon toga se počeo osjećati loše i u 2 dana 2 puta se ponovilo.
Razumijem da boluje od takve bolesti, ali opet bih voljela da mi netko rastumači ako može zašto se to događa, je li to kod ca pluća normalno i može li se nešto učiniti. Ponovili su 2 puta sve nalaze, sve je u redu. Dr kažu da je to jednostavno takva bolest.
Dalje, njega već tjednima boli rame, i to sve jače i jače. Snimali su mu i rame, kažu da nema ničega. Naručen je na kontrast sljedeći tjedan.
Ima li neke poveznice između te 2 stvari koje ga muče? jako me brine to nestajanje zraka i što kad se to dogodi jako teško opet normalno prodiše.
*Lilly* is offline  
Old 15.08.2013., 19:04   #9354
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Moj je na trećem ciklusu PE, ali danas je dobio kapsulu jer je praznik pa ne ide primiti intravenozno Inače svaka tri tjedna po tri dana (prvi 4 sata, druga dva po jednu bocu -sat vremena) Isto ima bolove u leđima i sad ga to već boli toliko da poćinje šepati.. spušta mu se u kuk valjda, ali nitko zračenje nije niti spomenuo. Možda čekaju rezultate kontrolnog UZV i RTG-a za kojih 10-tak dana.
Kad je moj tata primao 2. ciklus, taj se zapravo računa kao prvi jer prvu kemoterapiju je primao male doze cisplatine (po 20 mg kroz 5 dana) zbog loših nalaza jetre pa nije mogao primiti klasičnu i tek mu je drugi put doktorica uvela etoposid i tad nam je rekla da će još vidjet dal će ga primat preko infuzije ili u tabletama, pa se odlučila za tablete. Ja pretpostavljam da je isto jedno i drugo, jedino je malo jednostavnije u tabletama jer ne mora odlazit u bolnicu nego ih uzima od doma, a i sve ostalo je vjerojatno isto.
Kaj se tiče bolova u leđima, moguće je da su mu se mete pojavile, moj tata ima mete u kralježnici i to ga je toliko boljelo da je 2 mjeseca bio nepokretan dok zračenje nije počelo djelovat, ako se pojavilo što vidjet ćete na kontroli i onda će mu najvjerojatnije taj dio pozračit da mu smanje bol. Ako već ne koristi flastere za bol, moguće da mu i to uvedu. Ja se nadam da nisu mete i da je ta bol od nečeg drugog.
Držim vam fige da nalazi budu dobri i da se stanje popravi.
Sarky is offline  
Old 15.08.2013., 19:16   #9355
Quote:
*Lilly* kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,
Evo tata je neki dan došao na kontrolu. Dobro se osjeća već par tjedana, ma super. Vozio je auto, išao u spizu sam, ma sve super. Jedino se nije mogao kupati u moru (kaže da osjeća pritisak u plućima kad dođe pokraj mora) i ne moze dugo hodati jer se zadiše.
Kad je došao na kontrolu, svi nalazi su bili ok, tj ništa se nije širilo dalje. Taman je trebao otići doma kad tu večer, odjednom je počeo jako kašljati, rekao je da osjeća kao da treba nešto iskašljati, a ne može, kao da ga nešto škaklja u grlu. I tako je kašljao i kašljao i odjednom počeo hroptiti i hripati, nije mogao doći do zraka nikako. To je kratko trajalo, ali činilo se kao da traje satima. Nakon toga se počeo osjećati loše i u 2 dana 2 puta se ponovilo.
Razumijem da boluje od takve bolesti, ali opet bih voljela da mi netko rastumači ako može zašto se to događa, je li to kod ca pluća normalno i može li se nešto učiniti. Ponovili su 2 puta sve nalaze, sve je u redu. Dr kažu da je to jednostavno takva bolest.
Dalje, njega već tjednima boli rame, i to sve jače i jače. Snimali su mu i rame, kažu da nema ničega. Naručen je na kontrast sljedeći tjedan.
Ima li neke poveznice između te 2 stvari koje ga muče? jako me brine to nestajanje zraka i što kad se to dogodi jako teško opet normalno prodiše.
Kašalj je radi bolesti, ne znam koliko su mu pluća zahvaćena, ali najvjerojatnije je od toga. Može se pojaviti i kod sindroma gornje šuplje vene (vena cava superior syndrome) a onda su prisutni i neki drugi simptomi (crvenilo i otok lica i vrata, otežano disanje, kašalj, izražene vene na vratu i prsima, otok ruke i slično) ali to bi se vjerojatno isto vidjelo na rtg-u da neka masa pritišće gornju šuplju venu, tak da ja mislim da je to baš od bolesti, pogotovo ako je tumor smješten tako da ometa normalan rad bronha.
Ne znam, nisam doktor, to je samo moje shvaćanje toga što bi moglo biti.

Rame bi ga moglo boljeti radi meta, ali ako su već napravili pretrage i kažu da nije to (super da nema ništa) moguće da, kako je meni objasnio jedan mladi doktor, ga boli isto radi tumora jer neki tumori izlučuju određene hormone što može dovesti do pojave boli u kostima i slično.
Za sad ga promatrajte kak bude s tim kašljem, i pitajte doktore dal postoji nešto što bi mu mogli dat da mu olakšaju, zbilja ne znam.
Nadam se da će se smiriti i da bude bolje.
Sarky is offline  
Old 16.08.2013., 11:18   #9356
Karcinom debelog crijeva i beta glukan-pomoć...

Isprike ako ova tema već postoji, ali trebam pomoć i razmjenu iskustava. Naime, moj otac operirao je karcinom debelog crijeva treći stadij i odradio je prvi ciklus kemoterapija. U želji da podignemo imunitet i pripremimo organizam za drugi ciklus odlučili smo da uzme Beta 1,3 D glukan Trasfer Point. Dosta toga pročitala, prolistala i nitko ne spominje nikakve nuspojave, već samo da ih je to podiglo, a od kad je moj otac krenuo uzimati Beta glukan pojačale su mu se mučnine, grčevi u želucu i crijevima i metalni okus u ustima, ništa ne može jesti i na očigled propada. Uzima ga tek tjedan dana. Je li moguća takva burna reakcija, da nastavimo ili prestanemo uzimati taj preparat. Molim vas kakva su vaša iskustva s tim pripravkom...i ima li netko sa neželjenim posljedicama dok je uzimao taj preparat.....hvala....
Toruk is offline  
Old 16.08.2013., 13:11   #9357
i moj ih je tata uzimao, ali nije imao takve nuspojave. međutim svatko drugačije reagira. možda da mu ih prestajete davati. ne bi vas htjela plašiti, ali možda je ovo šta mu se sada događa posljedica terapije ili od same bolesti.možda uopće nema veze sa tabletama. meni su savjetovali da tati počinjem davati po jednu tabletu dnevno, a onda polako nakon desetak dana po dvije.
školom is offline  
Old 16.08.2013., 19:12   #9358
Ljudi dragi, dobar dan. Moze li mi netko svojim iskustvom pomoci oko par stvari. Suprug se bori sa karcinomom debelog crijeva. Upravo je zavrsio sa posljednjom od šest kemoterapija. U pocetku su nam lijecnici rekli da kada zavrsi sa tih sest kura kemoterapije, za mjesec dana ce znati sto je napravljeno - ici ce na UZV , CT, povaditi markere... Medjutim, sada je prica druga i kazu da treba cekati jos 3, 4 mjeseca pa tek onda raditi nalaze. Moze li mi netko savjetovati, jeli potrebno stvarno toliko cekati da bi se vidjelo koliko je kemoterapija bila uspjesna ili se to moze znati vec sada. Iako se nadamo najboljem, razmisljamo i da li ima smisla toliko cekati, jer u slucaju da nesto ne valja....
Molim savjet i zahvaljujem na pomoci.
JOI is offline  
Old 17.08.2013., 00:22   #9359
Quote:
*Lilly* kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,
Evo tata je neki dan došao na kontrolu. Dobro se osjeća već par tjedana, ma super. Vozio je auto, išao u spizu sam, ma sve super. Jedino se nije mogao kupati u moru (kaže da osjeća pritisak u plućima kad dođe pokraj mora) i ne moze dugo hodati jer se zadiše.
Kad je došao na kontrolu, svi nalazi su bili ok, tj ništa se nije širilo dalje. Taman je trebao otići doma kad tu večer, odjednom je počeo jako kašljati, rekao je da osjeća kao da treba nešto iskašljati, a ne može, kao da ga nešto škaklja u grlu. I tako je kašljao i kašljao i odjednom počeo hroptiti i hripati, nije mogao doći do zraka nikako. To je kratko trajalo, ali činilo se kao da traje satima. Nakon toga se počeo osjećati loše i u 2 dana 2 puta se ponovilo.
Razumijem da boluje od takve bolesti, ali opet bih voljela da mi netko rastumači ako može zašto se to događa, je li to kod ca pluća normalno i može li se nešto učiniti. Ponovili su 2 puta sve nalaze, sve je u redu. Dr kažu da je to jednostavno takva bolest.
Dalje, njega već tjednima boli rame, i to sve jače i jače. Snimali su mu i rame, kažu da nema ničega. Naručen je na kontrast sljedeći tjedan.
Ima li neke poveznice između te 2 stvari koje ga muče? jako me brine to nestajanje zraka i što kad se to dogodi jako teško opet normalno prodiše.
na zalost, da, takva je to bolest.. mog oca nece ubiti karcinom definitivno, vec upravo taj kasalj.. toliko je od njega onemocao da je to strasno!! .. ako mu se stanje sa kasljem pogorsa, pitajte da vam daju codein, on jedini moze pomoci, djeluje na centre u mozgu koji blokiraju podrazaj za iskasljavanje.. moj ga otac pije tek treci dan, prvu noc je spavao napokon nakon 20dana, josuvijek ima napadaje kaslja koji traju satima, ali uz kodein ipak ima i periode kakvog takvog mira.. sve je to strasno i jednostavno, moderna medicina nema bas puno znanja kako olaksati ovakve muke....procitala sam neki dan da neki enzim iz cokolade sa 70% kakao na vise , ima jace djelovanje cak i od kodeina na kasalj, pa mu sad i to dajem i izgleda da stvarno pomaze..
dance-sky is offline  
Old 17.08.2013., 09:42   #9360
Dance sky, moj tata je mjesecima pio Codein i NISTA mu nije pomagao. Doktori nisu mogli vjerovati jer kazu da jos nisu imali pacijenta kojem on nije pomagao, ali eto, kod mog tate je nazalost tako.
Mislim da cu ga odvesti kod homeopata jer ce on izluditi ako kasalj poprimi razmjere od prije nekoliko mjeseci.
*Lilly* is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.