Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2009., 01:11   #1
O nepravdi

Što je nepravda?

Je li nepravda zapravo nedjelo(vanje), gdje netko ima korist na tuđu štetu?
i ako je tome tako,
Je li nepravda i nereagiranje na nepravdu?

Zadnje uređivanje enky : 02.01.2009. at 02:37.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 03:25   #2
Da, nepravda je i nereagiranje na nepravdu.

U moralnom smislu, nereagiranje na nepravdu može biti i puno veće zlo od same, izvorne nepravde... Svijest o toj činjenici je na jako niskom stupnju. Zato je i stanje na Zemlji takvo kakvo je.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 07:08   #3
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Je li nepravda i nereagiranje na nepravdu?
Ne. To je "samo" ne-etično. Nitko nie "dužan" reagirati na nepravdu, ali ljudi s usvojenim etičkim principima će osjećati potrebu da reagiraju.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 11:47   #4
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne. To je "samo" ne-etično. Nitko nie "dužan" reagirati na nepravdu, ali ljudi s usvojenim etičkim principima će osjećati potrebu da reagiraju.
Pogrešno. Svi smo dužni reagirati na nepravdu. Nereagiranje na nepravdu (u okviru svojih nogućnosti) je licemjerno. Moralno postupanje i licemjerje ne idu zajedno.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 12:34   #5
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Pogrešno. Svi smo dužni reagirati na nepravdu. Nereagiranje na nepravdu (u okviru svojih nogućnosti) je licemjerno. Moralno postupanje i licemjerje ne idu zajedno.
Zašto smo dužni tako činiti?
Problem ovo teme će izrasti iz toga odakle posmatramo nepravdu, odnosno;
- dali nepravda postoji
- dali je nepravda nešto loše samo po sebi ili ju se takvom vidi zbog moralnih nazora
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 12:49   #6
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Zašto smo dužni tako činiti?
Problem ovo teme će izrasti iz toga odakle posmatramo nepravdu, odnosno;
- dali nepravda postoji
- dali je nepravda nešto loše samo po sebi ili ju se takvom vidi zbog moralnih nazora
Još nisam sreo čovjeka, kojem bi u slučaju da zbog infarkta nemoćan leži na pločniku, bilo moralno postupanje onih koji se ne osjećaju dužnim reagirati.

S druge strane, svoje nereagiranje na neku nepravdu često opravdavamo...

Licemjerno.
Ne možemo u isto vrijeme biti licemjerni i moralni.
To je ono što sam želio reći.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:03   #7
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Još nisam sreo čovjeka, kojem bi u slučaju da zbog infarkta nemoćan leži na pločniku, bilo moralno postupanje onih koji se ne osjećaju dužnim reagirati.
A možda ne leži na pločniku zbog infarkta. Ako i leži zbog infarkta, kakve to veze ima s pravdom ili nepravdom?

Ima jedna zgodna pričica koja možda i ne priliči ovom pdf-u, pa neka joj krvnik odrubi glavu ako misli da treba, no ipak ću je staviti (jer je prvi radni dan Nove godine.

Jednom, davno, u kraljevstvu Kambodže, živio je čovjek po imenu Sok. Jednoga se dana uputio u šumu da nasiječe drvlja za potpalu. Kad je izbio na čistinu, ugledao je golema tigra gdje leži kraj puta. Nije bio siguran spava li tigar, ili je mrtav. Sok se oprezno prikučio tigru, obišao ga i ustanovio da je mrtav. Odmah do tigrova leša uočio je zmijinju rupu.Zaključio je da je tigar stradao od ugriza otrovnice.Kako je u Soka bilo plemenito i samilosno srce, on odluči da pokuša povratiti tigra u život. Izvadi iz torbice mast protiv zmijskoga ujeda i stade je utrljavati u tigrovo truplo. U tren oka tigar oživje i skoči na sve četiri. Kad je primijetio da je premazan ljepljivom i mrkom mašću, tigar zaurla od bijesa.
“Kako se usuđuješ?” riknu tigar. Cijeloga si me uprljao!”
“Tigre, brate,” progovori Sok, “krenuo sam u šumu po triješće za potpalu, i ugledao te ovdje, na ovoj čistini, mrtva. Shvatio sam da te ujela zmija otrovnica. Sve što sam učinio bilo je to da sam te premazao namazom protiv otrova, i ti si oživio.”
“Gluposti i koještarije,” zareža tigar. “Ja da sam bio mrtav?! Mene da je ujela
otrovnica?! Ja sam samo nakratko zadrijemao. Zbog te ću te drskosti pojesti za večeru!”
Jadni je Sok drhtao od straha.
“Smiluj mi se, tigre, brate,” reče dobri čovjek Sok. “Nemoj me odmah ubiti, strpi se, pričekaj da dovedem nekoga tko će presuditi i razriješiti ovaj spor meñu nama. Ako taj bude rekao da si ti u pravu, onda me mirne duše možeš pojesti. Ali ako bude presudio u moju korist, ti ćeš mi poštedjeti život.”
Tigar na to pristade, i Sok pođe potražiti presuditelja. Nedaleko od čistine naiđe na konja i bivola.
“Braćo,” reče im Sok, “smilujte se i pomozite da sačuvam živu glavu. Eno tamo tigra kojega je bila ujela zmija otrovnica, a ja sam ga vratio u život premazavši ga mašću protiv zmijskoga otrova. Ali on sada hoće da me pojede, tvrdeći da sam ga uprljao, a kaže i da je bio samo malo zadrijemao, i da ga nije ujela nikakva zmija.”
Konj i bivol upustiše se u razmišljanje.
“Zacijelo,” rekoše, “valjalo bi presuditi u korist čovjeka, a protiv tigra. No postupimo li tako, naljutit ćemo tigra, pa će i nas pojesti.”
Pa se okrenuše Soku i kazaše mu:
“Oh ne, ti si u zabludi. Smatramo da bi te tigar trebao pojesti.”
Jadnoga Soka još više obuze strah. Brže-bolje se oprosti od konja i bivola, i krenu dalje.
Zamalo, i susrete se sa sucem Zekonjom. Ispriča mu o čemu se radi, i reče da ulaže žalbu protiv tigra. Zekonja ga je pomno slušao, promozgao o svemu, a tada uputio Soka da se vrati na čistinu, i još malo popriča s tigrom. On, Zekonja, također će se tamo naći.
I uistinu, dok je Sok raspravljao s tigrom, pojavi se Zekonja.
“Oko čega se vas dvojica gložite?” upita nevino.
Tada tigar i dobri Sok svaki obrazložiše svoj slučaj. Sudac Zekonja slušao je s
pozornošću obje priče, a tada izreče svoj pravorijek:
“Cio se slučaj mora ponoviti, kako bih mogao pravedno presuditi. Ti, tigre, kreni na ono isto mjesto na kojemu si prije ležao. Legni na nj kao da spavaš. Kad budeš ležao toliko koliko smatraš da si prethodno spavao, probudi se, i, ustanoviš li da si živ, moći ćeš slobodno pojesti ovoga čovjeka.”
Tigar tada legne na ono isto mjesto. Zmija isplazi iz rupe i ujede ga. Ne prođe ni dva,tri časka, a tigar je već bio mrtav.
Vidjevši da je tigar sigurnosno mrtav, Zekonja se okrene Soku, i reče mu:
“Brate Sok, okončasmo ovaj slučaj. Ali sada više ni za živu glavu nemoj utrljavati onu mast u tigra.”
(Kmerska bajka)
__________________
Kao i obično, sve je počelo mnogo prije..
vergilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:16   #8
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Još nisam sreo čovjeka, kojem bi u slučaju da zbog infarkta nemoćan leži na pločniku, bilo moralno postupanje onih koji se ne osjećaju dužnim reagirati.

S druge strane, svoje nereagiranje na neku nepravdu često opravdavamo...

Licemjerno.
Ne možemo u isto vrijeme biti licemjerni i moralni.
To je ono što sam želio reći.
Ima li smisla da se nadmudrujemo raznim primjerima i hipotetskim situacijama; ili je to ipak još uvijek sasvim logički krivo?

Usput; rečeno je da je nepravedno ne-reagirati na nepravdu.
Nisam siguran da se čovjeku koji je doživio infarkt dogodila nepravda. Pretpostavljam da nepravda još uvijek podrazumijeva izostanak pravde rješavanju nekog čina koji joj je prethodio, a infarktu u ovom slučaju ništa ne prethodi.

Da, moguće je da će većina ljudi smatrati građane dužnima da im pomognu; i to će značiti samo to da ih smatraju dužnima da im pomognu, i ništa više.

Meni je jasno što si ti htio reći; i djelomično se slažem s tobom.
Ono što sam htio reći je da ne uključuje svačije poimanje morala istu etiku, isto postupanje i isti stav prema licemjerju.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:22   #9
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Svi smo dužni reagirati na nepravdu. Nereagiranje na nepravdu (u okviru svojih nogućnosti) je licemjerno. Moralno postupanje i licemjerje ne idu zajedno.
Jučer sam burno reagirao na nepravdu.
Zajedno sa Ranbom 4 i još nekolicinom odvažnih plačenika pokokao sam
stotinjak zločinaca. Upravo sam uživao u prizoru kada snajperski metak
raznese glavurdu tipu koji je u plićaku netom prije toga razbacao par nagaznih
mina, natjerao petoricu ljudi među te mine i kladio se sa sličnima sebi koji će
od ovih petorice preživjeti.

Eto u okviru svojih mogućnosti (zavaljen u naslonjač) reagirao sam, te mi se
ne može predbaciti licemjerje.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:47   #10
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne. To je "samo" ne-etično. Nitko nie "dužan" reagirati na nepravdu, ali ljudi s usvojenim etičkim principima će osjećati potrebu da reagiraju.
ne slažem se s tim u potpunosti.

etički principi, etika uopće, propisuju koji ljudski postupci odgovaraju dostojanstvu ljudske osobe, koji jesu, a koji nisu u skladu s ljudskom savješću. etika je i nastala preispitivanjem vlastite savjesti. nepravda također spada pod neetična djelovanja, to je ok. spada pod kršenje etike zato što se svjesno gazi ljudska osoba. nedjelovanje je također nepravda. nedjelovanje potpomaže što bolji, da ne kažem, kvalitetni ostvaraj nepravde koju je nanio netko drugi. obje 'vrste' nepravde su neetične.
_zeljko_sb_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:56   #11
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Zašto smo dužni tako činiti?
Problem ovo teme će izrasti iz toga odakle posmatramo nepravdu, odnosno;
- dali nepravda postoji
- dali je nepravda nešto loše samo po sebi ili ju se takvom vidi zbog moralnih nazora
ako su moralni zakoni i etika odveć ljudski uvjetovani i odveć podložni nesavršenosti čovjeka koji im je tvorac možemo poći i od iskona, od nagona.

onaj osjećaj koji čovjek osjeti kad mu netko svojim (ne)djelovanjem uskrati je osjećaj koji pogađa sve što dovoljno govori o stvarnosti njegova postojanja.

kod osobe koja izaziva taj osjećaj, nepravednika, radi drugi iskonski osjećaj,savjest koja ga jebe u zdrav mozak i govori mu da je usro klajdu.

isto tako, onaj koji sve to indiferentno posmatra trpi svoju savjest što znači da i on snosi dio odgovornosti nepravednika.

a oba su neetična
_zeljko_sb_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:56   #12
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Pogrešno. Svi smo dužni reagirati na nepravdu. Nereagiranje na nepravdu (u okviru svojih nogućnosti) je licemjerno. Moralno postupanje i licemjerje ne idu zajedno.
Oprosti, ali ti očito ne razumiješ pojmove koje koristiš... daj se informiraj.

Licemjerje

Dakle, licemjerje nema nikakve veze s ne-reagiranjem na nepravdu, barem sve dok nekom drugome ne prigovaraš za to isto.

Nadalje, moral je jedno veliko ništa, te nema veze s nepravdom. Dan danas postoje mjesta na svijetu gdje je sasvim moralno imati robove. Moral uključuje i mnoga kastinska društva, a biti limitiran kastom je za naše pojmove nepravda.

I zadnje, ali ne i najmanje bitno, ako reagiraš jer misliš da si to obavezan učiniti, onda to nie ni moralno ni etički... to je onda "prisilno" reagiranje i ne proizlazi iz tvog osjećaja za "pravdu" već iz dužnosti.

Etika proizlazi iz suosjećanja, a suosjećanje dolazi isključivo iz individualnog razumijevanja, a ne iz kolektivne "dužnosti".
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:05   #13
Quote:
_zeljko_sb_ kaže: Pogledaj post
ne slažem se s tim u potpunosti.

etički principi, etika uopće, propisuju koji ljudski postupci odgovaraju dostojanstvu ljudske osobe, koji jesu, a koji nisu u skladu s ljudskom savješću. etika je i nastala preispitivanjem vlastite savjesti. nepravda također spada pod neetična djelovanja, to je ok. spada pod kršenje etike zato što se svjesno gazi ljudska osoba. nedjelovanje je također nepravda. nedjelovanje potpomaže što bolji, da ne kažem, kvalitetni ostvaraj nepravde koju je nanio netko drugi. obje 'vrste' nepravde su neetične.
Ako tebe netko maltretira, a ja ne-djelujem po tom pitanju... kome je to nepravda?

Očito, samo ti to možeš doživjeti kao nepravdu, ali to možeš doživjeti isključivo na temelju pretpostavke da sam ja bio dužan reagirati. Ako sam ja bio dužan reagirati, onda moja reakcija ne bi bila etična, već bi proizlazila iz dužnosti. Ukoliko to nie slučaj, i ja nisam dužan reagirati, onda samo izostaje etična reakcija s moje strane, a "nepravde" zapravo nema, iako će tebe jamačno pogoditi moje ne-djelovanje ukoliko si očekivao da ću djelovati.

Malo sam iskomplicirao, ali vjerujem da ćeš uvidjet ispravnost ovog pomalo paradoksalnog zaključka.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:24   #14
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Jučer sam burno reagirao na nepravdu.
Zajedno sa Ranbom 4 i još nekolicinom odvažnih plačenika pokokao sam
stotinjak zločinaca. Upravo sam uživao u prizoru kada snajperski metak
raznese glavurdu tipu koji je u plićaku netom prije toga razbacao par nagaznih
mina, natjerao petoricu ljudi među te mine i kladio se sa sličnima sebi koji će
od ovih petorice preživjeti.

Eto u okviru svojih mogućnosti (zavaljen u naslonjač) reagirao sam, te mi se
ne može predbaciti licemjerje.
Ne bi ti se moglo predbaciti da u isto vrijeme u RL nisi propustio učiniti nešto dobro i korisno. (Ne tvrdim da sam ja bolji.)
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:27   #15
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Ima li smisla da se nadmudrujemo raznim primjerima i hipotetskim situacijama; ili je to ipak još uvijek sasvim logički krivo?

Usput; rečeno je da je nepravedno ne-reagirati na nepravdu.
Nisam siguran da se čovjeku koji je doživio infarkt dogodila nepravda. Pretpostavljam da nepravda još uvijek podrazumijeva izostanak pravde rješavanju nekog čina koji joj je prethodio, a infarktu u ovom slučaju ništa ne prethodi.
U pravu si, primjer nije bio dobar, ako je potrebno mogu preformulirati...
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:30   #16
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ako tebe netko maltretira, a ja ne-djelujem po tom pitanju... kome je to nepravda?

Očito, samo ti to možeš doživjeti kao nepravdu, ali to možeš doživjeti isključivo na temelju pretpostavke da sam ja bio dužan reagirati. Ako sam ja bio dužan reagirati, onda moja reakcija ne bi bila etična, već bi proizlazila iz dužnosti. Ukoliko to nie slučaj, i ja nisam dužan reagirati, onda samo izostaje etična reakcija s moje strane, a "nepravde" zapravo nema, iako će tebe jamačno pogoditi moje ne-djelovanje ukoliko si očekivao da ću djelovati.

Malo sam iskomplicirao, ali vjerujem da ćeš uvidjet ispravnost ovog pomalo paradoksalnog zaključka.
ali zar ti etika ne nameće svojevrsnu dužnost?

svaka dužnost ima svoju etičku podlogu. provođenjem svoje dužnosti zadovoljavamo etiku, nepoštivanjem nezadovoljavamo.

s nekog objektivnog aspekta tebi nije dužnost pomoći meni, ali ako prihvaćaš zakone etike tebi je to dužnost. koji je od ta dva puta ispravan nije teško pogoditi: na etičkom ustrojstvu zasniva se današnje društvo, tj etika i moral kao skup pravila uredili su odnose između ljudi i napravili razliku između njih i životinja.
_zeljko_sb_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:31   #17
Ja mrzim nepravdu i oduvijek sam mrzio nepravdu. Mrzio sam kad netko nešto radi a svi znaju da škodi i jedino se ja imam suprostaviti i biti bijesan zbog toga. Prema meni, nepravda je kakva je došla puno puta, jer sam bio ok i dobar, a svejedno su mi se loše stvari događale. To je po meni nepravda. I zato živim u uvjerenju: sve će im se to jednom vratiti.
kad me stvarno pogodi nepravda obično odem u ''crnu zonu'' povučem se i počnem biti bijesan dok ne razmislim o riješenju ili sličemu pa sam ljut na cijeli svijet. istodobno sam ljut i tužan zbog toga. tak da su mene oduvijek učili da budem dobar i pošten, pa mi je nepravda loša. ovisi kako ju doživim i kako ju drugi dožive.
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:32   #18
Quote:
_zeljko_sb_ kaže: Pogledaj post
onaj osjećaj koji čovjek osjeti kad mu netko svojim (ne)djelovanjem uskrati je osjećaj koji pogađa sve što dovoljno govori o stvarnosti njegova postojanja.
Taj osjećaj ne pogađa sve ljude, odnosno postoje ljudi koji su iz raznih razloga zakinuti za to.
Neovisno o tome što ih se često klasificira kao psihičke neuravnotežene osobe, oni postoje, pa ono pogađa sve ne vrijedi.

Quote:
_zeljko_sb_ kaže: Pogledaj post
kod osobe koja izaziva taj osjećaj, nepravednika, radi drugi iskonski osjećaj,savjest koja ga jebe u zdrav mozak i govori mu da je usro klajdu.

isto tako, onaj koji sve to indiferentno posmatra trpi svoju savjest što znači da i on snosi dio odgovornosti nepravednika.
Također, savjest nije direktno vezana s time.
Nije primjereno koristiti hipotetske primjere, ali vjerujem da ćemo se složiti kako postoji velik broj situacija u kojima bi se (bez crno-bijelih likova) mogle izvesti razne relative situacije gdje će osjećaj univerzalne savjesti, krivice i sličnoga izgubiti svako značenje.

Uostalom, tom se tematikom često bavi i književnost, filmovi itd. Nisam poklonik izostajanja bilo kakvih, nazovimo ih "ispravnih" etičkih nazora, ali ovakvo pojednostavljivanje je krivo jer je riječ o stvari koja je presložena; i o stvari čiji su početni uvjeti preneodređeni (tipa ima li pravde, nepravde, morala, etike, licemjerja itd.)
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:32   #19
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Zašto smo dužni tako činiti?
Zato što smo ljudi, ako jesmo, još uvijek.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:36   #20
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
U pravu si, primjer nije bio dobar, ako je potrebno mogu preformulirati...
Hvala na razumijevanju.
Nema potrebe, jer vjerujem sam razumio što si ti htio reći, a moja nakana je bila ukazati na isto što sam ukazao u prošlom postu upućenu zeljku_sb, a to je kompleksnost i nedefiniranost ove teme koja ne dozvoljava da je pojednostavnimo tako oštrim podjelama i primjerima iz svakodnevnoga života.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.