Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2004., 11:54   #1
rune

da li se netko time bavi?
kakav je stav o praznoj runi? koristiti ili ne?
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 12:36   #2
Kazu da je to izmisljotina nekakvog hipija.



Koristiti ili ne ?

Ovisi o tome sto su za tebe rune.
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 13:03   #3
Koristit ce ti i sarene cackalice ako se u to uvjeris i ako neko slozi dobru teoriju.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 13:05   #4
prije nekoliko godina zainteresirale su me rune kao tehnika proricanja i kao meditativno sredstvo (ok,ovo meditativno shvatite kao moje promisljanje o odredenoj runi,njenom znacenju,utjecaju i sl.)normalno sam se sluzila praznom runom.sad mi vec neko vrijeme pada na um jedna runa,cisto simbolicno, i pogledala sam malo na net kaj tamo ima.kad tam, blank rune (Odin rune, Wyrd rune) se ne savjetuje koristiti???
iz osobnog iskustva, znam da je korisna, ali ovo me sad totalno buni.odatle i pitanje. vjerovati praksi ili odbaciti runu jer je uvedena prije 20 godina?

Odinova runa bi inace bila Ansuz, zar ne?
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:16   #5
glagoljica se navodno razvila od Runa, zapravo to i jesu Rune. (klinasto pismo)
sluzil sam se njima u 5. osnovne il 4., al nisam nish prorical!

a inace slazem se s ravanom!
- slobodno asociranje privlaci/izvlaci nesvjesno
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:24   #6
Quote:
jimmy jazz kaže:
[B
- slobodno asociranje privlaci/izvlaci nesvjesno [/B]
da li to znaci da se slazes sa koristenjem prazne rune jer nije vazno koje/kakvo je sredstvo za izvlacenje nesvjesnog?
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:33   #7
u principu da.
iako neznam nish o praznoj runi, velim ti jedine Rune koje sam poznaval su bile Glagoljica a i to neznam vec dal je bila uglata ili obla!?

no upravo to kaj si opisala, ne bi zvao meditativnim, jer meditacija uvjetuje usredotocenje na jednu misao, jedan objekt, dok je ono kaj si ti opisala upravo tehnika slobodnih asocijacija. i to ide sa svim. isto jako super za kognitivnu stranu nashe psihe!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:37   #8
Quote:
jimmy jazz kaže:
u principu da.
iako neznam nish o praznoj runi, velim ti jedine Rune koje sam poznaval su bile Glagoljica a i to neznam vec dal je bila uglata ili obla!?

no upravo to kaj si opisala, ne bi zvao meditativnim, jer meditacija uvjetuje usredotocenje na jednu misao, jedan objekt, dok je ono kaj si ti opisala upravo tehnika slobodnih asocijacija. i to ide sa svim. isto jako super za kognitivnu stranu nashe psihe!
ok, ubuduce cu koristiti taj pojam. ali glavno da se razumijemo.
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:52   #9
prazna runa je runa na kojoj nije ucrtan nikakav simbol.
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 17:41   #10
no super. pa si sad ti misli
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 20:04   #11
Quote:
masterblaster kaže:
prazna runa je runa na kojoj nije ucrtan nikakav simbol.
Pa da to je JOKER koji zamjenjuje sve ostale...ups pardon kriva rubrika...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 20:16   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Pa da to je JOKER koji zamjenjuje sve ostale...ups pardon kriva rubrika...
cuj, oni koji su protiv koristenja prazne rune kazu da ju sacuvas u slucaju da koju zgubis,tak da mozda i nisi skroz u krivu

inace, znacenje prazne rune se obicno interpretira ovisno o drugim runama; sama za sebe znaci nesto sudbonosno i neizbjezno, a ponekad ukazuje da je za pitaca bolje da ne zna odgovor
molim da me se ispravi ako sam pogrijesila jer se vec dugo nisam bavila time
 
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 03:49   #13
kada je sve puno i prepuno..vrijeme je da se opet isprazni.

kao iz zen price...salicu mozemo samo opet napuniti, friskim i novim...ako je predhodno ispraznimo.

prazna runa...nas podsjeca na takav trenutak u nasem zivotu.
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 09:30   #14
Quote:
LadyofTheLake kaže:
kada je sve puno i prepuno..vrijeme je da se opet isprazni.

kao iz zen price...salicu mozemo samo opet napuniti, friskim i novim...ako je predhodno ispraznimo.

prazna runa...nas podsjeca na takav trenutak u nasem zivotu.
Da, ali taj JOKER nikako i nikad nije prazan on je prepun simbol (simbola) samo ga još ne otkrivamo......jer nije vrijeme.
Vrijeme se s nama igra skrivača.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 14:09   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da, ali taj JOKER nikako i nikad nije prazan on je prepun simbol (simbola) samo ga još ne otkrivamo......jer nije vrijeme.
Vrijeme se s nama igra skrivača.
Na to ja osobno gledam takodjer kao na prazno platno....

Umjetnik koji stoji ispred praznog platna......

Kistovi su oko njega...miris boja.....sav alat je tu....srce puno iscekivanja...puno zelje za novim izrazajem.....prsti od inspiracije....kreativna eksplozija....koja zeli da se materijalizira....


...a imamo i varijantu: sve kao gore opisano...skoro....ali nema se inspiracije...kreativni status quo.....alati su tu, kaze univerzum...a mi smo prazni...pre prazni.....

ponekad smo mi taj umjetnik, a ponekad smo to platno....avantura je pred nama....u svakom slucaju
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 17:18   #16
Prazna runa ne postoji. Ja se bavim Runama, uglavnom za proricanje i kreaciju sigila, i to već godinama, tak da eto. Prazna runa ne postoji, u runskoj magiji se koriste slova starog ili novog Futharka, i definitivno su sva "tamo", nema "rune na kojoj ništa nije upisano". Mislim, onda to ne može bit runa! Rune su slova Futhark alfabeta. Kakvo je to slovo koje... erm... nije napisano?
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 21:38   #17
Quote:
Gaudrath kaže:
Prazna runa ne postoji. Ja se bavim Runama, uglavnom za proricanje i kreaciju sigila, i to već godinama, tak da eto. Prazna runa ne postoji, u runskoj magiji se koriste slova starog ili novog Futharka, i definitivno su sva "tamo", nema "rune na kojoj ništa nije upisano". Mislim, onda to ne može bit runa! Rune su slova Futhark alfabeta. Kakvo je to slovo koje... erm... nije napisano?
kako si se odlucio/la bas za rune?
 
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 23:22   #18
Odlučio.

Kako, zašto... hm. Neznam, rune imaju smisla, barem meni. Postoje mnogi sistemi magije, i probao sam ih dosta, no rune su jedan od rijetkih koji imaju tu "vibru", koje mi se čine da zbilja imaju nešto iza sebe. I imaju, ako je suditi po rezultatima mojih sigila. Malo sam radio i meditaciju po runama, i ispala je vrlo... zanimljiva. Šteta što se tako malo zna o tom vrlo ekspanzivnom sistemu, jer ustvari je ostalo vrlo malo povijesnih artefakata, većina ih je sustavno bila izbrisana nadolaskom kršćanstva. Zato je lako dosta toga izmisliti, no preporučam za početničku-literaturu-nakon-koje-nećeš-biti-početnica "Rune Magic" od Donalda Tysona, jer ta knjiga obuhvaća i bitne stvari iz nordijske mitologije te arheoloških temelja našeg shvaćanja runa...

Ne preporučam internet. Općenito je internet vrlo nepouzdan kao primarni izvor informacija vezanih za okultno, iako može biti jako dobar za one koji traže dodatne informacije, a znaju što je istina a što fabrikacija...

Dalje od toga, općenito me zanima nordijska mitologija, koju je obavezno znati ako ćemo se bavit ozbiljno runama... Odin, Thor, Loki, Heimdall, Fenrir, Niddhogg, Yggdrassil, to su sve dijelovi mitologije koja mi je iz nekog razloga daleko privlačnija (u akademskom smislu) nego južnije mitologije.
Neznam. Možda volim 'ladno vrijeme, pa me privlači sjever.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 20:20   #19
http://www.uni-protokolle.de/Lexikon...gische_Zeichen
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 19:32   #20
Rune - kad se malo više zna

Recimo, rune su dosta popularne kao sredstvo divinacije i "proizvodnje" magičnih talismana, zbog te atmosfere misterije koja ih obavija - vrlo malo ljudi se bavi baš proučavanjem starih pismena pa su rune u zapadnom svijetu koji koristi grčki alfabet uvijek bile pomalo misteriozne i okultne.

Dakako, svatko tko se iole ozbiljnije pozabavio runama zna neke osnovne stvari; da riječ "runa" na starogermanskom znači "tajna", da su uglavnom bile korištene upravo u religijske i magične svrhe, te da je njihovo otkriće pripisano bogu Odinu koji ih je simboličnim samo-žrtvovanjem otkrio među korijenjem svjetskog drva Yggdrassila. Ta mistična pozadina runa samo još više može pridonijeti povjerenju u njihovu magičnu srž. Dapače, imao sam prilike upoznati nekolicinu ljudi koji su duboko uvjereni u inherentnu moć sadržanu u runama, do maltene zealotskog nivoa.

No sad pitanje za diskusiju - ja ovdje ništa ne tvrdim već pitam za mišljenje drugih - jest kad se malo više nauči o pravim korijenima runa, a to je uglavnom etruščansko pismo koje je imalo velik utjecaj u njihovom formiranju; da li takvo saznanje "šteti" magičnom potencijalu runa? To jest, da li rune uopće imaju nekakvo magično djelovanje same po sebi, kao što im se često pripisuje, ili su ipak posrijedi - samo slova, obična kao i ova naša poznate nam latinske abecede?

Ovo se može dodatno proširiti na pitanje - da li se magijska praksa i znanje međusobno isključuju, tj. da li misticizam nužno podrazumijeva održavanje mističnog (nepoznatog)?
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.