Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?
Bošnjak. 20 17.24%
Hrvat. 74 63.79%
Srbin. 22 18.97%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2008., 22:45   #1
Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?

Često se raspravlja, koje je poreklo Bosanaca. O Srbima i Hrvatima se govori, da im je poreklo u današnjoj Ukrajini ili Poljskoj. Druga varijanta je, da su iranskog porekla. Dolazak Hrvata i Srba se datuje oko 7., 8. veka. O dolazku Bosanaca nisam ništa našao. Ko su ustvari srednjovekovni Bosanci? Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić, Vuk Branković ili Vlatko Vuković? Na čijoj strani su se oni borili? Protiv koga? Kojim jezikom su govorili? I njihova ( srednjovekovnobosnaska ) imena i prezimena su čija? Kojoj naciji su danas ta imena i prezimena najbliža, ako ne i identična?
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 22:47   #2
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.
Albatros is offline  
Old 22.03.2008., 22:59   #3
Ono gore šta je napisao Albatros, barem 50% su gluposti, a oko ostatka se spori, pa neću uopće raspravljat vezan za taj post.....

Nego, Tvrtko I. Kotromanić - Kotromanići su bili bočna loza Šubića (kasnije Zrinskih) i Šubići su ih tamo postavili kao banove poslušnike. Kasnije su se Kotromanići osamostalili, ojačali i, uz pomoć Ladislava Napuljskog, imali svoju kraljevinu i jačali. Uglavnom, svi Kotromanići su Hrvati - pa tako i Tvrtko. Istina, uzeo je jedno od imena titula Stefan kad se okrunio i za kralja Srba, jer su mu Srbi darovali skoro pola zemlje da im pomogne u obrani od Turaka - na kraju su ih Turci svejedno porazili....
Papiko is offline  
Old 22.03.2008., 23:00   #4
Znanstvena studija je napravljena i mogu argumentirati.
Albatros is offline  
Old 22.03.2008., 23:02   #5
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.
Nisi mi odgovorio ni na jedno pitanje. Možda si glasao. To ja ne znam. Ali odgovorio nisi...
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 23:04   #6
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Old 22.03.2008., 23:09   #7
Quote:
Papiko kaže: Pogledaj post
Ono gore šta je napisao Albatros, barem 50% su gluposti, a oko ostatka se spori, pa neću uopće raspravljat vezan za taj post.....

Nego, Tvrtko I. Kotromanić - Kotromanići su bili bočna loza Šubića (kasnije Zrinskih) i Šubići su ih tamo postavili kao banove poslušnike. Kasnije su se Kotromanići osamostalili, ojačali i, uz pomoć Ladislava Napuljskog, imali svoju kraljevinu i jačali. Uglavnom, svi Kotromanići su Hrvati - pa tako i Tvrtko. Istina, uzeo je jedno od imena titula Stefan kad se okrunio i za kralja Srba, jer su mu Srbi darovali skoro pola zemlje da im pomogne u obrani od Turaka - na kraju su ih Turci svejedno porazili....
Ja sam našao, da je neki ban Šubić u to vreme postojao. Ali da je bio u nekoj porodičnoj vezi sa Kotromanićom, nisam našao. Žao mi je. Čak je taj Šubić bio na strani Ugara i bio je protiv Srba. Po knjizi - Dějiny jihoslovanských národů je bio Kotromanić Srbin i bio je najznačajni bosnaski srednjovekovni vladar. Moram još da dodam, da ja u to vreme nisam živeo, pa ne mogu da ga pitam...
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 23:13   #8
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.

tebi nisu sve na broju. Pa Iliri jesu Arijci tj. Indo-europljani (da se nebi dovelo u svezu s Hitlerom). To znači da u Bosni i Hrvatskoj ima starosjedioca Ilira ali oni su se s vremenom Slavenizirali (ako uzmemo da Hrvati jesu Slaveni) i smatraju se Hrvatima (naravno oni do Drine ).
Kakkve veze ima sad Zarathustra s Bogumilima Bogumili se pojavljuju u 12. stoljeću a Zoroaster je živio u 6 st. prije Krista ako se ne varam. I kako su onda Bogumili koji su se doselili (kao Iliri aka Arijci) u 10 st. prije Krista mogli biti Zoroastrici. To što imaju neke sličnosti s njegovim učenjem to neznači da su povezani sa njim.

Ja sam mislio da su ovi Iliri (koje ti zoveš Bošnjaci/brđani) zapravo sebe kasnije tj. u vrijeme Rimskog carstva sebe nazivali romanima tj. romanizirani starosjedioci. Taj naziv je ostao do dugo kasnije u povijesti.

uglavnom prvo počmeš s genetikom pa onda prebaciš na vjeru i onda opet na genetiku. I primjetio san kako nisi davao nikakve komentare o Islamu ali što se mene tiće i nemoraš ulaziti u to to je more duboko isto tako kao i genetika.
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 23:20   #9
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?

Upravo tako.
i često su kraljevi kraljevali nekom zemljom a da uopće nisu bili tog naroda. i sumnjam da su se kraljevi ženili s nekim nižim plemstvom koje je imalo naglašnu pripadnost nekom narodu (ne naciji) nego bi se obićno ženili s kćerima drugih kraljeva. Pa onda i nebi imali puno "domaće" krvi.
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 23:26   #10
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?
Tacno. Ali ja cu kao pravi patriota tvrditi da je on bio Srbin
ja more is offline  
Old 22.03.2008., 23:46   #11
Nije postojao neki Šubić, nego Pavao I Šubić koji je poslao svog sina Mladena II. da vlada Bosnom kao ban. Nakon Pavlove smrti, Mladen se vratio u Hrvatsku i zavladao kao ban Hrvatske i Dalmacije, a na mjesto postavio Stjepana II Kotromanića - svog rođaka.

Šubići su u prvoj dinastičkoj borbi bili protiv Mađara tj. Andrije III. Arpadovića i stali na stranu Karla Martela Anžuvinca, tj. na stanu njegovog sina Karla Roberta (poslije krunidbe Karla I. Anžuvinca) i maknuli Arpadoviće s vlasti. Kasnije je taj isti Karlo razbio Šubiće u bitci kod Blizne 1322. i tako vratio Bosnu pod svoje okrilje, a ne Šubićevo, i Kotromanići su se tako i dalje pod Stjepanom II. osamostalili...
Papiko is offline  
Old 22.03.2008., 23:49   #12
Quote:
ja more kaže: Pogledaj post
Tacno. Ali ja cu kao pravi patriota tvrditi da je on bio Srbin
Pa nije stvar u patriotizmu. Rec nacija i narod se razjasnjavaju ( verovatno u 19. veku ), ali ljudi su pripadali raznim nacijama nacijama svakako i ranije. Da bismo konacno utvrdili poreklo Bosanaca treba, da razjasnimo, koje nacionalnosti su bili Bosanci u srednjem veku. Naprimer najznačajni bosanski vladar Tvrtko I. Kotromanić, Vlatko Vuković ili Vuk Branković. Koja imena i prezimena su Bosanci u srednjem veku koristili. Prema tome mozemo, da zakljucimo, dali su Bosanci Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. U knjige Dějiny jihoslovanských národů sam procitao, da su bili Srbi. A da je Bosna u srednjem veku bila deo Srbije. Autori te knjige su preuzimali od autora iz raznih delova Evrope, zapadne i istocne. I to je jedina knjiga, koja se zaobire istoriom juznih Slovena. Na kraju te knjige je spisak cca 50- ak istoricara... Zato ja tvrdim da Bosna i Bosnaci su Srbi. I da Bosna bi zbog toga trebala da pripada Srbiji.
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 23:57   #13
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Pa nije stvar u patriotizmu. Rec nacija i narod se razjasnjavaju ( verovatno u 19. veku ), ali ljudi su pripadali raznim nacijama nacijama svakako i ranije. Da bismo konacno utvrdili poreklo Bosanaca treba, da razjasnimo, koje nacionalnosti su bili Bosanci u srednjem veku. Naprimer najznačajni bosanski vladar Tvrtko I. Kotromanić, Vlatko Vuković ili Vuk Branković. Koja imena i prezimena su Bosanci u srednjem veku koristili. Prema tome mozemo, da zakljucimo, dali su Bosanci Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. U knjige Dějiny jihoslovanských národů sam procitao, da su bili Srbi. A da je Bosna u srednjem veku bila deo Srbije. Autori te knjige su preuzimali od autora iz raznih delova Evrope, zapadne i istocne. I to je jedina knjiga, koja se zaobire istoriom juznih Slovena. Na kraju te knjige je spisak cca 50- ak istoricara... Zato ja tvrdim da Bosna i Bosnaci su Srbi. I da Bosna bi zbog toga trebala da pripada Srbiji.
Molim te daj link za knjigu. A evo tebi jedan video Kula
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 23:59   #14
kralj tvrtko je bio katolik po rođenje, mada se krunisao po pravoslavnom obredu u srpskom manastiru Mileševi,

u povelji dubrovčanima sebe je nazvao srpskim kraljem

http://members.tripod.com/cafehome/slike/tvrtko.jpg


znači čist srbin 100%
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 23.03.2008., 00:02   #15
Kompletnim Dinaridskim prostorom počevši od Velebita i Like preko Dalmacije, Bosne i Hercegovine Arijski genom sačinjava 56% genoma naroda koji žive na tim prostorima 2001 godine.

Što je nejasno ? 56% je strašno visok postotak u svim istraživanjima EU genoma naroda. Dakle Hrvati, Muslimani, Srbi na tim prostorima su jedan narod genetski gledano "NAROD"= narodili se, rađali, očito narod je vezan genetikom.

Naši prec Arijci su se doselili na ta brdska područja prije 3000 godina. I imali su Zarathust-a religiju. Pokrštavani su najprije uz obalu, zato su prvo primili kršćanstvo od Rimske crkve. Dolaskom Slavena, slaveni su donjeli jezik i glagoljicu i ništa više, stopili su se sa domicilnim stanovništvom. Jezik se širio od vrha prema narodu. U toj tzv. velikoj seobi naroda manjinski dio je bježao pred najezdom vojski kao što su Huni primjerice. Zato se smatra da Slavenska plemena koja su došla su bila elita koja je pobjegla bez konfrontacije, dakle samo vojska, koja je onda se nametnula starosjediocima = Arijevcima, Ilirima ili Gotima ili Delmatima.

Pokrštavanje je krenulo uz obalu i prema unutrašnjosti. Zahvaljukući franjevcima kršćanstvo se širilo prema Bosni. Međutim mnogi Bosanci nisu pokršteni.

Padom dinastije u Hrvatskoj 1102 (i građanskog rata) počela je jačati neosvojena brdska regija Bosna koju Ugrska nije mogla staviti pod kontrolu.

Što hoću reći je to da današnji narodi: Hrvati i Bošnjaci su jedan narod jer to genom dokazuje. Također svi "Srbi" bolje rečeno oni koji su nakon shizme 1054 ostali pod istočnom crkvom, jer je Bizant vladao Crnom Gorom, Istočnom Hercegovinom, čak je i Split jedno vrijeme bio pod Bizantom.

Dolaskom Turaka, nepokršteni su većinom primili Islam, što je logično jer su Turci ostali u Bosni sve do 1878. kad je Bosna dodijeljena pod upravu Austrije, definitivno 1908. Dakle 400 godina. U tih 400 godina je logično da su ih Turci preveli na Islam, katolici su bježali na zapad i na obalu. Oni koji su ostali teže su mijenjali vjeru jer je kršćanska crkva bila jača od Bosanske i imala jači upliv na vjernike.

Tek poslije u 18 st. dolaze pravi Srbi preko Drine na zapad. "Velika seoba Serblj pod Arsenijem 2. Čarnojevićem". Zato nema ni jedne pravoslavne crkve zapadno od Drine koja je starija od 300 godina.

Nakon 1918 svi pravoslavni se definiraju kao Srbi, htjeli to oni ili ne.

I da zaključim Hrvati su 56% Arijskog genoma, kao i Bošnjaci, kao i "Srbi" u Istočnoj Hercegovini. Svi odreda imaju Arijske karakteristike: visoki, krupne građe. Po zadnjim istraživanjima najviši ljudi u Europi. Ispitivanja su pokazala koja su obuhvatila mladiće od 16 do 18 godina. Prosječna visina 187 cm.

U Hrvatskom zagorju preovladava zapadnoeuropski genom, a u Slavoniji slavenski genom. Što se poklapa da je postojala Posavska Hrvatska. I primorska Hrvatska, kasnije ujedinjene pod Tomislavom.

Da ne bi bilo zabune slijedi paradoks: Mađari imaju većinski Slavenski genom A govor Ugro- Finskim jezikom.
Albatros is offline  
Old 23.03.2008., 00:02   #16
Quote:
Papiko kaže: Pogledaj post
Nije postojao neki Šubić, nego Pavao I Šubić koji je poslao svog sina Mladena II. da vlada Bosnom kao ban. Nakon Pavlove smrti, Mladen se vratio u Hrvatsku i zavladao kao ban Hrvatske i Dalmacije, a na mjesto postavio Stjepana II Kotromanića - svog rođaka.

Šubići su u prvoj dinastičkoj borbi bili protiv Mađara tj. Andrije III. Arpadovića i stali na stranu Karla Martela Anžuvinca, tj. na stanu njegovog sina Karla Roberta (poslije krunidbe Karla I. Anžuvinca) i maknuli Arpadoviće s vlasti. Kasnije je taj isti Karlo razbio Šubiće u bitci kod Blizne 1322. i tako vratio Bosnu pod svoje okrilje, a ne Šubićevo, i Kotromanići su se tako i dalje pod Stjepanom II. osamostalili...
Taj Pavao I Šubić je dobio zapadnu Bosnu od Béle IV. Ali je srpski kralj Dragutin gospodario ostalim delom Bosne. Istina je da Tvrtko I. Kotromanić sinovac Stjepana II. Ali Tvrtko I. Kotromanić je sam sebe smatrao Srbinom i borio se na strani Srba protiv Turaka. I preci Šešelja su Hrvati
objektiv81 is offline  
Old 23.03.2008., 00:13   #17
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Ali Tvrtko I. Kotromanić je sam sebe smatrao Srbinom i borio se na strani Srba protiv Turaka. I preci Šešelja su Hrvati
hahaha Koji zaključak. Tvrtko se borio na Kosovu zbog Kršćanstva, bolje zaustaviti Turke na Kosovu nego ratovati na svom teritoriju. Oružje je dopremio iz Milana, dakle sve kršćanske zemlje su ili logistički ili na drugi način, vojskom učestvovale u bici na Kosovu.

Ta bitka je bila vjerska: Kršćanska alijansa protiv Turske (Islamske) vojske. I tu bitku nije dobila Srbija, nego Kršćanska alijansa. Tvrtkova vojska = Bosanska vojska (Hrvatska vojska), mnogi plemići iz Hrvatske su učestvovali sa svojom vojskom, te Srpska vojska. Ali je to bila pirova pobjeda, jer su svi izginuli.

Nadalje zbog Mogulskog napada na Tursku, Turci su se zabavili 50 godina ratujući protiv Mogula, jer inače je prošlo puno vremena od 1379 do pada Bosne.
Albatros is offline  
Old 23.03.2008., 00:13   #18
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
Molim te daj link za knjigu. A evo tebi jedan video Kula
Ne mogu da ti dam link za tu knjigu. Ne postoji. Jedino da mi verujes ili da dodjes u Cesku pa da proveris. Ja sam u toj knjizi ( Istorija juznih Slovena ) procitao uglavnom srpsku istoriju. Sad, kad mi je neki Hrvat spomenuo tog Pavla Šubića, ja sam našao u hrvatskom delu, da je Tvrtko I. Kotromanić hrvatskog porekla. To je istina. Ali on je sebe smatrao Srbinom. Kao Šešelj, koji ima hrvatsko poreklo, ili Emir Kusturica, koji ima Bosnjacko poreklo. A taj Šubić je gospodario samo zapadnim delom Bosne, zahvaljujuci Beli IV, koji mu ju je dao u " leno ". Dragutin, srpski kralj je gospodario ostalim delom Bosne!
objektiv81 is offline  
Old 23.03.2008., 00:37   #19
Zar ovo nije tema za povijest? Inače Kotromanići su hrvatska loza iz Kutinskog kraja.
grunjac_ is offline  
Old 23.03.2008., 04:18   #20
Bosnjanin normalno, nije valjda Hrvat ili Srbin bio. Vi djeco ocigledno ne znate ko su bili pravi Srbi i Hrvati, evo ja cu da vas poducim. Pravi Srbi i Hrvati su bili ne-slavenskog podrijetla, najvjerojatnije Sarmatskog.
Oni su samo domicilnom stanovnistvu ostavili ime i nista vise, genetika je potvrdila davnih dana da su narodi na ovim prostorima a pogotovu oni koji se sada nazivaju Hrvatima zapravo starosjedioci u 90% slucajeva, narocito u Dalmaciji i Hercegovini, oni su tu davno prije "stoljeca sedmog", moglo bi se reci da su od pamtivjeka tu. Udjel proto-Hrvata je beznacajan.
Sto se Bosne tice stanovnisto tamo najlogicnije je zvati Bosnjacima po zemlji Bosni, sve ostalo je glupost zaista. Nema niti jednog arheoloskog nalazista proto Hrvata i Srba u Bosni, nema nikakvih dokaza da su se naselili u Bosnu.
Ovo sto ja pricam su uvidjeli svi vodeci strani historicari za Balkan.


http://www.bogbosnaibosnjastvo.org/index.htm

Evo jedna poucna stranica, autor je teski Hrvatofob i Srbofob, ali ako to zanemarimo za trenutak, tu imamo skenove knjiga od preko 20 historicara, niti jedan od njih nije Bosnjak.
Hocemo li vjerovati svijetu ili HercegBosni i Serbdom cafeu? HMMMM
Bosnjanin is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.