Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 12:50   #61
Quote:
Stari Un kaže: Pogledaj post
Čitao sam dosta o antiglobalistima i stalno su na vijestima, kad god se moćnici sastaju da svoje kese novaca učine još većima.Htjeo bih im se pridružiti, ali ne da bi bio na vijestima nego jer se slažem s njihovim pogledom na svijet.Nisam protiv udruživanja nacija, daleko od toga, ali globalnim trgovačkim sistemom dobijamo neuravnotežen odnos snaga među članicama. WTO pogoduje razvijenim članicama i čini njihove proizvode atraktivnim na međunarodnom tržištu i time dolazi do opadanja u poljoprivrednom sektoru mnogih država u razvoju.I opet bogati postaju bogatiji, siromašni siromašniji.I tako tu i tamo nalaze se glavne face, sjede za okruglim stolom, smješkaju se kamerama i s figama u džepovima daju obećanja od kojih slina curi.A mi sve gledamo, grickamo kokice, pravimo se da ne vidimo da svijet polako ali sigurno ide u propast.Ali prije nego se to dogodi htjeo bi provesti neko vrijeme u druženju s ljudima jednakih svjetonazora.Mogao bi sad do sutra pisati,ali treba se reći samo ono što je bitno.A to je da treba zaštititi svjetsku populaciju i ekosustav.I mogu i dalje sjediti u fotelji,prduckati i gledati TV ili lupiti šakom u stol i pokrenuti guzicu.Ako netko ima iskustva sa prosvjedima antiglobalista neka ih podjeli s nama.Možda netko zna kad i gdje se prosvjeduje idući put?
AFRIKA UNITE!

Svi potječemo iz Afrike pa bi im iz solidarnosti mogli poslati UN dijetu da se ne debljaju mrcine.
paollo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 17:42   #62
Secundo kaže:Pa niš', idi onda na ulicu. Meni se čini da je dobar dio prosvjednika ionako samo na ulici jer možeš nekažnjeno bacati kamenje na ljude, i igrati se lovice sa policijom. Samo znaj da tako baš ništa nećeš promjeniti, takav protest se politički slično djelotvoran kao šora između Delija i BBB-ovaca.
Secundo malo si zabrijao. Velika većina antiglobalista su pacifisti i pružaju pasivan otpor; tipa blokiranja cesta ili zgrada svojim tijelima. Istina je da ima i malobrojnih agresivnih prosvjednika, ali zbog njih je i ovaj pokret došao na zao glas. Koliko god mi tu raspravljali, činjenica je da se pokret širi i ljudi istog mišljenja okupljaju. Ako misliš da je njima samo do šore s policijom, zeznuo si se. Možda sada ne izgleda tako, ali ovaj pokret će enormno narasti i pokušati utjecati na neke promjene u svijetu. Ima hrpa literature(No logo, Hegemonija ili opstanak....) koja govori o stvarnom stanju svijeta i utjecaju velikih kompanija na događanja u njemu. U Americi vlada sirovi kapitalizam u kojem 90% kapitala u svojim rukama drži oko 4% stanovništva.
 
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 19:11   #63
Kako globalizacija utjece na okolis, divlje zivotinje, ekosustave? Ujedinjuje li se svijet da unisti to sto je ostalo, ili da to isto sacuva?
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 19:49   #64
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Kako globalizacija utjece na okolis, divlje zivotinje, ekosustave? Ujedinjuje li se svijet da unisti to sto je ostalo, ili da to isto sacuva?
Samo jedan primjer...
Trazi se sve vise i vise hrane, ponajvise krmnog bilja(poslje za meso) sto dovodi do krcenja suma(podaci za Amazonu su sokantni), ali i u drugim djelovima gdje se trazi takva zemljista dolazi do degradacije okolisa i samim time kroz neko vrijeme manje mogucnosti za poljoprivredu za autohtnono stanovnistvo.
dododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:15   #65
pročitajte na netu malo o Black Blocku....
nomadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:44   #66
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
http://mdgs.un.org/unsd/mdg/Host.asp...ata/Trends.htm

http://www.clevelandfed.org/research...ndex.cfm#chart

Pa pogledaj koliko je pao broj onih koji žive na ispod 1$ a kako se inflacija kretala za USA pa vidi da li ti izlgeda kao neka bitnija promjena...

Na žalost ne mogu nać neke statistike koje sam prije imao pa je ovo najbolje šta sam našao u kratkom roku.
Inflacija?? Valjda se podrazumijeva da su podaci inflation adjusted, odnosno da pokazuju realno stanje.
Ono što je znakovito je činjenica da se siromaštvo najviše smanjilo u regijama Svijeta koji su se otvorili stranom kapitalu, dakle Istočna, Jugoistočna i Južna Azija, dok je Afrika na razinama na kojima je bila i prije. Eto, to je razlika između država koje su prihvatile globalizaciju i one koje nisu.


I btw. ni u Kini se više ne radi za jedan dolar. Tamo plaće rastu daleko većom brzinom nego ovdje.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:02   #67
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Inflacija?? Valjda se podrazumijeva da su podaci inflation adjusted, odnosno da pokazuju realno stanje.
Ono što je znakovito je činjenica da se siromaštvo najviše smanjilo u regijama Svijeta koji su se otvorili stranom kapitalu, dakle Istočna, Jugoistočna i Južna Azija, dok je Afrika na razinama na kojima je bila i prije. Eto, to je razlika između država koje su prihvatile globalizaciju i one koje nisu.


I btw. ni u Kini se više ne radi za jedan dolar. Tamo plaće rastu daleko većom brzinom nego ovdje.
Ali sve te drzave koje su se otvorile stranom kapitalu nemilosrdno unistavaju svoj okolis i resurse. One rastu, i rasti ce do te mjere dok sve ne ode kvragu.

Kad lubenica pukne bit ce kostica po cijelom suncevom sustavu.


Mene zanima kakve globalizacija ima ucinke na okolis...

Iskreno, mene ne interesiraju ljudi... mene interesira dugorocno odrzanje stabilnosti okolisa. A to je dobro za ljude...
Daklem, o cemu mi ovdje pricamo? Zar zelimo da se sve druge zemlje razviju kao SAD? Pa covjece trebalo bi nam 10 planeta ako svi odluce tako zivjeti.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:11   #68
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Ali sve te drzave koje su se otvorile stranom kapitalu nemilosrdno unistavaju svoj okolis i resurse. One rastu, i rasti ce do te mjere dok sve ne ode kvragu.

Kad lubenica pukne bit ce kostica po cijelom suncevom sustavu.
Znači, oni bi se trebali žrtvovati i živjeti poput njihovih predaka iz kamenog doba, kako lubenica ne bi puknula a ti i dalje živio standardom kojim živiš?

Ako je dilema Amazonija kao ratarska površina kojom bi se prehranilo stanovništvo, ili Amazonija-netaknuta priroda= glad, ja bi se definitivno odlučio za prvu varijantu. Čini mi se etičnija i humanija.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:17   #69
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Znači, oni bi se trebali žrtvovati i živjeti poput njihovih predaka iz kamenog doba, kako lubenica ne bi puknula a ti i dalje živio standardom kojim živiš?

Ako je dilema Amazonija kao ratarska površina kojom bi se prehranilo stanovništvo, ili Amazonija-netaknuta priroda= glad, ja bi se definitivno odlučio za prvu varijantu. Čini mi se etičnija i humanija.
To ti se samo cini, jerbo Amazonija neposjecena donosi vise hrane, a cak je i dugorocno. AGROFORESTRY.(cuo si za to?) Komad zemljista pod sumom vrijedi vise: jer osigurava pitku vodu, sprecavanje erozije tla.

Ti imas kratkorocno glediste, a ono dugorocno je vazno...

Ne, svi bismo se trebali zrtvovati... a ponajprije se odreci tolikog broja djece. Puno nas je. Lubenica ce puci.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:19   #70
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Mene zanima kakve globalizacija ima ucinke na okolis...

Iskreno, mene ne interesiraju ljudi... mene interesira dugorocno odrzanje stabilnosti okolisa. A to je dobro za ljude...
Daklem, o cemu mi ovdje pricamo? Zar zelimo da se sve druge zemlje razviju kao SAD? Pa covjece trebalo bi nam 10 planeta ako svi odluce tako zivjeti.
PA ti si ultimativni villain.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:21   #71
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
PA ti si ultimativni villain.
Jesam, ne pridajem veliku vaznost spasavanju ljudskih zivota. Mene zanima odrziv zivot na planeti zemlji.

Da sad treba pritisnuti dugme i pobiti 5 milijardi ljudi, a da nakon toga dođe do uspostavljanja odrzivog drustva i ekosustava ja bi bio kandidat za pritisnuti dugme, bez razmisljanja.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:23   #72
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
To ti se samo cini, jerbo Amazonija neposjecena donosi vise hrane, a cak je i dugorocno. AGROFORESTRY.(cuo si za to?) Komad zemljista pod sumom vrijedi vise: jer osigurava pitku vodu, sprecavanje erozije tla.

Ti imas kratkorocno glediste, a ono dugorocno je vazno...

Ne, svi bismo se trebali zrtvovati... a ponajprije se odreci tolikog broja djece. Puno nas je. Lubenica ce puci.
Mississippi prolazi kroz preriju, a voda je pitka. Kako sad to?

Ti bi svojim dugoročnim gledištem žrtvovao milijarde ljudi.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 22:36   #73
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Mississippi prolazi kroz preriju, a voda je pitka. Kako sad to?

Ti bi svojim dugoročnim gledištem žrtvovao milijarde ljudi.
Nisi razumio, sume u biti proizvode pitku vodu. Gledao sam dokumentarac o Kostarici. Tamo jednom farmeru placaju da ponovno pusti da na njegovim hektarima raste prasuma... radi vode. Ljudi u gradovima su spremni platiti da bi imali siguran izvor vode... prociscivac vode, a to je suma...

Taj kostarikanski model je prvi takav u svijetu...

Ljudski zivoti nisu bitni, jerbo ako se nastavi ovakvo unistavanje bit ce nas brzo 10 milijardi a tad lubenica pukne i vise nemas 5 milijardi ljudskih zrtava nego 10 milijardi... a da ne brojimo zivotinjske vrste. Humanost je relativan pojam. Barem u ovoj stvari.

Ne znam tocno kako taj proces sa vodom ide ali znam sta sam vidio u dokumentarcu i znam da ce netko strucniji to ovdje objasniti... kako su sume vazne za pitku vodu? El Tomo?
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:56   #74
Šuma veže vodu uz tlo, troši je u procesu transpiracije, zadržava je u tlu u velikim količinama i sprječava eroziju tla.
suma i voda
Šuma apsorbira oko 85% oborina, tako da svega 15% otječe.
Poplavna voda koja uđe u šumu procijedi se kroz rahlo šumsko tlo i pročišćena ulazi u podzemne tokove, te se može koristiti kao pitka voda.
Odraslo stablo može usisati više od 1400 litara vode dnevno.
Isparavanje vode kroz lišće stabala pomaže hlađenju zraka, pa šuma ublažava temperaturne krajnosti zraka.
Područja poplavnih šuma koriste se kao retencija za zadržavanje visokih vodnih valova te se time štite gradovi i naselja od poplava.
Odnos šume i vode kreće se u jednom zatvorenom ciklusu.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 10:18   #75
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Ljudski zivoti nisu bitni, jerbo ako se nastavi ovakvo unistavanje bit ce nas brzo 10 milijardi a tad lubenica pukne i vise nemas 5 milijardi ljudskih zrtava nego 10 milijardi... a da ne brojimo zivotinjske vrste. Humanost je relativan pojam. Barem u ovoj stvari.
I sve to zato jer si ti prorekao da će "lubenica pući"? Pročitao si par zelenih pamfletića i već bi ubijao na milijarde ljudi jer misliš da znaš koji su glavni problemi čovječanstva danas i kako ih treba riješiti? Mesijanski kompleks i megalomanija nisu dovoljna dijagnoza za tebe.

Sve sam više uvjeren da su zeleni u principu ista totalitarna i opasna ideologija kao komunizam i fašizam. Samo se treba sjetiti koliko je u sedamdesetima milijuna ljudi pomrlo od malarije po Africi, Bangladešu i sl. nakon što su zeleni uzrokovali zabranu DDT-a zbog nekakvih ugroženih ptica.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 10:24   #76
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
I sve to zato jer si ti prorekao da će "lubenica pući"? Pročitao si par zelenih pamfletića i već bi ubijao na milijarde ljudi jer misliš da znaš koji su glavni problemi čovječanstva danas i kako ih treba riješiti? Mesijanski kompleks i megalomanija nisu dovoljna dijagnoza za tebe.

Sve sam više uvjeren da su zeleni u principu ista totalitarna i opasna ideologija kao komunizam i fašizam. Samo se treba sjetiti koliko je u sedamdesetima milijuna ljudi pomrlo od malarije po Africi, Bangladešu i sl. nakon što su zeleni uzrokovali zabranu DDT-a zbog nekakvih ugroženih ptica.
Mislim da će uništavajmo prirodu u ime spašavanja ljudskih života biti daleko gora ideja nego malo se smirit. Nadam se da ste svi učili na biologiji o biološkoj piramidi. Šta misliš šta se desi kad se baza pomakne zbog zagađivanja i promjene okoliša?? (Hint: lova pada sa neba i svi postanu bogati NIJE točan odgovor).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:26   #77
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Mislim da će uništavajmo prirodu u ime spašavanja ljudskih života biti daleko gora ideja nego malo se smirit. Nadam se da ste svi učili na biologiji o biološkoj piramidi. Šta misliš šta se desi kad se baza pomakne zbog zagađivanja i promjene okoliša?? (Hint: lova pada sa neba i svi postanu bogati NIJE točan odgovor).
Uoči razliku između "malo se smirit" i "ako treba, pobit 5 milijardi ljudi".

Naravno da se prema okolišu treba odnositi racionalno, ali iz retorike ovakvih zelenih ne stoji razum, nego čista mizantropija. O tom govorim.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:03   #78
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
E da su mi stari sciami sada. Sjećam se da je bio članak o "zapadnoj pomoći" bangladešu. Genijalna stvar. 70 i nešto posto je išlo kao plaća zapadnim stručnjacima i konzultima za kako potrošit lovi, 20tak posto je otišlo na korumpciju i ono par posto šta je ostalo se u stvari koristilo za pomoć. Ista je fora sa vojnim intervencijama vani koje se sve računaju kao financijska pomoć a u stvari samo vrtiš lovu.
Ima x takvih priča,
evo jednog članka
Slobodna trgovina porobljuje siromašne države

Nevolja je u tome što je jako mnogo ljudi neinformirano. vide probleme i sranja u svijetu, ali misle da jednostavno tako treba i mora biti. Misle da je to "slobodna trgovina", kao nesto vrhunaravno, vrhunaravna filozofija, pravedna itd. Dok je stvarnost dijametralno suprotna.

Zato je imperativ da se ljudi informiraju, jedino tako dolazi do promjena, i svaka akcija na tom polju je više nego dobrodošla. Mediji nazalost su ja mislim prilično zakazali na tom području (da ne spominjem naše medije, koji, kao i mi kao društvo, zaostaju za svjetskim trendovima, pa je kod nas neznanje o tim jako bitnim stvarima još veće... - a naravno, sami za sebe mislimo da smo jako pametni)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:13   #79
A što se tiče gornje rasprave, spašavanje ljudskih života tj. iskorjenjivanje gladi i siromaštva NIJE - ni na koji način - u koliziji s očuvanjem i rekuparacijom okoliša.

Treba dobro shvatiti da je siromaštvo glavni uzrok poreko jerne naseljenosti, nataliteta, kao i jedan od glavnih činitelja koji doprinosi zagađenju okoliša.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:30   #80
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Recimo jedan od ABB šefova (skoro je bankrotirao firmu) je dobio 1,2 milijarde švedskih kruna kad je prestao radit. Jel tebi to zvuči normalno ili fer ili čak održivo na duge staze?
Ali to i jest baš poslijedica ne-kapitalizma. Što misliš što bi se desilo kad bi dioničari direktno odlučivali o plaći managera? Ukoliko stvarno postoji neravnoteža između ponude vrhunskih managera (ili je manje bitno tko je na vrhu poduzeća), njihove plaće bi se srozale u roku jedne godine (koliko traje do dioničarskog sastanka). Problem je u tome što plaće vrhovnih drmatora ne podliježu pravilima kapitalizma, već dogovoru stranki (nadzorni i upravni odbor) koje nemaju nikakvog interesa da se sukobe oko love.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.