Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2016., 23:09   #1
Izdavanje stana pod ugovorom - postoji li to kod nas?

Bok. Naslijedila sam nekretninu koju namjeravam prodati iz nekih drugih razloga, nebitno sad. Ja studiram ovu još godinu i onda namjeravam ići u inozemstvo, u neku susjednu državu ili u drugi grad se preseliti. Moguća je opcija i na drugi kontinent. Nemam pojma ustvari gdje ću biti. Razmišljala sam o tome da taj novac uložim u kupnju nove nekretnine. Meni nije nekretnina trenutno potrebna budući da se često selim i putujem, još uvijek sam premlada da razmišljam o obitelji i smatram da je bolje da novac uložim u nešto, nego da stoji na banci. Nemam nikakav obiteljski posao, niti da u obrazovanje veliku sumu novca uložim.

Moj je problem upravo to što me često nema i ne znam gdje ću sljedeće godine biti. Kada bih kupila nekretninu, naravno da bih ju iznajmljivala kako bih imala neke prihode. Razmišljala sam o Zagrebu možda, jer je najveći studentski grad, što mislite o tome? Kupila bih garsonjeru, neku za 30000-40000E. Turizam na moru me privlači, ali nemam niti obitelji koja bi mogla biti tu da pazi, niti bih ja mogla pa bi onda samo dugoročno izdavanje dolazilo u obzir. Međutim, upravo iz tih razloga što me nema, pitam se je li to moguće izorganizirati uz pomoć ugovora, tj. da se ja obavežem da ću dati toj osobi mir, da će ostati u stanu dokle god ugovor važi, a da se ta osoba obaveže da će da plaća uredno sve račune, kiriju te da neće da mi stan demolira. Ja ne znam da to kod nas funkcionira na osnovu ugovora, dosad uvijek kad sam bila podstanarka je netko od vlasnika bio u blizini i dolazio svakog prvog da vidi je li sve OK i da uzme račune. Raspitala sam se o agencijama, oni nude usluge održavanja stana (plaćanje računa itd.) i ne bih se ni o čemu brinula, meni bi samo novci dolazili na račun svakom prvog ili kada se već dogovorimo, međutim i oni svoje usluge masno naplaćuju pa velim da vidim je li ima itko ikakvih iskustava?
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 23:25   #2
Quote:
clytaemnestra kaže: Pogledaj post
Međutim, upravo iz tih razloga što me nema, pitam se je li to moguće izorganizirati uz pomoć ugovora, tj. da se ja obavežem da ću dati toj osobi mir, da će ostati u stanu dokle god ugovor važi, a da se ta osoba obaveže da će da plaća uredno sve račune, kiriju te da neće da mi stan demolira. Ja ne znam da to kod nas funkcionira na osnovu ugovora, dosad uvijek kad sam bila podstanarka je netko od vlasnika bio u blizini i dolazio svakog prvog da vidi je li sve OK i da uzme račune.
Ugovor o najmu stana.

7 godina sam podstanar u istom stanu. Vlasnika sam tri puta vidio, uključujući i dan kad smo potpisivali ugovor, a on živi tri ulice dalje

Popravke dogovaramo telefonski, majstori dođu i odu bez njega. Stanarinu mu uplaćujem na tekući.
NotSure is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:08   #3
Problem s ugovorima u Hrvatskoj nije njihovo nepostojanje nego činjenica da nemaš neke velike opcije ako ti netko ugovor ne poštuje - povlačit ćeš se po sudu godinama itd.

Ugovor neće magično natjerati nekog da ti plaća režije i ne uništi stan, samo će ti pomoći da nađeš kvalitetnije podstanare jer ozbiljni ljudi žele ugovor.

Ako nemaš nikog tko će ti sređivati logistiku na terenu i povremeno provjeriti stanje u stanu bit će ti teško bez agencije, posebno ako odeš u inozemstvo.
mistylis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 12:07   #4
Ja sam imao podstanare na ugovoru. Bio sam dužan prijaviti porez, ali nisam uradio. Plaćali su mi na tekući račun. Sve je bilo u redu. Osim zadnje rate struje od 1200 kuna
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...9&postcount=53

Imam prijatelja koji već nekoliko godina drži podstanare sa ugovorom. Na ruke dobiva 1800 kuna i plati od toga 150 kuna poreza.
Ne bi on bio njih prijavio za porez, Ali je jadnik uzeo referenta porezne uprave za podstanara.

Zadnje uređivanje krena : 11.10.2016. at 12:34.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:25   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam imao podstanare na ugovoru. Bio sam dužan prijaviti porez, ali nisam uradio. Plaćali su mi na tekući račun. Sve je bilo u redu. Osim zadnje rate struje od 1200 kuna
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...9&postcount=53

Imam prijatelja koji već nekoliko godina drži podstanare sa ugovorom. Na ruke dobiva 1800 kuna i plati od toga 150 kuna poreza.
Ne bi on bio njih prijavio za porez, Ali je jadnik uzeo referenta porezne uprave za podstanara.

Može li mi netko reći ukoliko izdajem stan koliki porez moram plaćati, i moram li u suštini? Nadam se da neću biti toliki peh da mi podstanar bude neki iz porezne.

Da sam ja tu, ne bi meni bio problem, nego to što ne znam gdje ću biti. Postoji mogućnosti da ću dolaziti ovdje jednom godišnje, tako da me strah ostaviti stan nekome samo tako, a opet ne bih da mi zjapi prazan, niti da ne uložim novac ni u što. Nemam dakle nikoga tu tko bi mogao da pazi na stan.
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 15:04   #6
Quote:
clytaemnestra kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći ukoliko izdajem stan koliki porez moram plaćati, i moram li u suštini?
s obzirom da ideš u inozemstvo na to pitanje ti nitko ne može odgovoriti jer nećeš podlijegati samo našim zakonima

u suštini, mora se samo umrijeti... za neprijavljene podstanare postoje propisane kazne, a na kaznu zbroji i porez koji nisi platila + zateznu kamatu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 15:29   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam imao podstanare na ugovoru. Bio sam dužan prijaviti porez, ali nisam uradio. Plaćali su mi na tekući račun. Sve je bilo u redu. Osim zadnje rate struje od 1200 kuna
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...9&postcount=53

Imam prijatelja koji već nekoliko godina drži podstanare sa ugovorom. Na ruke dobiva 1800 kuna i plati od toga 150 kuna poreza.
Ne bi on bio njih prijavio za porez, Ali je jadnik uzeo referenta porezne uprave za podstanara.
Zato se mora uzimati polog i nakon što se sve provjeri ako je sve u redu vrati polog,ovo neka uzme u obzir i autorica teme.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 17:25   #8
razmisli malo bolje nema li baš nikoga u tvom krugu tko bi ti mogao malo pomoći oko ovoga. za malu naknadu, ako ne iz čiste dobrote.

ako želiš maksimalnu pravnu zaštitu koja je moguća u Hr, sklopi ugovor o najmu sa ovršnom klauzulom i solemniziraj ga kod javnog bilježnika, i prijavi taj prihod poreznoj upravi. stope poreza na najam nisu takve da bi ti se to u ovoj situaciji isplatilo izbjegavati. inače više ima smisla ostaviti stan prazan, isključiti sve režije koje možeš, plaćati pauśale koje moraš.

nekome bi vjerojatno trebala iskazati toliko povjerenje da ostaviš ključeve, za slučaj pucanja cijevi i slične nepredvidljive situacije.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 22:07   #9
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
razmisli malo bolje nema li baš nikoga u tvom krugu tko bi ti mogao malo pomoći oko ovoga. za malu naknadu, ako ne iz čiste dobrote.

ako želiš maksimalnu pravnu zaštitu koja je moguća u Hr, sklopi ugovor o najmu sa ovršnom klauzulom i solemniziraj ga kod javnog bilježnika, i prijavi taj prihod poreznoj upravi. stope poreza na najam nisu takve da bi ti se to u ovoj situaciji isplatilo izbjegavati. inače više ima smisla ostaviti stan prazan, isključiti sve režije koje možeš, plaćati pauśale koje moraš.

nekome bi vjerojatno trebala iskazati toliko povjerenje da ostaviš ključeve, za slučaj pucanja cijevi i slične nepredvidljive situacije.
U okolini nema, ali posjetit ću odvjetnika i konsultirati se u svakom slučaju prije nego se odlučim na ovu opciju. Trenutno samo razrađujem plan. Raspitat ću se o tome ugovoru, ja bih najveću moguću pravnu zaštitu.
Imam ujku u Klc, mogu njemu ostaviti ključeve, ali on ima obitelj i karijeru i nema ni za šta vremena, ne mogu od njega tražiti da ide i provjerava stan jednom mjesečno (takva je osoba, znam o čemu govorim). Mogu ključ ostaviti za tako tih situacija.
Hvala na savjetu.
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 00:02   #10
nemoj se iznenaditi: solemnizacija ugovora košta. ako tvoj stan nije prilično atraktivan, pitanje je i hoće li ti unajmljivač htjeti potpisati ugovor s ovršnom klauzulom. a bez te klauzule ugovor ne vrijedi ni tog papira na kojem je napisan.

tu ti je u ravnoteži: imati prazan stan pa si malo u minusu ali nemaš puno brige, ili imati iznajmljeni pa si malo u plusu (jer tržište određuje cijene, ako nabiješ višu cijenu neće ti to nitko potpisati), ali s puno većim rizikom i brigama. moraš redovno nadgledati plaćanje režija, to ne možeš pustiti na osnovu nečijeg dobrog iskustva s foruma s jednim podstanarom koji nije napravio nikakvu štetu. netko mora moći i obaviti popravke, uvijek neki vrag ode u kući.

nezgodno je što nemaš nikakva iskustva s time, a onda ćeš još i biti daleko. agencija možda i nije loša ideja.

ako na kraju ipak zaključiš da je stan bolje ostaviti prazan, svakako se idi upoznati s predstavnikom stanara u toj zgradi, i ili mu ostavi ključ (ako ostavi jako dobar dojam na tebe), ili mu ostavi kontakt osobe koja ima ključ.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:45   #11
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
nemoj se iznenaditi: solemnizacija ugovora košta. ako tvoj stan nije prilično atraktivan, pitanje je i hoće li ti unajmljivač htjeti potpisati ugovor s ovršnom klauzulom. a bez te klauzule ugovor ne vrijedi ni tog papira na kojem je napisan.

tu ti je u ravnoteži: imati prazan stan pa si malo u minusu ali nemaš puno brige, ili imati iznajmljeni pa si malo u plusu (jer tržište određuje cijene, ako nabiješ višu cijenu neće ti to nitko potpisati), ali s puno većim rizikom i brigama. moraš redovno nadgledati plaćanje režija, to ne možeš pustiti na osnovu nečijeg dobrog iskustva s foruma s jednim podstanarom koji nije napravio nikakvu štetu. netko mora moći i obaviti popravke, uvijek neki vrag ode u kući.

nezgodno je što nemaš nikakva iskustva s time, a onda ćeš još i biti daleko. agencija možda i nije loša ideja.

ako na kraju ipak zaključiš da je stan bolje ostaviti prazan, svakako se idi upoznati s predstavnikom stanara u toj zgradi, i ili mu ostavi ključ (ako ostavi jako dobar dojam na tebe), ili mu ostavi kontakt osobe koja ima ključ.
Stan ne ostavljam praznim, radije bih novce na banku pa da kamate dobijam, nego da stan prazan bude. Svrha ovoga je u sustini investiranje u nesto, ja sam mislila da je najbolje u nekretninu buduci da nemam nikakvog biznis plana niti u sta drugo da ulozim.

Ne znam stvarno sto da radim. Svi vele da im je novce, evo ja pojma nemam sta cu s njima.
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:59   #12
Nakon kupnje potrebno je stan i urediti,kupiti namjesraj i sl.
Razmisli kome ces iznajmljivati..obiteljima? studentima? Ako mislis iznajmljivati studentima kledaj da si blizu fakulteta,menzi i sl...obiteljima s malom djecom s mojim iskustvom ja bi iznajmila jedino prazan stan bez namjestaja.....luksuzno urediti stan isplati se jedino iznajmiti nekim strancima, managerima i sl...
Stan na moru je uvijek dobra investicija i uvijek ga mozes preprodati.
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 02:03   #13
Quote:
clytaemnestra kaže: Pogledaj post
Bok. Naslijedila sam nekretninu koju namjeravam prodati iz nekih drugih razloga, nebitno sad. Ja studiram ovu još godinu i onda namjeravam ići u inozemstvo, u neku susjednu državu ili u drugi grad se preseliti. Moguća je opcija i na drugi kontinent. Nemam pojma ustvari gdje ću biti. Razmišljala sam o tome da taj novac uložim u kupnju nove nekretnine. Meni nije nekretnina trenutno potrebna budući da se često selim i putujem, još uvijek sam premlada da razmišljam o obitelji i smatram da je bolje da novac uložim u nešto, nego da stoji na banci. Nemam nikakav obiteljski posao, niti da u obrazovanje veliku sumu novca uložim.

Moj je problem upravo to što me često nema i ne znam gdje ću sljedeće godine biti. ... nemam niti obitelji koja bi mogla biti tu da pazi...
pa s obzirom na gore navedeno, za početak malo pričekaj s investiranjem u nekretnine u Hr.

prodaj tu nekretninu koju si naslijedila, pare oroči u sigurnijoj banci s boljim % kamatama (hoću reći, među većim bankama biraj), a za par godina bi ti se moglo jasno pokazati što i kako dalje. možda ti zatrebaju za rješenje tvog stambenog prostora, ili za neku konkretnu poslovnu priliku.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 09:54   #14
Na 1800 kn 150 kn poreza, kaj je to tak velika cifra da vrijedi trešnje hoce li ti netko banuti s kaznom za neplaćanje poreza?
Kaj mozes sa 150 kn a namres sa 1650?
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 12:14   #15
Ako baš želiš kupiti stan da ti donosi prihode, a nećeš biti u blizini da ga kontroliraš, onda ti je najbolje kupiti i iznajmiti prazan stan. Ima ljudi koji si žele sami urediti stan, normalno ukoliko ce biti u njemu neko duže vrijeme.
Za tebe je to dobro jer ne moraš misliti hoće li ti uništiti nešto od stvari, imaš u startu manje troškove za uređenje i jedino se moraš organizirati da ti netko kontrolira plaćanje režija. A to zna biti veliki trošak ukoliko se redovito ne provjerava.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 12:17   #16
pa da i nije neka famozna cifra poreza, ali kod nas u rvackoj ako nisi zamračio 100% prometa onda ne možeš spavati po noći

ja plaćam oko 200kn na 2000kn
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 13:05   #17
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
pa s obzirom na gore navedeno, za početak malo pričekaj s investiranjem u nekretnine u Hr.

prodaj tu nekretninu koju si naslijedila, pare oroči u sigurnijoj banci s boljim % kamatama (hoću reći, među većim bankama biraj), a za par godina bi ti se moglo jasno pokazati što i kako dalje. možda ti zatrebaju za rješenje tvog stambenog prostora, ili za neku konkretnu poslovnu priliku.
Mene pad cijena nekretnina muci, bojim se da za pet godina s 50 000E necu moci ni 5 kvadrata kupiti. Sad hiperboliziram, ali kuzis sto hocu reci. Ili da banka tipa ne propadne. Veci bi mi bili mjesecni prihodi da izdajem, nego sto je kamata, pa bi mi taj novac od izdavanja dobro dosao koliko god da je.
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 13:09   #18
Moze li me netko prosvijetliti vezano za ovo bez namjestaja?

Ja nikad jos nisam nasla da se stan moze bez namjestaja iznajmljivati? Mislila sam kupiti s namjestajem i takav iznajmljivati, jel. Ja sam inace studentkinja pa sve sto sam trazila logicno trazila sam si namjesten.
Je li onda mnogo manja cijena ako bez namjestaja iznajmljujem?
Pa kontala sam iznajmljivati nekim radicima, zaposlenim ovako na godinu dana recimo da potpisemo.
clytaemnestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 14:32   #19
ja sam ti u sličnoj situaciji, i da ja sam iznajmio polunamješten stan
tj. stan je na kraju po dogovoru imao samo kuhinju, ostalo si je sve podstanar sam uredio i napravio kako njemu paše, ipak on tamo živi
samo i ti budi fer iplaniraj da ako već iznajmiš tako polunamješten, da znaš da ćeš ga rentati bar 5 godina
prijavljen je tamo, ja sam isto vani, uplaćuje na račun, i sve štima

s time da iskreno prvu godinu sam i ja dolazio po novce,jer sam tada bio u zg, ali eto stvorilo se povjerenje, vidim da je ozbiljan i sad je već u stanu mislim oko 5 godina
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 21:10   #20
John Wayne....

Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Na 1800 kn 150 kn poreza, kaj je to tak velika cifra da vrijedi trešnje hoce li ti netko banuti s kaznom za neplaćanje poreza?
Kaj mozes sa 150 kn a namres sa 1650?
Ja bi prije razmisljao u sljedecem smjeru...
ZASTITA SVOJE IMOVINE(tim neplacanjem poreza,tj rentom na crnjaka) od mozebitnih problema,
pogotovo u varijanti da stanoprimac zna da zivim vani,
uzdavanje legalnog ugovora+zivot izvan drzave=veliko kockanje sa bozicom Fortunom i svojom imovinom...
mislim da nebi imao muda za to...

Ipak smo mi drustvo koje bi i svoju mamu za zavaku zavaljalo...
dakle amoralno drustvo
drustvo gdje 90+%ljudi su posjednici nekretnina...
drustvo kojemu je gospodarstvo na statistickoj pogresci..
drustvo gdje stanove rentaju SAMO ONI KOJI MORAJU...
Kultura rentanja stanova i zivota kao takvog gotovo da ne postoji,jer smo mala zemlja,nerazvijena i slaba...

da ne kazem da vecina su subkulturne skupine ljudi..
kurve,ljubavnici,studenti,kriminalci,socijala,poce tnici u zivotu...

ukratko dosta labilni i nesigurni likovi,kako prema imovini tako i prema vremenu koje ce provesti u najmu.

to sve kada se zbroji i oduzme,upravo je razlog zasto nitko gotovo nit ne trazi prazan stan kod nas(za razliku od zapada)...
vec trazi stan odmah/sada/namjesten..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.