Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2005., 20:17   #41
Quote:
Baltazar kaže:
Kako čiji kurs? Pa onog tko određuje kurs - Amera. Ne misliš valjda da su išli rušiti Saddama da uspostave islamistički Irak, s šerijatskim pravom, teokraciju. Pitanje je mogu li to spriječiti ako su ljudi tamo za to, tj. ako su prije svega šiiti i suniti, a ne građani Iraka. Zato sam stavio onu zadnju rečenicu.

I to je usporedivo s BiH, i to troskruko: 3 su vjere u BiH u opoziciji građanskoj državi. Ali pustimo BiH, da ne odlutamo od teme.

1. Zato i neće uspjeti. Ni Irak ni Ameri!
2. BH je ipak u Evropi!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 21:56   #42
Quote:
Simona kaže:
Ovo o jeziku u Iraku i mene zanima, osim Kurda koji imaju svoj jezik!


Inače, meni je sumnjiva sintagma "pobunjenici". Iz škrtih vijesti vidim da više stradavaju baš suniti! Hm?

Oficijelni jezici su arapski i kurdski

Jezici koji se govore u Iraku su (poredano abecednim redom)

-Adighe--->19 000 ljudi u Iraku govori ovim jezikom.

-arapski(gulfski iliti zaljevski), odnosno khaliji(dijalekt zubair-fau)---> 40 000.

-arapski , judeo-arapski---> 100 do 150 (alternativno ime mu je jevrejsko bagdadski arapski iliti juhudski)

-arapski, mesopotanski(dijalekti keltu, gelet, bagdadski, furati itd) ---> 11 500

arapski, nedzdski(dijalekti sjeverno nedzski - šammar, i centralno nedzski) --->900 000 ljudi prica ovim jezikom.

-arapski , sjeverno mesopotanski(sirijsko mesopotanski, moslavi, mesopotansko keltuitski) ---> 4 400 000 .

- klasicni arapski

-armenijski (dijalekt-> zapadno armenijski )60 000.

-asirisjko neo-armejski oko 30 000.(po etniskom popisu mnogo vise ...oko 2 000 000, pa i vise po nekim popisima.U ovisnosti o etnickoj grupi postoje dijalekti lišana aturaja, surat, sureh,surijaja,svadaja, asirija, neo-sirijski, asirijski, aisorski, asirijanicki.

-azeberdzanski , juzni(dijalekt kirkurški) od 300 000 do 900 000.

-bajelan(gurani,shabak, čičamaču) ---> 20 000.

-bezini (bedini , bedninani, kurdsko bedinanski)

-čaldeansko neo-armejski(čalden,kildani,kaldaja,fellehi , fellani itd)
100 000 do 120 000.

-domari (srednjo istocni romski)----> 50 000.

-farsi ,zapadni , oko 1,2 % populacije.

-havarami

-hereki (govori se u iranu i turskoj takodje)

-koj sandzak surat ----> 800 do 1000.

- kurdski (dijalekti arbili,khushnav,pizhdar,mukri,garusi,ardiani,sulej mani,vermava,garmijani,kolja'i,zangana,kirmanšahi) .2 785 500 ,iliti 18% populacije.

-kurmanji (sjeverno kurdski).

-luri

-šikaki

-surči

(za one jezike bez brojke ne postoje tacni popisi)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 22:45   #43
Talking

Quote:
Adura kaže:
Oficijelni jezici su arapski i kurdski

Jezici koji se govore u Iraku su (poredano abecednim redom)

-Adighe--->19 000 ljudi u Iraku govori ovim jezikom.

-arapski(gulfski iliti zaljevski), odnosno khaliji(dijalekt zubair-fau)---> 40 000.

-arapski , judeo-arapski---> 100 do 150 (alternativno ime mu je jevrejsko bagdadski arapski iliti juhudski)

-arapski, mesopotanski(dijalekti keltu, gelet, bagdadski, furati itd) ---> 11 500

arapski, nedzdski(dijalekti sjeverno nedzski - šammar, i centralno nedzski) --->900 000 ljudi prica ovim jezikom.

-arapski , sjeverno mesopotanski(sirijsko mesopotanski, moslavi, mesopotansko keltuitski) ---> 4 400 000 .

- klasicni arapski

-armenijski (dijalekt-> zapadno armenijski )60 000.

-asirisjko neo-armejski oko 30 000.(po etniskom popisu mnogo vise ...oko 2 000 000, pa i vise po nekim popisima.U ovisnosti o etnickoj grupi postoje dijalekti lišana aturaja, surat, sureh,surijaja,svadaja, asirija, neo-sirijski, asirijski, aisorski, asirijanicki.

-azeberdzanski , juzni(dijalekt kirkurški) od 300 000 do 900 000.

-bajelan(gurani,shabak, čičamaču) ---> 20 000.

-bezini (bedini , bedninani, kurdsko bedinanski)

-čaldeansko neo-armejski(čalden,kildani,kaldaja,fellehi , fellani itd)
100 000 do 120 000.

-domari (srednjo istocni romski)----> 50 000.

-farsi ,zapadni , oko 1,2 % populacije.

-havarami

-hereki (govori se u iranu i turskoj takodje)

-koj sandzak surat ----> 800 do 1000.

- kurdski (dijalekti arbili,khushnav,pizhdar,mukri,garusi,ardiani,sulej mani,vermava,garmijani,kolja'i,zangana,kirmanšahi) .2 785 500 ,iliti 18% populacije.

-kurmanji (sjeverno kurdski).

-luri

-šikaki

-surči

(za one jezike bez brojke ne postoje tacni popisi)

U jebote...
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 01:26   #44
Quote:
Simona kaže:
Milom ili silom zainteresiranih, tj odnosom snaga u odrđenom vremenu i prostoru!


Primjer Švicarske zajdno s Kinom???????
Uostalom, Jugoslavija je bolji primjer. Čim su s raspale sile koje su ju podržavale, raspala se u krvi!

Uostalom, mislim da danas Švicarska ne bi uspjela! Tada kad je formirana, nikom nije bila više interesantna da zbog nešto malo svojih sunarodnjaka ratuje! Naprosto su se susjedi ( NIjemci, Talijani i Francuzi) složili da će ih ostaviti na miru! Uostalom bili su tada i presiromašni.....
Kina i Švicarska zbog jezika. O jeziku je bila riječ. Još jedanput pročitaj post. Naveo sam Kinu kao primjer jer se Kinezi sa sjevera i Kinezi sa juga Kine ne razumiju bez prevoditelja, naravno ako ne znaju drugi dijalekt. Poanta je da razlike u jeziku ne moraju utjecati na stvaranje države i ne moraju biti odrednica za postojanje nekog naroda. Narod i drzava su politicki pojmovi i stvaraju se kroz ostvarivanje politickih interesa, ovih ili onih, to sad nije bitno kojih. Prema tome odredjivat da li neki narod i drzava postoje prema jeziku ili prema tome da li su drzavu osnovali ovi ili oni, Englezi, Francuzi ili sta ja znam koji je najobicnija pizdarija koja nema veze sa stvarnim stanjem stvari i zdravorazumskim zakljucivanjem. Prema tome ako smo toliko debilni da prihvatimo tezu da iracki narod ne postoji, onda mozemo prihvatiti i tezu da npr. americki narod takodjer ne postoji jer isto tako ne govore svi istim jezikom i nisu svi iste vjere i nacije i isto tako kao i Irak je Amerika nastala iz kolonije pa prema tome-ako ne postoje iracani, ne postoje niti amerikanci.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 01:49   #45
Quote:
posmatrač kaže:
Da da baš nasuprot.

Sve nabrojane države su nastale britanskom i francuskom (ili nečijom dugom) voljom samo je Izrael nastao sam od sebe.....


......... i bi Izrael .......
Izrael je nastao kada su odredjeni zidovi britancima ljepo objasnili da nije fino to sto rade, pa su zbrisali sa repom medju nogama (usput predali oruzje arapima i ostavili svoje oficire da zapovjedaju arapskom legijom). Nadali su se da ce porazen izrael traziti zastitu britanaca. Nije se desilo, niti jedno niti drugo.

Stara igra foreign officea, oglusili su se na procjene war officea i colonial officea, ljudi poput wingatea, meintzhagena, churchilla, i bili istjerani sa bliskog istoka. Sve te spletke, svo slanje zidovskih izbjeglica nazad u ruke nacistima, podrska nacistickih arapskih vodja, useljavanje stotina tisuca arapa, berbera i slicnih iz zemalja od irana do magreba, sve je bilo uzalud.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 01:51   #46
Quote:
posmatrač kaže:
Ma mogli su Židovi imati volju koliku su god htjeli - da nije bilo nečije druge volje nikada ni Izraela ne bi bilo.
Baš kao ni Iraka, Sirije, ...............
Izrael je nastao usprkos volji velikih sila. Cinili su sve sto su mogli da ne nastane. I popusili.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 02:10   #47
Quote:
Adura kaže:
Oficijelni jezici su arapski i kurdski

Jezici koji se govore u Iraku su (poredano abecednim redom)

-Adighe--->19 000 ljudi u Iraku govori ovim jezikom.

-arapski(gulfski iliti zaljevski), odnosno khaliji(dijalekt zubair-fau)---> 40 000.

-arapski , judeo-arapski---> 100 do 150 (alternativno ime mu je jevrejsko bagdadski arapski iliti juhudski)

-arapski, mesopotanski(dijalekti keltu, gelet, bagdadski, furati itd) ---> 11 500

arapski, nedzdski(dijalekti sjeverno nedzski - šammar, i centralno nedzski) --->900 000 ljudi prica ovim jezikom.

-arapski , sjeverno mesopotanski(sirijsko mesopotanski, moslavi, mesopotansko keltuitski) ---> 4 400 000 .

- klasicni arapski

-armenijski (dijalekt-> zapadno armenijski )60 000.

-asirisjko neo-armejski oko 30 000.(po etniskom popisu mnogo vise ...oko 2 000 000, pa i vise po nekim popisima.U ovisnosti o etnickoj grupi postoje dijalekti lišana aturaja, surat, sureh,surijaja,svadaja, asirija, neo-sirijski, asirijski, aisorski, asirijanicki.

-azeberdzanski , juzni(dijalekt kirkurški) od 300 000 do 900 000.

-bajelan(gurani,shabak, čičamaču) ---> 20 000.

-bezini (bedini , bedninani, kurdsko bedinanski)

-čaldeansko neo-armejski(čalden,kildani,kaldaja,fellehi , fellani itd)
100 000 do 120 000.

-domari (srednjo istocni romski)----> 50 000.

-farsi ,zapadni , oko 1,2 % populacije.

-havarami

-hereki (govori se u iranu i turskoj takodje)

-koj sandzak surat ----> 800 do 1000.

- kurdski (dijalekti arbili,khushnav,pizhdar,mukri,garusi,ardiani,sulej mani,vermava,garmijani,kolja'i,zangana,kirmanšahi) .2 785 500 ,iliti 18% populacije.

-kurmanji (sjeverno kurdski).

-luri

-šikaki

-surči

(za one jezike bez brojke ne postoje tacni popisi)
O tome i pricamo. Takav je skoro cijeli bliski istok. Amorfna masa mali plemena i grupa. Cak ni iran nije ni priblizno homogen, perzijanaca ima tek nesto vise od 50%. Cijelo podrucje je skroz zaj*. Ukljucujuci sjevernu afriku. Jos pritom je plemenski mentalitet vrlo izrazen, jos uvjek se djele na porodice, klanove i plemena. Prosjecni arapin je prvo odan svom muhtaru. Kao sto kaze arapska poslovica, Ja, brat i otac protiv tetka, ja i brat protiv oca. Dok se ne razbije plemensko drustveno uredjenje nece biti mira. A to se nece tako skoro desiti. Jedino sto slici na neku stabilnost je situacija kada jedan klan dodje na vlast i spreman je ugusiti svaki glas, ne pobune, nego neslaganja, u hektolitru krvi (kao sto su to cinili hafez asad i sadam). Tako je u Iraku vladao Tikriti klan, u siriji vladaju alawiti (time i u libanonu jer sirijska vojska kontrolira libanon). U jordanu hashemiti (koji uopce nisu jordanci, ali nema veze, kontroliraju vojsku). San o pan arapskoj super drzavi nitko nije mogao ostvariti, a mnogi su pokusali. Danas su zamjenili pan arapsku drzavu sa ummetom. Nema teoretske sanse. Ne u bliskoj buducnosti. Ne dok je drustvo ustrojeno kako je.

Jedina promjena koja se moze desiti je da jedan klan padne i drugi zgrabi vlast, ili rat poput libanonskog ili izmedju sjevernog i juznog jemena, ili iraka i irana... Cim jedna strana osjeti slabost, istog trena napada drugu. Takav je bliski istok. I biti ce takav barem jos jedno stoljece, a vjerojatno i duze. Za vecinu sukoba zapadnjaci ni ne znaju. Za libijske poteze prema chadu, za akcije sirijskog muhbarata, za skoro svakodnevne atentate na politicare, novinare i intelektualce, za silne neuspjele puceve...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 11:37   #48
Quote:
Baltazar kaže:
duvdevdan


Treće, u datoj situaciji, treba izaći na izbore, jer od Amera i nove vlasti pod njihovim protektoratom ne prijeti nikom nikakav genocid, da bi to opravdalo "pobunu" odnosno "nariodnooslobodilački" otpor - izaberi termin po želji.

Savrseno se slazem s tobom, ni meni nije jasno sto ratuju.
Kada bi iracani pustil Amere da na miru ispumpaju naftu, nijednom iracaninu definitivno ne bi falila ni dlaka s glave.
harns is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 11:51   #49
Gradjanski rat u Iraku je jedna od mogucih izlasnih strategija Amera. Zaglibili su duboko, nemogu se izvaditi i guranjem Iraka u gradjanski rat omogucava im povlacenje i opravdanje pred domacom javnoscu. Onda ce lijepo pomagati jednu od strana, kad se ovi dovoljno iscrpe, naubijaju, doci se da naplate oruzje koje su poslali pobjednickoj strani.
Stvari su vec vidjene u istoriji, nadam se da grijesim.
harns is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 12:00   #50
Koliko ja vidim, građanski rat je već na djelu, samo prikriven!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 12:03   #51
Quote:
Simona kaže:
Koliko ja vidim, građanski rat je već na djelu, samo prikriven!
Naprotiv, Peter Gallbraith ga je najavi prije godinu dana, kada je najavio cijepanje Iraka na tri cetiri dijal, jer da razlicite entije Iraka "ne mogu zivjeti zajedno". Vec vidjeno u SFRJ.

USA financira Kurde na sjeveru, te potice siite na jugu (narocito Britanci) na napade na sunite.
GrapeC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 12:36   #52
Quote:
Simona kaže:
Koliko ja vidim, građanski rat je već na djelu, samo prikriven!
Amerikanci je ce ga uciniti javnim onog trenutka kad odluce (shvate) da ne mogu uspostaviti nikakav mir, niti vladu koja ce moci smiriti stanje u zemlji i raditi u njihovom interesu, onda ce se lagano povuci, kao eto probali smo im uvesti demokratiju, ali oni nece.......
harns is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 13:34   #53
Quote:
Simona kaže:
Koliko ja vidim, građanski rat je već na djelu, samo prikriven!
Naravno. Sunitska manjina je desetljecima drzala vlast u Iraku nasiljem (i to ne svi Suniji, vec odredjeni klanovi); kad su se SAD i UK kukavicki povukli nakon sto su potakli Shije i Kurde na ustanak protiv Sadama u Zaljevskom ratu, zna se sto je Sadam radio istima (sad su se nasle i masovne grobnice).

Isto tako, kurdski sjever planski je naseljavan Arapima (izvori nafte).

Mene Irak podsjeca na bivsu Jugoslaviju. Jedino sila moze drzati sve te narode, plemena i klanove na okupu (ima li to smisla?). I opet zahvaljujuci UK i Francuskoj, kao i na Balkanu, vecem dijelu Bliskog istoka i Africi.

(editiran tipfeler)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 16.01.2005. at 14:17.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 14:09   #54
Quote:
harns kaže:
Savrseno se slazem s tobom, ni meni nije jasno sto ratuju.
Kada bi iracani pustil Amere da na miru ispumpaju naftu, nijednom iracaninu definitivno ne bi falila ni dlaka s glave.

Ja sam rekao da je Američki napad bio greška, imajući na umu upravo ovakva lako popušiva, poluistinita tumačenja. Američki troškovi su enormni i ne se mogu financirati eksploatacijom iračke nafte, tj. prihodima koji im od nje preostaje, jer dio sigurno ide u Irački budžet i obnovu.
Ameri su sad stvorili situaciju u kojoj teško ostati a teško je izaći. I ostanak i odlazak je lako napadati, a teško braniti. No win situation, u koju mudra politika ne ulazi. Ni prije situacija u Iraku nije bila sjajna, ali za nju nisu snosili odgovornost Ameri. Ovako su potrošena silna sredstva, koja nedostaju negdje drugdje, gdje bi bilo i preče i legitimnije intervenirati, npr. u Africi.

Jedini izlaz po meni je da Iračani izaberu svoju vladu koja će onda reći Amerima go home, mi vas ne trebamo više, želimo našu naftu samo za nas.
Uzgred, od te nafte Irački narod nije imao bogzna kakve koristi ni prije Amera - njome je Saddam finacirao svoju vladavinu, svoje megalomansku vojnopolicijski aparat represije nad narodom i svoje osvajačke ratove prema drugim.
A to da su Ameri stvorili sve te muslimasnske frakcije koje ratuju među sobom, to su bedastoće. Sukob šiita i sunita traje od 7 st., bitka na Kerbali 680., možda su Ameri krivi i za to?
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 14:18   #55
Quote:
UmpaUmpa kaže:
O tome i pricamo. Takav je skoro cijeli bliski istok. Amorfna masa mali plemena i grupa. Cak ni iran nije ni priblizno homogen, perzijanaca ima tek nesto vise od 50%. Cijelo podrucje je skroz zaj*. Ukljucujuci sjevernu afriku. Jos pritom je plemenski mentalitet vrlo izrazen, jos uvjek se djele na porodice, klanove i plemena. Prosjecni arapin je prvo odan svom muhtaru. Kao sto kaze arapska poslovica, Ja, brat i otac protiv tetka, ja i brat protiv oca. Dok se ne razbije plemensko drustveno uredjenje nece biti mira. A to se nece tako skoro desiti.
Uz to, granice drzava ne prate granice prostiranja odredjenih plemena i klanova pa tako dio plemena zivi npr. u Iraku, dio u Jordanu, a dio u Saudiji.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:13   #56
Quote:
Baltazar kaže:

Ja sam rekao da je Američki napad bio greška, imajući na umu upravo ovakva lako popušiva, poluistinita tumačenja. Američki troškovi su enormni i ne se mogu financirati eksploatacijom iračke nafte, tj. prihodima koji im od nje preostaje, jer dio sigurno ide u Irački budžet i obnovu.
Da, zato su ameri i britanci i okupirali crpilista nafte i oduzeli svaki nadzor iracanima nad tim crpilistima da bi im mogli dat pare za obnovu i razvoj. Jako logicno.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:14   #57
Quote:
Baltazar kaže:
Jedini izlaz po meni je da Iračani izaberu svoju vladu koja će onda reći Amerima go home, mi vas ne trebamo više, želimo našu naftu samo za nas.
To je Iran učinio, ali nije zato postao privlačniji ili bolji ni vlastitom narodu a ni muslimanima općenito!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:16   #58
Quote:
Baltazar kaže:
Ja sam rekao da je Američki napad bio greška, imajući na umu Sukob šiita i sunita traje od 7 st., bitka na Kerbali 680., možda su Ameri krivi i za to?



Ali zato Ameri dobro dođu kao univerzlini neprijatelj a time i jedini faktor oko kojeg se gradi imaginarno muslimansko "jedinstvo"!

Nažalost, ni Ameri ne uče ni iz svoje ni iz tuđe povijesti!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:40   #59
Quote:
Simona kaže:



Ali zato Ameri dobro dođu kao univerzlini neprijatelj a time i jedini faktor oko kojeg se gradi imaginarno muslimansko "jedinstvo"!

Nažalost, ni Ameri ne uče ni iz svoje ni iz tuđe povijesti!
ameri su "univerzalni neprijatelj" još od dolaska homeinija na vlast...a, britanci i francuzi, koji su ratovali protiv egipta su saveznici.

isto kao i SSSR, a prije toga hitler...
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:41   #60
Quote:
Simona kaže:
To je Iran učinio, ali nije zato postao privlačniji ili bolji ni vlastitom narodu a ni muslimanima općenito!
iran je izabrao svoju vladu???
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.