Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2012., 23:14   #121
Jedan dan...

Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Momce tebi je neko opasno napunio glavu glupostima, ovakve nebuloze pisati da nije smesno bilo bi zalosno.
Ali to nisu moje procjene , pa da meni možeš reći da pišem gluposti...

To su procjene najkompetentijih ljudi s vaše strane po tom pitanju , iz onog vremena...

Riječ je o "SEDNICI VRHOVNOG SAVETA ODBRANE""...

http://www.sense-agency.com/upload/d..._14.8.1995.pdf


Evo , dozvoli da ti pomognem...



Isječak , na temu procjena o mogućnostima obrane istočnoslavonskog korpusa , na toj sjednici izrečenih od Generala Čopića...

Stranica 11...

"Procjenjujemo da se ovaj korpus ne može uspješno obraniti u slučaju agresije Hrvatske Vojske. On bi najvjerojatnije bio razbijen za jedan do dva dana..."


Tužno...


Sad isječak o brojnom stanju tog istočnoslavonskog korpusa , par dana nakon Oluje (prije dolaska mobilisanih krajišnika i dodatnih pojačanja iz Srbije) , izrečen od istog generala...

Stranica 10...

"Korpus u svom sastavu ima osam brigada , od čega tri u sastavu baranjske divizije. Brojno stanje korpusa iznosi oko 20 000 boraca..."


Znači , po vašim procjenama , mi vam osam brigada , s 20 000 vojnika , smeljemo za dan-dva...

Ali zašto bi to bilo čudno ako smo vam u Oluji , za dva tri dana , rasturili 40 000 vojnika ?



Isječak , na temu ugroženosti same SRJ i slamanja srpskog nacionalnog bića , izrečen od generala potpukovnika Aleksandra Dimitrijevića ,...

"Najzad , hrvatsko - muslimanska koalicija bila bi ohrabrena da krene u strategijsko ofanzivu protiv ostatka krajine i RS , a eventualni uspeh bi je mogao podstaći da napadne i SRJ...

U celini gledano , ugroženost bezbednosti SRJ bila bi maksimalna , a za posledicu bi , najverovatnije , imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ...
"


Treba li ovo nekog čuditi ?

Pa što su Hrvatskoj Vojsci 1995. potencijalne nove srpske armije , koji bi nam , u obrocima po nekoliko desetaka tisuća vojnika , izlazile u susret na putu do Beograda ?

Deset dana , i zbogom Srbijo...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 15:31   #122
Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Sidrun nisi u pravu

Bosna je bila podeljena jos 1993 sa omjerom 49:51% i tada je rat trebao biti zaustavljen ali se nisu mogli dogovoriti o razmeni teritorija sve do Dejtona '95 kada je rat okoncan i teritorije podeljene bas tim omjerom
Jednostavno pitanje i želim jednostavan odgovor:tko bi vama dao 49% BiH da ih niste vojno osvojili?

Nije tema al me tvoje nebuloze naprosto provociraju da ti odgovorim.
Navedi mi dokument iz 1993 po kojem je BiH podijeljena u omjeru kao što si ti naveo.

SAD, Europska Unija i Rusija već u proljeće 1994. godine su dovršili mirovnim plan po kojem bi Srbi koji čine 33 % stanovništva bili nagrađeni za svoje zločine dobitkom 49 % državnog teritorija, ali bi se morali odreći 21 % iznad koji još drže.
Vlada Bosne i Hercegovine je pokušavala da smanji teritorij koji će dobiti Srbi na "samo" 42 %, ali je to bilo odbijeno od velikih sila .
Ipak bez obzira na sve bosanski Srbi će odbiti taj mirovni plan, a po mišljenju zapadnih diplomata najbolja šansa za mirovni sporazum će postati Slobodan Milošević koji će na kraju ipak uvesti kakve takve sankcije protiv bosanskih Srba koji se protive miru.

Što se niste odmah 1994 odrekli "viška" teritorija kad je ionako sve bio dogovor?
Zašto ste ginili u operacijama HV "Maestral" i "Južni Potez"?

Pošto loše kužiš, pojednostavljeno:da HV nije došao do Banja Luke,nikakvog Daytona ne bi bilo.
Dakle,gdje vojnik nije ugazio,
nema rasprave.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 18:08   #123
@bubiša

da je sad '91 i da ti je ova pamet, jel bi se opet osjećao ugrožen i da li bi opet ratovao za "goloruki srpski narod"? ne znam odakle si, ali znam da u Bilju niko nije "ugrožavao" bilo koga ali da je većina srba znala šta se sprema i slala žene i djecu na "kirvaj i slavu" u Vojvodinu par dana prije početka s****...
vjerojatno je i u tvom mjestu bilo tako, pa bih te molio ako može malo više o samom početku rata u tvom mjestu?

i da, 01.05.1995. nije nitko slavio 1.maj na kopiki, znam to jer me sirena iz Bijele vojarne probudila oko pola sedam u bolnici, nakon 15-ak min vizita i svi otpušteni kućama. od bolnice do centra vidjeh jako malo ljudi a ne da se slavilo na kopici, ali je zaista bilo začuđujuće mirno...
baranjero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 13:42   #124
U Belišću se slavio kirvaj 1.5. kao da se ništa nedogađa,sirene su svirale svaka 2 sata,ali kirvaj se i dalje slavio.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:13   #125
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
U Belišću se slavio kirvaj 1.5. kao da se ništa nedogađa,sirene su svirale svaka 2 sata,ali kirvaj se i dalje slavio.
I jel ti to bilo normalno?
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:39   #126
Quote:
bubiša kaže: Pogledaj post
I jel ti to bilo normalno?
To govori koliko rat,agresija i okupacija, nije slomio duh Hrvatskoga naroda
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:40   #127
hajd,da malo rateretimo..

Hej,zna li itko iz Belišća, legendarnog pok. cugera ujaka LOZIĆA Z. na onom svom maratonskome ...biciklu "Mercedesu" ?
4.km od Belišća,sam imao rodbinu u Kitišancima,selo Vinogradci...

(jeli radi,još oni Bazen u Belišću, i kuglana pored "stadiona" ? )
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 23:02   #128
Quote:
bubiša kaže: Pogledaj post
I jel ti to bilo normalno?
Potpuno normalno,uz 50000 vojnika u rezervi znaš da ti nitko ništa neće,a poučeni prijašnjim akcijama,znali smo ako počnu pucat po Osijeku,za pol sata će počet i po Belišću.S vremenom dobiješ instinkt.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 23:10   #129
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Hej,zna li itko iz Belišća, legendarnog pok. cugera ujaka LOZIĆA Z. na onom svom maratonskome ...biciklu "Mercedesu" ?
4.km od Belišća,sam imao rodbinu u Kitišancima,selo Vinogradci...

(jeli radi,još oni Bazen u Belišću, i kuglana pored "stadiona" ? )
U Belišću je puno cugera,klošara,tako da ga nepoznam,bazen se ove godine opet otvara nakon dvogodišnje stanke zbog puknuća,a iz Vinogradaca mi je majka,tamo sam imao mogo rodbine,proveo djetinjstvo tamo.U bivšoj kuglani je Konzum,a nova je u novoj dvorani kod bazena.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 09:22   #130
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Potpuno normalno,uz 50000 vojnika u rezervi znaš da ti nitko ništa neće,a poučeni prijašnjim akcijama,znali smo ako počnu pucat po Osijeku,za pol sata će počet i po Belišću.S vremenom dobiješ instinkt.
Meni su,rekli (bar dok sam bio tamo) ,da nikako ne idem na Beliščansko groblje tada, jer još uvijek čejeni rokaju sa snajperima često,pošto je blizu Drava tamo pored one velike drvne industrije (jbg.baš sad zaboravih ime ) a groblje im je bilo ka na dlanu,.. jbg. nekako ..bilo me frka,solo da idem,da mi nebi pamet prosviralo Taj,dio je navodno prvi bil na udaru,zbog specifičnog geostrateškog položaja..a ujedno i zbog toga položaja i morala ljudi ,Belišće nikdar nebi palo.
Jbt.ono Belišće mi ostalo u fascinantnom sječanju,mali nepokoreni gradić, ha a cugera imade više neg u rusiji...
(vidjel,sam davno jednom u kuglani natpis,da im je zabranjeno točiti alkoh.cugu prije podne,...jer su svi mortus dolazili na posao u onu veliku drvno -papirnu industriju ,a zapošljavala je pun kuki ljudov i iz okolice Valpovštine idr.. ) Pa kupanje sa žabama,u onoj lokvetini od prljave ,mutne Karašice i Vučice..
...nebi palo,jer je i kopnom povezano sa svim okolno-susjednim selima u svim smjerovima,bez obzira na nacijonalnost stanovništva.(ne znam %,ali znam da se ekavica dobrano prašila..).
Pozdrav!
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 11:20   #131
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
To govori koliko rat,agresija i okupacija, nije slomio duh Hrvatskoga naroda
Ja ovdje ne pišem o duhu već o, po meni jednoj velikoj neodgovornosti, vojnih i civilnih vlasti, koje su dopustile slavlja dok traje do tada najveća vojna akcija Hrvatske vojske, na koju se tada zaista nije znao vojni odgovor Vojske RSK.
Može se tu pisati o neslomljivom duhu, o sigurnosti jer ima 50 000 rezervista, ali to uopće nije važno.
Na čistinama i poljanama, bez ikakve zaštite od granata, nalazile su se tisuće civila, dok se samo 100 km dalje ginulo od metaka, avionskih bombi, topovskih granata.......
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:36   #132
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Meni su,rekli (bar dok sam bio tamo) ,da nikako ne idem na Beliščansko groblje tada, jer još uvijek čejeni rokaju sa snajperima često,pošto je blizu Drava tamo pored one velike drvne industrije (jbg.baš sad zaboravih ime ) a groblje im je bilo ka na dlanu,.. jbg. nekako ..bilo me frka,solo da idem,da mi nebi pamet prosviralo Taj,dio je navodno prvi bil na udaru,zbog specifičnog geostrateškog položaja..a ujedno i zbog toga položaja i morala ljudi ,Belišće nikdar nebi palo.
Jbt.ono Belišće mi ostalo u fascinantnom sječanju,mali nepokoreni gradić, ha a cugera imade više neg u rusiji...
(vidjel,sam davno jednom u kuglani natpis,da im je zabranjeno točiti alkoh.cugu prije podne,...jer su svi mortus dolazili na posao u onu veliku drvno -papirnu industriju ,a zapošljavala je pun kuki ljudov i iz okolice Valpovštine idr.. ) Pa kupanje sa žabama,u onoj lokvetini od prljave ,mutne Karašice i Vučice..
...nebi palo,jer je i kopnom povezano sa svim okolno-susjednim selima u svim smjerovima,bez obzira na nacijonalnost stanovništva.(ne znam %,ali znam da se ekavica dobrano prašila..).
Pozdrav!
Na groblju cesta ide u slovo u,tako da treba 5 min. hoda da se sakriješ iza kuća,a snajper je tamo poubijao puno ljudi.Neznam samo tko će za to odgovarati,ali napravljena je staza okolnim putem koja je bila sigurna za pješake.U tvornici ima dizalica visine cca20 metara,i tamo je isto par radnika poginulo.Pored pristaništa za šlepove su bile postavljene bale od starog papira,tako da se tamo nije moglo gađati.A četnici tamo nisu ni pokušavali prijeć,pogotovo zbog visoke obale,nijedan BVP tamo nebi mogao prijeći,osim na mjestu bivše kompe,ali bi ih dočekalo 1000 RPG-a,tako da ni tamo nema šanse.Čekali su baljalučki i bjelovarski korpus,ali uzalud.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 12:30   #133
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Na groblju cesta ide u slovo u,tako da treba 5 min. hoda da se sakriješ iza kuća,a snajper je tamo poubijao puno ljudi.Neznam samo tko će za to odgovarati,ali napravljena je staza okolnim putem koja je bila sigurna za pješake.U tvornici ima dizalica visine cca20 metara,i tamo je isto par radnika poginulo.Pored pristaništa za šlepove su bile postavljene bale od starog papira,tako da se tamo nije moglo gađati.A četnici tamo nisu ni pokušavali prijeć,pogotovo zbog visoke obale,nijedan BVP tamo nebi mogao prijeći,osim na mjestu bivše kompe,ali bi ih dočekalo 1000 RPG-a,tako da ni tamo nema šanse.Čekali su baljalučki i bjelovarski korpus,ali uzalud.
Koliko ja znam, nikada nikome sa srpske, nije palo na pamet prelaziti Dravu kod Belišća.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 22:30   #134
Quote:
bubiša kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, nikada nikome sa srpske, nije palo na pamet prelaziti Dravu kod Belišća.
Znam,naveo sam navode zašto nisu htjeli,a kreteni sa snajperima su bili sa baranjske strane Drave,neki danima nisu mjenjali mjesto pa su bili ubijani.Išli su vjerovatno samovoljno,tako da se nikada neće saznati tko je to bio,ali da se nadležne službe malo potrude,možda bi i našli.Tko zna!
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:46   #135
Možda malo skrežem s teme, ali zanima me kako je izgledao život u Baranji u vrijeme "SAO Krajine"? Ima li neki svjedok koji je rat proveo u Baranji? Čuo sam da iz Baranje, za razliku od ostatka "Krajine", Hrvati (i Mađari) nisu u potpunosti protjerani.
believer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:59   #136
mene takodjer isto zanima ali s naglaskom na vukovar, kako je izgledao zivot u okupiranom gradu do mirne reintegracije, gradu koji je prethodno bio sravnjen sa zemljom i u kojem niti jedna kuca nije ostala citava? kako je uopce bilo moguce organizirat zivot tamo i koliko je stanovnika zivjelo u njemu?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:16   #137
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Znam,naveo sam navode zašto nisu htjeli,a kreteni sa snajperima su bili sa baranjske strane Drave,neki danima nisu mjenjali mjesto pa su bili ubijani.Išli su vjerovatno samovoljno,tako da se nikada neće saznati tko je to bio,ali da se nadležne službe malo potrude,možda bi i našli.Tko zna!
Nikada nisam čuo da je neko sa baranjske strane danima pucao snajperom prema Belišću, niti da je bilo tko ubijen na taj način na jednoj i drugoj strani.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:55   #138
Quote:
bubiša kaže: Pogledaj post
Nikada nisam čuo da je neko sa baranjske strane danima pucao snajperom prema Belišću, niti da je bilo tko ubijen na taj način na jednoj i drugoj strani.
Neznam odakle si,gdje si se borio,ali u Belišću je poginilo najmanje 15 osoba u 4 godine od snajpera.Jedan pametni čedo nije 2 tjedna mjenjao položaj,bilo je neko primirje pa se odlučio još i malo oprat u Dravi,i to mu je bilo zadnje pranje.Jedan naš ga je od prve skinio,čedo je pao na neke rašlje,nakon2-3 tjedna su tek došli po njega.1.11.1991. blagdan Svi Sveti,Bog kao da je namjerno dao da bude gusta magla,tako da se moglo ići na groblje.Pisao sam kako su polazili radnici na dizalici koja istovara drva iz vagona.Neznam točan broj,ali nekoliko ih je ubijeno sa snajperom,poslije Bljeska također,ubijani su ljudi nasumce,oni koji su prolazili biciklom na toj čistini od 200 metara,nekolio ih je ubijeni.Nemoj samo negirati te slučajeve jer ću to smatrati provokacijom,a ako neznaš taj dio uz Dravu,što sumljam,pogledaj na google maps,sve se vidi,idealno mjesto za snajperska gnijezda.Nadam da će se netko javiti iz Belišća da potvrdi moju priču.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 23:02   #139
Quote:
believer kaže: Pogledaj post
Možda malo skrežem s teme, ali zanima me kako je izgledao život u Baranji u vrijeme "SAO Krajine"? Ima li neki svjedok koji je rat proveo u Baranji? Čuo sam da iz Baranje, za razliku od ostatka "Krajine", Hrvati (i Mađari) nisu u potpunosti protjerani.
Mogu ti samo dati vjerodostojan primjer mog prijatelja.Nakon okupacije Baranje je ostao sam u kući,u Baranjskom Petrovom Selu,dok su mu žena i sin došli kod mene.Nakon mjesec dana strica su mu pretukli,sutradan se vratuli i ubili.Tako je ponovljeno sa nekoliko osoba,i jedno popodne su došli kod mog prijatelja,ušli mu u kuću i psprebijali mu rebra.Znao je ako ostane,sutra je mrtav,stoga odluči sakriti traktor u šumici,i prebjeći u Mađarsku,koja mu je na kraju imanja,nekih 1 km.Znam još dosta slučajeva,ali neću prićati u tuđe ime.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 16:10   #140
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Neznam odakle si,gdje si se borio,ali u Belišću je poginilo najmanje 15 osoba u 4 godine od snajpera.Jedan pametni čedo nije 2 tjedna mjenjao položaj,bilo je neko primirje pa se odlučio još i malo oprat u Dravi,i to mu je bilo zadnje pranje.Jedan naš ga je od prve skinio,čedo je pao na neke rašlje,nakon2-3 tjedna su tek došli po njega.1.11.1991. blagdan Svi Sveti,Bog kao da je namjerno dao da bude gusta magla,tako da se moglo ići na groblje.Pisao sam kako su polazili radnici na dizalici koja istovara drva iz vagona.Neznam točan broj,ali nekoliko ih je ubijeno sa snajperom,poslije Bljeska također,ubijani su ljudi nasumce,oni koji su prolazili biciklom na toj čistini od 200 metara,nekolio ih je ubijeni.Nemoj samo negirati te slučajeve jer ću to smatrati provokacijom,a ako neznaš taj dio uz Dravu,što sumljam,pogledaj na google maps,sve se vidi,idealno mjesto za snajperska gnijezda.Nadam da će se netko javiti iz Belišća da potvrdi moju priču.
Tek nakon Bljeska položaji VRSK su bili na Dravi, tako da ti moram vjerovati, iako se u Baranji o tome nije pričalo niti bilo što znam.
Ne pada mi na pamet provocirati, samo me zanima što se zaista događalo, i nakon 20 godina valjda možemo o tome mirno raspravljati, naravno ako nismo okrvavili ruke i zato moramo
odgovarati.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.