Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2009., 15:13   #441
Nemoj ponovo ljude zbunjivati,ovako je kako smo konačno potvrdili,ako ti nije jasno pročitaj unatrag jedan od mojih postova Dubi-RIPUP br.5 jučer stigao,primjer knjiženja i R-1 izdam u maloprodaji plaćen gotovinom tretira se kao VP.
Još te jednom molim da budeš uviđavan i da se ne vraćaš na nešto što smo definirali i konačno se usaglasili svi mi koji to imamo u praksi.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 15:34   #442
Pridružujem se molbi, budi tako uviđavan i svojim POGREŠNIM stavovima ne davi nas poduzetnike koji imamo i odgovornost, pa ne možemo tuđim po trnju!! Što bi trebali reći inspekciji: nekakav lasangel (?!?) nas je krivo savjetovao?? Koja je to ideja biti tako zagrižen i sitničav, a govoriti pogrešne stvari? Pa ni forumi sve ne trpe.

Ako onaj koji je postavio pitanje ima pravo zamoliti moderatora da zaključi temu, evo molim je da to učini, dosta je bilo naturanja pogrešnih mišljenja.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 15:57   #443
Pridružujem se Dubinom mišljenju:tema: da li je R-1 račun u maloprodaji plaćen gotovinom tretiran kao veleprodaja i ja molim moderatore da tu temu zaključe jer više rasprava nema smisla.
A vas forumaši molim pitajte nešto na drugu temu.Hvala
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:08   #444
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
A vas forumaši molim pitajte nešto na drugu temu.Hvala
Aha!! Dakle: kako usklađuješ konta sa poreznim karticama?? Sada je to aktualno, a sigurno ti je jasno da kod mene i sličnih meni uvijek ima razlika... Ipak, one kritičnije kartice su uvijek u preplati (plaćanje kamata 0,1kn , 0,45 kn me izluđivalo!) ali bih to htio malo srediti, odnosno smanjiti preplatu.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:22   #445
Da usklađujem svaki mjesec i nije mi problem,ne znam što te točno interesira.
Budi precizan,želiš li knjiženje kod usklađivanja.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 03:47   #446
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Da usklađujem svaki mjesec... ...želiš li knjiženje kod usklađivanja.
SVAKI mjesec ih udaviš da ti printaju sve kartice?!? Nebih se usudio, bojim se da bi me "mala" otkantala da je ne gnjavim, a za sada nažalost na internetu nema takve mogućnosti? Velika je to pamet i nisu se još sjetili?

Knjiženja, jes!! jedna banda je obveza, a ako je preplata kud s time? Jest prihod, ali... daj malo o tome!
I ne samo to, nego detalje iz tvoje prakse: dali je dosta uplatiti 2 dana prije kraja mjeseca? (meni je OD uvijek zadnji dan mjeseca) Ili 3, pa da nema šanse da bubnu kakvih 20 lipa kamate? Ali, ako je petak... onda 4 dana? jeli pametnije da je saldo uvijek 0, ili da bude kakve preplate-zlu ne trebalo?

A mislim da bi bilo zanimljivo i malo prekopati internetske mogućnosti, vezano za računovodstvo i poreze! Konkretno: najprije koliki je trošak uzeti digitalni potpis, odnosno smart karticu od Fine, koštalo je preko 500 kn i zato sam to otpisao, nisam lud... Ako imam smart karticu banke za 0 kn, nedam im 500 kn!! A i bojim se da se to sve smišlja da Fina preživi! Kud bi s onolikim zgradama i zaposlenicima??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:37   #447
Pa nemoj biti škrt,kupi nekad čokoladu pa odnesi.
Na koncu to im je dužnost da nam isprintaju kad ih tražimo.
Evo ja sam sebi otvorila na dvojki konto obveze za kakamte na PDV posebno i obveze za kamate na poreze i doprinose.
Onda list sa porezne uprave stavim uz temeljnicu stvorim obvezu i na trošak kamata.Zbrojim iznose kod njih-naplaćena kamata i zatvorim dvojku tako da kod jedne uplate sa žr imam dva knjiženja,iznos kamata-obvezu zatvorim i ostalo PDV na 2407.
Naravno,vidio si da oni kod uplate prvo naplate kamate a onda PDV.
Ovako mi je lakše svaki mjesec ili svaka tri.
Ni meni nije jasno kako oni "ne vide" uoplate i na koju je to foru ali kod mene cura vidi tek treći,četvrti dan a ako je vikend čak i peti.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 02:09   #448
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post

Čokolada: ima se smatrati mitom. A ja ne želim da me uapsi Poskok! Jer kako ne znaš, velike afere tipa 5 zvjezdica čekaju zastaru, jer su se sad prebacili na nas male. I zato jok čokolada! ma ni Životinjsko carstvo!

Znam da im je dužnost, ali čekaj malo, pa meni je muka toliko karte trošit! Koliko ono ima listova, (računi+zbirni) barem 15??
Koga je briga ako sve nije na nuli, ako ja malo financiram državu?? Osim ako je i to mito, pa opet Poskok...

U svakom slučaju-prekomplicirano. Ma moram li kunu i nešto kamata knjižiti na kamatu?!? Dobro, ako MORAM, ali... može li to jednostavnije? ne može...? Ok, neka bude, ali nisi mi rekla kamo da stavim dio preplate? (dio ostaje na svim sitnijim računima, da me ne uhvate s kamatom...!!) Izvanredni prihod-konto za svašta??

Zaključak oko plaćanja: 3 dana prije, a ako hvata vikend 5 dana?? Pa valjda tako taj munjeni "automatski" program neće obračunati 0,22 kn kamata... Ne mogu premučat: dao bih puno da ja njima mogu opalit kamatu za stalno kašnjenje barem 5 refundacija O.D. radnika na bolovanju... Ali ja nemam njihov "automatski" program...
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 17.05.2009. at 02:14.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 08:38   #449
Da o refundaciji mi ne pričaj,imam slučaj gdje je osoba jedina zaposlena,godinu dana na bolovanju,firma nema nikakvig prihoda i sad da bi dobio refundaciju,mora dokazati da je isplatio plaću,pa onda lijepo čovjek posudi da uplati na žr pozajmicu,digne kao plaću i vrati od kpog je posudio.A živjeće od zraka 6 mj dok se HZZO sjeti poslati refundaciju.
Zovem pitam kako to ide,zar stalno mora biti toliko kašnjenje.
Znaš što kažu:Nema u državnoj riznici dovoljno.
Što se tiče kamata otvori si na jedinici-potraživanja za kamate a na sedmici prihodi od kamata na poreze i doprinose pa isti sistem kao i za dvojku i četvorku.
Eto,vidim poranio si opet.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 14:29   #450
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Znaš što kažu:Nema u državnoj riznici dovoljno.
Dakle, kao da je stvarno točno da nam je državna riznica (ma kakvi država!) u banani?? A ima li to veze sa ministrom zdravstva, koji je tako samouvjereno rekao da nema nekih posebnih dugovanja? Ali posebno frustrira kada se ta riznica postavi tako da oni mogu dugovati radnicima, koji moraju prositi okolo ako im firma ne može financirati 4-5 OD, a da firma ne može barem svaki mjesec prebiti dio duga sa doprinosima koje ili redovno uplaćuje, ili je deru kamatama i prijetnjama: ako ne platiš nema isplate plaće... i takva riznica bi trebala biti partner poduzetnicima?? Ma uvijek isto: grebatorska napuhana ustanova i ništa drugo. A ovdje sam doživio bahatu "malu šeficu" u HZZO-u koja je skoro galamila na mene što to ja imam tražiti, pa samo 5 mjeseci je u zaostatku... nikako na zelenu granu! Samo, u Europi ovakve igre ne prolaze...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 08:01   #451
Da stvar je u tome što to godinama tako ide i nikom ništa.
Mislila sam da će Milinović nešto napraviti po tom pitanju ali ništa.
Koliko je samo osiguranika uplatilo dopunsko HZZO,pa to ide sve u njihovu kasu.
A sad druga srvar,ne znam da li se što promijenilo unatrag dvije godine vezano za prijeboj sa državom.
Imali smo puno povrata PDV-a zbog uvoza i svaki mjjesec bih slala njima na kontrolu dokumentaciju kako bi se PDV prebio sa drugim davanjima.
Tu ti zadrže mjesec dana knjige kod sebe i tek onda za mjesec dana naprave kompenzaciju,hoću reći i tu drže naše novce zato,kad trebaju nešto vratiti,samo daj da to bude što kasnije.Kako je sada ne znam jer ne radim kompenzaciju ali mislim da se ništa nije promijenilo.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 09:32   #452
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post

A mislim da bi bilo zanimljivo i malo prekopati internetske mogućnosti, vezano za računovodstvo i poreze! Konkretno: najprije koliki je trošak uzeti digitalni potpis, odnosno smart karticu od Fine, koštalo je preko 500 kn i zato sam to otpisao, nisam lud... Ako imam smart karticu banke za 0 kn, nedam im 500 kn!! A i bojim se da se to sve smišlja da Fina preživi! Kud bi s onolikim zgradama i zaposlenicima??
Ja sam nedavno uzeo E-poreznu (preko E-zabe) i rjesio problem sa curom u poreznoj (ne trebam je stalno gnjaviti), imam stalno ažurne podatke, čak sam uspio i saldirati neke račune gdje sam imao kamate od 0,02 kn i sl. Isto je i sa Regosom gdje sam pozatvarao neke sitne razlike. Preko E-porezne možeš u svakom momentu dobiti stanje (pon-pet i subota), predati PDV, ID ... obrasce (za sada još ne ide IDD). Zgodno mi je i za uvoz gdje mi špediter plaća PDV pri uvozu - posebno kada je obaveza kraj/početak mjeseca. Nakon par dana (to je isto kao kad zoveš referenta u PU) imaš proknjiženo stanje i vidiš u kojem mjesecu ćeš obračunati PDV
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 09:37   #453
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
I ne samo to, nego detalje iz tvoje prakse: dali je dosta uplatiti 2 dana prije kraja mjeseca? (meni je OD uvijek zadnji dan mjeseca) Ili 3, pa da nema šanse da bubnu kakvih 20 lipa kamate? Ali, ako je petak... onda 4 dana? jeli pametnije da je saldo uvijek 0, ili da bude kakve preplate-zlu ne trebalo?
sve ono što platiš tog jutra u NKS-u se obradi isti dan i sa tim datumom proknjiže i u PU (vidi se nakon par dana, ali je datum dobar). Jedino nalozi koji idu poslije 13:00 (ili 14:00 u nekim bankama) knjiže se sa sutrašnjim datumom, pa ako je to uplata od petka biti će knjiženo sa ponedjeljkom
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 09:44   #454
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma moram li kunu i nešto kamata knjižiti na kamatu?!? ...
Da - kamate na javna davanja nisu porezno priznati trošak
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 09:51   #455
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Imali smo puno povrata PDV-a zbog uvoza i svaki mjjesec bih slala njima na kontrolu dokumentaciju kako bi se PDV prebio sa drugim davanjima.
Oprosti, zar nije lakše (a možda i brže) tražiti povrat PDV-a
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 11:30   #456
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da - kamate na javna davanja nisu porezno priznati trošak
Gle mislim da se slažeš da se knjižiti mora bilo priznato ili nepriznato,samo je pitanje konta i PD obrasca na kraju godine pa što god to bilo.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 11:54   #457
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Gle mislim da se slažeš da se knjižiti mora bilo priznato ili nepriznato,samo je pitanje konta i PD obrasca na kraju godine pa što god to bilo.
definitivno da, ali ako je pitanje bilo da li treba odvajati te "kamatice" na posebni konto, onda isto "da" jer nemaju isti status po pitanju porezno priznatog troška kao npr. kamate od telefona
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 12:00   #458
Pa valjda to znaju,istina da je bilo početničkih pitanja ali forumaši koji se sad u zadnje vrijeme javljaju ipak su"maheri"mora se priznati.Zar ne?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 12:01   #459
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ja sam nedavno uzeo E-poreznu (preko E-zabe)
dal to posebno naplaćuju ili koja je procedura?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 12:53   #460
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
dal to posebno naplaćuju ili koja je procedura?
Zaba daje novu karticu sa kojom je moguć pristup svim tim aplikacijama, a košta 60,00 kn mjesečno. više informacija ima na www.zaba.hr a naziv usluge je b2g
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.