Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2009., 10:07   #1421
[QUOTE=lasangel;24061195][QUOTE=yesterday;24052549]Zatekla sam tri porezna savjetnika sa jednostavnim pitanjem. Hajde brzo odgovori da li radnik kojeg hrvatski poslodavac šalje na rad u Italiju na 10.mjeseci ima pravo na terenski dodatak. Isplata plaće je u hrvatskoj.
Quote:

Jednostavno pitanje?
pa nisi uopće napisala koja je djelatnost u pitanju (bitno je jer to ovisi o kolektivnom ugovoru),
postoji li poslovna jedinica društva u Italiji,
je li zaključen ugovor o radu (čl. 20 Zakona o radu)..i još nekoliko bitnih podataka..

mislim da nikog razumnog ne možeš zateći s pitanjem iz područja koje je izuzetno kompleksno, a podaci izuzetno šturi..
Podrazumjeva se da je sklopljen ugovor o radu i da je duži od pola godine, nema poslovne jedinice u Italiji. Joža je rekao da je on stručnjak za porezne savjete, a kad sam ja tražila ove odgovore na njih me se upučivalo.

Vrlo kompleksno područje, i tim zanimljivije. Sad sam zvala Synesis i pitala da li imaju rješenje za pravilan obračun plaće izaslanom radniku, znači u ovom slučaju nemaju pravo na terenski, obveznici su poreza i prireza u It, brutto je 18.000,00, a doprinose bi trebalo računati na plaću koju bi imali u RH + 20%.
(nekih 5.000,00) Odgovor: vrlo tricky pitanje i nemaju rješenje.
Zato stavljam brutto + 20% i na njega obračunam doprinose, pa stavim osobni odbitak 5 da nitko ne plaća porez, pa krizni porez NE za tekući dokument, a razlika plaće do onog velikog brutta mi je u dodacima kao terenski. Možda ga preimenujem,ali ionako je neoporeziv što se tiče hrvatske.
Synesis mi je super, svima preporučujem.
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 10:16   #1422
Quote:
yesterday kaže: Pogledaj post
Isprava naravno treba sadržavati sve elemente, ali jel ovdje stvarno netko traži dodatni potpis i ovjeru svog direktora na svaku ulaznu fakturu ili sam nešto pogrešno razumjela.
Meni je sasvim normalno da ovlaštena osoba, direktor, voditelj ili sl. potpisuje, odnosno, verificira trošak koji se na njega odnosi..... U suprotnom mene bi mogli teretiti za bilo kakve troškove kad imamo više prodajnih centara....

Sa druge strane, u normalnim, čitaj dobrim odnosima, neće biti problema kod knjiženja računa koji nemaju ovjeru direktora, ali moguće se komplikacije ako odnosi na relaciji knjigovođa-klijent pogoršaju te se knjiže troškovi koje direktor nije verificirao.

Kako knjigovođa ima ovlaštenje da knjiži trošak? Zato jer mu je netko predao papire?

Naravno, ne treba stvari komplicirati i dodatno ih otežavati, sve ovisi kakva je dotična situacija. Kod mene, nema šanse da me terete sa troškovima koje nisam odobrio
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 10:19   #1423
Pitanje za građevinarce. Kako pratite troškove po gradilištima ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 10:41   #1424
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
Meni je sasvim normalno da ovlaštena osoba, direktor, voditelj ili sl. potpisuje, odnosno, verificira trošak koji se na njega odnosi..... U suprotnom mene bi mogli teretiti za bilo kakve troškove kad imamo više prodajnih centara....

Sa druge strane, u normalnim, čitaj dobrim odnosima, neće biti problema kod knjiženja računa koji nemaju ovjeru direktora, ali moguće se komplikacije ako odnosi na relaciji knjigovođa-klijent pogoršaju te se knjiže troškovi koje direktor nije verificirao.

Kako knjigovođa ima ovlaštenje da knjiži trošak? Zato jer mu je netko predao papire?

Naravno, ne treba stvari komplicirati i dodatno ih otežavati, sve ovisi kakva je dotična situacija. Kod mene, nema šanse da me terete sa troškovima koje nisam odobrio

I kod nas je preporuka ako ti netko donese za knjiženje nešta što ne može nikako biti trošak poduzeća da ga tražimo da nam to potpiše da ne bi u slučaju inspekcije bilo tako je rekao knjigovođa. A s druge strane mi onda takav papir s ovjerom baš izgleda sumnjiv za inspekciju.
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 10:55   #1425
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
Meni je sasvim normalno da ovlaštena osoba, direktor, voditelj ili sl. potpisuje, odnosno, verificira trošak koji se na njega odnosi..... U suprotnom mene bi mogli teretiti za bilo kakve troškove kad imamo više prodajnih centara....

Sa druge strane, u normalnim, čitaj dobrim odnosima, neće biti problema kod knjiženja računa koji nemaju ovjeru direktora, ali moguće se komplikacije ako odnosi na relaciji knjigovođa-klijent pogoršaju te se knjiže troškovi koje direktor nije verificirao.

Kako knjigovođa ima ovlaštenje da knjiži trošak? Zato jer mu je netko predao papire?

Naravno, ne treba stvari komplicirati i dodatno ih otežavati, sve ovisi kakva je dotična situacija. Kod mene, nema šanse da me terete sa troškovima koje nisam odobrio
Upravo tako. Mogu navesti mali milijon primjera kad je direktor rekao "ja to nisam odobrio da se kupi, a kamoli knjiži". I to pred inspekcijom.

Quote:
yesterday kaže: Pogledaj post
I kod nas je preporuka ako ti netko donese za knjiženje nešta što ne može nikako biti trošak poduzeća da ga tražimo da nam to potpiše da ne bi u slučaju inspekcije bilo tako je rekao knjigovođa. A s druge strane mi onda takav papir s ovjerom baš izgleda sumnjiv za inspekciju.
Zašto? Koliko puta me inspekcija pitala tko je to odobrio.

Radim u knjigovodstvenom servisu, nagledala sam se svega i svačega, muljanja i poštenog rada, tako da bi preporučila za početak čitanje najosnovnijeg zakona, a to je Zakon o računovodstvu i to članci koji govore kako mora izgledati isprava za knjiženje. Jer ako se već mora muljati, nek se mulja po zakonu.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 11:12   #1426
Quote:
yesterday kaže: Pogledaj post
Podrazumjeva se da je sklopljen ugovor o radu i da je duži od pola godine, nema poslovne jedinice u Italiji. Joža je rekao da je on stručnjak za porezne savjete, a kad sam ja tražila ove odgovore na njih me se upučivalo.

mogla si ga testirati s više podataka, ovako je ispalo da test nije uspio....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 11:45   #1427
budući da se i sama bavim ovim poslom pridružujem se temi!

pozdrav svima!

trenutno me muči odgođena porezna imovina!
dakle, uskalđujući stanje kredita ove godine, pronašla sam da je osoba prije mene, na otplatu glavnice kredita zatvarala cjelokupan iznos rate, tj. i glavnicu i kamatu..

i na taj način kamata nije bila priznata u trošak, a glavnica je previše smanjena..
sada radim ispravak pa sam pročitala da više nema terećenja rashoda tekućeg razdoblja već se takve greške ispravljaju sa 01.01. u poečtnoj bilanci

u početnom stanju knjižim povećanje kredita, i smanjenje dobiti te odgođenu poreznu imovinu za 20% poreza na dobit..

da li se netko možda već susreo sa ovim?

hvala!
astrid17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 18:53   #1428
Pronašao sam odgovor!
Svejedno, hvala svima na trudu.
salet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 07:49   #1429
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Jer ako se već mora muljati, nek se mulja po zakonu.
HI,hi, hi!!! Ako se mulja po zakonu, onda to nismo mi nego DRŽAVA!! Dakle, vidim ja problem:
A) servis (samo tehnika, nema odluka, odgovornosti)
B) knjigovođa je zaposlenik firme, koja nije mega firma i poznaje svoje kolege, pa zna što tko kupuje
C) vlasnik, dišo, knjigovođa, sve isti tip, koji (koja) svakako neće sebe zamantravati falsim računima...

I kako sam ja pod C i svakako nisam toliko izluđen da sam sebi podvaljujem račune, dakle svi u mom položaju NE tjeraju sebe potpisivati račune, pa ni kad bi to bilo pod prijetnjom zatvora! Ili onda možda bi... A to je izgleda i poreznoj jasno, pa me nikada nisu niti pitali što se sebi ne potpisujem! Slično je sa svim firmama sa 10-20 zaposlenih, ako imaju svog knjigovođu on poznaje ljude i nije valjda blesav da ne shvati ako mu netko podvaljuje nešto.

Ostaju servisi, ali to je ipak manje od 5% korisnika ovog foruma!! Dakle, servisni knjigovođe, pustite vi nas male poduzetnike malo da radimo kako znamo, a kad neznamo odgovorite kako to Dubravka zna, kratko, jasno i s razumijevanjem našeg položaja... Pa kad netko pita: Dubravka, molim te... ne upadajte i ne intramezavajte se, znamo mi zašto na nju naslovimo pitanje!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 09:03   #1430
može li se regres za godišnji odmor isplaćivati nakon što su djelatnici vec iskoristili odmore, recimo da se sada isplati a djelatnici su bili na godišnjem u kolovozu? I ukoliko je do 2500,00 kn po djelatniku neoporezivo dali poslodavac moze samostalno odluciti kolika će biti božičnica a koliki regres unutar tih 2500,00?. Čuo sam svakakvih priča o ovome pa samo da provjerim...
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 10:06   #1431
Pero,
do 2.500,00 kn godišnje možeš rasporediti regres i božićnicu, evo ti i linkovi pa pogledaj

http://www.okz.hr/hrvatski/07-01-pod...tp-nagrade.htm

http://www.mibra.hr/informacije/neop...radnicima.html

Dubo, ako trebaš nešto pitati Dubravku i ne želiš da ti drugi tu, kako si rekao, "upadaju i intramezavaju", lijepo je pitaš na PM, a baš nije niti lijepo niti pristojno tražiti od svih drugih da šute, pa ovo je forum
Ili sve koje ti smetaju odgovorima stavi na opciju ignore, pa ne moraš čitati

Ako si direktor i knjigovođa zaista je svejedno da li si potpisao neki račun ili ne jer je sva odgovornost ionako na tebi, druga je situacija kad knjigovođa mora nešto knjižiti i traži od direktora da svojim potpisom verificira taj trošak. A zašto je toliko teško nekome našvrljati par parafa na račune zaista ne znam, pa to je cca 1 sekunda posla.
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 18.12.2009. at 10:13.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 10:08   #1432
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Dakle, servisni knjigovođe, pustite vi nas male poduzetnike malo da radimo kako znamo, a kad neznamo odgovorite kako to Dubravka zna, kratko, jasno i s razumijevanjem našeg položaja... Pa kad netko pita: Dubravka, molim te... ne upadajte i ne intramezavajte se, znamo mi zašto na nju naslovimo pitanje!
pa onda joj šalji PM, ili misliš ti organizirati forum kako tebi odgovara?

uostalom, tko te to "dira" da bi te trebao pustiti na miru? ako te netko nervira, stavi ga na ignore i eto ti riješenja... ili to nisi znao???

P.S. nismo se Lili i ja dogovorili da ti damo isti odgovor a vidi nje što je pristojna
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.12.2009., 10:36   #1433
hvala lili. samo jos jedno pitanje, naime fizicka osoba (vlasnik) daje pozajmicu poduzecu (beskamatnu), dali poduzece prilikom povrata pozajmice mora zaracunati pdv na iznos od 4 % kamata od iznosa pozajmice? Molim onoga tko ima volje i vremena da mi pojasni...
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 11:02   #1434
Tu raspravu smo već imali pa je pročitaj

https://www.forum.hr/showthread.php?t=333793&page=34
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 11:26   #1435
Ma dajte nemojmo oko toga ne želim da ja budem"kamen spoticanja"
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.12.2009., 11:32   #1436
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma dajte nemojmo oko toga ne želim da ja budem"kamen spoticanja"
To nikako, ako bi tebe morali usporediti s kamenom, možeš eventualno biti temeljni kamen
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.12.2009., 12:21   #1437
Knjiženje prijenosa sredstava

Ja sam računovodstveni laik pa ako mi netko najjednostavnije može objasniti kako da proknjižim prijenos sredstava s jednog žiro računa na drugi.
Puno, puno hvala
crna dalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 12:31   #1438
Quote:
crna dalia kaže: Pogledaj post
Ja sam računovodstveni laik pa ako mi netko najjednostavnije može objasniti kako da proknjižim prijenos sredstava s jednog žiro računa na drugi.
Pretpostavljam da se radi o prijenosu sa jednog na drugi ziro iste firme. knjizi preko prijelaznog konta; npr 109 D/100 P, a na drugom izvodu 101 D/109 P. Saldo na prijelaznom ti ostaje na nuli. To bi bilo to ako sam dobro shvatio pitanjce
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 13:16   #1439
Quote:
Whity kaže: Pogledaj post
Pitanje za građevinarce. Kako pratite troškove po gradilištima ?
Troškove? Da li misliš na troškove materijala ili? Da znam na šta ciljaš pa da pomognem ako mogu
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 13:18   #1440
Quote:
crna dalia kaže: Pogledaj post
Ja sam računovodstveni laik pa ako mi netko najjednostavnije može objasniti kako da proknjižim prijenos sredstava s jednog žiro računa na drugi.
Puno, puno hvala
Ja knjižim preko 1009, samo prijenos sredstava i to je to...
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.