Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2010., 17:39   #1
Modni dizajn - kako dobiti šansu za slavu?

Pisci objave svoje literarne radove u knjizi. Pjevaci objave svoje glazbene uratke na CDu. Tako oni dobijaju svoju sansu da postanu poznati i slavni. No sto rade modni dizajneri? sto mogu uciniti sa svojim radovima kako bi eventualno postali poznati? Kako oni dolaze do svoje slave (ili barem do prilike da se proslave)? Kako su neki slavni modni dizajneri dosli do svoje slave? Zanima me kako citav proces ide. Sigurno pocnu crtajuci kod kuce sami za sebe. No ako zele postati slavni, kome moraju te crteze pokazati/dati/prodati?! Koji su koraci od modnog dizajna kao osobnog hobija do dizajnerske slave?
weirdoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 00:39   #2
Sve umjetničke profesije imaju jednake šanse za slavu, bez obzira čime se bavili. 99.999 pisaca koji nešto objave nikad ne postanu poznati, kao ni slikari, glazbenici ili dizajneri koječega.

Kreni lijepo po wikipediji i čitaj biografije... sigurno za svakog negdje piše gdje ih je i na koji način netko prepoznao i pogurao.
Nisam baš upućena u modu, ali imam dojam da te uvijek poguraju ili poznati klijenti ili dizajneri koji te zaposle kao šegrta.

Ako baš želiš biti poznat, slijedi primjer iritantnih poznatih faca - budi posvuduša.
Nabavi sve kontakte iz (bogate Hrvatske ) modne industrije, napravi nešto vrijedno spomena i kucaj na sva vrata dok se jedna ne otvore? Valjda?
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 10:24   #3
cini mi se da ako zelis biti slavan dizajner (il dobit sansu za slavu), prvo moras biti dobar dizajner, a nakon toga mozda mozes djelomicno zanemarit rad pokusavajuci se agresivno nametnut medijima i publici. sve u svemu, cini mi se da je pitanje smjesno. jednako kao i odgovor.
nixon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 15:10   #4
ocigledno me pogresno svi shvacate. pitanje je KAKO dobiti sansu (makar minimalnu) da se nekamo proguram s time? imam neke svoje crteze, ali kuda s njima trebam ici? kako otici "korak dalje"? od toga sto samo crtam kod kuce necu postici nista. kuda dalje trebam ici? kome se obratiti?
weirdoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:15   #5
Quote:
weirdoman kaže: Pogledaj post
od toga sto samo crtam kod kuce necu postici nista.
jasno da nećeš.
zašto ne počeo šivati svoje kreacije, napravio kolekciju i prijavio se na fashion incubator?

mislim, ako te već zanima moda, informiraj se o stvarima koje se događaju i nauči neku korisnu vještinu. puno ljudi lijepo crta i imaju mašte, a nitko ne bi radio "prljavi posao" šivanja. veliki modni dizajneri
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:31   #6
ne sivam jer ne znam sivati. dok bih naucio, ostario bih. samo znam crtati te stvarcice. sto se informiranja tice sto spominjes, informiram se tako sto pitam na ovom forumu, a nitko mi ne daje odgovor na PITANJE KOJE POSTAVLJAM!!!! pitam sada i hocu vec jedanput konkretan odgovor: Kamo trebam odnijeti te crteze???? Kome ih trebam dati/pokazati????? hocu odgovor na to pitanje, nista drugo
weirdoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:17   #7
Quote:
weirdoman kaže: Pogledaj post
ne sivam jer ne znam sivati. dok bih naucio, ostario bih.
odlično, s takvom motivacijom i željom za znanjem čeka te svijetla budućnost

znaš li uopće išta o tekstilu ili crtaš samo lijepe slikice, bez ideje od kojih bi se materijala to trebalo izvesti?

ovo je bilo retotičko pitanje, ne moraš odgovarati.

Quote:
weirdoman kaže: Pogledaj post
sto se informiranja tice sto spominjes, informiram se tako sto pitam na ovom forumu, a nitko mi ne daje odgovor na PITANJE KOJE POSTAVLJAM!!!! pitam sada i hocu vec jedanput konkretan odgovor: Kamo trebam odnijeti te crteze???? Kome ih trebam dati/pokazati????? hocu odgovor na to pitanje, nista drugo
ti zbilja misliš da će netko od dizajnera u usponu doći ovdje, pročitati tvoj vapaj i ostaviti brojeve telefona?
nadaj se i dalje, sigurno samo na tebe čekaju.

kažem ti da se prijavljuješ na natječaje, ali na ovaj ne možeš, jer nisi u stanju svoje ideje pretočiti u stvaran, nosivi predmet. pa dobro, unajmi šilicu.

sretno ti bilo u svijetu mode, over and out.

EDIT: ok shvatila sam da si dosta mlad.
pa eto pošto si dosta mlad, dobro je da što prije naučiš da uspon nikad nije lagan, da ćeš na korisne informacije jako teško naići i da te nitko nikad neće gurati naprijed ako iz toga ne može izvući vlastitu korist.
Ima hrpa ljudi koji maštaju o čemu i ti, i ako nisi izniman, nemaš šanse.
Tvoja konkurencija ide na tekstilni fakultet, i tvoja jedina prednost pred njima može biti da naučiš šivati, jer većina njih ne zna (a mnogi su završili i tekstilnu školu, pa samim time dobro šiju + što imaju dobru teoretsku podlogu).
Ako nemaš baš nikakvog praktičnog iskustva, neće te nitko uzeti da radiš za njih (a to je jedan od načina da stekneš poznanstva, pogledaj biografije poznatih, Lagerfeld i Laurent su najprije radili za Diora).

Zadnje uređivanje morgana le fay : 05.02.2010. at 18:31.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:47   #8
Quote:
weirdoman kaže: Pogledaj post
ne sivam jer ne znam sivati. dok bih naucio, ostario bih. samo znam crtati te stvarcice. sto se informiranja tice sto spominjes, informiram se tako sto pitam na ovom forumu, a nitko mi ne daje odgovor na PITANJE KOJE POSTAVLJAM!!!! pitam sada i hocu vec jedanput konkretan odgovor: Kamo trebam odnijeti te crteze???? Kome ih trebam dati/pokazati????? hocu odgovor na to pitanje, nista drugo
asistiraj nekom jačem dizajneru (sever, klarić). btw klariće je fantastičan krojač, između ostalog. Možeš uvijek platiti krojačice, kao i većina. Ali, moraš "shvaćati" kroj...ako nisi na takvom faksu, sam se educiraj...ako nisu u tom krugu ljudi, "volontiraj" na croaporteru ili fashion.hr-u (potonji bih toplo preporučio), ali ne i na fashion weeku od suzy.
Nažalost, kolekcije ćeš si morati financirati sam. ako je dobra, tj. solidna, prikazat će je na nekom od evenata. fashion incubator je isto opcija. materijali mogu biti skupi, zavisi kakvi su.

Nitko ti neće pogledati crteže i reći "evo dajem ti sve resurse da napraviš svoju genijalnu kolekciju". Modni dizajn u hrvatskoj je zajebana i mukotrpna profesija, od koje nakon dugog niza godina žive samo najbolji, a nakon još toliko godina neki i počinju se etablirati vani.
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:53   #9
dodao bih da je osim talenta, uvijek nužan težak i predan rad te što veća razina zanatstva. tako je u svakom poslu.
"be nice to people" također je veliki +
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 20:02   #10
jao jesmo sad otisli u krivom smjeru ok reci cu vam vise pojedinosti nego sto sam mislio da cu morati. zapravo uopce nije rijec o meni nego o liku iz romana koji pisem (zenski lik, baj d vej). nisam ja modni dizajner nisam o tome ispocetka htio nista govoriti da mi vi ne kazete da se samo izmotavam itd itd. ne trazim nikakvo ime i prezime. nego sto da napisem, kako se je taj fiktivni zenski lik proslavio sa svojim crtezima? kuda ih treba odnijeti? (ne mogu bas spominjati fashion.hr i slicno buduci da se radnja odvija u britaniji) znaci, zenska zasad crta kod kuce, iz hobija, ali jednoga dana (u kasnijim poglavljima) ce htjeti da njeni radovi dodju u javnost, da se za nju cuje. kako to moze postici? jel se treba zaposliti u modnoj kuci ili sta, kako, gdje?
weirdoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 10:20   #11
ok, ak si u engleskoj ili americi mozes i ovako:
napravis par svojih komada (4,5,6, whatever) i odneses ravno u neku robnu kucu/ducan i kazes
dobar dan, ja sam taj i taj, evo me tu sam pogledajte sta imam.

mozda zvuci smjesno i nerealno, ali tamo to nekad stvarno tako funkcionira.
__________________
good luck
goodbye
bobby jean
dead end is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.