Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2003., 09:25   #1
Lightbulb Švicarska

moze li netko napisati iz vlastite perspektive trenutni zivot u Svicarskoj?
troskovi,placa,klima,aktivnosti,susjedi,kolege itd.

usporedba sa italijom i njemackom.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 09:38   #2
Ja ti nemogu usporediti sa talijanskim i njemackim dijelom jer u tim dijelovima nisam nikad zivjela, samo posjecivala, a iz posjeta njemacki dio = skroz nova drzava, talijanski dio milijardu puta bolji bar meni od njemackog.

Geneva je najskuplji grad u Svicarskoj zatim je Zurich. Place su vise manje regulirane tako da se moze normalno zivjet u usporedbi sa cijenama u ducanima, cijenama stanova, rezija itd.

Klima je relativno dobra, ljeta sve toplija i toplija ko i svugdje u svijetu, zima relativno blaga. Aktivnosti - ah sad si ga naso ko ce to sve nabrojat, al ukratko, planinarenje, skijanje, rafting, jedrenje, ronjenje, trcanje, jahanje, ma kaj god hoces mos ovdje radit.

Kolege su mi vecinom debili, ko i svugdje u svijetu.

Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 22:43   #3
Re: zivot u CH

Quote:
bronco kaže:
moze li netko napisati iz vlastite perspektive trenutni zivot u Svicarskoj?
troskovi,placa,klima,aktivnosti,susjedi,kolege itd.

usporedba sa italijom i njemackom.
Trenutni život je pusti me da vrisnem.
Sve je poskupilo nenormalno, od bolničkog osiguranja,pa do neznam ni ja čega. Jednostavno raj se pretvara u pakao(dakako ne za sve).
Ovo tvrdim za Njemački kanton jer u njemu živim. Kvalitet života se spustio na razinu nadmetanja i podvaljivanja na kulturnoj razini. Svima si uvijek dužan i kad ih pitaš zašto je tako, odgovore ti da je to kruženje novca, a jedini problem je širina kruga.
Sve u svemu jadno i bijedno.

O troškovima što da ti kažem, ali evo ukratko.

1.Stan 3 sobe (ne luxsus)=1100 CHF bez Garaže dakako.
2.Liječničko Osiguranje 3 člana obitelj (ne luxsus samo osnovno)= 650 CHF
3.Struja 150 CHF
4.Tel:150 CHF
5.Porez pro Monat oko 800 do 1000 CHF
6.Smeće oko 150 CHF
7.Auto po mjesecu oko 150 CHF(samo osiguranje)
8.Parkiralište oko 50 CHF za onog tko nema garažu.
9.Porez na auto oko 50 CHF Pro Monat
10. Hrana za tročlanu obitelj(ne luxsus) oko 1300 /1500 CHF
Manje više 5000 CHF (a blago onomu tko ima 5000 NETO??????)
Ljudi rade za 3000 ili 2500 Neto (svakako porez je u plaći nije odbijen). I još malo sabiraj ako netko ima kredu kao dole navedeno i jo uz to miete od par stotina. I ima jošnekih stvari poput garderobe itd ali to je opet od pojedinca do pojedinca. Znači ako imaš 3 sobe stan +auto i jedno djete i ženu ovo ti je mjesečna suma manje više par stotina, a nedaj bože ako imaš kredit pa pucaš još 700 ili 800 CHF na to i možda još TV i neki drugi aparat na Miete pro monat i daješ još 300 CHF u tom slučaju nebih istomu bio u koži.
Klima nije loša ali niti dobra.
Aktivnosti imaš ako mislišp na sportove i što ja znam koliko želiš ma što ti padne na pamet ali pada li komu na pamet kad se ima vremena za to???
Susjedi, da te bog sačuva ovo nebih komentirao jer nije vrijedno spomena.
Kolege ???..Pojasni što podrazumijevaš pod ovom riječi kolege.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 06:01   #4
Unhappy Re: Re: zivot u CH

Quote:
FANCY kaže:
Trenutni život je pusti me da vrisnem.

Manje više 5000 CHF (a blago onomu tko ima 5000 NETO??????)
Ljudi rade za 3000 ili 2500 Neto (svakako porez je u plaći nije odbijen).
Kolege ???..Pojasni što podrazumijevaš pod ovom riječi kolege.
moram priznati da su me vasi odgovori obeshrabrili.
razmisljao sam da se pomaknem iz AUS u talijanski kanton (da budem blize kuci?!).
uz put da se relativno dobro zivi.
sada bogami neznam.

kolege? mislio sam na poslovne suradnike.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 10:47   #5
Re: Re: zivot u CH

Quote:
FANCY kaže:
Trenutni život je pusti me da vrisnem.
Sve je poskupilo nenormalno, od bolničkog osiguranja,pa do neznam ni ja čega. Jednostavno raj se pretvara u pakao(dakako ne za sve).
Ovo tvrdim za Njemački kanton jer u njemu živim. Kvalitet života se spustio na razinu nadmetanja i podvaljivanja na kulturnoj razini. Svima si uvijek dužan i kad ih pitaš zašto je tako, odgovore ti da je to kruženje novca, a jedini problem je širina kruga.
Sve u svemu jadno i bijedno.

O troškovima što da ti kažem, ali evo ukratko.

1.Stan 3 sobe (ne luxsus)=1100 CHF bez Garaže dakako.
2.Liječničko Osiguranje 3 člana obitelj (ne luxsus samo osnovno)= 650 CHF
3.Struja 150 CHF
4.Tel:150 CHF
5.Porez pro Monat oko 800 do 1000 CHF
6.Smeće oko 150 CHF
7.Auto po mjesecu oko 150 CHF(samo osiguranje)
8.Parkiralište oko 50 CHF za onog tko nema garažu.
9.Porez na auto oko 50 CHF Pro Monat
10. Hrana za tročlanu obitelj(ne luxsus) oko 1300 /1500 CHF
Manje više 5000 CHF (a blago onomu tko ima 5000 NETO??????)
Ljudi rade za 3000 ili 2500 Neto (svakako porez je u plaći nije odbijen). I još malo sabiraj ako netko ima kredu kao dole navedeno i jo uz to miete od par stotina. I ima jošnekih stvari poput garderobe itd ali to je opet od pojedinca do pojedinca. Znači ako imaš 3 sobe stan +auto i jedno djete i ženu ovo ti je mjesečna suma manje više par stotina, a nedaj bože ako imaš kredit pa pucaš još 700 ili 800 CHF na to i možda još TV i neki drugi aparat na Miete pro monat i daješ još 300 CHF u tom slučaju nebih istomu bio u koži.
Klima nije loša ali niti dobra.
Aktivnosti imaš ako mislišp na sportove i što ja znam koliko želiš ma što ti padne na pamet ali pada li komu na pamet kad se ima vremena za to???
Susjedi, da te bog sačuva ovo nebih komentirao jer nije vrijedno spomena.
Kolege ???..Pojasni što podrazumijevaš pod ovom riječi kolege.
Geneva puno skuplja Fancy
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 10:48   #6
Re: Re: Re: zivot u CH

Quote:
bronco kaže:
moram priznati da su me vasi odgovori obeshrabrili.
razmisljao sam da se pomaknem iz AUS u talijanski kanton (da budem blize kuci?!).
uz put da se relativno dobro zivi.
sada bogami neznam.

kolege? mislio sam na poslovne suradnike.
Ovisi ti od kantona do kantona i od govornog podrucja. Kao sto mos vidjet kod mene je skuplje nek kod Fancyja.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 11:14   #7
Cekajte malo...
1euro = 1,5 CHF ?

Ako je, onda niste nista skuplji od Münchena. Nesto je i jeftinije.
Pod uvjetom da mi je tecaj tocan.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 11:30   #8
Ja se znam zaletit do Munchena na koncerte i hana, odjeca, cipele, hoteli, restorani, itd. su mi bili relativno bagatela u Munchenu u usporedbi sa CH Neznam kak je sa stanovima i rezijama doduse.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 12:02   #9
Trosobni stan ispod 900-1000 eura tesko da ces nac.
Meni je struja oko 80 eurica mjesecno
Rezije za kucu su izmedju 250 i 350 eura ( grijanje, voda, smece...)
Lijecnicko placam oko 300 a muz preko 500 eura
Porez je muzu 34 a meni 51% od dohotka i na kraju godine se dogodi da jos moramo doplatit
Auto je kasko oko 100 eura mjesecno
Porez placam jednom godisnje pa nemam pojma, uvijek zaboravim
Garazu tj, mjesto u podzemnoj garazi na poslu placam 50 eura
Hrana je vidim nesto jeftinija, nama je oko 700 eura otprilike dosta. Doduse ima mjeseci kad potrosim vise ( punim frizer)
Mi zaradjujemo dobro pa nije problem ( nije ovo hvaljenje, ne bi htjela da me krivo shvatite) ali ljudi koji nemaju tu srecu moraju dobro paziti na svaki euro.
Cini mi se da sam neki dan procitala kako su od 2000 troskovi zivota porasli za oko 30 posto.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 13:04   #10
Quote:
penelop@ kaže:
Trosobni stan ispod 900-1000 eura tesko da ces nac.
Meni je struja oko 80 eurica mjesecno
Rezije za kucu su izmedju 250 i 350 eura ( grijanje, voda, smece...)
Lijecnicko placam oko 300 a muz preko 500 eura
Porez je muzu 34 a meni 51% od dohotka i na kraju godine se dogodi da jos moramo doplatit
Auto je kasko oko 100 eura mjesecno
Porez placam jednom godisnje pa nemam pojma, uvijek zaboravim
Garazu tj, mjesto u podzemnoj garazi na poslu placam 50 eura
Hrana je vidim nesto jeftinija, nama je oko 700 eura otprilike dosta. Doduse ima mjeseci kad potrosim vise ( punim frizer)
Mi zaradjujemo dobro pa nije problem ( nije ovo hvaljenje, ne bi htjela da me krivo shvatite) ali ljudi koji nemaju tu srecu moraju dobro paziti na svaki euro.
Cini mi se da sam neki dan procitala kako su od 2000 troskovi zivota porasli za oko 30 posto.
Bayern (BMW) je definitvno najskuplji, a Munchen kao grad pri vrhu, ako ne i na samom vrhu.

Na primjer sto se tice nekretnina, kuca u BadenWurtenbergu (Mercedes), Pforzheim/Corres moze se naci za cca. 100 000 - 150 000 eura. (toliko u Mucnhenu dodje cca. jednosobni stan 40 - 60m2)

Ista takva kuca i to u okolici Munchena kosta cca. 250 000 - 300 000 eura.

No, Munchen istovremeno ima najmanji postotak nezaposlenosti.

Inace BadenWurtenberg i Bayern su dvije najbogatije savezne drzave.

Sto se tice porasta torskova banalni primjer. Kuglica sladoleda u slasticarnici na uglu kostala je 1 dm, u toj istoj slasticarni ta ista kuglica kosta sada 70 centi (i jos mi se cini da je nekako manja).
__________________
The older I grow, the more I value Pawns.
Klodvik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 14:30   #11
CH je jedna od najskupljih drzava svijeta. Zaradis dosta, ali su troskovi veliki, pa sve potrosis. Obogatiti se sigurno neces, ali se pristojno zivi. Standard je odlican, iako se na zalost u zadnjih deset godina pogorsao. U odnosu na druge drzave je ipak na vrhuncu.

Zakljucak: za pristojan zivot bez odricanja je OK, ako se zelis obogatiti-zaboravi. Za bogacenje moras raditi duplo vise (inace se radi jako puno) i puno, puno se toga odreci. Slazem se s Fancyem, napisao je pravo stanje stvari. Ako nemas top- zanimanje, zivjeti ces kao stranac jedva prosjecno, uglavnom ispod prosjeka (pod uvjetom da nadjes posao, sto je danas zbog krize nesto teze). Mnogi stranci su vrlo nezadovoljni.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 14:33   #12
Re: Re: Re: zivot u CH

Quote:
Indi kaže:
Geneva puno skuplja Fancy
Geneva i Zürich su najskuplji gradovi, ali se i nesto vise zaradi.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 14:54   #13
Ma znam, i da zaradjujem dobro i dobro zivim.

Sto se tice obogacivanja, ak niste nasljedili miljone il ak vam sjekira bas nije pala u extra med, onda jedini nacin je stock exchange efikasno
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 07:59   #14
Oprostite svi ali meni jos nije jasno (zivotni troskovi, place etc)

Mozete mi reci?
bruto godisnja placa (npr. informaticara, inzenjera u dobroj firmi)
trosobni stan mjesecno?
auto osig godisnje?
rezije mjesecno?
hrana mjesecno?
visina poreza na placu godisnje?

interesira me samo talijanski kanton (njemacki neznam)

Hvala svima na javljanju
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 10:17   #15
FANCY ti je dobro napiso i dao cijene.

Ko zna za placu moze bit sve izmedju CHF 60,000 i recimo nekih CHF 150,000 netto godisnje, ovisi kakav si strucnjak, u kakvu firmu naletis, itd.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 10:26   #16
Quote:
bronco kaže:
Oprostite svi ali meni jos nije jasno (zivotni troskovi, place etc)

Mozete mi reci?
bruto godisnja placa (npr. informaticara, inzenjera u dobroj firmi)
trosobni stan mjesecno?
auto osig godisnje?
rezije mjesecno?
hrana mjesecno?
visina poreza na placu godisnje?

interesira me samo talijanski kanton (njemacki neznam)

Hvala svima na javljanju
Imas samo jedan talijanski kanton, to je Ticino (Tessin). Informaticari i inzinjeri ti pretezno rade u velikim gradovima, tesko u Ticinu. Pocetna placa informaticara ili inzinjera je oko 65'000 CHF godisnje, Dr. Ing. ETH (moj prijatelj) zaradjuje 90'000 do 100'000 CHF godisnje u industriji (gradnja turbo kompresora i pumpnih stanica). U nekom inzinjerskom poduzecu bi moglo biti 10% vise, s time da se znatno vise radi.

Trosobni stan mjesecno: Skokni do http://www.immoscout.ch pa si potrazi stan u Ticinu. Vidim da ih ima od 788 CHF do 2450 CHF, pretezno oko 1400 CHF.

Auto: Kao stranac ces dobiti losu cjenu, t.j. placat ces na pocetku 100% iznosa, a sa godinama se mozes spustiti na 30%. Ako se palis na brze aute, osiguranje te dodje oko 500 CHF mjesecno.

Visina poreza na placu: racunaj sa 25% do 30%, vec prema visini place (porezna stopa je progresivna).
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 03:41   #17
Thumbs up

[QUOTE]Secundo kaže:
[B]Imas samo jedan talijanski kanton, to je Ticino (Tessin). Informaticari i inzinjeri ti pretezno rade u velikim gradovima, tesko u Ticinu. Pocetna placa informaticara ili inzinjera je oko 65'000 CHF godisnje, Dr. Ing. ETH (moj prijatelj) zaradjuje 90'000 do 100'000 CHF godisnje u industriji (gradnja turbo kompresora i pumpnih stanica). U nekom inzinjerskom poduzecu bi moglo biti 10% vise, s time da se znatno vise radi.

Trosobni stan mjesecno: Skokni do http://www.immoscout.ch pa si potrazi stan u Ticinu. Vidim da ih ima od 788 CHF do 2450 CHF, pretezno oko 1400 CHF.

Auto: Kao stranac ces dobiti losu cjenu, t.j. placat ces na pocetku 100% iznosa, a sa godinama se mozes spustiti na 30%. Ako se palis na brze aute, osiguranje te dodje oko 500 CHF mjesecno.

Visina poreza na placu: racunaj sa 25% do 30%, vec prema visini place (porezna stopa je progresivna).


hvala na info
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 22:46   #18
Da al ovi najjeftiniji stanovi ti sigurno imaju oznaku HLM ili HCM sto je ili za puke siromake kojima recimo 2 ili tri place dostizu nekih CHF 100,000 godisnje il tak neke fore tak da pazi na te opaske kod oglasa za stanove
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 10:12   #19
Quote:
Secundo kaže:
Auto: Kao stranac ces dobiti losu cjenu, t.j. placat ces na pocetku 100% iznosa, a sa godinama se mozes spustiti na 30%. Ako se palis na brze aute, osiguranje te dodje oko 500 CHF mjesecno.

ukoliko im doneses svoju policu osiguranja na kojoj si se spustio recimo na 50% donesi je prilikom otvaranja nove ovdje, priznat ce ti. naravno ako doneses neku s kosova na kojoj si se spustio na minimum bit ce skepticni, no tvoju (austrijsku, australijsku?) ce priznati...
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 13:44   #20
Quote:
mr X kaže:
ukoliko im doneses svoju policu osiguranja na kojoj si se spustio recimo na 50% donesi je prilikom otvaranja nove ovdje, priznat ce ti. naravno ako doneses neku s kosova na kojoj si se spustio na minimum bit ce skepticni, no tvoju (austrijsku, australijsku?) ce priznati...
Samo što će tebi prikazati za haftlich(obavezno za sve bez ikakvih dodataka) košta 1800 CHF i onda će ti to umanjit za 50 % i ti ćeš biti presretan jer plaćaš 900 CHF a haftlich košta odprilike za 100% Početnika sa autom od par godina starosti od 800 do 1100 .
I na kraju svi sretni a poneko i glup, bolje rečeno prevaren.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.