Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2009., 21:26   #1041
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
naravno da mozes i vise nego dobro zivjeti, nije stvar u tome. sistem je ovdje totalno drugaciji da nisam bas sigurna da bi nekoga hrvata radiologa uzeli bez iskustva u CH (imaju dovoljno svojih i njemackih radiologa; radiologija je naime vrlo privlacna za domoroce). u bolnici je inace toliko dobro raditi da ja nakon 8 godina dizem sidro iz bolnica (trenutno sam u A-spitalu na internoj) i odlazim uopce iz ove drzave. pa sada, procitaj izmedju redaka sto sam mislila. naravno, place su dobre, stres je toliki da sviceri u svojemu dobrome obicaju sve zakompliciraju pa naprave stres i tamo gdje ga nema i ne bi uopce trebalo biti. a izobrazba je u odnosu na hrvatsku bijedna, toliko od jedne lijecnice sa stazem u svicarskoj. i ako mislis doci ovdje delati, ako nemas dozvolu boravka, nema sanse da te prime jer imaju dovoljno njemaca. sretno.
Hvala na informacijama iz prve ruke. Morat ću razmisliti o alternativnim destinacijama. Baš mi se ne ide preko Atlantika, u Njemačkoj navodno baš nije sjajno u medicini ( plaća oko 4 tis eura liječnik sa iskustvom, specijalizant oko 2800 ), Nordijske zemlje mi se isto baš ne dopadaju, jedino onda Engelska ili Irska. Šta mislite o tome? Ako nije tajna gdje vi mislite ići?
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 10:30   #1042
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Hvala na informacijama iz prve ruke. Morat ću razmisliti o alternativnim destinacijama. Baš mi se ne ide preko Atlantika, u Njemačkoj navodno baš nije sjajno u medicini ( plaća oko 4 tis eura liječnik sa iskustvom, specijalizant oko 2800 ), Nordijske zemlje mi se isto baš ne dopadaju, jedino onda Engelska ili Irska. Šta mislite o tome? Ako nije tajna gdje vi mislite ići?
u njemackoj je koma, zato njemci i odlaze iz nejmacke, mislim da ti je bolje ostati u tom' slucaju u HR. a norveska i engleska? ne znam, iskreno receno. irska? ne znam nista o njihovome sustavu, ne bih znala reci. ma gledaj, ja ne znam koji je tvoj status. ali ako mislis " na slijepo" dolaziti u CH i traziti posao radiologa, ne pokusavaj uopce, jer te nitko ne bu primio. ako vec imas boravisnu dozvolu iz kojekakvih razloga, prica je drugacija. u tom slucaju imas sanse, mozda ne odmah kao radiolog u nekakvoj prestiznoj bolnici, ali poceti prvo kao asistent na radiologiji, tu bi se mozda vec nesto i naslo...ili u nekoj drugog disciplini, pa se prebaciti. ali, osnovni uvjet je da znas njemacki, bez jezika nema sanse.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 10:33   #1043
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
a kamo ces sad iz CH? ako smijem pitati?
he he, a kaj je to bitno? za vise ciljeve idem i na kraj svijeta. nema toga kaj ja nemrem napraviti ako hocu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 10:38   #1044
nego, vi ovdje, kaj ste vidjeli u novinama o cemu se sviceri trenutno brinu? o najmladjoj mami u CH, ima 13 godina i naslikava se okolo-naokolo sa svojom bebom. jebate, to je svicerima trenutno atrakcija, da ne velim veliki problem. totalno bolesni ljudi. fakat me bas briga za neko dijete od 13 godina. who cares... ali da se pobrinu da imaju vise kadra u skolama, i da ima vise djecjih vrtica koji rade duze od 18 sati, i da ih uoce ima vise pa da im se natalitet malo poveca, te da krenu cistiti ulice kada pocne snijeg padata, i da prekinu davati invalidnine muljatorima s balkana koji i te kako mogu delati, ma ne... totalno bolesno drustvo.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 10:50   #1045
Na temelju tvog prethodnoga komentara ispada da nisu puno bolji od nas.
Mene u HR ne smeta toliko moja financijska situacija ( naravno bitno mi je da za ono što pošteno odradim mogu i pošteno živjeti, a ne ako želim nešto ekstra da još moram imati dva posla sa strane ), već stvari koje se događaju u društvu
( korupcija, kriminal, beskrajna administracija, itd. ). Zato bi htio otići u neku uređenu zemlju koju vode pametni ljudi koji znaju postaviti prioritete. Mislio sam da je to CH.
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 11:15   #1046
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Na temelju tvog prethodnoga komentara ispada da nisu puno bolji od nas.
Mene u HR ne smeta toliko moja financijska situacija ( naravno bitno mi je da za ono što pošteno odradim mogu i pošteno živjeti, a ne ako želim nešto ekstra da još moram imati dva posla sa strane ), već stvari koje se događaju u društvu
( korupcija, kriminal, beskrajna administracija, itd. ). Zato bi htio otići u neku uređenu zemlju koju vode pametni ljudi koji znaju postaviti prioritete. Mislio sam da je to CH.
administracija ti je i ovdje uzasna, doduse ipak bolja nego u HR i ucinkovitija. kriminala imas i ovdje, korupcije isto, ali naravno ne toliko koliko u HR. naravno da je sve bolje organizirano nego u HR, ali to je jos daleko od onoga kako bi trebalo biti i kako neki misle da je. evo konkretno u bolnici kojoj radim (a i u drugima nije bolje) vlada dezorganizacija, ponekada toliko ogrmona da mi se place, jer toliko vremena gubis na gluposti i zbog toga ne stignes napraviti stvari koje su stvarno bitne. za svaku glupost moras ispunjavati jebeni formular. ovo je drzava od formulara, drzava papira i stambilja. na kongrese nam ne daju ici jer nema tko raditi. ne placaju nam daljnje usavrsavanje, a u samoj bolnici i nije nesto zadovoljavajuce. ako ti je financ. situacija u HR zadovoljavajuca, poslusaj me i ostani gdje jesi. ne idi nikamo jer se ne isplati ici, jer su mnoge stvari u HR dobre, dok su druge u drugim drzavama lose. CH je hladna, analna i komplicirana drzava. hladna u smislu ljudi i drustva. osim toga su puni predrasuda i rasisticni su. lova koju zaradis je tolika jer je drzava skupa, i jer radis za 1.5 covjeka. vjeruj mi, ne isplati se dolaziti ovamo samo zbog love.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 11:40   #1047
Hvala na stvarno korisnim savjetima.
Mislim da će u HR polako stvari općenito krenuti na bolje, a samim time i za doktore. Pogotovo nakon ulaska u EU jer će dosta njih htjeti otići van raditi ako neće biti adekvatno plaćeni. Navodno su Poljaci imali egzodus liječnik nakon ulaska koji su uspjeli smanjiti drastičnim povećanjem plaća. Kod nas stažist ima 4300 kn, specijalizant cca 6500 kn, a specijalist oko 8500 kn. Sve su netto iznosi bez dežurstava. Dosta ljudi radi još dodatno i po privatnim poliklinikama.
Zar nije sramotno da doktor ima plaću ispod 1500 eura? Ja trenutno istovremeno stažiram i radim u jednoj farmaceutskoj firmi i žalosno je da mi doktori moramo raditi u farmaciji jer su plaće u takvim firmama skoro 50 posto veće nego liječnika. Btw. bio sam u 10. mj. u Beču na gastroenterološkom kongresu i spremam se ove godine u London na svjetski i Europski g-e kongres. Naši lječnici mogu barem na to ići. Koja ste vi subspecijalnost? Jeste li specijalizirali u HR ili u CH? Kod nas sad skraćuju specijalizacije tako da će se subspecijalist ( npr. kardiolog ili vaskularni kirurg ) postati već nakon 5 odnosno 6 godina. Prije je to bilo 4 + 3 godine ako se ne varam.
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 11:56   #1048
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Hvala na stvarno korisnim savjetima.
Mislim da će u HR polako stvari općenito krenuti na bolje, a samim time i za doktore. Pogotovo nakon ulaska u EU jer će dosta njih htjeti otići van raditi ako neće biti adekvatno plaćeni. Navodno su Poljaci imali egzodus liječnik nakon ulaska koji su uspjeli smanjiti drastičnim povećanjem plaća. Kod nas stažist ima 4300 kn, specijalizant cca 6500 kn, a specijalist oko 8500 kn. Sve su netto iznosi bez dežurstava. Dosta ljudi radi još dodatno i po privatnim poliklinikama.
Zar nije sramotno da doktor ima plaću ispod 1500 eura? Ja trenutno istovremeno stažiram i radim u jednoj farmaceutskoj firmi i žalosno je da mi doktori moramo raditi u farmaciji jer su plaće u takvim firmama skoro 50 posto veće nego liječnika. Btw. bio sam u 10. mj. u Beču na gastroenterološkom kongresu i spremam se ove godine u London na svjetski i Europski g-e kongres. Naši lječnici mogu barem na to ići. Koja ste vi subspecijalnost? Jeste li specijalizirali u HR ili u CH? Kod nas sad skraćuju specijalizacije tako da će se subspecijalist ( npr. kardiolog ili vaskularni kirurg ) postati već nakon 5 odnosno 6 godina. Prije je to bilo 4 + 3 godine ako se ne varam.


Ha, specijalizirao u AUS i kad sam razmisljao o mogucem povratku u HR i razgovarao u ministarstvu o priznavanju specijalizacije rekli da to ne moze samo tako? Ja pitao a kako onda, oni rekli sve iz pocetka, polagati drzavni ispit, i onda vidjeti sto dalje??

cini mi se da necu raditi u HR ako ne nadjem neku vezu, jer izgleda da se samo tako moze.

predugo sam bio vanka.


Ima neko neku ideju?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 12:34   #1049
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Hvala na informacijama iz prve ruke. Morat ću razmisliti o alternativnim destinacijama. Baš mi se ne ide preko Atlantika, u Njemačkoj navodno baš nije sjajno u medicini ( plaća oko 4 tis eura liječnik sa iskustvom, specijalizant oko 2800 ), Nordijske zemlje mi se isto baš ne dopadaju, jedino onda Engelska ili Irska. Šta mislite o tome? Ako nije tajna gdje vi mislite ići?
Engleska i Irska su dosta teske za upasti, dakle opet silne restrikcije kao za SAD, da, Engl. i Irska imaju svoje verzije USMLEa
u UK je u modi ''family doctor'' i oni imaju pare cak vishe i od kirurga. a to je meni najdosadnija ''specijalizacija''.

U Europi se isplati Austrija, Nizozemska, Belgija i Spanjolska (ako ne zelis nordijske zemlje). Njemacka ima najnizu lijecnicku placu u odnosu na prosjecnu placu drzave.

Ja jos ne znam kud cu: SAD ili Brazil ako ne dobijem ovdje spec, ako dobijem, onda nakon spec. mozda Nizozemska ili Belgija, nizozemski mi je bas fora jezik i vec ga ucim 2g, i svidja mi se jako Rotterdam (NL) i Ghent (BE). Ovisno o stanju nakon 5g i da li ce se priznavati nase specijalizacije u EU (kad udjemo u EU).

Zadnje uređivanje MOLOKAI : 11.01.2009. at 12:43.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:39   #1050
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
administracija ti je i ovdje uzasna, doduse ipak bolja nego u HR i ucinkovitija. kriminala imas i ovdje, korupcije isto, ali naravno ne toliko koliko u HR. naravno da je sve bolje organizirano nego u HR, ali to je jos daleko od onoga kako bi trebalo biti i kako neki misle da je. evo konkretno u bolnici kojoj radim (a i u drugima nije bolje) vlada dezorganizacija, ponekada toliko ogrmona da mi se place, jer toliko vremena gubis na gluposti i zbog toga ne stignes napraviti stvari koje su stvarno bitne. za svaku glupost moras ispunjavati jebeni formular. ovo je drzava od formulara, drzava papira i stambilja. na kongrese nam ne daju ici jer nema tko raditi. ne placaju nam daljnje usavrsavanje, a u samoj bolnici i nije nesto zadovoljavajuce. ako ti je financ. situacija u HR zadovoljavajuca, poslusaj me i ostani gdje jesi. ne idi nikamo jer se ne isplati ici, jer su mnoge stvari u HR dobre, dok su druge u drugim drzavama lose. CH je hladna, analna i komplicirana drzava. hladna u smislu ljudi i drustva. osim toga su puni predrasuda i rasisticni su. lova koju zaradis je tolika jer je drzava skupa, i jer radis za 1.5 covjeka. vjeruj mi, ne isplati se dolaziti ovamo samo zbog love.
A jos kad sve to osjetis na svojim ledima..
I kao sto si spomenula ova sto je rodila od 13 godina i sto sad svi pisu o njoj, ja to ne mogu vjerovat, to je bolestan narod, bolestan mentalitet, bolesno ophodenje prema ljudima opcenito, gdje su se sve one vrijednosti pogubile.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 22:45   #1051
Sta ta cura od 13g nema pravo na (lijecnicku) tajnu? Ocito je da je informacija procurila od nekog doktora (koji je dobio masnu lovu)
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 12:10   #1052
A možda i od male same, koja je za to pobrala masnu lovu ... Ne zamjerim joj, trebat će joj.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 12:37   #1053
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
administracija ti je i ovdje uzasna, doduse ipak bolja nego u HR i ucinkovitija.
Ovo ne mogu potvrditi. Kad mi treba neka informacija, nazovem odgovarajuči odjel u opčinskoj upravi, i dobijem ju. Sa poreznim inspektorom koji je odgovoran za moju firmu sam već više puta razgovarao, tip ne samo da je kompetentan, nego i želi pomoći. Čak sam već i sa federalnom upravom u Bernu imao posla, ako nisu znali pomoći odmah, nazvali su me slijedeći dan. Dobro ste čitali, oni su mene nazvali. Ajd' to pokušaj u Italiji.

Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
kriminala imas i ovdje, korupcije isto, ali naravno ne toliko koliko u HR. naravno da je sve bolje organizirano nego u HR, ali to je jos daleko od onoga kako bi trebalo biti i kako neki misle da je. evo konkretno u bolnici kojoj radim (a i u drugima nije bolje) vlada dezorganizacija, ponekada toliko ogrmona da mi se place, jer toliko vremena gubis na gluposti i zbog toga ne stignes napraviti stvari koje su stvarno bitne. za svaku glupost moras ispunjavati jebeni formular. ovo je drzava od formulara, drzava papira i stambilja.
Da, na žalost je to tako, ali mislim da ni u Hrvatskoj nije drukčije, ili će uskoro biti isto tako. Poslijedica je to ne-tolerancije prema greškama, te težnje perfekciji. U mojem kantonu je prije nekog vremena umrla djevojčica, nakon što su ju u bolnici poslali na kučnu njegu. Drugdje ili u Švici prije 20 godina bi se prešlo preko toga, nesretan slučaj, što se može. Danas se mijenjaju postupci, bolesna djeca će se duže zadržavati u bolnici, vršit će se više pretraga, a informacije na telefonu više uopće ne možeš dobiti. Mene su time dobro zeznuli, jer sam se vikendom, kad bi bilo problema, znao telefonski obratiti dežurnom ili dežurnoj. A znajući što moje djete sada čeka, dva put ću razmisliti dali ću se uputiti u bolnicu ako mi dijete bude imalo 39° temperature.

Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
na kongrese nam ne daju ici jer nema tko raditi. ne placaju nam daljnje usavrsavanje, a u samoj bolnici i nije nesto zadovoljavajuce. ako ti je financ. situacija u HR zadovoljavajuca, poslusaj me i ostani gdje jesi. ne idi nikamo jer se ne isplati ici, jer su mnoge stvari u HR dobre, dok su druge u drugim drzavama lose.
Ne zaboravi spomenuti da su bitno skratili radno vrijeme bolničkog osoblja, nema više dežurstva od 80 sati itd. Međutim, oni mikro-faktori koji odlučuju o zadovoljstvu na radnom mjestu su svugdje na svijetu isti: Susjeda upravo završava specijalizaciju za anesteziju i oduševljena je, jer ima šefa koji puno više toga radi nego što je uobičajeno, pa joj je posao zanimljiviji. Njezin muž (oftalmolog, šef odjela) je upravo promjenio radno mjesto da bi se upucao u operiranje, ali ga šef koći. Sad razmišlja o odlasku u Afriku, gdje bi se kao stažist ispraksao. I ovdje vrijedi: Koliko se snalaziš, toliko ti je dobro.
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
CH je hladna, analna i komplicirana drzava. hladna u smislu ljudi i drustva. osim toga su puni predrasuda i rasisticni su. lova koju zaradis je tolika jer je drzava skupa, i jer radis za 1.5 covjeka. vjeruj mi, ne isplati se dolaziti ovamo samo zbog love.
Ne kužim što misliš, pogotovo onaj dio o analnoj i kompliciranoj državi. Kao da drugdje možeš na lijepu riječ dobiti građevinsku dozvolu, ili kao da za poreznu deklaraciju daješ časnu riječ ... Birokracija je svugdje u upravi, ali kod švicarske inačice cijenim što recimo dosta toga mogu obaviti putem interneta.
__________________
formular bez potpisa

Zadnje uređivanje Secundo : 12.01.2009. at 12:52.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 12:41   #1054
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
A možda i od male same, koja je za to pobrala masnu lovu
cijela priča je i složena u tom tonu. kao, do samog poroda nitko nije znao da je trudna...how yes no?!
imam petnaestogodišnjakinju doma. da joj iskoči malo veća vimlica primjeti se pod majicom a ne...ono, da je to krmača od 140 kg pa ajde al ovako..
zato kažem da je cijela priča složena upravo tako da bi bila na naslovnim stranama. kad je već zanijela 'ajmo to i oploditi, jel.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 15:01   #1055
Quote:
mr X kaže: Pogledaj post
cijela priča je i složena u tom tonu. kao, do samog poroda nitko nije znao da je trudna...how yes no?!
imam petnaestogodišnjakinju doma. da joj iskoči malo veća vimlica primjeti se pod majicom a ne...ono, da je to krmača od 140 kg pa ajde al ovako..
zato kažem da je cijela priča složena upravo tako da bi bila na naslovnim stranama. kad je već zanijela 'ajmo to i oploditi, jel.
Sve je to Superstar.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 18:42   #1056
ja sam ucio njemacki 8 godina ali nemam pojma sta oni na facebooku pishu

Quote:
hahahahh es tut mer leid aber duu kennsh mi ez eifach hahahah

ooohh giiit en kuuuss uf de räächti fuess..
kennsh di wo ez firabig macht und hei gaht go chranks mami pfläge
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 21:43   #1057
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
ja sam ucio njemacki 8 godina ali nemam pojma sta oni na facebooku pishu

Ne opterecuj se ponekad ni oni sami ne znaju.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 22:01   #1058
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
ja sam ucio njemacki 8 godina ali nemam pojma sta oni na facebooku pishu
hehehe...njih švabe titluju, majstore...šta bi ti sa samo 8 godina učenja?

inače, nakon što se čovjek navikne na švicerduuč on uopće nije ni tako loš.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 20:07   #1059
Švicarska je najbolja država za život na svijetu. Treba li što dodati?
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 20:09   #1060
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
A jos kad sve to osjetis na svojim ledima..
I kao sto si spomenula ova sto je rodila od 13 godina i sto sad svi pisu o njoj, ja to ne mogu vjerovat, to je bolestan narod, bolestan mentalitet, bolesno ophodenje prema ljudima opcenito, gdje su se sve one vrijednosti pogubile.
u engleskoj bi ona vec bila baka.
PonosRetajevih is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:41.