Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2023., 20:53   #501
Dragec prijevoz, imaš na fejsu.



Poslano sa mog XQ-CC54 koristeći Tapatalk
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2023., 18:06   #502
Treba li za Mali princ kaciga, pojas i Y?
Adaminfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 07:20   #503
Kaciga je uvijek dobro došla da ti nekaj ne padne na glavu, ali ovdje po meni nije nužna.
Pojas i Y baš i ne jer nema baš puno mjesta gdje bi se mogao dobro ukopčati.
Eventualno na ljestvama kada se spuštaš dolje u onu rupu.
Nosi ako se jako jako jako jako bojiš ne prevelikih visina.

Poslano sa mog XQ-CC54 koristeći Tapatalk
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:45   #504
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Kaciga je uvijek dobro došla da ti nekaj ne padne na glavu, ali ovdje po meni nije nužna.
Pojas i Y baš i ne jer nema baš puno mjesta gdje bi se mogao dobro ukopčati.
Eventualno na ljestvama kada se spuštaš dolje u onu rupu.
Nosi ako se jako jako jako jako bojiš ne prevelikih visina.

Poslano sa mog XQ-CC54 koristeći Tapatalk
Hvala
Adaminfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2023., 13:30   #505
U subotu nakon planinarenja po Tulovim Majstorskom cestom produžili
za Sveti Rok.Zanima me ko je stavio rampu na makadam za skretanje prema
Dušicama i Svetom Brdu.Sad ispada da moraš hodati par kilometara više
ako hočeš ići na Sveto Brdo.Kad smo bili prije dvi godine tu su cestu popravljali.
Ipak se onda moglo dobar dio tog puta proći sa autom.Mislim da to nije fer
prema planinarima.
zdvošta1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2023., 19:24   #506
Ja sam bio prije pola godine i taman su dva bagera radila to skretanje.
Možda nije dovršena cesta do kraja?

Poslano sa mog XQ-CC54 koristeći Tapatalk
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2023., 19:27   #507
Rampa je zatvorena do 30.9.2023 - ima neka obavijest od Hrvatskih šuma na njoj.

Inače samo je zatvorena (nema lokota na rampi)
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2023., 12:02   #508
Quote:
zeljkozg kaže: Pogledaj post
Rampa je zatvorena do 30.9.2023 - ima neka obavijest od Hrvatskih šuma na njoj.

Inače samo je zatvorena (nema lokota na rampi)
Ako otvore nakon 30.09. onda ok.
zdvošta1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 07:14   #509
Bok svima, imam nekoliko pitanja o Premužićevoj stazi, puno biste mi pomogli odgovorima.

Cura i ja planiramo je proći od 17. do 19. svibnja. U kasnim tridesetima smo, puno hodanja po kontinentalnim brdima, posebno Samoborskom i Žumberačkom gorju, ali prvi put na Velebitu.

Dakle pitanja:
1. Gojzerice ili trail tenisice?
2. Koju hranu preporučujete uzeti? Što se obično nosi na trodnevnu turu Velebitom, s tim da nećemo imati kuhalo?
3. Koliko tople odjeće ponijeti? Je li dosta džemper u ruksaku ili to mora biti jakna?

Toliko zasad. Puno hvala na odgovorima
Vudlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 09:16   #510
Quote:
Vudlo kaže: Pogledaj post
Bok svima, imam nekoliko pitanja o Premužićevoj stazi, puno biste mi pomogli odgovorima.

Cura i ja planiramo je proći od 17. do 19. svibnja. U kasnim tridesetima smo, puno hodanja po kontinentalnim brdima, posebno Samoborskom i Žumberačkom gorju, ali prvi put na Velebitu.

Dakle pitanja:
1. Gojzerice ili trail tenisice?
2. Koju hranu preporučujete uzeti? Što se obično nosi na trodnevnu turu Velebitom, s tim da nećemo imati kuhalo?
3. Koliko tople odjeće ponijeti? Je li dosta džemper u ruksaku ili to mora biti jakna?

Toliko zasad. Puno hvala na odgovorima
1. svatko hoda u onome u čemu se osjeća najbolje, naravno vodeći prije svega o tome da misli da sigurnost/stabilnost noge. Ako hodam s malim ruksakom = tenisice, a ako je ruksak za 2 i više dana onda obavezno gojzerice (moja preporuka gojzerice) + uzmem si lagane gumene natikače
https://www.decathlon.hr/p/149116-23...uske-sive.html

Dušu dalo kad si skineš gojzerice, čarape i treba ostatak dana po planinarskom domu/skloništu hodati (ili čak po noći kad moraš na WC)

2. Ja uvijek koristim dehidriranu hranu u kombinaciji s kuhalom
https://www.kibuba.hr/planinarska-op...-c3102?mID=632
jest da je skupo ali fino je, praktično, zasitno + nema pranja posuđa poslije
uz to ponesem si npr kobaje, konzervu tune, toast kruh, orašaste plodove, žele štangice iz Decahtlona, proteinske čokoladice (ovisno o dužini ture),
malu kutijicu Cedevite od limuna (jer ne možeš stalno piti vodu) + neki
izotonični napitak


3. s obzirom da spavate gore i da ćete laganini kroz dva dana treba vam i vreća za spavanje na Skorpovcu (često zna biti gužva i ako je manjak pokrivača da vam po noći ne bude hladno)
Majice dugih rukava/flis ili bilo što nosite a da je toplo u tome je potrebno. Planinarska jakna obavezna(bez toga ne idete na Velebit) jer u petom mjesecu zna biti snijega, jutra su hladna+ kabanica u slučaju kiše, vrijeme na Velebitu se okrene u trenu oka iz sunčanog dana u maglu, nisku naoblaku, kišu.

ovo je snimljeno 26.6 mislim da je bilo oko 4 stupnja

A ovo je isti dan oko 2h kasnije


Planinarski dom Alan se službeno otvara s 1.5, a s obzirom na malu udaljenost od Zavižana (16km) što je 6-7 sati hoda. Možda je najbolje recimo da s Zavižana krenete recimo oko 12h i laganini prema Alanu.
Uz prekrasni krajolik Hajdučkih i Rožanskih kukova pa se popnete na
Gromovaču da uživate u pogledima + mali odmor u Rossijevoj i na
Alan dođete recimo oko 18 cca 19h (sunce tada će zalaziti oko 20).
Nazvati dežurnog domara i pitati za ležajeve prije polaska (zlu ne trebalo).
Na Alanu nema pitke vode, voda se jedino može kupiti pa uvijek ponesite
više da imate (tko je vidio vodu kupovati kad se besplatno može nositi
u ruksaku - imate u Krasnom mali market gdje se možete opskrbiti naravno ako je otvorena trgovina)

Ujutro doručak na Alanu (tko doručkuje) i onda imate cca 4h do mjesta Gornje Korito i cca 10 minuta do Donjeg Korita (izvor bunar) gdje se možete opskrbiti vodom.


Nakon cca 3h ste na Skorpovcu (odmah si uzmite slobodni ležaj) tu je bunar s pitkom vodom, peć na drva i tu spavate.
Pored peći je stalak za objesiti si obuću (pa ako vam je slučajno mokra zbog kiše da ujutro bude suho). Peć odlično grije, drveta ima i u skloništu je toplo.

Ujutro možete Premužićkom i onda sići s nje pa preko Prpe do Baških Oštarija s obzirom da nije daleko za hodati,a priroda je prekrasna.


I naravno treba se s vratiti na Zavižan
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 09:18   #511
Quote:
Vudlo kaže: Pogledaj post
Bok svima, imam nekoliko pitanja o Premužićevoj stazi, puno biste mi pomogli odgovorima.

Cura i ja planiramo je proći od 17. do 19. svibnja. U kasnim tridesetima smo, puno hodanja po kontinentalnim brdima, posebno Samoborskom i Žumberačkom gorju, ali prvi put na Velebitu.

Dakle pitanja:
1. Gojzerice ili trail tenisice?
2. Koju hranu preporučujete uzeti? Što se obično nosi na trodnevnu turu Velebitom, s tim da nećemo imati kuhalo?
3. Koliko tople odjeće ponijeti? Je li dosta džemper u ruksaku ili to mora biti jakna?

Toliko zasad. Puno hvala na odgovorima
1. trail tenisice, to je prilično uređena staza, trčljiva skroz.
2. s obzirom na doba godine, ja bih uzeo dosta voća, kompota konzerviranih, tekućine, lagane hrane (opet konzerve, tuna salate i sl.). mislim da bi vam se isplatilo uzet kuhalo pa možete onda skuhat juhu iz vrećice ili one talianete iz vrećice i slično. čaj također-meni se zgadi pit vodu nakon pola dana, kamoli nakon dva-tri. ovisi dosta i o vašim preferencijama, neki nakon cjelodnevnog planinarenja mogu pojesti samo neku juhicu, a drugi usred ljeta mogu jest kulen i sarme.
3. mislim da jaknu uvijek treba imati u ruksaku, neka vjetrovka bi bila dovoljna.

evo ova ekipa je dobar članak napisala o pakiranju ruksaka
https://www.hikingcro.com/blog/pakiranje-ruksaka
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 13:07   #512
Hvala puno Željko i Achia, super savjeti
Vudlo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:09.