Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 12:44   #4601
Hvala! Mi tražimo stan u Grazu, ne Beču, ali pretpostavljam da je to isto. Tek sam dobio posao i čekam radnu dozvolu, tako da ću imati samo nju kad ću tražiti stan, neću imati nijednu platnu listu. Sa mnom dolazi trudna žena koja godinu i pol neće raditi. Zato se dvoumimo bismo li sad uzeli manji stan, a za godinu, dvije tražili veći ili odmah uzeli veći u kojem ćemo dugo biti. Ne bismo se selili zbog sitnica ili hirova nego ako shvatimo da nam kvart ne odgovara, ili nam troškovi budu veći od planiranih (ili da si možemo priuštiti veći i skuplji stan, u idealnom slučaju).

Znači nema šanse da nađemo stan preko neta, odemo ga pogledati i potpišemo nešto prije nego zbilja odemo tamo i skupimo papire?
Razmišljamo je li moguće odmah useliti u pravi stan, da izbjegnemo trošak privremenog smještaja.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Plavusa132 is offline  
Old 16.09.2017., 12:47   #4602
Oprostite na nedosljednosti, malo piše muž, malo ja, pa su nam se pobrkale prijave.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Plavusa132 is offline  
Old 16.09.2017., 18:10   #4603
Selidba je prava muka i bolje je odmah u veći stan useliti. Ali, veliki stan po korektnoj cijeni se čeka nekoliko godina, to su gradski stanovi (gemeinde Wohnungen) i stanovi koje sufinancira država (Genossenschaftswohnungen), a drugo bi izbjegavao. Zato preporucam mali sto jeftiniji stan za pocetak, vjerojatno od privatnog iznajmljivača, već namješten, i onda se baciti u potragu za rentabilnim stanom(prijaviti se sto prije jer se kao sto sam rekao duugo čeka). Tako smo mi u Beču napravili ali nije ni u Grazu puno drugačije.

Najbolja je opcija kupiti nekretninu
Jaaki is offline  
Old 17.09.2017., 22:46   #4604
Pozdrav svima

molio bih nekoga ako može pojasniti sljedeću stvar. Naime zaručnica mi je počela raditi od 1.9 u Beču te bi sada i ja ubrzo za njom.
Mene interesira da li se ja mogu prijaviti kod nje u stan na boravište i podnijeti zahtjev za radnom dozvolom tj. da li je to uopće moguće tako s obzirom da trenutno radim u RH i ne planiram dati otkaz dok nešto ne nađem?

Zato me i interesira da li mogu zapravo "sjediti na dvije stolice" istovremeno (raditi tu i biti prijavljen i tamo imati prijavljeno boravište i podnijeti zahtjev za radnom dozvolom)?
Znam da je mogućnost ako dobijem posao, radnu dozvolu sredi firma koja bi me zaposlila, ali mislim da bi puno lakše bilo naći posao kada bi imao to već prije sređeno.

Hvala
rogi43121 is offline  
Old 17.09.2017., 22:55   #4605
Quote:
rogi43121 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

molio bih nekoga ako može pojasniti sljedeću stvar. Naime zaručnica mi je počela raditi od 1.9 u Beču te bi sada i ja ubrzo za njom.
Mene interesira da li se ja mogu prijaviti kod nje u stan na boravište i podnijeti zahtjev za radnom dozvolom tj. da li je to uopće moguće tako s obzirom da trenutno radim u RH i ne planiram dati otkaz dok nešto ne nađem?

Zato me i interesira da li mogu zapravo "sjediti na dvije stolice" istovremeno (raditi tu i biti prijavljen i tamo imati prijavljeno boravište i podnijeti zahtjev za radnom dozvolom)?
Znam da je mogućnost ako dobijem posao, radnu dozvolu sredi firma koja bi me zaposlila, ali mislim da bi puno lakše bilo naći posao kada bi imao to već prije sređeno.

Hvala
Ona ima jednogodisnju radnu dozvolu, po isteku prve godine dobiva trajnu radnu dozvolu, i kad nju dobije tek kada se vjencate ti imas pravo preko nje dobiti svoju radnu dozvolu. Sve i da se vjencate dok ima tu jednogodisnju ti i dalje nemas pravo preko nje na dozvolu.

U sadasnjoj situaciji, bez poslodavca mozes zaboraviti svoju radnu dozvolu. Znam da ne zvuci optimisticno, ali been there done that... Moj tadasnji zarucnik/sadasnji muz je imao tu jednogodisnju dozvolu, pa je dobio trajnu, pa smo se koji mjesec nakon toga vjencali bili, pa sam i ja svoju radnu dobila. Do tad sam bila malo u At, malo Hr jer nisam posao imala, pa mi se moglo.
*Aria* is offline  
Old 18.09.2017., 08:50   #4606
Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Ona ima jednogodisnju radnu dozvolu, po isteku prve godine dobiva trajnu radnu dozvolu, i kad nju dobije tek kada se vjencate ti imas pravo preko nje dobiti svoju radnu dozvolu. Sve i da se vjencate dok ima tu jednogodisnju ti i dalje nemas pravo preko nje na dozvolu.

U sadasnjoj situaciji, bez poslodavca mozes zaboraviti svoju radnu dozvolu. Znam da ne zvuci optimisticno, ali been there done that... Moj tadasnji zarucnik/sadasnji muz je imao tu jednogodisnju dozvolu, pa je dobio trajnu, pa smo se koji mjesec nakon toga vjencali bili, pa sam i ja svoju radnu dobila. Do tad sam bila malo u At, malo Hr jer nisam posao imala, pa mi se moglo.
Tnx na odgovoru
ali još pitanje da li mogu prijaviti recimo boravište, jer neznam kako gledaju kod prijave za posao prednost ili ne, prijavljeno boravište?
rogi43121 is offline  
Old 21.09.2017., 06:31   #4607
Quote:
rogi43121 kaže: Pogledaj post
Tnx na odgovoru
ali još pitanje da li mogu prijaviti recimo boravište, jer neznam kako gledaju kod prijave za posao prednost ili ne, prijavljeno boravište?
Ne bih rekao da je prednost, nego bez toga niti ne ide koliko ja znam ako planiras predavati za radnu dozvolu. I da ide poslodavac gubi interes ako vidi da nisi tu.
Druga stvar je kada se jednom prijavis smijes samo jos mjesec dana voziti auto sa hrvatskim tablicama ako ga imas u At. I Anmeldebescheinigung moras napraviti u roku od tri mjeseca (o ovome imas par postova prije).
Jaaki is offline  
Old 21.09.2017., 10:47   #4608
Prije mjesec dana diplomirao studij informatike tj. wirtschaftsinformatike a kako radim kod nas sezonu upozna se dosra nijemaca i austrjanaca. Sve cesce komentiraju ljudi da u slucaju preseljenja bolje birati aistriju nego recimo minhen, prvo zbog porezne politike a i stila zivota. Zanima me dali neko zna jeli stvarno bolje financijski i u austriji u IT sektoru za jednog pocetnika samca. Hvala unaprijed
__________________
"I long for a time when I think of myself as a European first and an Englishman second. I crave a United States of Europe with one currency, one army and one type of plug." - Jeremy Clarkson
pepeto1 is offline  
Old 21.09.2017., 17:44   #4609
Pozdrav ljudi, radim Ausbildung za cnc operatera (zerspannungsmechanicer) u njemackoj. Ali mi bas ne odgovarazbog vise razloga, kakav je zivot u Austriji jel ista bolji/laksi nego u njem ili da probam zavrsit taj ausbildung u njem jos 2 i pol godine ?
PloyBoy is offline  
Old 22.09.2017., 09:03   #4610
Quote:
pepeto1 kaže: Pogledaj post
Prije mjesec dana diplomirao studij informatike tj. wirtschaftsinformatike a kako radim kod nas sezonu upozna se dosra nijemaca i austrjanaca. Sve cesce komentiraju ljudi da u slucaju preseljenja bolje birati aistriju nego recimo minhen, prvo zbog porezne politike a i stila zivota. Zanima me dali neko zna jeli stvarno bolje financijski i u austriji u IT sektoru za jednog pocetnika samca. Hvala unaprijed
Evo za vikend sam bas pricao sa kolegom o tome , on je radio u zg kod ericsona, a sad je otisao u münchen kod neke firme (zaboravih ime).
Radi kao java programer sad neznam koliko se to moze usporediti sa tim sto ti zelis raditi. Uglavnom mi je rekao da je usporedio troskove zarade u becu salzburgu i sad tu u münchen gdje je dosao te je se potom odlucio za njemacku jer mu je najisplativije. Nije bas u gradu direkt , ima stan nekih pola sata od centra u nekom mirnijem podrucju.

Uglavnom moras uzet u obzir da je vecina ugovora 12x placa u de za uspored sa at 14x. I onda naravno gledaj kakve su ponude i gdje imas vise mogucnosti, i to ne samo trenutno nego i za kasnije ako izgubis taj posao. Tu je to sve uglavnom slicno evo i nama ovdje u austriji nije lose... a boze dragi... kukat mozemo uvijek ako zelimo.... Pozdrav
tonny-7 is offline  
Old 22.09.2017., 16:04   #4611
Quote:
tonny-7 kaže: Pogledaj post
Evo za vikend sam bas pricao sa kolegom o tome , on je radio u zg kod ericsona, a sad je otisao u münchen kod neke firme (zaboravih ime).
Radi kao java programer sad neznam koliko se to moze usporediti sa tim sto ti zelis raditi. Uglavnom mi je rekao da je usporedio troskove zarade u becu salzburgu i sad tu u münchen gdje je dosao te je se potom odlucio za njemacku jer mu je najisplativije. Nije bas u gradu direkt , ima stan nekih pola sata od centra u nekom mirnijem podrucju.

Uglavnom moras uzet u obzir da je vecina ugovora 12x placa u de za uspored sa at 14x. I onda naravno gledaj kakve su ponude i gdje imas vise mogucnosti, i to ne samo trenutno nego i za kasnije ako izgubis taj posao. Tu je to sve uglavnom slicno evo i nama ovdje u austriji nije lose... a boze dragi... kukat mozemo uvijek ako zelimo.... Pozdrav
Ja sam baš došao do drugog zaključka. U Beču su daleko jeftiniji stanovi nego u München i Stuttgart. Potrepštine su jeftinije u Njemačkoj ali veći porez na dohodak. Osiguranje skuplje u Austriji. Austrija socinalnina država. Najviše se prelomilo oko visine najma koji je daleko skuplji u Njemačkoj
osibk is offline  
Old 23.09.2017., 16:16   #4612
Pozdrav ljudi,
prije godinu dana završio sam elektrotehniku, tj energetiku na feru. Zainteresiran sam za rad u austriji, konkretno južniji dio. Može netko podijeliti iskustva i savjete gdje tražiti
PostarLakog is offline  
Old 24.09.2017., 13:00   #4613
Cuo sam od nekog Steuerberater-a da se Jahreskarte takodjer moze prijavit? (Znaci onih 365€ godisnje)...istina?
Kao mobitel takodjer (ako ga se koristi poslovno)..recimo ja ga svaki dan koristim poslovno..samo da me netko pita,kako bi to dokazao uopce?
Mortiis is offline  
Old 25.09.2017., 18:48   #4614
ako si samostalan, mozes odbiti mobitel. ako radis kao arbeiter/angestellter ne mozes.
za kartu ne znam, ali mislim da se prizna odbitak samo za one koji zive udaljeni od radnog mjesta vise od xx km(5otak cini mi se).

kad gledas poreznu prijavu, kraj svake stavke je broj s podbrojem, uguglas te brojke i dobijes detaljnije o svakoj stavki sto i kako.
putovnica is offline  
Old 26.09.2017., 23:01   #4615
Bok, znate mozda jesu li trazeni magistri farmacije u Austriji?
vrtzio is offline  
Old 01.10.2017., 22:36   #4616
Ams Austrija

Kakve su sanse za dobit dozvolu za rad ako imam Magisterij sa Pravnog Fakulteta i govorim njemacki i engleski na C1 razini?
doncafenovi is offline  
Old 02.10.2017., 11:03   #4617
radna dozvola ti nece bit problem ako nadjes poslodavca koji ti je spreman ponudit posao
i svim ostalima sa VSS (ali naravno uvijek posao u struci)
Mortiis is offline  
Old 03.10.2017., 15:58   #4618
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
radna dozvola ti nece bit problem ako nadjes poslodavca koji ti je spreman ponudit posao
i svim ostalima sa VSS (ali naravno uvijek posao u struci)
hvala
doncafenovi is offline  
Old 04.10.2017., 19:59   #4619
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
Kakve su sanse za dobit dozvolu za rad ako imam Magisterij sa Pravnog Fakulteta i govorim njemacki i engleski na C1 razini?
U Austriji? Sanse su minimalne, osim ako hoces da se udomis u nekoj advokatskoj kancelariji. U tom slucaju ide daleko lakse. Pitanje je i gde si zavrsio prava i da li si nostrifikovao diplomu? Verovatno ce da te ponovo strpaju u skolsku klupu da nadoknadis neke ispite. Vole na taj nacin da se izivljavaju, bar je to u Becu slucaj. Ako hoces da radis nesto drugo, onda je to druga stvar.
AlessandraB is offline  
Old 10.10.2017., 10:28   #4620
PEDESETDEVETOGODIŠNJA Miriam u Beč je došla kao izbjeglica iz Hrvatske 1992. godine. Njemački je naučila bez ikakve škole, a dugo je vremena radila kao medicinska sestra. No, danas je teško bolesna te živi od socijalne pomoći.

To je ujedno i uvod članka Krone Zeitunga o priči ove Hrvatice čije prezime ne navode. Odgojila je troje sad već odrasle djece. No, kad je 2011. godine propala firma u kojoj je radila, stvari su postale puno teže. Zaredali su se i zdravstveni problemi zbog kojih je Miriam izgubila radnu sposobnost. Do tada je u mirovinski fond uplaćivala 24 godine.

Danas živi od socijalne pomoći od 845 eura i to joj, kaže, ni blizu nije potrebno za najosnovnije životne troškove. Najam stana plaća 527 eura, za struju i plin mora izdvojiti 48 eura. Grijanje plati dodatnih 86 eura, osiguranje 25, mobitel 25, internet 31...

"Da mi prijatelji ne posude novac, sve bih odavno izgubila", priča. Da bi preživjela, kako je ispričala novinarima, prodaje stvari koje ima. Čak je i mačku morala dati na udomljavanje jer nema novca da je uzdržava.

Miriam je ostalo još godinu dana do prava na penziju, a njeni zahtjevi su odbijeni. No, velika je vjerojatnost da će dobivati mjesečno još manje novca nego dobiva sada od socijalne pomoći.

Komentari ispod teksta na austrijskoj stranici su podijeljeni.Jedni suosjećaju i smatraju da je taj novac jednostavno nedovoljan za život u Beču, no drugi smatraju kako bi mogla smanjiti troškove.

"Ja ne plaćam 25 eura za mobitel i 32 za internet. Postoje puno povoljnije tarife s kojima mjesečno može uštedjeti gotovo 50 eura. Pa će biti novca i za mačku", napisala je jedna korisnica.

Ima jako puno onih koji joj sugeriraju da se vrati u Hrvatsku jer tamo odavno nema rata.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...no/999881.aspx
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.