Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2017., 22:26   #1401
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
mislim da se podrazumijeva rad u struci
sto je tocno tu nebulozno?
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Ne sviđa mi se kada se stvari postave zdravo za gotovo.
Forumašev post sam shvatila da ako samo imaš navedeno mjesto rada (npr. London) da si automatski izvan konkurencije, što apsolutno nije točno.



Koliko god ti živiš vani?
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
svatko ima pravo na svoje misljenje naravno, ali ja ne vidim logiku u tome da je inzinjer ekonom mislio da ako si u londonu radio kao konobar i ako se prijavis recimo u austriji za posao kardiokirurga da ces ga dobit s obzirom na referencu cistacice u londonu
Mislim da sam bio više nego jasan da mislim primarno na white collar poslove. Ne znam o blue collar koliko London pomaže i tim se ne zamaram.

London nije bitan kao grad nego je bitan kao mjesto di strašno puno firmi ima svoja sjedišta. Dakle ne radiš u podružnici podružnice kao na istoku Europe (u takvoj firmi ja radim) i ne radiš nikakav support nekome, nego ga oni tebi čine. Itekako je bitno ako si isti posao radio u Marseilleu ili Londonu, to je naprosto tako. A neću ni spominjati ako si radio na zapadu u odnosu na istok.

Tu je i faktor da je u Londonu dobar white collar job u mega firmi užasno teško dobiti. Rang teži od Zagreba (što doduše govori neš i o Zagrebu ali ne na dobar način). Ne znam kako je sa manjim firmama, tj. znam da je dio Mađara uspjelo dobiti posao iz Budimpešte direkt za London, ali to nije bio switch unutar firme nego switch sa multinacionalke na neku malu no-name firmicu (kaj ne kažem da je loše niti smatram da su takve firme loše, nego naprosto nisu ime), ali dobiti posao u jednom Citiju, Morgan Stanleyu, Goldman Sachsu, KPMG-u u Londonu-to je to, to je vrh sante leda. Jedina konkurencija tomu je dobiti posao na Wall Streetu
Za par godina London to više neće biti, ali trenutno još je. Moja osobna prognoza je da će sljedeća top white collar destinacija biti Pariz ili Frankfurt koji su već sada strašno visoko.

Ja recimo sad imam intervju za posao u Beču i iako bi mi eventualna plaća u odnosu na troškove života bila drastično veća od one u Londonu jer je 2000 eura kroz 12 i 13. i 14. plaća od 2500 eura otprilike dovoljno za životarenje u Londonu, a u Beču se s tim dobro i uštedi.....ja da imam sutra priliku raditi u London, ja bi radije bio tamo pa makar životario. Oću reć čast Beču, ali Beč je gospodski grad, a London je financijski centar Europe i svijeta
Ljudi previše razmišljaju o brzim zaradama. Ništa ne ide brzo i jednostavno u životu. London je mjesto za gradit karijeru, a ne brzu zaradu.

Eto nadam se da sam bio dovoljno jasan.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:34   #1402
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
East Croydon station i dio oko nje je (postao) poslovni dio, i trenutno se ubrzano gradi.

http://www.ruskinsquare.com/

http://www.ruskinsquare.com/croydon/#why-croydon

kreće i http://onelansdowneroad.com/

Veće su šanse da ćeš naići na neugodnosti na autobusnom kolodvoru u Zagrebu nego na stanici u east croydonu. Ali pretpostavljam da ne bauljaš noću po takvim mjestima. Van radnih sati je taj dio relativno pust. Možeš s djetetom u igraonicu u shopping centru, makar mi općenito croydon nije idealna dječja lokacija. Povezanost je odlična, svakih nekoliko minuta prođe vlak do victorie ili london bridge koji stane na max. jednu stanicu, vozi 15tak min. Brže dođeš do victorie ili bridge-a nego tubeom iz 2-3 zone u londonu, a i tube ne vozi noću (osim nekih linija, još je u beta fazi). S druge strane to ce te kostat mjesecno 430 funti, za tebe i suprugu. West Croydon izgleda kao tipičan ne-turistički dio londona, shadwell, poplar,.. samo siromašniji, ukratko India.

https://goo.gl/maps/No6JMibYtQQ2

Po mom mišljenju najbolje ti se prilagodit lokaciji posla koliko je to moguće jer ti se sve svede na "koliko para toliko muzike". Nema nekog exploita. Kratki rukavi se znaju nosit i u svibnju, a ove godine je bila opća kuknjava zbog visokih temperatura. Ne mogu uspredit s Dublinom, ali prijatelji u Irskoj većinom biraju manja mjesta (što jasno opet ima svojih mana). Neki su se preselili iz UK u Irsku nakon što su se godinama borili za radne dozvole (jer Hrvati ne mogu raditi u UK bez dozvole odnosno certifikata) zato jer kad ušteđevinu pretvore u kune ispadne da više zarade u Irskoj nego u UK.
Hvala na odgovoru, prema ovome sto citam, rente bi nam bile iste u okolici Londona i Dublina, meni je se cini neusporedivo kvalitetnije zivit u okolici Londona naspram selendri od Dublina a sve se svodi na iste pare (neka me hrvati/ obozavatelji Irske slobodno ispljucaju). ovdje cijene rente toliko brzo i puno skacu - usporedbe radi, mi smo prije 2 godine uselili u 1-soban stan 45 min tramvajem od centra Dublina. Danas taj isti stan kosta 1400 eura. Dvosobni je sa 1200 skocio na 1600. A kvart je srednja zalost i relativno nesiguran. Da ovolike pare placam u lijepom kvartu sa dobrim skolama i u zemlji di 15.7 mogu skinut jaknu, ne bi se zalila. Ovako moram
SuZi KjU is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:41   #1403
Hvala vam na odgovorima, jel ima netko ko zivi tu sa obitelji? Koje bi gradice, kvartove preporucili u okolici Londona? Koliko kostaju dvosobni stanovi? Jel se renta vise od privatnih vlasnika ili preko agencija?
Sta je to council tax, jel to dodatna naknada na rentu? Moram guglat

Ima li kakvih vijesti o tome hoce li UK produzit Hrvatskoj ograncenja rada nakon 7mj 2018?
Nama selidba ovisi o toj odluci. Alternativa je cekat jos 1,5 god i onda probat doci s irskim pasosom (ovdje mozes aplicirat nakon 5 godina rada u Irskoj)

Nama nije cilj zivit u Londonu, idealno bi bilo negdje do 1 sat udaljeno javnim prijevozom. Koliko znam, tu je transport puno bolje organiziran nego u Irskoj, u Dublinu ti ujutro do centra treba do sat ipo busom il autom za udaljenost koju inace prijedes za 15-20 minuta.

O rentama sam vec pisala. Manji gradovi u Irskoj nisu isto ko manji gradovi u Engleskoj, ode su to mrtva sela i dok vecina nasih ljudi to voli, meni nikako ne odgovara. Nisam fina guzica ni nista, al meni je i Dublin malo vece selo.

Jedva cekam da me irski fanovi krenu pljucat
SuZi KjU is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:33   #1404
Quote:
SuZi KjU kaže: Pogledaj post
Sta je to council tax, jel to dodatna naknada na rentu? Moram guglat
Council tax je nešto ko prirez u Hrvatskoj, naknada/porez koji naplaćuje lokalna uprava.

S tvoje strane, možeš to gledat ko dodatak na rentu, jer ovisi o kući, a ne o tvojim prihodima ko prirez, ali ne plaćaš stanodavcu nego gradu. Ako si ti vlasnik, isto plaćaš.
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:36   #1405
Quote:
SuZi KjU kaže: Pogledaj post
...
Ima li kakvih vijesti o tome hoce li UK produzit Hrvatskoj ograncenja rada nakon 7mj 2018?
Nama selidba ovisi o toj odluci. Alternativa je cekat jos 1,5 god i onda probat doci s irskim pasosom (ovdje mozes aplicirat nakon 5 godina rada u Irskoj)

...
Evo ovo ovdje je cijela priča - Irci će uvijek ( vrlo vjerovatno ) moći doći raditi u UK, a za Hrvate je to vrlo nesigurno. Da sam na vašem mjestu pokušao bi dobiti Irski pasoš a onda je stvar puno jednostavnija.
Banderas-Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:48   #1406
Quote:
Banderas-Sedmica kaže: Pogledaj post
Evo ovo ovdje je cijela priča - Irci će uvijek ( vrlo vjerovatno ) moći doći raditi u UK, a za Hrvate je to vrlo nesigurno. Da sam na vašem mjestu pokušao bi dobiti Irski pasoš a onda je stvar puno jednostavnija.
Istina, tako smo i mi culi od Iraca tu koji rade u VB. Svakako bi aplicirali pa makar da mogu mahat sa dva pasosa po aerodromima Hvala na savjetima, pratim temu
SuZi KjU is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:50   #1407
Postoje uvjeti za dobit irsku putovnicu, provedenih minimalno 5 godina u Irskoj u zadnjih 9 godina.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:22   #1408
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Postoje uvjeti za dobit irsku putovnicu, provedenih minimalno 5 godina u Irskoj u zadnjih 9 godina.
Evo jos manje od godine ipo i moja je
SuZi KjU is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 20:30   #1409
Tek kad imas uvjete mozes i aplicirati a oni imaju 18 mjeseci da to rijese (barem je tako bilo kad sam ja zivio u Irskoj i razmisljao kao i ti).
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 01:33   #1410
ALiiiiiceeeeeee.............. di si nestala?
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 01:22   #1411
Citao sam malo zadnjih par stranica pa da ne citiram sve, onako sazetak...

Od mjesta blizu Londona a dovoljno daleko da je nesto jeftiniji stan imate i Reading i Bracknell, vlakom ste za par minuta u centru a dovoljno daleko i stanovi su pristupacniji... plus ta regija je proglasena medju najboljim destinacijama za zivjeti (iako to uglavnom znaci da ce cijene poskupiti )

Council tax je vec pojasnjen, placas vatrogasce, policajce i te... ovisi o lokaciji i jeftinije je ako si solo... woohoo

da li ce UK produziti ogranicenja se ne zna, ali imaj na umu da UK ima puno vecih briga od par hrvata vise manje... briga zvana brexit... odlazak kvalitetne radne snage, administracija sa ulaske na EU trzista, razna financiranja... poprilicno je udarilo sve njih u glavu pa cak i one koji su zastupali brexit (i onaj specijalac koji je lijepio gluposti i neistine po londonskim autobusima za vrijeme kampanje je pozalio) tako da im je to glavna zanimacija trenutno...

ja zivim u Solihullu, stan mi je duplo manje od cifri koje se ovdje spominju a vrlo kvalitetan, novogradnja i blizu centra, za moj ukus sam dovoljno blizu Londonu za par funti sjednem na vlak i za sat i 20 sam u centru... 15 min a Birminghama... a grad je u zelenilu, vrlo lijepi kraj po mom gustu... za one koje to brine, jos uvijek nemamo islamsku cetvrt (vjerujem jedan od rijetki gradova)... s obzirom da mi je posao takav da preko tjedna putujem po cijeloj UK i radim kod kupaca a ostalo vrijeme radim od doma, kad imam slobodno vrijeme mi idealno pase takva okolina... tako da svatko sebi trazi sto mu odgovara... mozda cu jednog dana doci u London ali trenutno uzivam ovdje...

eto ako netko pomogne i ovakvo nesto drugacije iskustvo, ja sretan...

i ako dolazite iz pravih razloga u UK nece vam smetati ni pad funte... ionaku ce uskoro virtualne valute kao bitcoin i slicne pruzeti sve
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:40   #1412
Čuj to ubrzo je strašno relativno. Državama će trebati godine i godine da ukinu gotovinu, a di da još ukinu ljudima njihove nacionalne valute i to još u EU koja je prepuna nacionalizma i zemlje koje već desetljećima odbijaju Euro. Nije to mala promjena i nije to promjena kao sa fiksnih telefona na mobitele da bi to baš išlo tako brzo (makar je i ta promjena bila itekako dugotrajna).

Super je VB, čak su internacionalniji od većine zapadnih zemlji, ali ružno je vidjeti kako gledano u eurima je prosječna plaća pala 400 eura u svega godinu dana. Makar opet, vjerojatno se to u samoj VB ne osjeti.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 20:13   #1413
Dali ima mozda neko da ima informacije za Notthingam iz prve ruke kako je tamo ?
nazadsam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 02:10   #1414
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Čuj to ubrzo je strašno relativno. Državama će trebati godine i godine da ukinu gotovinu, a di da još ukinu ljudima njihove nacionalne valute i to još u EU koja je prepuna nacionalizma i zemlje koje već desetljećima odbijaju Euro. Nije to mala promjena i nije to promjena kao sa fiksnih telefona na mobitele da bi to baš išlo tako brzo (makar je i ta promjena bila itekako dugotrajna).

Super je VB, čak su internacionalniji od većine zapadnih zemlji, ali ružno je vidjeti kako gledano u eurima je prosječna plaća pala 400 eura u svega godinu dana. Makar opet, vjerojatno se to u samoj VB ne osjeti.
zezo sam se ja vise... ali nece se tu nista pitati drzave ni EU, zato i jesu virtualne tj. nemaju nacionalnost... ako ti imas online ducan u kojem prihvacas tu valutu a ja zelim platiti u toj valuti to je to, nema niko nista sa time... samo ce se polako prestati koristite nacionalne valute ako ce ove biti prihvatljivije naravno... ali malo off topic...
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 03:40   #1415
Quote:
SuZi KjU kaže: Pogledaj post
Nama nije cilj zivit u Londonu, idealno bi bilo negdje do 1 sat udaljeno javnim prijevozom. Koliko znam, tu je transport puno bolje organiziran nego u Irskoj, u Dublinu ti ujutro do centra treba do sat ipo busom il autom za udaljenost koju inace prijedes za 15-20 minuta.
nemres prec cijeli london u sat vremena sa javnim prijevozom, tako da tih sat vremena jako ovisi o lokaciji posla

recimo north/north-west, pa do heathrowa ... imas 1.5 sat, a to je bez skidanja sa jednog tubea direktno

sa druge strane recimo ako si u sussexu, i radis oko london bridgea ... dodes za sat vremena (a udaljenost je N puta veca nego ovo gore od 1.5 sat).

london je ogroman, i sve jako ovisi o lokaciji posla / kuce ... moze biti 30 minuta a moze biti 1.5 sat. Unesi sada jos variablu da si negdje izvan londona ... i lagano se to moze pretvorit u 2 sata putovanje u jednom smjeru
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:23   #1416
Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za prijavu za purple registration certificate (prijavljujem se za Tier 2 (Intra-Company transfer)). Na stranicama gov.uk nisam bas shvatila da li je moja prijava eligible za premium uslugu preko premium service center ili ne (Croydon)?
Znaci dodem u UK na dan kad sam bookirala termin u premium centru I dobijem purple registration certificate u roku od dan-dva?

Na stranim forumima sam vidjela da svi salju postom dokumente I cekaju po 3 mjeseca ili vise da dobiju certificate.

Ako netko ima neku informaciju ili slicna iskustva, bila bih zahvalna kad bi ih podijelili samnom
lily03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:46   #1417
Za ICT ne znam je li eligible, ali u Croydonu dobiješ isti dan.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:57   #1418
Quote:
lily03 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za prijavu za purple registration certificate (prijavljujem se za Tier 2 (Intra-Company transfer)). Na stranicama gov.uk nisam bas shvatila da li je moja prijava eligible za premium uslugu preko premium service center ili ne (Croydon)?
Znaci dodem u UK na dan kad sam bookirala termin u premium centru I dobijem purple registration certificate u roku od dan-dva?

Na stranim forumima sam vidjela da svi salju postom dokumente I cekaju po 3 mjeseca ili vise da dobiju certificate.

Ako netko ima neku informaciju ili slicna iskustva, bila bih zahvalna kad bi ih podijelili samnom
ja kad sam prije 3 godine radila purple (Tier 2, ali ne bio inter-company transfer) online bukirala appointment i na taj dan doletila u London i isti dan u roku od par sati dobila purple, prespavala i isla nazad. Znam da su od tada mijenjali online sustav, pa ne znam da li se sta promijenilo. Citala sam da im se u Home Officu znao pokvariti printer ili su znali imati nekih tehnickih problema pa bi umjesto isti dan ljudi iduci dan dobili dozvolu pa sam ja zbog toga odlucila ipak prespavati i sutradan ici nazad.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 09:12   #1419
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
ja kad sam prije 3 godine radila purple (Tier 2, ali ne bio inter-company transfer) online bukirala appointment i na taj dan doletila u London i isti dan u roku od par sati dobila purple, prespavala i isla nazad. Znam da su od tada mijenjali online sustav, pa ne znam da li se sta promijenilo. Citala sam da im se u Home Officu znao pokvariti printer ili su znali imati nekih tehnickih problema pa bi umjesto isti dan ljudi iduci dan dobili dozvolu pa sam ja zbog toga odlucila ipak prespavati i sutradan ici nazad.
Hvala na odgovoru. Tako sam i ja interpretirala tekst na gov.uk , ali onda kad sam pocela citati strani forum sa iskustvima Hrvata nitko nije spomenuo tu opciju nego samo cekanje po par mjeseci u Hrvatskoj,
Sigurno cijena leta u UK I natrag se isplati u usporedbi sa cekanjema par mjeseci u Hrvatskoj.

Nakon sto dobijem purple certificate, da li mogu odmah ostati u Londonu I poceti raditi od datuma na certificate (ili 14 dana ranije) ili moram izaci iz zemlje prvo?
lily03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:26   #1420
Quote:
lily03 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Tako sam i ja interpretirala tekst na gov.uk , ali onda kad sam pocela citati strani forum sa iskustvima Hrvata nitko nije spomenuo tu opciju nego samo cekanje po par mjeseci u Hrvatskoj,
Sigurno cijena leta u UK I natrag se isplati u usporedbi sa cekanjema par mjeseci u Hrvatskoj.

Nakon sto dobijem purple certificate, da li mogu odmah ostati u Londonu I poceti raditi od datuma na certificate (ili 14 dana ranije) ili moram izaci iz zemlje prvo?
Koliko ja znam mozes pocet radit sa datumom koji ti je naveden u purple certificate. ja sam se vratila nazad i preselila u roku kroz mjesec dana jer nisam moglanaci smjestaj ranije, pa me firma cekala skoro 4 mjeseca dok dodjem i dok se sve dozvole rijese jer ni oni nisu znali proces za sponsorship pa se to malo oteglo.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.